Celem tego forum jest niesienie pomocy małżonkom przeżywającym kryzys na każdym jego etapie, którzy chcą ratować
swoje sakramentalne małżeństwa, także po rozwodzie i gdy ich współmałżonkowie są uwikłani w niesakramentalne związki
Portal  RSSRSS  BłogosławieństwaBłogosławieństwa  RekolekcjeRekolekcje  Ruch Wiernych SercRuch Wiernych Serc  12 kroków12 kroków  StowarzyszenieStowarzyszenie  KronikaKronika
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  FAQFAQ  NagraniaNagrania  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki

Poprzedni temat «» Następny temat
Moja bolesna historia
Autor Wiadomość
Bety
[Usunięty]

Wysłany: 2014-01-26, 13:01   

kwestia najważniejsza- taka, której nie możesz pominąć
jak Ty sobie to "ułożysz" w sobie

tutaj nikt nie daje gotowych rozwiazań, ani nie pisze scenariuszy: nie znam odpowiedzi kto kogo powinien zostawiać, te decyzje nie należą do mnie, nie zamierzam tez nikomu wskazywać
Ty sama znajdziesz drogę
to jest Twoja osobista relacja z Bogiem
to jest właśnie to powierzenie się Bogu i Jego prowadzeniu

ale kwestia sakramentu i jego ważności jest

[ Dodano: 2014-01-26, 13:05 ]
żoną Twojego "męża" jest żona sakramentalna

[ Dodano: 2014-01-26, 13:27 ]
poza tym - pewien schemat w zachowaniach Twego męża się powiela
nie ułozył sobie z pierwszą żoną, bo....
nie ułozył sobie z Tobą, bo...
piszesz, że on zwykle obwinia innych
jesli na widoku sa juz inne kobiety (a piszesz, że są), jak myslisz jak wyjaśni fakt,że Wam sie nie układa?

zamknięty krąg....
 
     
stille
[Usunięty]

Wysłany: 2014-01-26, 13:47   

Dziekuje Bety:)

Ja wiem, ze tak jest, jak piszesz. To wszystko wiem, dlatego jest we mnie jakas pokora i pogodzenie na to co jest. Mozna zmienic tylko Siebie i ja Siebie zmieniam:)
 
     
Kari
[Usunięty]

Wysłany: 2014-01-26, 14:14   

Stile, trafiłaś na forum katolickie, nie wiem, czy chciałaś tu trafić. Trafiają tu osoby poszukujące Boga ,nie znające nauki kościoła lub nie zgadzające się z nią, to pewnie dla nich szansa, by zobaczyć jak można poukładać sobie relacje z Bogiem, poznać Go lepiej. Dla nas małżeństwo to osoby związane Sakramentem Małżeństwa, przysięgą, która łączy niezależnie od zawirowań życia. Sakrament ważnie zawarty trwa do śmierci , dlatego napisano Ci już, że prawdziwą żoną Twojego cywilnego męża jest jego pierwsza żona . Nieważne, że może ona go już nie chce a on jej.
Po tym co opisałaś, (choć znam tylko Twoją relację) chyba dobrze się stało, że wasz związek się rozpadł/rozpada. Masz szansę przerwać ten ciąg złych wydarzeń i odnaleźć Boga, jeśli chcesz. Możesz przestać żyć w grzechu ciężkim, w niesakramentalnym związku, pójść do spowiedzi i poznać prawdziwą Miłość, gdyż to co uważałaś za miłość po prostu nią nie było. Twój cywilny mąż też dostaje taką szansę, trudno powiedzieć czy z niej skorzysta.
Żal mi bardzo jego dzieci, poranionych i skrzywdzonych przez jego brak odpowiedzialności.
Poczytaj na forum jak najwięcej i dokonaj wyboru, czy chcesz tu być z nami, bo nie dostaniesz tu rady jak zmienić Twojego męża, żeby do Ciebie wrócił i żeby było super. I nie pomodlimy się o to. Bo to by było obrażaniem Boga. Pamiętaj: z każdej trudnej i złej sytuacji Bóg może wyprowadzić prawdziwe dobro, które nie zawsze będzie zgodne z naszymi oczekiwaniami. Ale przybliży nas do Niego i o to chodzi.
 
     
stille
[Usunięty]

Wysłany: 2014-01-26, 14:27   

Kari, ja nie chce zmienic mojego meza. Zle to wszystko odczytalas. Wiesz ja sie modle o wiele rzeczy, jednak wiele spraw rozumiemy inaczej. Tak, to chyba niewlasciwe forum, ja inaczej postzregam malzenstwo. I uwazam, ze ludzie, ktorych ktos zostawil, po slubie koscielnym maja prawo do szczesia z kims innym, poniewaz Bog nie chce bysmy byli nieszczesliwi. Pozdrawiam Cie :)
 
     
Bety
[Usunięty]

Wysłany: 2014-01-26, 14:45   

to forum jest również dla tych, którzy mają bardzo pokomlikowaną sytuację życiową

niezależnie od tego, zaglądaj na to forum
dużo skorzystasz
 
     
landis85
[Usunięty]

Wysłany: 2014-01-26, 16:40   

stille napisał/a:
I uwazam, ze ludzie, ktorych ktos zostawil, po slubie koscielnym maja prawo do szczesia z kims innym, poniewaz Bog nie chce bysmy byli nieszczesliwi


6 przykazanie mówi "nie cudzołóż"
wątpię aby Bóg chciał aby ktoś był szczęśliwy nie korzystając z sakramentów, żyjąc w grzechu ciężkim- czy takie "szczęście" jest tym szczęściem od Boga ?
kto cieszyłby się najbardziej w takiej sytuacji ? Bóg czy szatan ?
nie wątpię że Bóg chce dla Was szczęścia, być może dlatego nie jesteście już razem

poczytaj sobie "związek z osobą będącą w związku małżeńskim - świadectwo Kasi i Tomka" http://www.kryzys.org/vie...p=270807#270807
 
     
tereska
[Usunięty]

Wysłany: 2014-01-26, 18:09   

Stille, co jest celem Twojego życia? Czy drugi człowiek może dać szczęście, l każdy z nas jest poraniony, podobno 90% Polaków pochodzi z dysfunkcyjnych rodzin, każdy jest jakoś pokrzywiony i miłość każda wiąże się z cierpieniem i przekraczaniem siebie, miłość jest tez procesem dojrzewaniem, Bóg che byśmy nauczyli się kochać, bo na końcu życia będziemy rozliczani z miłości, Co To znaczy dla Ciebie miłość? Jest tak historia: pewna samarytanka miała 5 mężów, na koniec miała chłopa , który nie był jej mężem i spotkała Jezusa, a on zaczęła jej mówić o tym co naprawdę szukała , właśnie szczęścia , i On jej powiedział, że On może jej dać tego czego pragnie. Ona ciągle szukała nie tam gdzie trzeba, czyli goniła za czymś co naprawdę nie dawało szczęścia.

Poczytaj jak to było:

Gadka Jezusa z Samarytanką

1. A kiedy Pan zakumał, że faryzeusze usłyszeli, że Jezus zyskuje więcej uczniów i więcej chrzci niż Jan, 2. (chociaż w zasadzie to nie Jezus chrzcił, tylko jego uczniowie - szczegół) 3. Wyszedł z Judei i poszedł tak dla odmiany do Galilei. 4. Musiał przechodzić przez Samarię. 5. Więc wbił się do samarytańskiego blokowiska (Sychar) blisko pola, które Jakub odpalił swojemu synowi Józkowi. 6. I tam była studnia Jakuba. Więc zmordowany podróżą Jezus, glebnął se przy studni; to było koło szóstej. 7. A tu wbija się samarytańska laska, żeby nabrać wody. Jezus powiedział do niej: "Daj mi pić!" 8. Bo jego uczniowie poszli do miasta, żeby kupić żarło. 9. Wtedy ta panna powiedziała mu: Pogięło cię? Jesteś Żydem i prosisz mnie, Samarytankę, o wodę? (bo Żydzi nie zadają się z Samarytanami). 10. Jezus na to: Gdybyś znała Boży dar i gościa, który mówi do ciebie: Daj mi pić, sama byś go prosiła, a on by ci dał żywej wody. 11. Mówi mu: Stary, nie masz nawet czerpaka, a ta studnia jest zawaliście głęboka; skąd wytrzasnąłeś żywą wodę? 12. Może jesteś większy od naszego ojca Jakuba, który nam odpalił tę studnię i sam z niej pił, i jego synowie, i jego stada? 13. Jezus odpowiedział: Każdego, kto pije tę wodę znowu będzie suszyć. 14. Ale kto napije się wody, którą ja mu zapodam, tego już nie będzie nigdy suszyło, ale woda, którą mu dam, będzie w nim, źródłem tryskającym aż do życia wiecznego. 15. Panna do niego: Master, zapodaj mi te wodę, żeby mnie nie suszyło i żebym nie poginała tutaj po wodę! 16. On na to: Dobra, to spadówa po męża i wracajcie tutaj! 17. Panna przyczaiła: Koleś, ale ja nie mam męża. Jezus do niej: Proste, że nie masz. 18. Miałaś pięciu a ten gość, którego teraz masz, to nie twój maż. Prawdę zapodałaś. 19. Panna: Ej stary, normalnie jesteś prorokiem!
 
     
nutka
[Usunięty]

Wysłany: 2014-01-27, 08:36   

Stille, właśnie może dlatego Bóg "pobłogosławił" Was kryzysem, abyś miała okazję do zerwania z grzechem. Ja osobiście w takiej intencji modlę się za brata mego męża i mam wiarę, że Bóg - mimo, że teraz pozornie świetnie im się wiedzie - dwoje dzieci, praca, wspólne mieszkanie i uch... jaka miłość - w odpowiednim czasie, aby mogli to zrozumieć i unieść i uszanować, wyprowadzi z tego dobro dla ich zbawienia. Ona może będzie mogła wrócić do męża, który też ponoć "jakoś sobie życie poukładał" i wręcz chciałaby, aby był jej wdzięczny, że to najlepsza decyzja, że ona go zostawiła.... On może wróci do sakramentalnej żony z jednym dzieckiem, bo ta z kolei trwa w wierności i nawet aktualna niesakramentalna żona wywodzi, że może nadal tego swego sakramentalnego męża kocha.
I tak wtedy wszystko dopiero będzie miało swój porządek... Czy tak się stanie? Ludzie mają wolną wolę, i dlatego grzeszą, ale jeśli pojawia się szansa zerwania z grzechem, w końcu możliwość, aby stanąć w świętości - to trzeba Bogu za to dziękować i z tej szansy korzystać, bo nie wykorzystane szanse lubią się mścić :-) . Teraz możesz stanąć w prawdzie o samej sobie - i po latach tego niepokoju - odnaleźć spokój, odnaleźć siebie i w końcu odnaleźć BOGA, a całe to cierpienie, które po ludzku teraz czujesz jako odrzucona, oszukana, złożyć jako pokutne, za zadośćuczynienie tego, co było Bogu niemiłe. Nikt nie ma prawa Ciebie osądzać, to należy tylko do Boga, ale proszono grzeszników upominać, nie karać, bo sami nimi jesteśmy. Czasami wyznanie wzajemne grzechów - a właśnie to na forum uczyniłaś opisując swoje niesakramentalne życie - motywuje nas do większego działania. Widzę łaskę Bożą w tym kryzysie, bo sama nie miałabyś siły zerwać z tym życiem, a tu... W tym jest moc ! I nie opuszczaj forum, bo katolickie, bo radykalne poglądy. Tu naprawdę możesz znaleźć wsparcie, które przybliży Cię do Boga, pozwoli odnaleźć spokój w życiu... i miłość Chrystusa, drogę do zbawienia. A za nią i ludzkie szczęście... i może ludzką miłość, i sakramentalny związek na tej ziemi, któremu Bóg pobłogosławi, a Ty z jego łask będziesz czerpała siłę do pięknego życia, czego Ci życzę. Otulam modlitwą z prośbą o wsparcie mojej :-)

[ Dodano: 2014-01-27, 09:08 ]
Stille, właśnie może dlatego Bóg "pobłogosławił" Was kryzysem, abyś miała okazję do zerwania z grzechem. Ja osobiście w takiej intencji modlę się za brata mego męża i mam wiarę, że Bóg - mimo, że teraz pozornie świetnie im się wiedzie - dwoje dzieci, praca, wspólne mieszkanie i uch... jaka miłość - w odpowiednim czasie, aby mogli to zrozumieć i unieść i uszanować, wyprowadzi z tego dobro dla ich zbawienia. Ona może będzie mogła wrócić do męża, który też ponoć "jakoś sobie życie poukładał" i wręcz chciałaby, aby był jej wdzięczny, że to najlepsza decyzja, że ona go zostawiła.... On może wróci do sakramentalnej żony z jednym dzieckiem, bo ta z kolei trwa w wierności i nawet aktualna niesakramentalna żona wywodzi, że może nadal tego swego sakramentalnego męża kocha.
I tak wtedy wszystko dopiero będzie miało swój porządek... Czy tak się stanie? Ludzie mają wolną wolę, i dlatego grzeszą, ale jeśli pojawia się szansa zerwania z grzechem, w końcu możliwość, aby stanąć w świętości - to trzeba Bogu za to dziękować i z tej szansy korzystać, bo nie wykorzystane szanse lubią się mścić :-) . Teraz możesz stanąć w prawdzie o samej sobie - i po latach tego niepokoju - odnaleźć spokój, odnaleźć siebie i w końcu odnaleźć BOGA, a całe to cierpienie, które po ludzku teraz czujesz jako odrzucona, oszukana, złożyć jako pokutne, za zadośćuczynienie tego, co było Bogu niemiłe. Nikt nie ma prawa Ciebie osądzać, to należy tylko do Boga, ale proszono grzeszników upominać, nie karać, bo sami nimi jesteśmy. Czasami wyznanie wzajemne grzechów - a właśnie to na forum uczyniłaś opisując swoje niesakramentalne życie - motywuje nas do większego działania. Widzę łaskę Bożą w tym kryzysie, bo sama nie miałabyś siły zerwać z tym życiem, a tu... W tym jest moc ! I nie opuszczaj forum, bo katolickie, bo radykalne poglądy. Tu naprawdę możesz znaleźć wsparcie, które przybliży Cię do Boga, pozwoli odnaleźć spokój w życiu... i miłość Chrystusa, drogę do zbawienia. A za nią i ludzkie szczęście... i może ludzką miłość, i sakramentalny związek na tej ziemi, któremu Bóg pobłogosławi, a Ty z jego łask będziesz czerpała siłę do pięknego życia, czego Ci życzę. Otulam modlitwą z prośbą o wsparcie mojej :-)
 
     
awe59
[Usunięty]

Wysłany: 2014-01-27, 19:42   

[[/quote]Czy drugi człowiek może dać szczęście, l każdy z nas jest poraniony, podobno 90% Polaków pochodzi z dysfunkcyjnych rodzin, każdy jest jakoś pokrzywiony i miłość każda wiąże się z cierpieniem i przekraczaniem siebie, miłość jest tez procesem dojrzewaniem, Bóg che byśmy nauczyli się kochać, bo na końcu życia będziemy rozliczani z miłości,[/quote]


w pełni popieram., chociaż to b. trudne.
tereska napisał/a:
Czy drugi człowiek może dać szczęście

prawdziwe szczęście daje tylko BÓG a my rzeczywiście zdajemy egzamin z miłości , czy zdamy? czy tylko nam sie wydaje??
 
     
Elżbieta
[Usunięty]

Wysłany: 2014-01-29, 10:28   

stille napisał/a:
I uwazam, ze ludzie, ktorych ktos zostawil, po slubie koscielnym maja prawo do szczesia z kims innym, poniewaz Bog nie chce bysmy byli nieszczesliwi.


A co na ten temat uważa Pan Jezus???

«Kto oddala żonę swoją, a bierze inną, popełnia cudzołóstwo względem niej. I jeśli żona opuści swego męża, a wyjdzie za innego, popełnia cudzołóstwo». "

http://biblia.deon.pl/roz...09&werset=2#W10

Owszem, przed narodzeniem Pana Jezusa było tak:

"Jeśli mężczyzna poślubi kobietę i zostanie jej mężem, lecz nie będzie jej darzył życzliwością, gdyż znalazł u niej coś odrażającego, napisze jej list rozwodowy1, wręczy go jej, potem odeśle ją od siebie"

Po narodzeniu Pana Jezusa pytano Jezusa wiele razy:

«Czemu więc Mojżesz polecił dać jej list rozwodowy i odprawić ją?»

Odpowiedział im: «Przez wzgląd na zatwardziałość serc waszych pozwolił wam Mojżesz oddalać wasze żony; lecz od początku tak nie było.
A powiadam wam: Kto oddala swoją żonę - chyba w wypadku nierządu - a bierze inną, popełnia cudzołóstwo. I kto oddaloną bierze za żonę, popełnia cudzołóstwo».

przypis w biblia.deon.pl:
Współżycie dwóch osób poza małżeństwem jest zawsze nierządem


- teraz łagodnieje nazewnictwo, to wiemy już. Nie dość, że nie jest to nierząd, to jest to drugie cywilne małżeństwo. Wiemy już, że łagodnieje ze względu na dzieci w nowym związku, ale według mnie - moim zdaniem - jest to ubliżanie słowom Pana Jezusa - ale powtarzam - to jest moje zdanie.
 
     
grzegorz_
[Usunięty]

Wysłany: 2014-01-29, 10:31   

Elżbieta napisał/a:
stille napisał/a:
I uwazam, ze ludzie, ktorych ktos zostawil, po slubie koscielnym maja prawo do szczesia z kims innym, poniewaz Bog nie chce bysmy byli nieszczesliwi.


A co na ten temat uważa Pan Jezus???

«Kto oddala żonę swoją, a bierze inną, popełnia cudzołóstwo względem niej. I jeśli żona opuści swego męża, a wyjdzie za innego, popełnia cudzołóstwo». "


Elżbieta, myślę, że jeśli juz podpieranie się cytatami to raczej z katechizmu KK.
Ten cytat z Bibli dotyczy osób, które "oddaliły" żone, a nie tych które zostały "oddalone"
 
     
Elżbieta
[Usunięty]

Wysłany: 2014-01-29, 10:47   

grzegorz_ napisał/a:

Ten cytat z Bibli dotyczy osób, które "oddaliły" żone, a nie tych które zostały "oddalone"


Przecież jest na ten temat i dotyczy własnie tych oddalonych:

" kto oddaloną bierze za żonę, popełnia cudzołóstwo"

czyli oddalona żona /więc też i mąż, czy mąż nie?/ wzięta za zonę ponownie będzie cudzołożyć według Pana Jezusa.


Więc jeśli żona została oddalona, lub jeśli sama odeszła ze względu na przemoc męża
("Tym zaś, którzy trwają w związkach małżeńskich, nakazuję nie ja, lecz Pan2: Żona niech nie odchodzi od swego męża! 11 Gdyby zaś odeszła, niech pozostanie samotną albo niech się pojedna ze swym mężem.") to tak, czy tak ma pozostać samotną - Pan Jezus nie zaleca cudzołożenia, bo wie, że cudzołóstwo oddali ją od Niego ("Bierzcie i jedzcie...")
 
     
nutka
[Usunięty]

Wysłany: 2014-01-29, 11:17   

dokładnie
małżeństwo sakramentalne - jest jedno... i wszystko co poza nim jeśli małżonkowie żyją jest cudzołóstwem - i żadne dzieci czy nie dzieci tego nie usprawiedliwiają ... nie łagodzą. Grzech jest grzechem... zostaje wybaczony jeśli z nim zerwiemy, gdzie jest żal i mocne postanowienie poprawy z ludzkiej strony... a wielkie miłosierdzie ze strony Boga to czyni, a grzesznik zostanie osądzony przez Ojca sprawiedliwego, który za dobre wynagradza, a za złe karze na sądzie ostatecznym...
a sakrament czy chrztu czy małżeństwa czy eucharystii - tak samo ważny !
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Dla tych, którzy kochają - propozycja wzoru odpowiedzi na pozew rozwodowy


W odpowiedzi na pozew wnoszę o oddalenie powództwa w całości i nie rozwiązywanie małżeństwa stron przez rozwód.

UZASADNIENIE

Pomimo trudności jakie nasz związek przechodził i przechodzi uważam, że nadal można go uratować. Małżeństwa nie zawiera się na chwilę i nie zrywa w momencie, gdy dzieje się coś niedobrego. Pragnę nadmienić, iż w przyszłości nie zamierzam się już z nikim innym wiązać. Podjąłem (podjęłam) bowiem decyzję, że będę z żoną (mężem) na zawsze i dołożę wszelkich starań, aby nasze małżeństwo przetrwało. Scalenie związku jest możliwe nawet wtedy, gdy tych dobrych uczuć w nas nie ma. Lecz we mnie takie uczucia nadal są i bardzo kocham swoją żonę (męża), pomimo, iż w chwili obecnej nie łączy nas więź fizyczna. Jednak wyrażam pragnienie ratowania Naszego małżeństwa i gotowy (gotowa) jestem podjąć trud jaki się z tym wiąże. Uważam, że przy odrobinie dobrej woli możemy odbudować dobrą relację miłości.

Dobro mojej żony (męża) jest dla mnie po Bogu najważniejsze. Przed Bogiem to bowiem ślubowałem (ślubowałam).

Moim zdaniem każdy związek ma swoje trudności, a nieporozumienia jakie wydarzyły się między nami nie są powodem, aby przekreślić nasze małżeństwo i rozbijać naszą rodzinę. Myślę, że każdy rozwód negatywnie wpływa nie tylko na współmałżonków, ale także na ich rodziny, dzieci i krzywdzi niepotrzebnie wiele bliskich sobie osób. Oddziaływuje również negatywnie na inne małżeństwa.

Z moją (moim) żoną (mężem) znaliśmy się długo przed zawarciem naszego małżeństwa i uważam, że był to wystarczający czas na wzajemne poznanie się. Po razem przeżytych "X" latach (jako para, narzeczeni i małżonkowie) żona (mąż) jest dla mnie zbyt ważną osobą, aby przekreślić większość wspólnie spędzonych lat. Według mnie w naszym związku nie wygasły więzi emocjonalne i duchowe. Podkreślam, iż nadal kocham żonę (męża) i pomimo, że oddaliliśmy się od siebie, chcę uratować nasze małżeństwo. Osobiście wyrażam wolę i chęć naprawy naszych małżeńskich relacji, gdyż mam przekonanie, że każdy związek małżeński dotknięty poważnym kryzysem jest do uratowania.

Orzeczenie rozwodu spowodowałoby, że ucierpiałoby dobro wspólnych małoletnich dzieci stron oraz byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Dzieci potrzebują stabilnego emocjonalnego kontaktu z obojgiem rodziców oraz podejmowania przez obie strony wszelkich starań, by zaspokoić potrzeby rodziny. Rozwód grozi osłabieniem lub zerwaniem więzi emocjonalnej dzieci z rodzicem zamieszkującym poza rodziną. Rozwód stron wpłynie także niekorzystnie na ich rozwój intelektualny, społeczny, psychiczny i duchowy, obniży ich status materialny i będzie usankcjonowaniem niepoważnego traktowania instytucji rodziny.

Jestem katolikiem (katoliczką), osobą wierzącą. Moje przekonania religijne nie pozwalają mi wyrazić zgody na rozwód, gdyż jak mówi w punkcie 2384 Katechizm Kościoła Katolickiego: "Rozwód znieważa przymierze zbawcze, którego znakiem jest małżeństwo sakramentalne", natomiast Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego w punkcie 347 nazywa rozwód jednym z najcięższych grzechów, który godzi w sakrament małżeństwa.

Wysoki Sądzie, proszę o danie nam szansy na uratowanie naszego małżeństwa. Uważam, ze każda rodzina, w tym i nasza, na to zasługuje. Nie zmienię zdania w tej ważnej sprawie, bo wtedy będę niewiarygodny w każdej innej. Brak wyrażenia mojej zgody na rozwód nie wskazuje na to, iż kierują mną złe emocje tj. złość czy złośliwość. Jednocześnie zdaję sobie sprawę, że nie zmuszę żony (męża) do miłości. Rozumiem, że moja odmowa komplikuje sytuację, ale tak czuję, takie są moje przekonania religijne i to dyktuje mi serce.

Bardzo kocham moją (mojego) żonę (męża) i w związku z powyższym wnoszę jak na wstępie.List Episkopatu Polski na święto św. Rodziny

Warto jeszcze raz podkreślić, że u podstaw każdej rodziny stoi małżeństwo. Chrześcijańskie patrzenie na małżeństwo w pełni uwzględnia wyjątkową naturę tej wspólnoty osób. Małżeństwo to związek mężczyzny i niewiasty, zawierany na całe ich życie, i z tej racji pełniący także określone zadania społeczne. Chrystus podkreślił, że mężczyzna opuszcza nawet ojca i matkę, aby złączyć się ze swoją żoną i być z nią przez całe życie jako jedno ciało (por. Mt 19,6). To samo dotyczy niewiasty. Naszym zadaniem jest nieustanne przypominanie, iż tylko tak rozumianą wspólnotę mężczyzny i niewiasty wolno nazywać małżeństwem. Żaden inny związek osób nie może być nawet przyrównywany do małżeństwa. Chrześcijanie decyzję o zawarciu małżeństwa wypowiadają wobec Boga i wobec Kościoła. Tak zawierany związek Chrystus czyni sakramentem, czyli tajemnicą uświęcenia małżonków, znakiem swojej obecności we wszystkich ich sprawach, a jednocześnie źródłem specjalnej łaski dla nich. Głębia duchowości chrześcijańskich małżonków powstaje właśnie we współpracy z łaską sakramentu małżeństwa. więcej >>Wszechświat na miarę człowieka

Wszechświat jest ogromny. Żeby sobie uzmysłowić rozmiary wszechświata, załóżmy, że odległość Ziemia - Słońce to jeden milimetr. Wtedy najbliższa gwiazda znajduje się mniej więcej w odległości 300 metrów od Słońca. Do Słońca mamy jeden milimetr, a do najbliższej gwiazdy około 300 metrów. Słońce razem z całym otoczeniem gwiezdnym tworzy ogromny system zwany Droga Mleczną (galaktykę w kształcie ogromnego dysku). W naszej umownej skali ten ogromny dysk ma średnicę około 6 tysięcy kilometrów, czyli mniej więcej tak, jak stąd do Stanów Zjednoczonych. Światło zużywa na przebycie od jednego końca tego dysku do drugiego - około 100 tysięcy lat. W tym dysku mieści się około 100 miliardów gwiazd. To jest ogromny dysk! Jeszcze mniej więcej sto lat temu uważano, że to jest cały wszechświat. Okazało się, że tak wcale nie jest. Wszechświat jest znacznie, znacznie większy! Jeżeli te 6 tysięcy kilometrów znowu przeskalujemy, tym razem do jednego centymetra, to cały wszechświat, który potrafimy zaobserwować (w tej skali) jest kulą o średnicy 3 kilometrów. I w tym właśnie obszarze, jest około 100 miliardów galaktyk (czyli takich dużych systemów gwiezdnych, oczywiście różnych kształtów, różnych wielkości). To właśnie jest cały wszechświat, który potrafimy badać metodami fizycznymi, wykorzystując techniki astronomiczne. (Wszechświat na miarę człowieka >>>)Musicie zawsze powstawać!

Możecie rozerwać swoje fotografie
i zniszczyć prezenty.
Możecie podeptać swoje szczęśliwe wspomnienia
i próbować dzielić to, co było dla dwojga.
Możecie przeklinać Kościół i Boga.

Ale Jego potęga nie może nic uczynić
przeciw waszej wolności.
Bo jeżeli dobrowolnie prosiliście Go,
by zobowiązał się z wami...
On nie może was "rozwieść".

To zbyt trudne?
A kto powiedział, że łatwo być
człowiekiem wolnym i odpowiedzialnym.
Miłość się staje
Jest miłością w marszu, chlebem codziennym.

Nie jest umeblowana mieszkaniem,
ale domem do zbudowania i utrzymania,
a często do remontu.
Nie jest triumfalnym "TAK",
ale jest mnóstwem "tak",
które wypełniają życie, pośród mnóstwa "nie".

Człowiek jest słaby, ma prawo zbłądzić!
Ale musi zawsze powstawać i zawsze iść.
I nie wolno mu odebrać życia,
które ofiarował drugiemu; ono stało się nim.

Michel QuoistRozważania o wierze/Dynamizm wiary/Zwycięstwo przez wiarę

Klasycznym tekstem biblijnym ukazującym w świetle wiary wartość i sens środków ubogich jest scena walki z Amalekitami. W czasie przejścia przez pustynię, w drodze do Ziemi Obiecanej, dochodzi do walki pomiędzy Izraelitami a kontrolującymi szlaki pustyni Amalekitami (zob. Wj 17, 8-13). Mojżesz to Boży człowiek, który wie, w jaki sposób może zapewnić swoim wojskom zwycięstwo. Gdyby był strategiem myślącym jedynie po ludzku, stanąłby sam na czele walczących, tak jak to zwykle bywa w strategii. Przecież swoją postawą na pewno by ich pociągał, tak byli wpatrzeni w niego. On zaś zrobił coś, co z punktu widzenia strategii wojskowej było absurdalne - wycofał się, zostawił wojsko pod wodzą swego zastępcy Jozuego, a sam odszedł na wzgórze, by tam się modlić. Wiedział on, człowiek Boży, człowiek modlitwy, kto decyduje o losach świata i o losach jego narodu. Stąd te wyciągnięte na szczycie wzgórza w geście wiary ramiona Mojżesza. Między nim a doliną, gdzie toczy się walka, jest ścisła łączność. Kiedy ręce mu mdleją, to jego wojsko cofa się. On wie, co to znaczy - Bóg chce, aby on wciąż wysilał się, by stale wyciągał ręce do Pana. Gdy ręce zupełnie drętwiały, towarzyszący Mojżeszowi Aaron i Chur podtrzymywali je. Przez cały więc dzień ten gest wyciągniętych do Pana rąk towarzyszył walce Izraelitów, a kiedy przyszedł wieczór, zwycięstwo było po ich stronie. To jednak nie Jozue zwyciężył, nie jego wojsko walczące na dole odniosło zwycięstwo - to tam, na wzgórzu, zwyciężył Mojżesz, zwyciężyła jego wiara.

Gdyby ta scena miała powtórzyć się w naszych czasach, wówczas uwaga dziennikarzy, kamery telewizyjne, światła reflektorów skierowane byłyby tam, gdzie Jozue walczy. Wydawałoby się nam, że to tam się wszystko decyduje. Kto z nas próbowałby patrzeć na samotnego, modlącego się gdzieś człowieka? A to ten samotny człowiek zwycięża, ponieważ Bóg zwycięża przez jego wiarę.

Wyciągnięte do góry ręce Mojżesza są symbolem, one mówią, że to Bóg rozstrzyga o wszystkim. - Ty tam jesteś, który rządzisz, od Ciebie wszystko zależy. Ludzkiej szansy może być śmiesznie mało, ale dla Ciebie, Boże, nie ma rzeczy niemożliwych. Gest wyciągniętych dłoni, tych mdlejących rąk, to gest wiary, to ubogi środek wyrażający szaleństwo wiary w nieskończoną moc i nieskończoną miłość Pana.

ks. Tadeusz Dajczer "Rozważania o wierze"


Małżeństwo nierozerwalne?!... - wierność mimo wszystko

„Ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że ciebie nie opuszczę aż do śmierci" - to tekst przysięgi małżeńskiej wypowiadany bez żadnych warunków uzupełniających. Początek drogi. Niezapisana karta z podpisem: „aż do śmierci". A co, gdy pojawią się trudności, kryzys, zdrada?...

„Wtedy przystąpili do Niego faryzeusze, chcąc Go wystawić na próbę, zadali Mu pyta-nie: «Czy wolno oddalić swoją żonę z jakiegokolwiek powodu?» On im odpowiedział: «czy nie czytaliście, że Stwórca od początku stworzył ich mężczyzną i kobietą? Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i będą oboje jednym ciałem. A tak nie są już dwojgiem, lecz jednym ciałem. Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela»"(Mt 19, 3-5). Dwanaście lat temu nasilający się kryzys, którego skutkiem byt nowy związek mojego męża, separacja i rozwód, doprowadził do rozpadu moje małżeństwo. Porozumienie zostało zerwane. Zepchnięta na dalszy plan, wyeliminowana z życia, nigdy w swoim sercu nie przestałam być żoną mojego męża. Sytuacje, wobec których stawałam, zda-wały się przerastać moją wytrzymałość, odbierały nadzieję, niszczyły wszystko we mnie i wokół mnie. Widziałam, że w tych trudnych chwilach Bóg stawał przy mnie i mówił: „wystarczy ci mojej łaski", „Ja jestem z wami po wszystkie dni aż do skończenia świata". Był Tym, który uczył mnie, jak nieść krzyż zerwanej jedności, rozbitej rodziny, zdrady, zaparcia, odrzucenia, szyderstwa, cynizmu, własnej słabości, popełnionych grzechów i błędów. Podnosił, nawracał, przebaczał, uczyt przebaczać. Kochał. Akceptował. Prowadził. Nadawał swój sens wydarzeniom, które po ludzku zdawały się nie mieć sensu. Byt wierny przymierzu, które zawarł z nami przed laty przez sakrament małżeństwa. Teraz wiem, że małżeństwo chrześcijańskie jest czym innym niż małżeństwo naturalne. Jest wielką łaską, jest historią świętą, w którą angażuje się Pan Bóg. Jest wydarzeniem, które sprawia, „że mąż i żona połączeni przez sakrament to nie przypadkowe osoby, które się dobrały lub nie, lecz te, którym Bóg powiedział «tak», by się stały jednym ciałem, w drodze do zbawienia".

Ja tę nadzwyczajność małżeństwa sakramentalnego zaczęłam widzieć niestety późno, bo w momencie, gdy wszystko zaczęto się rozpadać. W naszym małżeństwie byliśmy najpierw my: mój mąż, dzieci, ja i wszystko inne. Potem Pan Bóg, taki na zasadzie pomóż, daj, zrób. Nie Ten, ku któremu zmierza wszystko. Nie Bóg, lecz bożek, który zapewnia pomyślność planom, spełnia oczekiwania, daje zdrowie, zabiera trudności... Bankructwo moich wyobrażeń o małżeństwie i rodzinie stało się dla mnie źródłem łaski, poprzez którą Bóg otwierał mi oczy. Pokazywał tę miłość, z którą On przyszedł na świat. Stawał przy mnie wyszydzony, opluty, odepchnięty, fałszywie osądzony, opuszczony, na drodze, której jedyną perspektywą była haniebna śmierć, I mówił: to jest droga łaski, przez którą przychodzi zbawienie i nowe życie, czy chcesz tak kochać? Swoją łaską Pan Bóg nigdy nie pozwolił mi zrezygnować z modlitwy za mojego męża i o jedność mojej rodziny, budowania w sobie postawy przebaczenia, pojednania i porozumienia, nigdy nie dał wyrazić zgody na rozwód i rozmyślne występowanie przeciwko mężowi. Zalegalizowanie nowego związku mojego męża postrzegam jako zalegalizowanie cudzołóstwa („A powiadam wam: Kto oddala swoją żonę (...) a bierze inną popełnia cudzołóstwo, I kto oddaloną bierze za żonę, popełnia cudzołóstwo" (Mt,19.9)). I jako zaproszenie do gorliwszej modlitwy i głębszego zawierzenia. Nasza historia jest ciągle otwarta, ale wiem, że Pan Bóg nie powiedział w niej ostatniego Słowa. Jakie ono będzie i kiedy je wypowie, nie wiem, ale wierzę, że zostanie wypowiedziane dla mnie, mojego męża, naszych dzieci i wszystkich, których nasza historia dotknęła. Będzie ono Dobrą Nowiną dla każdego nas. Bo małżeństwo sakramentalne jest historią świętą, przymierzem, któremu Pan Bóg pozostaje wierny do końca.

Maria

Forum Pomocy "Świadectwa"


Slowo.pl - Małżeństwo o jakim marzymy. Jednym z elementów budowania silnej relacji małżeńskiej jest atrakcyjność współmałżonków dla siebie nawzajem. Może nie brzmi to zbyt duchowo, ale jest to biblijna zasada. Osobą, dla której mam być atrakcyjną kobietą, jest przede wszystkim mój mąż. W wielu związkach dbałość o wzajemną atrakcyjność stopniowo zanika wraz ze stażem małżeńskim, a często zaraz po ślubie. Dbamy o siebie w okresie narzeczeństwa, żeby zdobyć wybraną osobę, lecz gdy małżeństwo staje się faktem, przestajemy zwracać uwagę na swój wygląd. Na przykład żona dba o siebie tylko wtedy, kiedy wychodzi do pracy lub na spotkanie ze znajomymi. Natomiast w domu wita powracającego męża w poplamionym fartuchu, komunikując mu w ten sposób: "Jesteś dla mnie mniej ważny niż mój szef i koledzy w pracy. Dla ciebie nie muszę się już starać". Tego typu postawy szybko zauważają małe dzieci. Pamiętam, jak pewnego dnia ubrałam się w domu bardziej elegancko niż zwykle, a moje dzieci natychmiast zapytały: "Mamusiu, czy będą u nas dzisiaj goście?". Taką sytuację można wykorzystać, by powiedzieć im: "Dbam o siebie dla was, bo to wy jesteście dla mnie najważniejszymi osobami, dla których chcę być atrakcyjną osobą". Nie oznacza to wcale potrzeby kupowania najdroższych ubrań czy kosmetyków. Dbałość o wygląd jest sposobem wyrażenia współmałżonkowi, jak ważną jest dla nas osobą: "To Bóg mi ciebie darował. Poprzez troskę o higienę i wygląd chcę ci wyrazić, jak bardzo mocno cię kocham". Ta zasada dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn."Wszystko możliwe jest dla tego, kto wierzy" (Mk 9,23)
"Nie bój się, wierz tylko!" (Mk 5,36)


Słowa Jezusa nie pozostawiają żadnych wątpliwości: "Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie" (J 6, 53). Ile tego życia będziemy mieli w sobie tu na ziemi, tyle i tylko tyle zabierzemy w świat wieczności. I na bardzo długo możemy znaleźć się w czyśćcu, aby dojść do pełni życia, do miary nieba.
Pamiętajmy jednak, że w Kościele nic nie jest magią. Jezus podczas swojego ziemskiego nauczania mówił:
- do kobiety kananejskiej:
«O niewiasto wielka jest twoja wiara; niech ci się stanie, jak chcesz!» (Mt 15,28)
- do kobiety, która prowadziła w mieście życie grzeszne:
«Twoja wiara cię ocaliła, idź w pokoju!» (Łk 7,37.50)
- do oczyszczonego z trądu Samarytanina:
«Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła» (Łk 17,19)
- do kobiety cierpiącej na krwotok:
«Ufaj, córko! Twoja wiara cię ocaliła» (Mt 9,22)
- do niewidomego Bartymeusza:
«Idź, twoja wiara cię uzdrowiła» (Mk 10,52)


Modlitwa o odrodzenie małżeństwa

Panie, przedstawiam Ci nasze małżeństwo – mojego męża (moją żonę) i mnie. Dziękuję, że nas połączyłeś, że podarowałeś nas sobie nawzajem i umocniłeś nasz związek swoim sakramentem. Panie, w tej chwili nasze małżeństwo nie jest takie, jakim Ty chciałbyś je widzieć. Potrzebuje uzdrowienia. Jednak dla Ciebie, który kochasz nas oboje, nie ma rzeczy niemożliwych. Dlatego proszę Cię:

- o dar szczerej rozmowy,
- o „przemycie oczu”, abyśmy spojrzeli na siebie oczami Twojej miłości, która „nie pamięta złego” i „we wszystkim pokłada nadzieję”,
- o odkrycie – pośród mnóstwa różnic – tego dobra, które nas łączy, wokół którego można coś zbudować (zgodnie z radą Apostoła: zło dobrem zwyciężaj),
- o wyjaśnienie i wybaczenie dawnych urazów, o uzdrowienie ran i wszystkiego, co chore, o uwolnienie od nałogów i złych nawyków.

Niech w naszym małżeństwie wypełni się wola Twoja.
Niech nasza relacja odrodzi się i ożywi, przynosząc owoce nam samym oraz wszystkim wokół. Ufam Tobie, Jezu, i już teraz dziękuję Ci za wszystko, co dla nas uczynisz. Uwielbiam Cię w sercu i błogosławię w całym moim życiu. Amen..

Święty Józefie, sprawiedliwy mężu i ojcze, który z takim oddaniem opiekowałeś się Jezusem i Maryją – wstaw się za nami. Zaopiekuj się naszym małżeństwem. Powierzam Ci również inne małżeństwa, szczególnie te, które przeżywają jakieś trudności. Proszę – módl się za nami wszystkimi! Amen!


Modlitwa o siedem Darów Ducha Świętego

Duchu Święty, Ty nas uświęcasz, wspomagając w pracy nad sobą. Ty nas pocieszasz wspierając, gdy jesteśmy słabi i bezradni. Proszę Cię o Twoje dary:

1. Proszę o dar mądrości, bym poznał i umiłował Prawdę wiekuistą, ktorą jesteś Ty, moj Boże.
2. Proszę o dar rozumu, abym na ile mój umysł może pojąć, zrozumiał prawdy wiary.
3. Proszę o dar umiejętności, abym patrząc na świat, dostrzegał w nim dzieło Twojej dobroci i mądrości i abym nie łudził się, że rzeczy stworzone mogą zaspokoić wszystkie moje pragnienia.
4. Proszę o dar rady na chwile trudne, gdy nie będę wiedział jak postąpić.
5. Proszę o dar męstwa na czas szczególnych trudności i pokus.
6. Proszę o dar pobożności, abym chętnie obcował z Tobą w modlitwie, abym patrzył na ludzi jako na braci, a na Kościół jako miejsce Twojego działania.
7. Na koniec proszę o dar bojaźni Bożej, bym lękał się grzechu, który obraża Ciebie, Boga po trzykroć Świętego. Amen.


Akt poświęcenia się Niepokalanemu Sercu Maryi

Obieram Cię dziś, Maryjo, w obliczu całego dworu niebieskiego, na moją Matkę i Panią. Z całym oddaniem i miłością powierzam i poświęcam Tobie moje ciało i moją duszę, wszystkie moje dobra wewnętrzne i zewnętrzne, a także zasługi moich dobrych uczynków przeszłych, teraźniejszych i przyszłych. Tobie zostawiam całkowite i pełne prawo dysponowania mną jak niewolnikiem oraz wszystkim, co do mnie należy, bez zastrzeżeń, według Twojego upodobania, na większą chwałę Bożą teraz i na wieki. Amen.

św. Ludwik de Montfort

Pełnia modlitwyWe czci niech będzie małżeństwo pod każdym względem i łoże nieskalane... (Hbr 13,4a) - konferencja dr Mieczysława Guzewicza (www.mojemalzenstwo.pl), małżonka, ojca trojga dzieci, doktora teologii biblijnej, członka Rady Episkopatu Polski ds. Rodziny - Górka Klasztorna 2007.04.20-22 - część 1We czci niech będzie małżeństwo pod każdym względem i łoże nieskalane... (Hbr 13,4a) - konferencja dr Mieczysława Guzewicza (www.mojemalzenstwo.pl), małżonka, ojca trojga dzieci, doktora teologii biblijnej, członka Rady Episkopatu Polski ds. Rodziny - Górka Klasztorna 2007.04.20-22 - część 2Kto powinien rządzić w małżeństwie? - ks. Piotr PawlukiewiczKapitanie, dokąd płyniecie? - ks. Piotr PawlukiewiczJakie są nasze rzeczywiste wielkie pragnienia? - ks. Piotr PawlukiewiczOdpowiedzialność za miłość - dr Wanda Półtawska - psychiatra Bitwa toczy się o nasze serca - ks. Piotr PawlukiewiczKto się Mnie dotknął? - ks. Piotr Pawlukiewicz Miłość jest trudna - ks. Piotr Pawlukiewicz
Przebaczenie i cierpienie w małżeństwie - dr M. Guzewicz, teolog-biblistaZ każdej trudnej sytuacji jest dobre wyjście - ks. Piotr PawlukiewiczMłodzież - ks. Piotr PawlukiewiczSex, poezja czy rzemiosloWalentynki - ks. Piotr Pawlukiewicz Mężczyźni - ks. Piotr PawlukiewiczFałszywe miłosierdzie - ks. Piotr PawlukiewiczSakrament małżeństwa a dobro dziecka - ks. Piotr Pawlukiewicz
W 2002 roku Jan Paweł II potępiając w ostrych słowach rozwody powiedział, że adwokaci jako ludzie wolnego zawodu, muszą
zawsze odmawiać użycia swoich umiejętności zawodowych do sprzecznego ze sprawiedliwością celu, jakim jest rozwód.
KAI
Ks. dr Marek Dziewiecki - Miłość nigdy nie pomaga w złym. Właśnie dlatego doradca katolicki w żadnej sytuacji nie proponuje krzywdzonemu małżonkowi rozwodu, gdyż nie wolno nikomu proponować łamania przysięgi złożonej wobec Boga i człowieka.

Bitwa toczy się o nasze serce - ks. Piotr Pawlukiewicz


Kto powinien rządzić w małżeństwie? - ks. Piotr Pawlukiewicz


Kiedy rodzi się dziecko, mąż idzie na bok - ks. Piotr Pawlukiewicz


Do kobiety trzeba iść już z siłą ducha nie po to, by tę siłę zyskać - ks. Piotr Pawlukiewicz


Czy kochasz swojego męża tak, aby dać z siebie wszystko i go uratować? - ks. Piotr Pawlukiewicz


Jakie są nasze rzeczywiste wielkie pragnienia? Czy takie jak Bartymeusza? - ks. Piotr Pawlukiewicz


Miłość jest trudna: Kryzys nigdy nie jest końcem - "Katechizm Poręczny" ks. Piotra Pawlukiewicza


Ze względu na "dobro dziecka" małżonkowie sakramentalni mają żyć osobno? - ks. Piotr Pawlukiewicz


Cierpienie i przebaczenie w małżeństwie - konferencja dr Mieczysława Guzewicza, teologa-biblisty


Co to znaczy "moja była żona"? - dr Wanda Półtawska - psychiatra, członek Papieskiej Rady ds. Rodziny


"We czci niech będzie małżeństwo pod każdym względem i łoże nieskalane" (Hbr 13,4a) - dr M. Guzewicz


Nic nie usprawiedliwia rozwodu, gdyż od 1999 r. obowiązuje w Polsce ustawa o separacji :: Każdy rozwód jest wyjątkowy

protest1
Protest w obronie dzieci >>
Książki warte Twojego czasu ---> książki gratis w zakładce *biuletyn*
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 9