Celem tego forum jest niesienie pomocy małżonkom przeżywającym kryzys na każdym jego etapie, którzy chcą ratować
swoje sakramentalne małżeństwa, także po rozwodzie i gdy ich współmałżonkowie są uwikłani w niesakramentalne związki
Portal  RSSRSS  BłogosławieństwaBłogosławieństwa  RekolekcjeRekolekcje  Ruch Wiernych SercRuch Wiernych Serc  12 kroków12 kroków  StowarzyszenieStowarzyszenie  KronikaKronika
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  FAQFAQ  NagraniaNagrania  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki

Poprzedni temat «» Następny temat
Dziś mój świat się skończył. Co mam robić?
Autor Wiadomość
Rubin
[Usunięty]

Wysłany: 2014-10-29, 23:57   

P. w Twoim podpisie "moja żona jest moim światem" widzę streszczenie problemu przez który nie przejdziesz zwycięsko w walce ze swoimi negatywnymi emocjami. A eksplodując tymi emocjami (bo tego nie zwalczysz) tylko odrzucisz swoją żonę dalej. Wiem, bo czuję jakbym pisał do samego siebie sprzed 10 miesięcy.
Jak żona będzie źródłem Twojego sensu życia, a więc Twojej siły - przegrałeś
Boga tam wstaw. Na skale buduj rodzinę. Jak Ty będziesz mocny Bogiem, nic Cię nie ruszy, a taki człowiek staje się wartościowy, promienieje wręcz siłą, spokojem i radością. Taki człowiek może rozdawać. Staje się mocnym facetem pełnym miłości, a nie pustym, żebrzącym o wypełnienie łosiem (tu piszę o "starym" sobie).

Wczoraj spotkałem się z żoną, chciała omówić sprawę rozwodu. Mówiła jak bardzo mnie nie kocha, że małżeństwo było pomyłką, jak słabym byłem mężem i to z tak zadziwiającą złością (spotęgowaną kiedy się dowiedziała, że na rozwód się nie zgodzę). No i się cieszyłem, że ją widzę i ją to rozbrajało. A to co mówiła spływało po mnie, bo pracuję nad sobą, znam swoją wartość i nie jestem od niej uzależniony. Bóg jest moim numerem jeden. Jak On zechce bym był sam, to będę i świetnie wykorzystam ten czas :-D Wczoraj żona powiedziała mi, że niedługo przyśle mi papiery rozwodowe, a ja czuję się jakbym mógł dom postawić gołymi rękami (najbliższe lato i biorę się do roboty).
Bóg na pierwszym miejscu, nie żona.
 
     
P.
[Usunięty]

Wysłany: 2014-10-30, 00:27   

podpis już zmieniłeś - masz rację zapomniałem dla Niej i o Panu Bogu i o sobie.

spotkanie było arcytrudne. Nie wybuchnąłem złością, nie dałem się ponieść emocjom, nie rozkleiłem się. Stanowczo, konsekwentnie - choć dobrych emocji we mnie nie było.

dowiedziałem się dziś między innymi, że:
- nigdy mnie nie kochała,
- zawsze wiedziała, że nie jestem kandydatem na męża i ojca, tylko oszukiwała samą siebie, bo myślała, że jakoś to będzie,
- że głęboko nieszczęśliwa była już w podróży poślubnej i już wtedy wiedziała, że nie chce tak spędzić reszty życia (jako żona),
- że już przed ślubem była nieszczęśliwa ale chciała spróbować,
- że wszystkie wcześniejsze rzeczy powiedziała w złości ale je podtrzymuje jako prawdziwe,
- że nie da mi naszych pieniędzy (niestety na koncie żony) w tym weselnych jeśli nie zmienię zdania w sprawie rozwodu, (mam się sprzedać za tę garść srebrników :mrgreen:
- że zniszczy mi karierę jeśli się nie zgodzę na bezbolesny rozwód,
- że ani razu nie zapłakała z powodu tego co robi,
- że czuje się w środku bardzo silna i spokojna, szczęśliwa (po raz pierwszy w życiu), że właśnie odkryła siebie,
- że dbając o własne szczęście broni siebie i to nie jest krzywdzenie mnie (ponoć tata jej tak kiedyś powiedział),
- że wierzy w Boga ale może to zarzucić dla własnego szczęścia, nawet jeśli ma się smażyć w piekle,
- że moja postawa jest żałosna i nie męska (nie dla rozpadu małżeństwa), że nasze małżeństwo już nie istnieje,
- że jestem chory psychicznie i mam się leczyć, bo jak zabierała komp, to były tam zakładki z rekolekcjami, ze Mszy Św - usłyszałem, że jestem opętany,
- nowy wątek: kłamstwo (w które chyba naprawdę wierzy) uwaga - że bała się, że ją pobiję i chciała wezwać policję :shock: może to mało samcze, ale ja nie używałem przemocy nawet w podstawówce (nie biłem się z chłopakami) i na pewno wiele mi można zarzucić ale to jest absurd tak wielki, że mi się w głowie nie mieści
- etc

na spotkanie przyszła już bez obrączki i pierścionka zaręczynowego, za to z czarno - złotymi paznokciami - świeżo zrobione - sexy drapieżne

byłem po tym spotkaniu na mszy ale nie mogłem się skupić na modlitwie, przeszedłem jakby "obok"...

wszystko mi szepcze, że ta walka jest przegrana, że już nigdy nie będziemy razem.. a w głowie takie: odpuść ją sobie.. Choć jak Ją zobaczyłem to mi w środku serducho zagrało..
 
     
Rubin
[Usunięty]

Wysłany: 2014-10-30, 08:55   

P.
Wybaczysz, że tak będę pisał bez łagodzenia i od razu kawa na ławę, ok? :) Może Panie z tego forum wesprą Cię łagodnością i współczuciem (też potrzebne w takich chwilach), ale ja mam do zaoferowania tylko bitwę - słony pot, brud kurzu, eksplozje, ignorowanie ran i nacieranie z szalonym okrzykiem.

Szepcze Ci diabeł, byś skulił się bezradny i zrozpaczony w okopach. Wojna psychologiczna, mówi Ci to coś? Takiego bezradnego już łatwo dopaść i załatwić.

Cały czas miej przed oczami cel
Ratujesz nie tylko siebie, ale całe swoje małżeństwo ze swoją żoną włącznie. Twoja żona jest teraz skrępowana, zakneblowana i leży po drugiej stronie linii frontu. Poddała się i jest jeńcem. Wiele w tym jej winy, ale co przyniesie prawienie morałów jeńcowi w niewoli? I teraz wchodzisz Ty. Oo stary, niełatwo będzie, bo masz przeciw sobie całą zmyślność, złośliwość, wiekową inteligencję i zaciętość Wroga (będę tak domyślnie nazywał szatana/diabła). Myślisz, że zawaha się wykorzystać jeńców przeciwko Tobie? Wykorzysta każdego do kogo ma dojście, a bardzo dobrze Cię zna i wie gdzie Cię walnąć by bardzo zabolało. Może nawet ktoś z rodziny będzie Ci (wierząc, że doradza dobrze) radził byś się poddał, odpuścił. Pamiętaj wtedy jaka jest stawka. Przysięgałeś walczyć o swoje małżeństwo aż do śmierci i nigdy nie opuścić żony. Nadszedł czas sprawdzić Twoją przysięgę.

Jak sam się rzucisz - po Tobie. W porównaniu z takim złem to my jak bydło jesteśmy. Poszarpiesz się trochę, a potem Ty zginiesz i żona zginie.

Środki.
Bóg. On Cię wesprze w każdej batalii, ale dał Ci wolną wolę i nie wkroczy nigdy wbrew niej. Proś, proś, proś - módl się, módl się, módl się. Ufaj. Zawierz. Pamiętaj, jeżeli duchowo jesteś cherlak - to najpierw wyśle Cię na poligon (jak każdy mądry dowódca) byś wzrósł, nabrał masy i umiejętności. Będą różne drobne przeciwności, ale On jest najlepszym trenerem jakiego możesz mieć. Pamiętaj o stawce, zaciskaj zęby i bierz z rozpędu ścianki, wykopy i cokolwiek On postawi Ci na drodze. Będzie Ci się zdawało, że to (codzienne monotonne, samotne zmagania) wcale nie zbliża Cię do żony, ale zaufaj Mu. Tak jak się ufa dowódcy, czy trenerowi. Oddaj się całkowicie, bez marudzenia. Niech Tobą rozporządza, a Ty tylko wkładaj we wszystko wysiłek i nie daj wiary megafonom Wroga które będą głosiły byś się poddał, że walka nie ma sensu, że i tak przegrasz, że nic nie znaczysz. Same kłamstwa. Uważnie słuchaj oficerów Boga. Podniosą Ci morale, nauczą taktyki i sztuczek wroga - Pawlukiewicz, Dziewiecki, Szustak.

Spowiedź, Msza, stan łaski uświęcającej - w ten sposób zamiast 10-20% Bóg będzie mógł działać w 100%, a wróg będzie miał utrudnione dojście do Ciebie.

To wszystko. Witaj szeregowy na polu bitwy. :mrgreen:

PS. Jak chcesz zamienić nóż na coś potężniejszego i skuteczniejszego w walce - to jest takie coś jak nowenna pompejańska. Testuję, polecam.
 
     
Kari
[Usunięty]

Wysłany: 2014-10-30, 11:33   

Rubin, podpisuję się pod tym co napisałeś obiema rękami!
 
     
Mrówka
[Usunięty]

Wysłany: 2014-10-30, 12:21   

Super wpis Rubin! Na podparcie dołożę:
http://www.kryzys.org/viewtopic.php?t=8057
I cytat z powyższego tekstu:

"Musisz zdać sobie sprawę, że twój wróg, szatan oraz jego siły mają za cel zniszczenie twojej rodziny. Wykorzystując okoliczności i ludzi. Ważne abyś wiedział że:
LUDZIE NIE SĄ TWOIMI WROGAMI
OKOLICZNOŚCI NIE SĄ PROBLEMEM
NIE PODDAWAJ SIĘ "

Nowenna Pomejańska - bardzo polecam! Polecam też Tajemnice Szczęścia.
 
     
renta11
[Usunięty]

Wysłany: 2014-10-30, 15:11   

Rubin Wojowniku :-D

Szkoda, że nie jesteś moim mężem. Masz moją modlitwę.
 
     
Jacek-sychar
[Usunięty]

Wysłany: 2014-10-30, 17:24   

P

Czy ty miałeś za żonę moją żonę?
Też od niej usłyszałem, że nasze małżeństwo już nie istnieje i że prędzej pójdzie do piekła niż zostawi kochanka. Też dla swojej sporo zostawiłem rzeczy, które dla niej nie były ważne.
Widocznie doradzał im ten sam Wróg (według nazewnictwa Rubina).

Niestety muszę przyznać rację Rubinowi. Jako doświadczony oficer pola walki muszę stwierdzić, że przedstawił Ci rzetelnie sytuację (i z wdziękiem: Rubin - szacun).

Boję się tylko, ze przedstawił ją w zbyt radosnych kolorach. Nastaw się na baaaardzo długą kampanię. Aby tę kampanię przetrwać, musisz mieć właściwe morale. Ja zbyt długo myślałem, że sam dam sobie radę. Musisz wyfasować Różaniec i rozpocząć rozpocząć kilka równoległych operacji zbliżania się do Boga. Tym samym oddalasz się od nieprzyjaciół.

Będziesz musiał przejść różne etapy nastrojów. Ale Ci się uda. Gdy będziesz już mocny, próbuj się pogodzić z tą sytuacją i odżałować to co straciłeś. Jak to wykonasz, to jesteś już na prostej. Ale to za kilka lat, chociaż życzę Ci wcześniej.

Trzymaj się szeregowy!
Do ręki różaniec!

Pozdrawiam i będę pamiętał w modlitwie
Jacek
 
     
helenast
[Usunięty]

Wysłany: 2014-10-30, 17:49   

P. napisał/a:
dowiedziałem się dziś między innymi, że:
- nigdy mnie nie kochała,
- zawsze wiedziała, że nie jestem kandydatem na męża i ojca, tylko oszukiwała samą siebie, bo myślała, że jakoś to będzie,
- że głęboko nieszczęśliwa była już w podróży poślubnej i już wtedy wiedziała, że nie chce tak spędzić reszty życia (jako żona),
- że już przed ślubem była nieszczęśliwa ale chciała spróbować,
- że wszystkie wcześniejsze rzeczy powiedziała w złości ale je podtrzymuje jako prawdziwe,
- że nie da mi naszych pieniędzy (niestety na koncie żony) w tym weselnych jeśli nie zmienię zdania w sprawie rozwodu, (mam się sprzedać za tę garść srebrników
- że zniszczy mi karierę jeśli się nie zgodzę na bezbolesny rozwód,
- że ani razu nie zapłakała z powodu tego co robi,
- że czuje się w środku bardzo silna i spokojna, szczęśliwa (po raz pierwszy w życiu), że właśnie odkryła siebie,
- że dbając o własne szczęście broni siebie i to nie jest krzywdzenie mnie (ponoć tata jej tak kiedyś powiedział),
- że wierzy w Boga ale może to zarzucić dla własnego szczęścia, nawet jeśli ma się smażyć w piekle,
- że moja postawa jest żałosna i nie męska (nie dla rozpadu małżeństwa), że nasze małżeństwo już nie istnieje,
- że jestem chory psychicznie i mam się leczyć, bo jak zabierała komp, to były tam zakładki z rekolekcjami, ze Mszy Św - usłyszałem, że jestem opętany,
- nowy wątek: kłamstwo (w które chyba naprawdę wierzy) uwaga - że bała się, że ją pobiję i chciała wezwać policję może to mało samcze, ale ja nie używałem przemocy nawet w podstawówce (nie biłem się z chłopakami) i na pewno wiele mi można zarzucić ale to jest absurd tak wielki, że mi się w głowie nie mieści
- etcWybacz ,że o to zapytam - czy Twoja żona dąży do unieważnienia sakramentu małżeństwa ?
 
     
helenast
[Usunięty]

Wysłany: 2014-10-30, 17:59   

wiecie co mnie przeraża ? ...

- Rubin staż małżeński - 2 lata
- P staż małżeński - 1 rok

przecież to początek wspólnego życia ... :-(
 
     
P.
[Usunięty]

Wysłany: 2014-10-30, 18:39   

Rubin - dzięki za szczere i mocne słowa - brzmi dobrze, choć dziś po mojej stronie frontu pełen lazret - właśnie wstałem, mój organizm bardzo potrzebował snu, rany po wczorajszym jakby lekko mniej bolały.

helenast napisał/a:
Wybacz ,że o to zapytam - czy Twoja żona dąży do unieważnienia sakramentu małżeństwa ?
nie ma czego wybaczać, nic mi o tym nie wiadomo. Nie sądzę, żeby to było dla niej dziś ważne. Dlaczego pytasz? Moja żona przyjęła sakramenty jako osoba dorosła, niespełna 3 lata temu. To była tylko Jej decyzja. Boje się o Jej duszę.

A tak po ludzku dziś bardzo mocno czuję, że brakuje mi Jej obecności, tak zwyczajnie tęsknie i smutno mi :-(

helenast napisał/a:
wiecie co mnie przeraża ? ...

- Rubin staż małżeński - 2 lata
- P staż małżeński - 1 rok

przecież to początek wspólnego życia ... :-(


A wiesz co jest najsmutniejsze? Mamy chyba wszytko, wielki potencjał by stworzyć dobrą kochającą się rodzinę. A jeszcze tak niedawno temu obydwoje tego pragnęliśmy.

Po raz kolejny nie poznałem wczoraj swojej żony, zupełnie by człowiek, a znamy się, uwaga od 15 lat!!!! Czy aż tak mogłem Jej nie poznać? Staram się wierzyć, że prawdziwa jest tamta "stara" żona sprzed 2 tygodni.. Coraz bardziej wydaje mi się, że w Jej sercu i myślach musi być fascynacja kimś nowym, choć Ona przeczy.

zaraz różaniec do ręki i choć tyle dziś mogę. Obiecałem Jej wczoraj, że będę się za nią modlił, o co i Was proszę.

Może trzeba zebrać duchową armię?
 
     
Rubin
[Usunięty]

Wysłany: 2014-10-30, 22:00   

Żebym ja to wiedział i w to wszystko wierzył kilka miesięcy temu... Z drugiej strony gdyby nie kryzys, byłbym nadal jak woda letni, taki chrześcijanin zza kościelnego filara. Czuję jakbym się obudził i Tobie P. tego życzę.

Wszyscy słyszeliśmy od ukochanych teksty, że jesteśmy niekochani i do niczego, "zapomnij, że wrócę" itd. (ja również). Jak widać często używana sztuczka Wroga, która pewnie niejednego złamała. Ale nie nas. Tutaj, w okopach zebrali się niepospolici ludzie. To niesamowite, że codziennie wyruszamy na swoje pola bitewne, wracamy często dotkliwie poranieni, albo zniechęceni, a jednak znajdujemy jeszcze w sobie tyle sił, by wesprzeć siebie nawzajem. To nie od nas pochodzi. Namacalne świadectwo, że On jest pośród nas.

Cytat:
zaraz różaniec do ręki i choć tyle dziś mogę

Aż tyle. Nie doceniasz potęgi którą trzymasz w rekach, bo wygląda niewinnie.
 
     
4xAS
[Usunięty]

Wysłany: 2014-10-31, 04:54   

Hej P.
Walka trwa i będzie trwała ale Ty nie możesz się poddać!
Jesteśmy facetami, to nasza rzecz walczyć i odnosić rany, kobiety nie są tak mocne ani fizycznie ani mentalnie.
Zły potrafi wykorzystać ich delikatne postrzeganie świata i dlatego pewnie potrafią być okrutne i perfidne.
Wobec takiego przeciwnika (Zły), nasza wrodzona zdolność do walki to za mało. Tu musi być wsparcie - JEGO wsparcie.
Znasz to:
"Chociażbym chodził ciemną doliną,
zła się nie ulęknę,
bo Ty jesteś ze mną.
Twój kij i Twoja laska
są tym, co mnie pociesza"

Jeżeli On będzie z Tobą, to nic Ci się stać nie może.

Pojednaj się z Nim jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, wyładuj negatywne emocje, zafunduj sobie jakiś wysiłek fizyczny (siłownia, długi bieg, etc) żebyś się zmęczył i odpoczął od myślenia o tej wojnie. Wypłacz się jak potrzebujesz ale tak żeby inni nie widzieli, oni muszą widzieć że jesteś wielki!
Ciesz się wsparciem tu obecnych i sam takiego wsparcia udzielaj.
Znajdź jakąś wspólnotę i czerp ... .

Niech Najwyższy będzie z Tobą i z nami wszystkimi
 
     
helenast
[Usunięty]

Wysłany: 2014-10-31, 06:46   

4xAS napisał/a:
Jesteśmy facetami, to nasza rzecz walczyć i odnosić rany, kobiety nie są tak mocne ani fizycznie ani mentalnie.


Słucham :shock: . Aleś chłopie wypalił ... Nie zgadzam się z Tobą w ani jednym słowie ....
Ostatnio zmieniony przez 2014-10-31, 07:31, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
helenast
[Usunięty]

Wysłany: 2014-10-31, 06:49   

4xAS napisał/a:
Zły potrafi wykorzystać ich delikatne postrzeganie świata i dlatego pewnie potrafią być okrutne i perfidne.


Pokazując palcem na kobiety zobacz ,że trzy pozostałe są skierowane na Ciebie ...
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Dla tych, którzy kochają - propozycja wzoru odpowiedzi na pozew rozwodowy


W odpowiedzi na pozew wnoszę o oddalenie powództwa w całości i nie rozwiązywanie małżeństwa stron przez rozwód.

UZASADNIENIE

Pomimo trudności jakie nasz związek przechodził i przechodzi uważam, że nadal można go uratować. Małżeństwa nie zawiera się na chwilę i nie zrywa w momencie, gdy dzieje się coś niedobrego. Pragnę nadmienić, iż w przyszłości nie zamierzam się już z nikim innym wiązać. Podjąłem (podjęłam) bowiem decyzję, że będę z żoną (mężem) na zawsze i dołożę wszelkich starań, aby nasze małżeństwo przetrwało. Scalenie związku jest możliwe nawet wtedy, gdy tych dobrych uczuć w nas nie ma. Lecz we mnie takie uczucia nadal są i bardzo kocham swoją żonę (męża), pomimo, iż w chwili obecnej nie łączy nas więź fizyczna. Jednak wyrażam pragnienie ratowania Naszego małżeństwa i gotowy (gotowa) jestem podjąć trud jaki się z tym wiąże. Uważam, że przy odrobinie dobrej woli możemy odbudować dobrą relację miłości.

Dobro mojej żony (męża) jest dla mnie po Bogu najważniejsze. Przed Bogiem to bowiem ślubowałem (ślubowałam).

Moim zdaniem każdy związek ma swoje trudności, a nieporozumienia jakie wydarzyły się między nami nie są powodem, aby przekreślić nasze małżeństwo i rozbijać naszą rodzinę. Myślę, że każdy rozwód negatywnie wpływa nie tylko na współmałżonków, ale także na ich rodziny, dzieci i krzywdzi niepotrzebnie wiele bliskich sobie osób. Oddziaływuje również negatywnie na inne małżeństwa.

Z moją (moim) żoną (mężem) znaliśmy się długo przed zawarciem naszego małżeństwa i uważam, że był to wystarczający czas na wzajemne poznanie się. Po razem przeżytych "X" latach (jako para, narzeczeni i małżonkowie) żona (mąż) jest dla mnie zbyt ważną osobą, aby przekreślić większość wspólnie spędzonych lat. Według mnie w naszym związku nie wygasły więzi emocjonalne i duchowe. Podkreślam, iż nadal kocham żonę (męża) i pomimo, że oddaliliśmy się od siebie, chcę uratować nasze małżeństwo. Osobiście wyrażam wolę i chęć naprawy naszych małżeńskich relacji, gdyż mam przekonanie, że każdy związek małżeński dotknięty poważnym kryzysem jest do uratowania.

Orzeczenie rozwodu spowodowałoby, że ucierpiałoby dobro wspólnych małoletnich dzieci stron oraz byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Dzieci potrzebują stabilnego emocjonalnego kontaktu z obojgiem rodziców oraz podejmowania przez obie strony wszelkich starań, by zaspokoić potrzeby rodziny. Rozwód grozi osłabieniem lub zerwaniem więzi emocjonalnej dzieci z rodzicem zamieszkującym poza rodziną. Rozwód stron wpłynie także niekorzystnie na ich rozwój intelektualny, społeczny, psychiczny i duchowy, obniży ich status materialny i będzie usankcjonowaniem niepoważnego traktowania instytucji rodziny.

Jestem katolikiem (katoliczką), osobą wierzącą. Moje przekonania religijne nie pozwalają mi wyrazić zgody na rozwód, gdyż jak mówi w punkcie 2384 Katechizm Kościoła Katolickiego: "Rozwód znieważa przymierze zbawcze, którego znakiem jest małżeństwo sakramentalne", natomiast Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego w punkcie 347 nazywa rozwód jednym z najcięższych grzechów, który godzi w sakrament małżeństwa.

Wysoki Sądzie, proszę o danie nam szansy na uratowanie naszego małżeństwa. Uważam, ze każda rodzina, w tym i nasza, na to zasługuje. Nie zmienię zdania w tej ważnej sprawie, bo wtedy będę niewiarygodny w każdej innej. Brak wyrażenia mojej zgody na rozwód nie wskazuje na to, iż kierują mną złe emocje tj. złość czy złośliwość. Jednocześnie zdaję sobie sprawę, że nie zmuszę żony (męża) do miłości. Rozumiem, że moja odmowa komplikuje sytuację, ale tak czuję, takie są moje przekonania religijne i to dyktuje mi serce.

Bardzo kocham moją (mojego) żonę (męża) i w związku z powyższym wnoszę jak na wstępie.List Episkopatu Polski na święto św. Rodziny

Warto jeszcze raz podkreślić, że u podstaw każdej rodziny stoi małżeństwo. Chrześcijańskie patrzenie na małżeństwo w pełni uwzględnia wyjątkową naturę tej wspólnoty osób. Małżeństwo to związek mężczyzny i niewiasty, zawierany na całe ich życie, i z tej racji pełniący także określone zadania społeczne. Chrystus podkreślił, że mężczyzna opuszcza nawet ojca i matkę, aby złączyć się ze swoją żoną i być z nią przez całe życie jako jedno ciało (por. Mt 19,6). To samo dotyczy niewiasty. Naszym zadaniem jest nieustanne przypominanie, iż tylko tak rozumianą wspólnotę mężczyzny i niewiasty wolno nazywać małżeństwem. Żaden inny związek osób nie może być nawet przyrównywany do małżeństwa. Chrześcijanie decyzję o zawarciu małżeństwa wypowiadają wobec Boga i wobec Kościoła. Tak zawierany związek Chrystus czyni sakramentem, czyli tajemnicą uświęcenia małżonków, znakiem swojej obecności we wszystkich ich sprawach, a jednocześnie źródłem specjalnej łaski dla nich. Głębia duchowości chrześcijańskich małżonków powstaje właśnie we współpracy z łaską sakramentu małżeństwa. więcej >>Wszechświat na miarę człowieka

Wszechświat jest ogromny. Żeby sobie uzmysłowić rozmiary wszechświata, załóżmy, że odległość Ziemia - Słońce to jeden milimetr. Wtedy najbliższa gwiazda znajduje się mniej więcej w odległości 300 metrów od Słońca. Do Słońca mamy jeden milimetr, a do najbliższej gwiazdy około 300 metrów. Słońce razem z całym otoczeniem gwiezdnym tworzy ogromny system zwany Droga Mleczną (galaktykę w kształcie ogromnego dysku). W naszej umownej skali ten ogromny dysk ma średnicę około 6 tysięcy kilometrów, czyli mniej więcej tak, jak stąd do Stanów Zjednoczonych. Światło zużywa na przebycie od jednego końca tego dysku do drugiego - około 100 tysięcy lat. W tym dysku mieści się około 100 miliardów gwiazd. To jest ogromny dysk! Jeszcze mniej więcej sto lat temu uważano, że to jest cały wszechświat. Okazało się, że tak wcale nie jest. Wszechświat jest znacznie, znacznie większy! Jeżeli te 6 tysięcy kilometrów znowu przeskalujemy, tym razem do jednego centymetra, to cały wszechświat, który potrafimy zaobserwować (w tej skali) jest kulą o średnicy 3 kilometrów. I w tym właśnie obszarze, jest około 100 miliardów galaktyk (czyli takich dużych systemów gwiezdnych, oczywiście różnych kształtów, różnych wielkości). To właśnie jest cały wszechświat, który potrafimy badać metodami fizycznymi, wykorzystując techniki astronomiczne. (Wszechświat na miarę człowieka >>>)Musicie zawsze powstawać!

Możecie rozerwać swoje fotografie
i zniszczyć prezenty.
Możecie podeptać swoje szczęśliwe wspomnienia
i próbować dzielić to, co było dla dwojga.
Możecie przeklinać Kościół i Boga.

Ale Jego potęga nie może nic uczynić
przeciw waszej wolności.
Bo jeżeli dobrowolnie prosiliście Go,
by zobowiązał się z wami...
On nie może was "rozwieść".

To zbyt trudne?
A kto powiedział, że łatwo być
człowiekiem wolnym i odpowiedzialnym.
Miłość się staje
Jest miłością w marszu, chlebem codziennym.

Nie jest umeblowana mieszkaniem,
ale domem do zbudowania i utrzymania,
a często do remontu.
Nie jest triumfalnym "TAK",
ale jest mnóstwem "tak",
które wypełniają życie, pośród mnóstwa "nie".

Człowiek jest słaby, ma prawo zbłądzić!
Ale musi zawsze powstawać i zawsze iść.
I nie wolno mu odebrać życia,
które ofiarował drugiemu; ono stało się nim.

Michel QuoistRozważania o wierze/Dynamizm wiary/Zwycięstwo przez wiarę

Klasycznym tekstem biblijnym ukazującym w świetle wiary wartość i sens środków ubogich jest scena walki z Amalekitami. W czasie przejścia przez pustynię, w drodze do Ziemi Obiecanej, dochodzi do walki pomiędzy Izraelitami a kontrolującymi szlaki pustyni Amalekitami (zob. Wj 17, 8-13). Mojżesz to Boży człowiek, który wie, w jaki sposób może zapewnić swoim wojskom zwycięstwo. Gdyby był strategiem myślącym jedynie po ludzku, stanąłby sam na czele walczących, tak jak to zwykle bywa w strategii. Przecież swoją postawą na pewno by ich pociągał, tak byli wpatrzeni w niego. On zaś zrobił coś, co z punktu widzenia strategii wojskowej było absurdalne - wycofał się, zostawił wojsko pod wodzą swego zastępcy Jozuego, a sam odszedł na wzgórze, by tam się modlić. Wiedział on, człowiek Boży, człowiek modlitwy, kto decyduje o losach świata i o losach jego narodu. Stąd te wyciągnięte na szczycie wzgórza w geście wiary ramiona Mojżesza. Między nim a doliną, gdzie toczy się walka, jest ścisła łączność. Kiedy ręce mu mdleją, to jego wojsko cofa się. On wie, co to znaczy - Bóg chce, aby on wciąż wysilał się, by stale wyciągał ręce do Pana. Gdy ręce zupełnie drętwiały, towarzyszący Mojżeszowi Aaron i Chur podtrzymywali je. Przez cały więc dzień ten gest wyciągniętych do Pana rąk towarzyszył walce Izraelitów, a kiedy przyszedł wieczór, zwycięstwo było po ich stronie. To jednak nie Jozue zwyciężył, nie jego wojsko walczące na dole odniosło zwycięstwo - to tam, na wzgórzu, zwyciężył Mojżesz, zwyciężyła jego wiara.

Gdyby ta scena miała powtórzyć się w naszych czasach, wówczas uwaga dziennikarzy, kamery telewizyjne, światła reflektorów skierowane byłyby tam, gdzie Jozue walczy. Wydawałoby się nam, że to tam się wszystko decyduje. Kto z nas próbowałby patrzeć na samotnego, modlącego się gdzieś człowieka? A to ten samotny człowiek zwycięża, ponieważ Bóg zwycięża przez jego wiarę.

Wyciągnięte do góry ręce Mojżesza są symbolem, one mówią, że to Bóg rozstrzyga o wszystkim. - Ty tam jesteś, który rządzisz, od Ciebie wszystko zależy. Ludzkiej szansy może być śmiesznie mało, ale dla Ciebie, Boże, nie ma rzeczy niemożliwych. Gest wyciągniętych dłoni, tych mdlejących rąk, to gest wiary, to ubogi środek wyrażający szaleństwo wiary w nieskończoną moc i nieskończoną miłość Pana.

ks. Tadeusz Dajczer "Rozważania o wierze"


Małżeństwo nierozerwalne?!... - wierność mimo wszystko

„Ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że ciebie nie opuszczę aż do śmierci" - to tekst przysięgi małżeńskiej wypowiadany bez żadnych warunków uzupełniających. Początek drogi. Niezapisana karta z podpisem: „aż do śmierci". A co, gdy pojawią się trudności, kryzys, zdrada?...

„Wtedy przystąpili do Niego faryzeusze, chcąc Go wystawić na próbę, zadali Mu pyta-nie: «Czy wolno oddalić swoją żonę z jakiegokolwiek powodu?» On im odpowiedział: «czy nie czytaliście, że Stwórca od początku stworzył ich mężczyzną i kobietą? Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i będą oboje jednym ciałem. A tak nie są już dwojgiem, lecz jednym ciałem. Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela»"(Mt 19, 3-5). Dwanaście lat temu nasilający się kryzys, którego skutkiem byt nowy związek mojego męża, separacja i rozwód, doprowadził do rozpadu moje małżeństwo. Porozumienie zostało zerwane. Zepchnięta na dalszy plan, wyeliminowana z życia, nigdy w swoim sercu nie przestałam być żoną mojego męża. Sytuacje, wobec których stawałam, zda-wały się przerastać moją wytrzymałość, odbierały nadzieję, niszczyły wszystko we mnie i wokół mnie. Widziałam, że w tych trudnych chwilach Bóg stawał przy mnie i mówił: „wystarczy ci mojej łaski", „Ja jestem z wami po wszystkie dni aż do skończenia świata". Był Tym, który uczył mnie, jak nieść krzyż zerwanej jedności, rozbitej rodziny, zdrady, zaparcia, odrzucenia, szyderstwa, cynizmu, własnej słabości, popełnionych grzechów i błędów. Podnosił, nawracał, przebaczał, uczyt przebaczać. Kochał. Akceptował. Prowadził. Nadawał swój sens wydarzeniom, które po ludzku zdawały się nie mieć sensu. Byt wierny przymierzu, które zawarł z nami przed laty przez sakrament małżeństwa. Teraz wiem, że małżeństwo chrześcijańskie jest czym innym niż małżeństwo naturalne. Jest wielką łaską, jest historią świętą, w którą angażuje się Pan Bóg. Jest wydarzeniem, które sprawia, „że mąż i żona połączeni przez sakrament to nie przypadkowe osoby, które się dobrały lub nie, lecz te, którym Bóg powiedział «tak», by się stały jednym ciałem, w drodze do zbawienia".

Ja tę nadzwyczajność małżeństwa sakramentalnego zaczęłam widzieć niestety późno, bo w momencie, gdy wszystko zaczęto się rozpadać. W naszym małżeństwie byliśmy najpierw my: mój mąż, dzieci, ja i wszystko inne. Potem Pan Bóg, taki na zasadzie pomóż, daj, zrób. Nie Ten, ku któremu zmierza wszystko. Nie Bóg, lecz bożek, który zapewnia pomyślność planom, spełnia oczekiwania, daje zdrowie, zabiera trudności... Bankructwo moich wyobrażeń o małżeństwie i rodzinie stało się dla mnie źródłem łaski, poprzez którą Bóg otwierał mi oczy. Pokazywał tę miłość, z którą On przyszedł na świat. Stawał przy mnie wyszydzony, opluty, odepchnięty, fałszywie osądzony, opuszczony, na drodze, której jedyną perspektywą była haniebna śmierć, I mówił: to jest droga łaski, przez którą przychodzi zbawienie i nowe życie, czy chcesz tak kochać? Swoją łaską Pan Bóg nigdy nie pozwolił mi zrezygnować z modlitwy za mojego męża i o jedność mojej rodziny, budowania w sobie postawy przebaczenia, pojednania i porozumienia, nigdy nie dał wyrazić zgody na rozwód i rozmyślne występowanie przeciwko mężowi. Zalegalizowanie nowego związku mojego męża postrzegam jako zalegalizowanie cudzołóstwa („A powiadam wam: Kto oddala swoją żonę (...) a bierze inną popełnia cudzołóstwo, I kto oddaloną bierze za żonę, popełnia cudzołóstwo" (Mt,19.9)). I jako zaproszenie do gorliwszej modlitwy i głębszego zawierzenia. Nasza historia jest ciągle otwarta, ale wiem, że Pan Bóg nie powiedział w niej ostatniego Słowa. Jakie ono będzie i kiedy je wypowie, nie wiem, ale wierzę, że zostanie wypowiedziane dla mnie, mojego męża, naszych dzieci i wszystkich, których nasza historia dotknęła. Będzie ono Dobrą Nowiną dla każdego nas. Bo małżeństwo sakramentalne jest historią świętą, przymierzem, któremu Pan Bóg pozostaje wierny do końca.

Maria

Forum Pomocy "Świadectwa"


Slowo.pl - Małżeństwo o jakim marzymy. Jednym z elementów budowania silnej relacji małżeńskiej jest atrakcyjność współmałżonków dla siebie nawzajem. Może nie brzmi to zbyt duchowo, ale jest to biblijna zasada. Osobą, dla której mam być atrakcyjną kobietą, jest przede wszystkim mój mąż. W wielu związkach dbałość o wzajemną atrakcyjność stopniowo zanika wraz ze stażem małżeńskim, a często zaraz po ślubie. Dbamy o siebie w okresie narzeczeństwa, żeby zdobyć wybraną osobę, lecz gdy małżeństwo staje się faktem, przestajemy zwracać uwagę na swój wygląd. Na przykład żona dba o siebie tylko wtedy, kiedy wychodzi do pracy lub na spotkanie ze znajomymi. Natomiast w domu wita powracającego męża w poplamionym fartuchu, komunikując mu w ten sposób: "Jesteś dla mnie mniej ważny niż mój szef i koledzy w pracy. Dla ciebie nie muszę się już starać". Tego typu postawy szybko zauważają małe dzieci. Pamiętam, jak pewnego dnia ubrałam się w domu bardziej elegancko niż zwykle, a moje dzieci natychmiast zapytały: "Mamusiu, czy będą u nas dzisiaj goście?". Taką sytuację można wykorzystać, by powiedzieć im: "Dbam o siebie dla was, bo to wy jesteście dla mnie najważniejszymi osobami, dla których chcę być atrakcyjną osobą". Nie oznacza to wcale potrzeby kupowania najdroższych ubrań czy kosmetyków. Dbałość o wygląd jest sposobem wyrażenia współmałżonkowi, jak ważną jest dla nas osobą: "To Bóg mi ciebie darował. Poprzez troskę o higienę i wygląd chcę ci wyrazić, jak bardzo mocno cię kocham". Ta zasada dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn."Wszystko możliwe jest dla tego, kto wierzy" (Mk 9,23)
"Nie bój się, wierz tylko!" (Mk 5,36)


Słowa Jezusa nie pozostawiają żadnych wątpliwości: "Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie" (J 6, 53). Ile tego życia będziemy mieli w sobie tu na ziemi, tyle i tylko tyle zabierzemy w świat wieczności. I na bardzo długo możemy znaleźć się w czyśćcu, aby dojść do pełni życia, do miary nieba.
Pamiętajmy jednak, że w Kościele nic nie jest magią. Jezus podczas swojego ziemskiego nauczania mówił:
- do kobiety kananejskiej:
«O niewiasto wielka jest twoja wiara; niech ci się stanie, jak chcesz!» (Mt 15,28)
- do kobiety, która prowadziła w mieście życie grzeszne:
«Twoja wiara cię ocaliła, idź w pokoju!» (Łk 7,37.50)
- do oczyszczonego z trądu Samarytanina:
«Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła» (Łk 17,19)
- do kobiety cierpiącej na krwotok:
«Ufaj, córko! Twoja wiara cię ocaliła» (Mt 9,22)
- do niewidomego Bartymeusza:
«Idź, twoja wiara cię uzdrowiła» (Mk 10,52)


Modlitwa o odrodzenie małżeństwa

Panie, przedstawiam Ci nasze małżeństwo – mojego męża (moją żonę) i mnie. Dziękuję, że nas połączyłeś, że podarowałeś nas sobie nawzajem i umocniłeś nasz związek swoim sakramentem. Panie, w tej chwili nasze małżeństwo nie jest takie, jakim Ty chciałbyś je widzieć. Potrzebuje uzdrowienia. Jednak dla Ciebie, który kochasz nas oboje, nie ma rzeczy niemożliwych. Dlatego proszę Cię:

- o dar szczerej rozmowy,
- o „przemycie oczu”, abyśmy spojrzeli na siebie oczami Twojej miłości, która „nie pamięta złego” i „we wszystkim pokłada nadzieję”,
- o odkrycie – pośród mnóstwa różnic – tego dobra, które nas łączy, wokół którego można coś zbudować (zgodnie z radą Apostoła: zło dobrem zwyciężaj),
- o wyjaśnienie i wybaczenie dawnych urazów, o uzdrowienie ran i wszystkiego, co chore, o uwolnienie od nałogów i złych nawyków.

Niech w naszym małżeństwie wypełni się wola Twoja.
Niech nasza relacja odrodzi się i ożywi, przynosząc owoce nam samym oraz wszystkim wokół. Ufam Tobie, Jezu, i już teraz dziękuję Ci za wszystko, co dla nas uczynisz. Uwielbiam Cię w sercu i błogosławię w całym moim życiu. Amen..

Święty Józefie, sprawiedliwy mężu i ojcze, który z takim oddaniem opiekowałeś się Jezusem i Maryją – wstaw się za nami. Zaopiekuj się naszym małżeństwem. Powierzam Ci również inne małżeństwa, szczególnie te, które przeżywają jakieś trudności. Proszę – módl się za nami wszystkimi! Amen!


Modlitwa o siedem Darów Ducha Świętego

Duchu Święty, Ty nas uświęcasz, wspomagając w pracy nad sobą. Ty nas pocieszasz wspierając, gdy jesteśmy słabi i bezradni. Proszę Cię o Twoje dary:

1. Proszę o dar mądrości, bym poznał i umiłował Prawdę wiekuistą, ktorą jesteś Ty, moj Boże.
2. Proszę o dar rozumu, abym na ile mój umysł może pojąć, zrozumiał prawdy wiary.
3. Proszę o dar umiejętności, abym patrząc na świat, dostrzegał w nim dzieło Twojej dobroci i mądrości i abym nie łudził się, że rzeczy stworzone mogą zaspokoić wszystkie moje pragnienia.
4. Proszę o dar rady na chwile trudne, gdy nie będę wiedział jak postąpić.
5. Proszę o dar męstwa na czas szczególnych trudności i pokus.
6. Proszę o dar pobożności, abym chętnie obcował z Tobą w modlitwie, abym patrzył na ludzi jako na braci, a na Kościół jako miejsce Twojego działania.
7. Na koniec proszę o dar bojaźni Bożej, bym lękał się grzechu, który obraża Ciebie, Boga po trzykroć Świętego. Amen.


Akt poświęcenia się Niepokalanemu Sercu Maryi

Obieram Cię dziś, Maryjo, w obliczu całego dworu niebieskiego, na moją Matkę i Panią. Z całym oddaniem i miłością powierzam i poświęcam Tobie moje ciało i moją duszę, wszystkie moje dobra wewnętrzne i zewnętrzne, a także zasługi moich dobrych uczynków przeszłych, teraźniejszych i przyszłych. Tobie zostawiam całkowite i pełne prawo dysponowania mną jak niewolnikiem oraz wszystkim, co do mnie należy, bez zastrzeżeń, według Twojego upodobania, na większą chwałę Bożą teraz i na wieki. Amen.

św. Ludwik de Montfort

Pełnia modlitwyWe czci niech będzie małżeństwo pod każdym względem i łoże nieskalane... (Hbr 13,4a) - konferencja dr Mieczysława Guzewicza (www.mojemalzenstwo.pl), małżonka, ojca trojga dzieci, doktora teologii biblijnej, członka Rady Episkopatu Polski ds. Rodziny - Górka Klasztorna 2007.04.20-22 - część 1We czci niech będzie małżeństwo pod każdym względem i łoże nieskalane... (Hbr 13,4a) - konferencja dr Mieczysława Guzewicza (www.mojemalzenstwo.pl), małżonka, ojca trojga dzieci, doktora teologii biblijnej, członka Rady Episkopatu Polski ds. Rodziny - Górka Klasztorna 2007.04.20-22 - część 2Kto powinien rządzić w małżeństwie? - ks. Piotr PawlukiewiczKapitanie, dokąd płyniecie? - ks. Piotr PawlukiewiczJakie są nasze rzeczywiste wielkie pragnienia? - ks. Piotr PawlukiewiczOdpowiedzialność za miłość - dr Wanda Półtawska - psychiatra Bitwa toczy się o nasze serca - ks. Piotr PawlukiewiczKto się Mnie dotknął? - ks. Piotr Pawlukiewicz Miłość jest trudna - ks. Piotr Pawlukiewicz
Przebaczenie i cierpienie w małżeństwie - dr M. Guzewicz, teolog-biblistaZ każdej trudnej sytuacji jest dobre wyjście - ks. Piotr PawlukiewiczMłodzież - ks. Piotr PawlukiewiczSex, poezja czy rzemiosloWalentynki - ks. Piotr Pawlukiewicz Mężczyźni - ks. Piotr PawlukiewiczFałszywe miłosierdzie - ks. Piotr PawlukiewiczSakrament małżeństwa a dobro dziecka - ks. Piotr Pawlukiewicz
W 2002 roku Jan Paweł II potępiając w ostrych słowach rozwody powiedział, że adwokaci jako ludzie wolnego zawodu, muszą
zawsze odmawiać użycia swoich umiejętności zawodowych do sprzecznego ze sprawiedliwością celu, jakim jest rozwód.
KAI
Ks. dr Marek Dziewiecki - Miłość nigdy nie pomaga w złym. Właśnie dlatego doradca katolicki w żadnej sytuacji nie proponuje krzywdzonemu małżonkowi rozwodu, gdyż nie wolno nikomu proponować łamania przysięgi złożonej wobec Boga i człowieka.

Bitwa toczy się o nasze serce - ks. Piotr Pawlukiewicz


Kto powinien rządzić w małżeństwie? - ks. Piotr Pawlukiewicz


Kiedy rodzi się dziecko, mąż idzie na bok - ks. Piotr Pawlukiewicz


Do kobiety trzeba iść już z siłą ducha nie po to, by tę siłę zyskać - ks. Piotr Pawlukiewicz


Czy kochasz swojego męża tak, aby dać z siebie wszystko i go uratować? - ks. Piotr Pawlukiewicz


Jakie są nasze rzeczywiste wielkie pragnienia? Czy takie jak Bartymeusza? - ks. Piotr Pawlukiewicz


Miłość jest trudna: Kryzys nigdy nie jest końcem - "Katechizm Poręczny" ks. Piotra Pawlukiewicza


Ze względu na "dobro dziecka" małżonkowie sakramentalni mają żyć osobno? - ks. Piotr Pawlukiewicz


Cierpienie i przebaczenie w małżeństwie - konferencja dr Mieczysława Guzewicza, teologa-biblisty


Co to znaczy "moja była żona"? - dr Wanda Półtawska - psychiatra, członek Papieskiej Rady ds. Rodziny


"We czci niech będzie małżeństwo pod każdym względem i łoże nieskalane" (Hbr 13,4a) - dr M. Guzewicz


Nic nie usprawiedliwia rozwodu, gdyż od 1999 r. obowiązuje w Polsce ustawa o separacji :: Każdy rozwód jest wyjątkowy

protest1
Protest w obronie dzieci >>
Książki warte Twojego czasu ---> książki gratis w zakładce *biuletyn*
Strona wygenerowana w 0,02 sekundy. Zapytań do SQL: 9