Celem tego forum jest niesienie pomocy małżonkom przeżywającym kryzys na każdym jego etapie, którzy chcą ratować
swoje sakramentalne małżeństwa, także po rozwodzie i gdy ich współmałżonkowie są uwikłani w niesakramentalne związki
Portal  RSSRSS  BłogosławieństwaBłogosławieństwa  RekolekcjeRekolekcje  Ruch Wiernych SercRuch Wiernych Serc  12 kroków12 kroków  StowarzyszenieStowarzyszenie  KronikaKronika
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  FAQFAQ  NagraniaNagrania  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki

Poprzedni temat «» Następny temat
Stosunki majątkowe pomiędzy małżonkami
Autor Wiadomość
kinga2
[Usunięty]

Wysłany: 2010-02-16, 20:34   Stosunki majątkowe pomiędzy małżonkami

Stosunki majątkowe pomiędzy małżonkami
Notariusze: Jacek Wojdyło, Henryk Mizak, Agnieszka Sinkiewicz, Robert Dor, Krystyna Krystek

http://www.radiomaryja.pl/audycje.php?id=6649
 
 
MKJ
[Usunięty]

Wysłany: 2010-07-07, 15:27   Separacja Rozwód - sprawy majątkowe

Zdaje się że gdzieś już ten temat jest poruszany - nie mogę go znaleźć. Proszę czuwających moderatorów o przesunięcie tego tematu w inne miejsce, jeśli tak wynika z układu tematów forum.

Chcę zwrócić uwagę, iż nie jest tak, iż po separacji i po rozwodzie sytuacja prawna współmałżonków w odniesieniu do kwestii majątkowych jest jednakowa.

Po rozwodzie może nastąpić podział mienia wspólnego i po separacji prawno cywilnej też to jest możliwe. Natomiast po rozwodzie i podziale mienia dalej już nie ma ustawowego dziedziczenia - w przypadku zaś separacji występuje normalne ustawowe dziedziczenie lub testamentowe.

W przypadku testamentu współmałżonek w separacji zachowuje zasadniczo ( poza wyjątkami ) prawo do zachowku z całego mienia współmałżonka.

Te różnice nie są bez znaczenia.
 
 
kinga2
[Usunięty]

Wysłany: 2010-07-07, 19:44   

MKJ napisał/a:
Zdaje się że gdzieś już ten temat jest poruszany - nie mogę go znaleźć. Proszę czuwających moderatorów o przesunięcie tego tematu w inne miejsce, jeśli tak wynika z układu tematów forum.

Zgodnie z prośbą :mrgreen:
 
 
MKJ
[Usunięty]

Wysłany: 2010-07-15, 13:27   

kinga2 napisał/a:
MKJ napisał/a:
Zdaje się że gdzieś już ten temat jest poruszany - nie mogę go znaleźć. Proszę czuwających moderatorów o przesunięcie tego tematu w inne miejsce, jeśli tak wynika z układu tematów forum.

Zgodnie z prośbą :mrgreen:


Dziękuję Aguto.

W przypadku dziedziczenia ustawowego w separacji - mamy sytuację dziedziczenia albo jak małżonka albo jak jednego z uczestników ( nazwijmy to nieuprzywilejowanych) w każdym wypadku współmałżonek ma prawo do zachowku.
Zachowek zaś jest dość wysoki jeśli się nie mylę 25%. Sprawy zaś zachowku między współmałżonkami nie jest łato uregulować nawet przy ich zgodności w tej kwestii. Pewnie z tego powodu nasi prawnicy rekomendują rozwód cywilny w sytuacji konfliktów majątkowych bardziej niż separację. Może też tu mieć znaczenie ich nieprzygotowanie i brak praktyki w tej sprawie.

Do następnego spotkania.
 
 
Jarek321
[Usunięty]

Wysłany: 2010-07-25, 18:29   Re: Separacja Rozwód - sprawy majątkowe

MKJ napisał/a:
w przypadku zaś separacji występuje normalne ustawowe dziedziczenie lub testamentowe.

W przypadku testamentu współmałżonek w separacji zachowuje zasadniczo ( poza wyjątkami ) prawo do zachowku z całego mienia współmałżonka.


Powyższą informację należy sprostować, ponieważ nie jest prawdziwa.

Zachowek należy się tylko tym, którzy byliby powołani do spadku z ustawy (art. 991 kc).

Natomiast zgodnie z art. 935^1 kc przepisów o powołaniu do spadku z ustawy nie stosuje się do małżonka spadkodawcy pozostającego w separacji.

Innymi słowy: małżonek w separacji nie dziedziczy ustawowo i nie ma prawa do zachowku.
 
 
MKJ
[Usunięty]

Wysłany: 2010-07-26, 09:09   

Tak jest jak mówi Jarek - przepraszam za pomyłkę. O swoim błędzie dowiedziałem się parę dni temu ale nie miałem dostępu do kompa.

[ Dodano: 2011-01-18, 08:38 ]
Jedna ważna sprawa.

Miałem dylemat moralny. Według szeptanych informacji, jeśli orzeczenie sądu diecezjalnego jest za wnioskiem powoda o stwierdzenie nieważności małżeństwa sakramentalnego to zgodnie z kanonami sprawa jest jeszcze rozpatrywana przez sąd biskupi innej diecezji w Polsce - dla archidiecezji warszawskiej jest to sąd archidiecezjalny w Poznaniu.
Mówiono, że w takim przypadku konieczny jest rozwód cywilny. Jednak, jak dowiedziałem się ostatnio, nie ma takiego wymogu prawa kościelnego. Już na pewno nie ma takiego wymogu dla samego złożenia pozwu i przyjęcia sprawy na wokandę przez Trybunał biskupi.

Dobrze byłoby jeszcze tę kwestię dokładniej wyjaśnić.
Jest całkowitym nieporozumieniem składnie wniosku o rozwód i przeprowadzenie rozwodu cywilnego gdyż rzekomo jest to potrzebne w sądzie biskupim.

[ Dodano: 2011-01-18, 08:53 ]
======

Jeszcze w sprawie dziedziczenia. Tak jak napisał Jarek dla małżonków z prawną separacją jest rozdzielność majątkowa. Nie zapominajmy iz ten przepis jest względnie nowy

Ta rozdzielność dotyczy mienia ( majątku) pozyskanego po dacie separacji.

Zwracam też uwagę że małżonkowie w separacji mogą umownie ustanowić część lub całość majątku jako wspólną. To może się wydawać takim teoretycznym rozważaniem - jednak ma duże znaczenie szczególnie gdy chodzi o dobro i interes dzieci, albo strony żyją w separacji prawnej i faktycznej jednak dbają o siebie - o interes majątkowy współmałżonka czego domaga się i prawo kościelne i cywilne Mało się o tym mówi.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,02 sekundy. Zapytań do SQL: 8