Celem tego forum jest niesienie pomocy małżonkom przeżywającym kryzys na każdym jego etapie, którzy chcą ratować
swoje sakramentalne małżeństwa, także po rozwodzie i gdy ich współmałżonkowie są uwikłani w niesakramentalne związki
Portal  RSSRSS  BłogosławieństwaBłogosławieństwa  RekolekcjeRekolekcje  Ruch Wiernych SercRuch Wiernych Serc  12 kroków12 kroków  StowarzyszenieStowarzyszenie  KronikaKronika
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  FAQFAQ  NagraniaNagrania  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki

Poprzedni temat «» Następny temat
jak odbudować zaufanie i miłość
Autor Wiadomość
martaj
[Usunięty]

Wysłany: 2012-02-15, 10:13   jak odbudować zaufanie i miłość

W zasadzie od ponad 2 miesięcy mieszkam znowu razem z mężem i zaczynamy budować wszystko na nowo. W zasadzie to ja zaczynam bo on... hm... jakby to określić... sama nie wiem. Mąż chciał abym wróciła, pozwolił na to, a teraz cały czas mówi, że mnie nie kocha, oszukuje mnie, kręci itd. Nigdy przez cały ten czas naszego kryzysu nie szpiegowałam, nie sprawdzałam go chyba tez dla własnego zdrowia psychicznego. A wczoraj okazało się, że nie ma go w pracy (a miał być). Wiem że on mnie oszukuje, że ma problemy o których nie chce mówić, że woli spędzać czas z kolegami a ja jestem na szarym końcu kolejki. Zresztą to zaczęło się zaraz po ślubie...Nie wiem jak walczyć dalej o to wszystko. Czasami nie ma siły. Wydaje mi się, że po tym wszystkim co zrobił to on powinien wykazać większa inicjatywę w budowaniu naszych relacji na nowo... a tymczasem to ja się staram, ja buduję, przekonuję. Trudno mi zaufać na nowo. Szczególnie, że wiem że mnie okłamuje. A kiedy pytam wprost wszystkiego się wypiera a ja wychodzę na jakąś zołzę. Nie wiem jak dalej mam żyć. Mówi że nie kocha, ale jednocześnie jest ze mną. Nie chcę takiego małżeństwa. Zasługuję na coś więcej...Nagle po 8 latach bycia razem i 3 małżeństwa ja się dowiaduję że mu przeszkadzam, że on się nie wyszumiał..Mówi też że nie chce mieć dzieci teraz. Nie wiem ile mam czekać , ile znosić takich upokorzeń i jego kłamstw. Nie mam już siły.

[ Dodano: 2012-02-15, 10:17 ]
kocham go i nie wiem jak ratować jego i siebie. Zamiast myśleć tez o sobie ja drżę o niego że ma kłopoty, że zmienił się w jakiegoś człowieka ktorego nie znam. Boje się, po prostu się boję
 
     
Nirwanna
[Usunięty]

Wysłany: 2012-02-15, 16:48   

Marto, czy czytałaś Dobsona "Miłość potrzebuje stanowczości"?
 
     
martaj
[Usunięty]

Wysłany: 2012-02-16, 07:10   

czytałam
 
     
Elżbieta
[Usunięty]

Wysłany: 2012-02-16, 14:12   

Martaj, zwróć się do Matki Bożej w ufnej modlitwie! Poproś Ją o wskazówkę! Ona miała wspaniałego męża, więc powierz Jej dodatkowo swojego męża natychmiast!
Polecam gorąco Litanię Loretańską na początek.
 
     
aleksandra11
[Usunięty]

Wysłany: 2012-02-21, 08:26   

Witaj Martaj.
Ja też jestem w trakcie odbudowywania małżeństwa. I tez tak jak u Ciebie "odbudowywałam: ja. Mój maż wegetował, leżał, oszukiwał, kombinował. Miałam wrażenie , że został ze mną z wygody, dla dzieci. To przypłaciłam załamaniem nerwowym. Trafiłam do psychologa.
Trwało to kilka miesięcy.
U mnie była sytuacja o tyle skomunikowana, że mój mąż miał romans z koleżanką z pracy. życzliwi donosili mi co chwile o jego kłopotach w pracy (zaczął ją zaniedbywać) a zawsze była dla niego bardzo ważna...kłamał niby dla mojego dobra jak później tłumaczył ;-) , wiem tez ze w pracy kontaktował się z K.,z czym sobie nie radziłam i do końca nie radzę sobie do teraz
próbował mną manipulować na różne sposoby.
Teraz wiem , ze nie było to odbudowywanie tylko szkoła przetrwania....
Do tego z wielkim poczuciem winy, w które wpędził mnie mąż. Nie byłam idealna. Wyszłam bardzo wcześnie za maż. Uczyłam się wszystkiego. A Z tego co on mówił wynikało tylko, że tak naprawdę w małżeństwie byłam "sama"....czasem zła, czasem sfrustrowana...mająca pretensje. On za to bierny, wiecznie niezadowolony, kanapowy. W tym czasie wychowałam 3 dzieci.
Zaczęła rosnąc we mnie złość, żal.......gdzie on był wtedy? co zrobił żeby było nam lepiej? ja starałam się zrobić wiele. widziałam, ze się źle działo. Nie rozumiałam ataków złości.. z jego strony. Nic tylko pretensje.
Ilekroć złość i żal we mnie narastały .... wchodziłam na to forum i czytałam .. także Twoja historię.
To dodawało mi sił.
przestawałam walczyć z emocjami. Robiłam sie spokojna...
Martaj.. nie wiem czy czasem u Ciebie nie jest tak jak u mnie, że większość początkowych działań była spowodowana właśnie moim poczuciem winy.
To nie tak.. winne są obie strony, zawsze.
Mój mąż twierdził, że chce być wolny i niezależny, że nasze małżeństwo było beznadziejne.....
Ale ciagle w nim jest.
A ja zaczęłam myśleć, czemu na mnie zwrócił na mnie uwagę., czemu akurat minie wybrał. Bo byłam bardzo czułą osobą, bardzo wesołą, i podobno według niego miałam ładny uśmiech i przyjazny głos...
Potem zmieniłam się w wymagającą żonę...a on nigdy nie mógł sprostać moim wymaganiom..( DDA).. i wzajemna frustracja i oddalanie się..
Teraz dużo więcej ze mną rozmawia o pracy, o dzieciach, o życiu, stara się na swój sposób, doceniam to bardzo i zaczyna widzieć w sobie... swój udział. Widzę to choć o tym akurat nie chce rozmawiać... Uśmiecham się życzliwie i to wszystko.
Tęsknie za moim mężem..
Czasem płacze jeszcze po kątach bo to wszystko bardzo boli, emocjonalnie jestem rozchwiana ale uczę się panować nad emocjami.
Martaj daj mężowi popełniać błędy, nie tłumacz i nie martw się... o musi być odpowiedzialny za siebie i za to co robi i na pewno sobie poradzi.
Koledzy są do czasu...Zobaczysz. Na dziecko go nie namawiaj..... to nie pora jeszcze....
Ty też jesteś nie spokojna a poczucie bezpieczeństwa jest ci dalekie....
Daj sobie czas....Ja myślałam że jak mój maż powiedział ze "wybiera" mnie i dzieci to będzie się starał.. dbał nawet bardziej niż kiedyś...
dostałam za to... wielkiego chłopca leżącego na kanapie, który zastanawiał się co ogólne chce robić w życiu. Na dodatek rozmyślającego głośno....co bardzo bolało.
Jestem tak pokłuta szpilkami przez niego, że wyglądam jak jeż...
Ale jestem Martaj dzięki Tobie, dzięki wszystkim z tego forum, bo nabrałam szacunku do siebie. Nie pozwalam się ranić już. Uczę się powoli stawiać granice.
Nie wiem jak się skończy moja historia, ale inaczej parze na świat...na ludzi. w jakiś sposób dojrzałam. Może też i do małżeństwa.
Pozdrawiam i przepraszam za błędy. Pisałam w pośpiechu ;-)
 
     
martaj
[Usunięty]

Wysłany: 2012-02-24, 11:43   

Ja też czasami czuję się jak taki jeż nabity szpilkami przez mojego męża...i bardzo żałuję, że nie mam takiego przycisku WYŁĄCZ MYŚLENIE!!! żeby się wyłączyć i nie myśleć. Tak naprawdę ja duszę wszytsko w sobie. Staram mu sie nie wylewać pretensji za to że kolejny raz sie spóźnił, a ja czekałam w oknie. I tak jest on siedzi w pracy na II zmianie a ja czekam i nie spię. I naprawdę wierzcie mi nie chcę tego robić, ale te myśli, to czekanie, taki niepokój sam przychodzi. Nieraz biorę książkę czytam do upadłego, szlifuję angielski, nadrabiam prace domowe i prasuje jego koszule cztery razy, żeby zabic czas, żeby nie myśleć czy na pewno jest w pracy. I powstrzymuje sie od sprawdzania go, kontrolowania, jeżdżenia do jego pracy i sprawdzania czy rzeczywiście tam jest (a zdarzyło się, że go nie było a mówił, że jedzie do pracy)... I cały czas jest we mnie ta ogromna wielka nadzieja, że jego miłość wróci. Mam dośc oczywiście czasami przychodzi ten bunt i taka agresja we mnie, że nie zasłużyłam sobie na to wszystko, że jestem naprawdę wartościowa, a on mną tak pomiata tylko dlatego, że jak twierdzi nie wyszumiał się, a małżeństwo nie jest takie jakie sobie wyobrażał. Ja tez wyszłam za dużego chłopca, który bardziej potrzebuje niańki niż żony, a ważniejsi sa dla niego koledzy, którzy mu imponują i mają takie latwe i przyjemne życie (b0 maja po 20 lat i zero obowiązków). A ja jestem zla, bo jakby się ze mną nie ożenił to już miałby super wypasiony samochód. Boli... To złe że chciałam urządzić dom, oszczędzać, żeby mieć odłożone. I to tak boli... I tak naprawdę ja nie zmuszałam go do małżeństwa. Byliśmy zo soba tyle lat w samym narzeczeństwie prawie 2 i miał czas żeby się zastanowić...Boli jak cholera, że stałam sie dla niego przeszkodą na drodze do jego wybryków i balang. I dziwi mnie, że ten Paweł którego znałam i kochałam zmienił się w przeciągu paru miesięcy w jakiegoś obcego człowieka, dla którego rodzina i nasze wspólne marzenia stały się niczym ważnym i z zimną krwią i takim cynizmem mnie niszczy, wręcz z uśmiechem na twarzy.
Ale ta cała sytuacja nauczyła mnie spokoju mimo wszystko. I pokory. Wielskiej pokory do życia. I mimo że cała lawina tych złych rzeczy ruszyła na mnie (bo przy okazji straciłam pracę) wierzę, że będzie dobrze. Bo chyba nadal wierzę w ta miłość...
 
     
Mirakulum
[Usunięty]

Wysłany: 2012-02-24, 13:22   

martaj napisał/a:
Staram mu sie nie wylewać pretensji


wylej je przed Bogiem , powiedz, a nawet wykrzycz Mu wszystko tak jak byś chciała to powiedzieć męzowi.
ja nazywam to najlepsza komunikacja w kryzysowym małżeństwie.

"... Panie Boze powiedz mojemu mężowi że ........., Duchu św oswieć go by .........
Wiem Boże ze Ci sie żale , wybierz Panie te sprawy które w/g Twojej woli są ważne i działaj w naszym życiu "

Pogody Ducha
 
     
martaj
[Usunięty]

Wysłany: 2012-02-24, 14:52   

Czasami właśnie tak robię...ide gdzie na bok i nawet zaczynam gadać sama do siebie i wręcz krzyczeć tak jakbym miała przed soba mojego męża i naprawdę pomaga...potem jak juz jego mam przed sobą moje emocje są inne, jestem wyciszona...
oczywiście zdarza mi się przy nim jeszcze rozbeczeć marudzić ale nie jest to częste...
ostatnio spędziliśmy ze sobą więcej czasu bo wracaliśmy z pracy o tych samych godzinach i nie było tak źle..
 
     
Monika_28
[Usunięty]

Wysłany: 2012-02-24, 17:32   

Witam. Włączam się do dyskusji. Mój mąż ma taki zwyczaj, że po pracy - zamiast jechać prosto do domu - idzie sobie całą drogę z kolegą na piechotę. Po drodze zahaczają do jakiegoś sklepu, czy baru żeby się napić piwa. Nieraz to ich włóczenie się po mieście trwa 3-4 godziny. Mnie oczywiście zazwyczaj okłamuje że jest jeszcze w pracy, albo gdzie indziej lub po prostu nie odbiera ode mnie telefonu. Bardzo mnie bolą te jego super zmyślone i wyrafinowane kłamstwa. Brzydzę się kłamstwem. Boli mnie że woli towarzystwo kolegów niż moje, że długo po pracy go nie ma w domu, a ja siedzę sama rozgoryczona.

I podobnie jak u was: jestem przeszkodą w jego życiu, bo on chciałby swobodnie żyć, tak jak przedtem prowadzić kawalerski styl życia, beztrosko wydawać kasę...
Tak - najczęściej kłócimy się o pieniądze. On jest rozrzutny, nie umie rozsądnie zarządzać kasą. A ja oszczędna. I już gotowe kłótnie.

Najgorsze jednak te kłamstwa... To że mnie zostawia samą na długie wieczory. Że nie lubi być sam ze mną. Że wciąż mu brakuje znajomych. Ze mną się nudzi. On potrzebuje rozrywek, a ja jestem spokojną osobą, domatorką.
 
     
martaj
[Usunięty]

Wysłany: 2012-03-02, 13:39   

czasami brakuje mi sił, aby dalej ciągnąć to wszytsko...ja potrzebuję miłości, czułości, a dostaję jakieś ochłapy jego uwagi? tak ma wygladać nasze życie? nie mam juz siły naprawdę. ile można patrzec przez palce na jego kłamstwa? ile można udawać? jak można byc takim oszustem? ranić osobę, która rezkomo sie kiedyś kochało? nie potrafię zrowumieć tego wszytskiego. Za bardzo mnie to boli i za dużo kosztuje...
 
     
Danka 9
[Usunięty]

Wysłany: 2012-03-02, 18:11   

Marto, a jakbys tak sprobowala samo sobie dac wiecej uwagi, milosci.
jak piszesz o wyczekiwaniu i prasowaniu koszul mezowi...hm
moze za bardzo na nim jestes skoncentrowana?

czesciej wychodz z domu ,podswiezaj dawne znajomosci, rob sie na bostwo i wychodz tez :-)
dla swojej radosci, zaangazuj sie w jakies dzialanie, ktore sprawi Ci radosc
moze to zabrzmiec jak prpopozycja manipulacji, ale moze maz sie zaciekawi i zaniepokoi dokad tak wychodzisz.? ;-)

Kobieta niezalezna jest ciekawa....siedzaca i patrzaca w okno....ta postawa oddania i skupienia na mezu...moze zmęczyć.

Pogody Ducha
 
     
Norbert1
[Usunięty]

Wysłany: 2012-03-03, 15:43   

Danka 9 napisał/a:
Kobieta niezalezna jest ciekawa

niezależna??

kobieta niezależna(nowoczesna) to zyjąca samotnie,samofinansująca i jak mawiaja samowystarczalna( :shock: )

to bardzo dobry materiał na singielke(ostatnio zreszta moda) ,męzczyzni z reguły nie sa jej potrzebni w zyciu-a jeżeli juz ,to ma byc to ciacho na deser :mrgreen: :mrgreen:

ale rozumiem że to "aszibka" i chodziło o
kobieta nieuzalezniona.....
znaczy sie od kogoś-tworząca związek ale mająca także własny prywatny czas.....

pozdrawiam
 
     
ekola
[Usunięty]

Wysłany: 2012-03-04, 11:19   

POzwólcie że sie wtrące...

Posiłkując się słownikiem j. pol. - niezależny to: niepodporządkowany komuś, czemuś, rozporządzający sobą, samodzielny; niezawisły, niepodległy, wolny

Według mnie cechy te to jedna z podstaw zdrowego funkcjonowania w związku. I nie kłóci się z miłością, raczej może uczynić ją bardziej świadomą. Gorzej gdy ktoś nie czuję się samodzielny i wolny, i uwiesza na drugiej osobie. A mówię to z własnego doświadczenia, i również o sobie.
Mnie w sformułowaniu Danki nic nie uderzyło, za to odniosłam wrażenie że w Twoich słowach
Norbert1 napisał/a:

kobieta niezależna(nowoczesna) to zyjąca samotnie,samofinansująca i jak mawiaja samowystarczalna( :shock: )
to bardzo dobry materiał na singielke(ostatnio zreszta moda) ,męzczyzni z reguły nie sa jej potrzebni w zyciu-a jeżeli juz ,to ma byc to ciacho na deser :mrgreen: :mrgreen:

pobrzmiewa krytyka (być może błędnie to odbieram). Hm, rozumiem że dotyczy to również singli rodzaju męskiego ;-)
I jest to moim zdaniem zbyt daleko idące uogólnienie. Choć zapewne odnosisz się do ogólnego trendu. Z dtugiej strony czasem zastanawiam się czy bycie singlem to świadomy wybór czy też oznaka braku dojrzałości do małżeństwa, związku...
Pozdrawiam
 
     
Mirela
[Usunięty]

Wysłany: 2012-03-04, 11:47   

Norbert1 napisał/a:
Danka 9 napisał/a:
Kobieta niezalezna jest ciekawa

niezależna??

kobieta niezależna(nowoczesna) to zyjąca samotnie,samofinansująca i jak mawiaja samowystarczalna( :shock: )

to bardzo dobry materiał na singielke(ostatnio zreszta moda) ,męzczyzni z reguły nie sa jej potrzebni w zyciu-a jeżeli juz ,to ma byc to ciacho na deser :mrgreen: :mrgreen:

ale rozumiem że to "aszibka" i chodziło o
kobieta nieuzalezniona.....
znaczy sie od kogoś-tworząca związek ale mająca także własny prywatny czas.....

pozdrawiam


hm...
A ja mam wrazenie ,że wiele Panów trzęsie portkami przed taka kobietą :-P , no bo co może teraz biedny facet..., skoro ta niezalezna jest tak niezalezna ,że brak mi kreatywnosci i wysiłku, która głównie mieści się w samej duchowości meszczyzny, z siłą do kobiety, ale ta wewnętrzną drogi Panie, a stojac u boku takiej Damy sam bedzie meszczyzna dumny.., zupełnie nie trzeba się źle czuć , wystarczy jak to mówił pewien Pan ( pozdrawim Jurku) wystarczy, zeby kobieta chciała byc jak lwica...przy której lew sie czuje jak LEW, pomimo ,ze ta lwica taka niezalezna... Tylko co zrobic ,zeby ta lwica chciałabyc taka lwicą iw dodatku "uległą" lwicą ?
Najwazniejszy szacunek i respekt...

Jest pewnego rodzaju obyczajowosć jak zauwazam, która może byc zagrożeniem dla geniuszu kobiecego a to juz inny temat.
Myślę sobie ,ze faceci bardzo często doswiadczyli innego wzoru kobiety z domu, ta dzisiejsza jest inna...no i klops...co teraz? :shock: Tego nie przerabiałem...
Lubie kreatywnosc u meszczyzn, szczególnie u mojego meza, byle by nam cierpliwosci starczyło i trochę sprytu co byśmy się spełniały jako ta POMOC biblijna. Afaceci niech głowy nie traca , bo ta wazna jest u nich najbardziej...
Kobieta jest szczęsliwa kiedy jest szanowana...i z dużo większym pragnieniem oddaje męzowi respekt..., bo co w kobiecie jest ciekawe ona potrzebuje mieć poczucie przynalezności do jednego męszczyzny...
,a nie poczucia niezaleznej.
Pozdrawiam Panów ;)
http://pretremarc.wordpre...eraz-do-roboty/
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Stanowisko Episkopatu Polski:

"Metoda in vitro jest niezgodna z prawem Bożym
i naturą człowieka..." – więcej na stronie >>>


To naprawdę bardzo ważna ankieta zwolenników in vitro - włącz się!
Możesz w niej wyrazić swój sprzeciw głosując przeciw petycji..."Pan naprawdę Zmartwychwstał! Alleluja!

„Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych? Nie ma Go tutaj; zmartwychwstał!” (Łk 24,5-6)
"To się Bogu podoba, jeżeli dobrze czynicie, a przetrzymacie cierpienia" (1 P 2,20b)
"Na świecie doznacie ucisku, ale miejcie odwagę: Jam zwyciężył świat” (J 16,33)
„Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!” (Mk 16,15)To może być także Twoje zmartwychwstanie - zmartwychwstanie Twojego małżeństwa!
Jan Paweł II:

Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje „Westerplatte". Jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można zdezerterować. Wreszcie — jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, tak jak to Westerplatte, w sobie i wokół siebie. Tak, obronić — dla siebie i dla innych.

Dla tych, którzy kochają - propozycja wzoru odpowiedzi na pozew rozwodowy


W odpowiedzi na pozew wnoszę o oddalenie powództwa w całości i nie rozwiązywanie małżeństwa stron przez rozwód.

UZASADNIENIE

Pomimo trudności jakie nasz związek przechodził i przechodzi uważam, że nadal można go uratować. Małżeństwa nie zawiera się na chwilę i nie zrywa w momencie, gdy dzieje się coś niedobrego. Pragnę nadmienić, iż w przyszłości nie zamierzam się już z nikim innym wiązać. Podjąłem (podjęłam) bowiem decyzję, że będę z żoną (mężem) na zawsze i dołożę wszelkich starań, aby nasze małżeństwo przetrwało. Scalenie związku jest możliwe nawet wtedy, gdy tych dobrych uczuć w nas nie ma. Lecz we mnie takie uczucia nadal są i bardzo kocham swoją żonę (męża), pomimo, iż w chwili obecnej nie łączy nas więź fizyczna. Jednak wyrażam pragnienie ratowania Naszego małżeństwa i gotowy (gotowa) jestem podjąć trud jaki się z tym wiąże. Uważam, że przy odrobinie dobrej woli możemy odbudować dobrą relację miłości.

Dobro mojej żony (męża) jest dla mnie po Bogu najważniejsze. Przed Bogiem to bowiem ślubowałem (ślubowałam).

Moim zdaniem każdy związek ma swoje trudności, a nieporozumienia jakie wydarzyły się między nami nie są powodem, aby przekreślić nasze małżeństwo i rozbijać naszą rodzinę. Myślę, że każdy rozwód negatywnie wpływa nie tylko na współmałżonków, ale także na ich rodziny, dzieci i krzywdzi niepotrzebnie wiele bliskich sobie osób. Oddziaływuje również negatywnie na inne małżeństwa.

Z moją (moim) żoną (mężem) znaliśmy się długo przed zawarciem naszego małżeństwa i uważam, że był to wystarczający czas na wzajemne poznanie się. Po razem przeżytych "X" latach (jako para, narzeczeni i małżonkowie) żona (mąż) jest dla mnie zbyt ważną osobą, aby przekreślić większość wspólnie spędzonych lat. Według mnie w naszym związku nie wygasły więzi emocjonalne i duchowe. Podkreślam, iż nadal kocham żonę (męża) i pomimo, że oddaliliśmy się od siebie, chcę uratować nasze małżeństwo. Osobiście wyrażam wolę i chęć naprawy naszych małżeńskich relacji, gdyż mam przekonanie, że każdy związek małżeński dotknięty poważnym kryzysem jest do uratowania.

Orzeczenie rozwodu spowodowałoby, że ucierpiałoby dobro wspólnych małoletnich dzieci stron oraz byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Dzieci potrzebują stabilnego emocjonalnego kontaktu z obojgiem rodziców oraz podejmowania przez obie strony wszelkich starań, by zaspokoić potrzeby rodziny. Rozwód grozi osłabieniem lub zerwaniem więzi emocjonalnej dzieci z rodzicem zamieszkującym poza rodziną. Rozwód stron wpłynie także niekorzystnie na ich rozwój intelektualny, społeczny, psychiczny i duchowy, obniży ich status materialny i będzie usankcjonowaniem niepoważnego traktowania instytucji rodziny.

Jestem katolikiem (katoliczką), osobą wierzącą. Moje przekonania religijne nie pozwalają mi wyrazić zgody na rozwód, gdyż jak mówi w punkcie 2384 Katechizm Kościoła Katolickiego: "Rozwód znieważa przymierze zbawcze, którego znakiem jest małżeństwo sakramentalne", natomiast Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego w punkcie 347 nazywa rozwód jednym z najcięższych grzechów, który godzi w sakrament małżeństwa.

Wysoki Sądzie, proszę o danie nam szansy na uratowanie naszego małżeństwa. Uważam, ze każda rodzina, w tym i nasza, na to zasługuje. Nie zmienię zdania w tej ważnej sprawie, bo wtedy będę niewiarygodny w każdej innej. Brak wyrażenia mojej zgody na rozwód nie wskazuje na to, iż kierują mną złe emocje tj. złość czy złośliwość. Jednocześnie zdaję sobie sprawę, że nie zmuszę żony (męża) do miłości. Rozumiem, że moja odmowa komplikuje sytuację, ale tak czuję, takie są moje przekonania religijne i to dyktuje mi serce.

Bardzo kocham moją (mojego) żonę (męża) i w związku z powyższym wnoszę jak na wstępie.List Episkopatu Polski na święto św. Rodziny

Warto jeszcze raz podkreślić, że u podstaw każdej rodziny stoi małżeństwo. Chrześcijańskie patrzenie na małżeństwo w pełni uwzględnia wyjątkową naturę tej wspólnoty osób. Małżeństwo to związek mężczyzny i niewiasty, zawierany na całe ich życie, i z tej racji pełniący także określone zadania społeczne. Chrystus podkreślił, że mężczyzna opuszcza nawet ojca i matkę, aby złączyć się ze swoją żoną i być z nią przez całe życie jako jedno ciało (por. Mt 19,6). To samo dotyczy niewiasty. Naszym zadaniem jest nieustanne przypominanie, iż tylko tak rozumianą wspólnotę mężczyzny i niewiasty wolno nazywać małżeństwem. Żaden inny związek osób nie może być nawet przyrównywany do małżeństwa. Chrześcijanie decyzję o zawarciu małżeństwa wypowiadają wobec Boga i wobec Kościoła. Tak zawierany związek Chrystus czyni sakramentem, czyli tajemnicą uświęcenia małżonków, znakiem swojej obecności we wszystkich ich sprawach, a jednocześnie źródłem specjalnej łaski dla nich. Głębia duchowości chrześcijańskich małżonków powstaje właśnie we współpracy z łaską sakramentu małżeństwa. więcej >>Wszechświat na miarę człowieka

Wszechświat jest ogromny. Żeby sobie uzmysłowić rozmiary wszechświata, załóżmy, że odległość Ziemia - Słońce to jeden milimetr. Wtedy najbliższa gwiazda znajduje się mniej więcej w odległości 300 metrów od Słońca. Do Słońca mamy jeden milimetr, a do najbliższej gwiazdy około 300 metrów. Słońce razem z całym otoczeniem gwiezdnym tworzy ogromny system zwany Droga Mleczną (galaktykę w kształcie ogromnego dysku). W naszej umownej skali ten ogromny dysk ma średnicę około 6 tysięcy kilometrów, czyli mniej więcej tak, jak stąd do Stanów Zjednoczonych. Światło zużywa na przebycie od jednego końca tego dysku do drugiego - około 100 tysięcy lat. W tym dysku mieści się około 100 miliardów gwiazd. To jest ogromny dysk! Jeszcze mniej więcej sto lat temu uważano, że to jest cały wszechświat. Okazało się, że tak wcale nie jest. Wszechświat jest znacznie, znacznie większy! Jeżeli te 6 tysięcy kilometrów znowu przeskalujemy, tym razem do jednego centymetra, to cały wszechświat, który potrafimy zaobserwować (w tej skali) jest kulą o średnicy 3 kilometrów. I w tym właśnie obszarze, jest około 100 miliardów galaktyk (czyli takich dużych systemów gwiezdnych, oczywiście różnych kształtów, różnych wielkości). To właśnie jest cały wszechświat, który potrafimy badać metodami fizycznymi, wykorzystując techniki astronomiczne. (Wszechświat na miarę człowieka >>>)Musicie zawsze powstawać!

Możecie rozerwać swoje fotografie
i zniszczyć prezenty.
Możecie podeptać swoje szczęśliwe wspomnienia
i próbować dzielić to, co było dla dwojga.
Możecie przeklinać Kościół i Boga.

Ale Jego potęga nie może nic uczynić
przeciw waszej wolności.
Bo jeżeli dobrowolnie prosiliście Go,
by zobowiązał się z wami...
On nie może was "rozwieść".

To zbyt trudne?
A kto powiedział, że łatwo być
człowiekiem wolnym i odpowiedzialnym.
Miłość się staje
Jest miłością w marszu, chlebem codziennym.

Nie jest umeblowana mieszkaniem,
ale domem do zbudowania i utrzymania,
a często do remontu.
Nie jest triumfalnym "TAK",
ale jest mnóstwem "tak",
które wypełniają życie, pośród mnóstwa "nie".

Człowiek jest słaby, ma prawo zbłądzić!
Ale musi zawsze powstawać i zawsze iść.
I nie wolno mu odebrać życia,
które ofiarował drugiemu; ono stało się nim.

Michel QuoistRozważania o wierze/Dynamizm wiary/Zwycięstwo przez wiarę

Klasycznym tekstem biblijnym ukazującym w świetle wiary wartość i sens środków ubogich jest scena walki z Amalekitami. W czasie przejścia przez pustynię, w drodze do Ziemi Obiecanej, dochodzi do walki pomiędzy Izraelitami a kontrolującymi szlaki pustyni Amalekitami (zob. Wj 17, 8-13). Mojżesz to Boży człowiek, który wie, w jaki sposób może zapewnić swoim wojskom zwycięstwo. Gdyby był strategiem myślącym jedynie po ludzku, stanąłby sam na czele walczących, tak jak to zwykle bywa w strategii. Przecież swoją postawą na pewno by ich pociągał, tak byli wpatrzeni w niego. On zaś zrobił coś, co z punktu widzenia strategii wojskowej było absurdalne - wycofał się, zostawił wojsko pod wodzą swego zastępcy Jozuego, a sam odszedł na wzgórze, by tam się modlić. Wiedział on, człowiek Boży, człowiek modlitwy, kto decyduje o losach świata i o losach jego narodu. Stąd te wyciągnięte na szczycie wzgórza w geście wiary ramiona Mojżesza. Między nim a doliną, gdzie toczy się walka, jest ścisła łączność. Kiedy ręce mu mdleją, to jego wojsko cofa się. On wie, co to znaczy - Bóg chce, aby on wciąż wysilał się, by stale wyciągał ręce do Pana. Gdy ręce zupełnie drętwiały, towarzyszący Mojżeszowi Aaron i Chur podtrzymywali je. Przez cały więc dzień ten gest wyciągniętych do Pana rąk towarzyszył walce Izraelitów, a kiedy przyszedł wieczór, zwycięstwo było po ich stronie. To jednak nie Jozue zwyciężył, nie jego wojsko walczące na dole odniosło zwycięstwo - to tam, na wzgórzu, zwyciężył Mojżesz, zwyciężyła jego wiara.

Gdyby ta scena miała powtórzyć się w naszych czasach, wówczas uwaga dziennikarzy, kamery telewizyjne, światła reflektorów skierowane byłyby tam, gdzie Jozue walczy. Wydawałoby się nam, że to tam się wszystko decyduje. Kto z nas próbowałby patrzeć na samotnego, modlącego się gdzieś człowieka? A to ten samotny człowiek zwycięża, ponieważ Bóg zwycięża przez jego wiarę.

Wyciągnięte do góry ręce Mojżesza są symbolem, one mówią, że to Bóg rozstrzyga o wszystkim. - Ty tam jesteś, który rządzisz, od Ciebie wszystko zależy. Ludzkiej szansy może być śmiesznie mało, ale dla Ciebie, Boże, nie ma rzeczy niemożliwych. Gest wyciągniętych dłoni, tych mdlejących rąk, to gest wiary, to ubogi środek wyrażający szaleństwo wiary w nieskończoną moc i nieskończoną miłość Pana.

ks. Tadeusz Dajczer "Rozważania o wierze"


Małżeństwo nierozerwalne?!... - wierność mimo wszystko

„Ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że ciebie nie opuszczę aż do śmierci" - to tekst przysięgi małżeńskiej wypowiadany bez żadnych warunków uzupełniających. Początek drogi. Niezapisana karta z podpisem: „aż do śmierci". A co, gdy pojawią się trudności, kryzys, zdrada?...

„Wtedy przystąpili do Niego faryzeusze, chcąc Go wystawić na próbę, zadali Mu pyta-nie: «Czy wolno oddalić swoją żonę z jakiegokolwiek powodu?» On im odpowiedział: «czy nie czytaliście, że Stwórca od początku stworzył ich mężczyzną i kobietą? Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i będą oboje jednym ciałem. A tak nie są już dwojgiem, lecz jednym ciałem. Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela»"(Mt 19, 3-5). Dwanaście lat temu nasilający się kryzys, którego skutkiem byt nowy związek mojego męża, separacja i rozwód, doprowadził do rozpadu moje małżeństwo. Porozumienie zostało zerwane. Zepchnięta na dalszy plan, wyeliminowana z życia, nigdy w swoim sercu nie przestałam być żoną mojego męża. Sytuacje, wobec których stawałam, zda-wały się przerastać moją wytrzymałość, odbierały nadzieję, niszczyły wszystko we mnie i wokół mnie. Widziałam, że w tych trudnych chwilach Bóg stawał przy mnie i mówił: „wystarczy ci mojej łaski", „Ja jestem z wami po wszystkie dni aż do skończenia świata". Był Tym, który uczył mnie, jak nieść krzyż zerwanej jedności, rozbitej rodziny, zdrady, zaparcia, odrzucenia, szyderstwa, cynizmu, własnej słabości, popełnionych grzechów i błędów. Podnosił, nawracał, przebaczał, uczyt przebaczać. Kochał. Akceptował. Prowadził. Nadawał swój sens wydarzeniom, które po ludzku zdawały się nie mieć sensu. Byt wierny przymierzu, które zawarł z nami przed laty przez sakrament małżeństwa. Teraz wiem, że małżeństwo chrześcijańskie jest czym innym niż małżeństwo naturalne. Jest wielką łaską, jest historią świętą, w którą angażuje się Pan Bóg. Jest wydarzeniem, które sprawia, „że mąż i żona połączeni przez sakrament to nie przypadkowe osoby, które się dobrały lub nie, lecz te, którym Bóg powiedział «tak», by się stały jednym ciałem, w drodze do zbawienia".

Ja tę nadzwyczajność małżeństwa sakramentalnego zaczęłam widzieć niestety późno, bo w momencie, gdy wszystko zaczęto się rozpadać. W naszym małżeństwie byliśmy najpierw my: mój mąż, dzieci, ja i wszystko inne. Potem Pan Bóg, taki na zasadzie pomóż, daj, zrób. Nie Ten, ku któremu zmierza wszystko. Nie Bóg, lecz bożek, który zapewnia pomyślność planom, spełnia oczekiwania, daje zdrowie, zabiera trudności... Bankructwo moich wyobrażeń o małżeństwie i rodzinie stało się dla mnie źródłem łaski, poprzez którą Bóg otwierał mi oczy. Pokazywał tę miłość, z którą On przyszedł na świat. Stawał przy mnie wyszydzony, opluty, odepchnięty, fałszywie osądzony, opuszczony, na drodze, której jedyną perspektywą była haniebna śmierć, I mówił: to jest droga łaski, przez którą przychodzi zbawienie i nowe życie, czy chcesz tak kochać? Swoją łaską Pan Bóg nigdy nie pozwolił mi zrezygnować z modlitwy za mojego męża i o jedność mojej rodziny, budowania w sobie postawy przebaczenia, pojednania i porozumienia, nigdy nie dał wyrazić zgody na rozwód i rozmyślne występowanie przeciwko mężowi. Zalegalizowanie nowego związku mojego męża postrzegam jako zalegalizowanie cudzołóstwa („A powiadam wam: Kto oddala swoją żonę (...) a bierze inną popełnia cudzołóstwo, I kto oddaloną bierze za żonę, popełnia cudzołóstwo" (Mt,19.9)). I jako zaproszenie do gorliwszej modlitwy i głębszego zawierzenia. Nasza historia jest ciągle otwarta, ale wiem, że Pan Bóg nie powiedział w niej ostatniego Słowa. Jakie ono będzie i kiedy je wypowie, nie wiem, ale wierzę, że zostanie wypowiedziane dla mnie, mojego męża, naszych dzieci i wszystkich, których nasza historia dotknęła. Będzie ono Dobrą Nowiną dla każdego nas. Bo małżeństwo sakramentalne jest historią świętą, przymierzem, któremu Pan Bóg pozostaje wierny do końca.

Maria

Forum Pomocy "Świadectwa"


Slowo.pl - Małżeństwo o jakim marzymy. Jednym z elementów budowania silnej relacji małżeńskiej jest atrakcyjność współmałżonków dla siebie nawzajem. Może nie brzmi to zbyt duchowo, ale jest to biblijna zasada. Osobą, dla której mam być atrakcyjną kobietą, jest przede wszystkim mój mąż. W wielu związkach dbałość o wzajemną atrakcyjność stopniowo zanika wraz ze stażem małżeńskim, a często zaraz po ślubie. Dbamy o siebie w okresie narzeczeństwa, żeby zdobyć wybraną osobę, lecz gdy małżeństwo staje się faktem, przestajemy zwracać uwagę na swój wygląd. Na przykład żona dba o siebie tylko wtedy, kiedy wychodzi do pracy lub na spotkanie ze znajomymi. Natomiast w domu wita powracającego męża w poplamionym fartuchu, komunikując mu w ten sposób: "Jesteś dla mnie mniej ważny niż mój szef i koledzy w pracy. Dla ciebie nie muszę się już starać". Tego typu postawy szybko zauważają małe dzieci. Pamiętam, jak pewnego dnia ubrałam się w domu bardziej elegancko niż zwykle, a moje dzieci natychmiast zapytały: "Mamusiu, czy będą u nas dzisiaj goście?". Taką sytuację można wykorzystać, by powiedzieć im: "Dbam o siebie dla was, bo to wy jesteście dla mnie najważniejszymi osobami, dla których chcę być atrakcyjną osobą". Nie oznacza to wcale potrzeby kupowania najdroższych ubrań czy kosmetyków. Dbałość o wygląd jest sposobem wyrażenia współmałżonkowi, jak ważną jest dla nas osobą: "To Bóg mi ciebie darował. Poprzez troskę o higienę i wygląd chcę ci wyrazić, jak bardzo mocno cię kocham". Ta zasada dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn."Wszystko możliwe jest dla tego, kto wierzy" (Mk 9,23)
"Nie bój się, wierz tylko!" (Mk 5,36)


Słowa Jezusa nie pozostawiają żadnych wątpliwości: "Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie" (J 6, 53). Ile tego życia będziemy mieli w sobie tu na ziemi, tyle i tylko tyle zabierzemy w świat wieczności. I na bardzo długo możemy znaleźć się w czyśćcu, aby dojść do pełni życia, do miary nieba.
Pamiętajmy jednak, że w Kościele nic nie jest magią. Jezus podczas swojego ziemskiego nauczania mówił:
- do kobiety kananejskiej:
«O niewiasto wielka jest twoja wiara; niech ci się stanie, jak chcesz!» (Mt 15,28)
- do kobiety, która prowadziła w mieście życie grzeszne:
«Twoja wiara cię ocaliła, idź w pokoju!» (Łk 7,37.50)
- do oczyszczonego z trądu Samarytanina:
«Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła» (Łk 17,19)
- do kobiety cierpiącej na krwotok:
«Ufaj, córko! Twoja wiara cię ocaliła» (Mt 9,22)
- do niewidomego Bartymeusza:
«Idź, twoja wiara cię uzdrowiła» (Mk 10,52)


Modlitwa o odrodzenie małżeństwa

Panie, przedstawiam Ci nasze małżeństwo – mojego męża (moją żonę) i mnie. Dziękuję, że nas połączyłeś, że podarowałeś nas sobie nawzajem i umocniłeś nasz związek swoim sakramentem. Panie, w tej chwili nasze małżeństwo nie jest takie, jakim Ty chciałbyś je widzieć. Potrzebuje uzdrowienia. Jednak dla Ciebie, który kochasz nas oboje, nie ma rzeczy niemożliwych. Dlatego proszę Cię:

- o dar szczerej rozmowy,
- o „przemycie oczu”, abyśmy spojrzeli na siebie oczami Twojej miłości, która „nie pamięta złego” i „we wszystkim pokłada nadzieję”,
- o odkrycie – pośród mnóstwa różnic – tego dobra, które nas łączy, wokół którego można coś zbudować (zgodnie z radą Apostoła: zło dobrem zwyciężaj),
- o wyjaśnienie i wybaczenie dawnych urazów, o uzdrowienie ran i wszystkiego, co chore, o uwolnienie od nałogów i złych nawyków.

Niech w naszym małżeństwie wypełni się wola Twoja.
Niech nasza relacja odrodzi się i ożywi, przynosząc owoce nam samym oraz wszystkim wokół. Ufam Tobie, Jezu, i już teraz dziękuję Ci za wszystko, co dla nas uczynisz. Uwielbiam Cię w sercu i błogosławię w całym moim życiu. Amen..

Święty Józefie, sprawiedliwy mężu i ojcze, który z takim oddaniem opiekowałeś się Jezusem i Maryją – wstaw się za nami. Zaopiekuj się naszym małżeństwem. Powierzam Ci również inne małżeństwa, szczególnie te, które przeżywają jakieś trudności. Proszę – módl się za nami wszystkimi! Amen!


Modlitwa o siedem Darów Ducha Świętego

Duchu Święty, Ty nas uświęcasz, wspomagając w pracy nad sobą. Ty nas pocieszasz wspierając, gdy jesteśmy słabi i bezradni. Proszę Cię o Twoje dary:

1. Proszę o dar mądrości, bym poznał i umiłował Prawdę wiekuistą, ktorą jesteś Ty, moj Boże.
2. Proszę o dar rozumu, abym na ile mój umysł może pojąć, zrozumiał prawdy wiary.
3. Proszę o dar umiejętności, abym patrząc na świat, dostrzegał w nim dzieło Twojej dobroci i mądrości i abym nie łudził się, że rzeczy stworzone mogą zaspokoić wszystkie moje pragnienia.
4. Proszę o dar rady na chwile trudne, gdy nie będę wiedział jak postąpić.
5. Proszę o dar męstwa na czas szczególnych trudności i pokus.
6. Proszę o dar pobożności, abym chętnie obcował z Tobą w modlitwie, abym patrzył na ludzi jako na braci, a na Kościół jako miejsce Twojego działania.
7. Na koniec proszę o dar bojaźni Bożej, bym lękał się grzechu, który obraża Ciebie, Boga po trzykroć Świętego. Amen.


Akt poświęcenia się Niepokalanemu Sercu Maryi

Obieram Cię dziś, Maryjo, w obliczu całego dworu niebieskiego, na moją Matkę i Panią. Z całym oddaniem i miłością powierzam i poświęcam Tobie moje ciało i moją duszę, wszystkie moje dobra wewnętrzne i zewnętrzne, a także zasługi moich dobrych uczynków przeszłych, teraźniejszych i przyszłych. Tobie zostawiam całkowite i pełne prawo dysponowania mną jak niewolnikiem oraz wszystkim, co do mnie należy, bez zastrzeżeń, według Twojego upodobania, na większą chwałę Bożą teraz i na wieki. Amen.

św. Ludwik de Montfort

Pełnia modlitwyWe czci niech będzie małżeństwo pod każdym względem i łoże nieskalane... (Hbr 13,4a) - konferencja dr Mieczysława Guzewicza (www.mojemalzenstwo.pl), małżonka, ojca trojga dzieci, doktora teologii biblijnej, członka Rady Episkopatu Polski ds. Rodziny - Górka Klasztorna 2007.04.20-22 - część 1We czci niech będzie małżeństwo pod każdym względem i łoże nieskalane... (Hbr 13,4a) - konferencja dr Mieczysława Guzewicza (www.mojemalzenstwo.pl), małżonka, ojca trojga dzieci, doktora teologii biblijnej, członka Rady Episkopatu Polski ds. Rodziny - Górka Klasztorna 2007.04.20-22 - część 2Kto powinien rządzić w małżeństwie? - ks. Piotr PawlukiewiczKapitanie, dokąd płyniecie? - ks. Piotr PawlukiewiczJakie są nasze rzeczywiste wielkie pragnienia? - ks. Piotr PawlukiewiczOdpowiedzialność za miłość - dr Wanda Półtawska - psychiatra Bitwa toczy się o nasze serca - ks. Piotr PawlukiewiczKto się Mnie dotknął? - ks. Piotr Pawlukiewicz Miłość jest trudna - ks. Piotr Pawlukiewicz
Przebaczenie i cierpienie w małżeństwie - dr M. Guzewicz, teolog-biblistaZ każdej trudnej sytuacji jest dobre wyjście - ks. Piotr PawlukiewiczMłodzież - ks. Piotr PawlukiewiczSex, poezja czy rzemiosloWalentynki - ks. Piotr Pawlukiewicz Mężczyźni - ks. Piotr PawlukiewiczFałszywe miłosierdzie - ks. Piotr PawlukiewiczSakrament małżeństwa a dobro dziecka - ks. Piotr Pawlukiewicz
Ja ... biorę Ciebie ... za żonę/męża i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci.
Przeciąć pępowinę, aby żyć w prawdzie i zgodnie z wolą Bożą | Tylko dla Panów | Mężczyźni i kobiety różnią się | Tylko dla Pań
Mąż marnotrawny | Miłość i odpowiedzialność | Miłość potrzebuje stanowczości | Umierać dla miłości
Trudne małżeństwo | Czy wolno katolikowi zgodzić się na rozwód?
Korespondencja Agnieszki z prof. o. Jackiem Salijem
W 2002 roku Jan Paweł II potępiając w ostrych słowach rozwody powiedział, że adwokaci jako ludzie wolnego zawodu, muszą
zawsze odmawiać użycia swoich umiejętności zawodowych do sprzecznego ze sprawiedliwością celu, jakim jest rozwód.
KAI
Ks. dr Marek Dziewiecki - Miłość nigdy nie pomaga w złym. Właśnie dlatego doradca katolicki w żadnej sytuacji nie proponuje krzywdzonemu małżonkowi rozwodu, gdyż nie wolno nikomu proponować łamania przysięgi złożonej wobec Boga i człowieka.
Godność i moc sakramentu małżeństwa chrześcijańskiego | Ks. biskup Zbigniew Kiernikowski "Nawet gdy drugiemu nie zależy"

Bitwa toczy się o nasze serce - ks. Piotr Pawlukiewicz


Kto powinien rządzić w małżeństwie? - ks. Piotr Pawlukiewicz


Kiedy rodzi się dziecko, mąż idzie na bok - ks. Piotr Pawlukiewicz


Do kobiety trzeba iść już z siłą ducha nie po to, by tę siłę zyskać - ks. Piotr Pawlukiewicz


Czy kochasz swojego męża tak, aby dać z siebie wszystko i go uratować? - ks. Piotr Pawlukiewicz


Jakie są nasze rzeczywiste wielkie pragnienia? Czy takie jak Bartymeusza? - ks. Piotr Pawlukiewicz


Miłość jest trudna: Kryzys nigdy nie jest końcem - "Katechizm Poręczny" ks. Piotra Pawlukiewicza


Ze względu na "dobro dziecka" małżonkowie sakramentalni mają żyć osobno? - ks. Piotr Pawlukiewicz


Cierpienie i przebaczenie w małżeństwie - konferencja dr Mieczysława Guzewicza, teologa-biblisty


Co to znaczy "moja była żona"? - dr Wanda Półtawska - psychiatra, członek Papieskiej Rady ds. Rodziny


"We czci niech będzie małżeństwo pod każdym względem i łoże nieskalane" (Hbr 13,4a) - dr M. Guzewicz


Nic nie usprawiedliwia rozwodu, gdyż od 1999 r. obowiązuje w Polsce ustawa o separacji :: Każdy rozwód jest wyjątkowyŻyć mocniej
Książki warte Twojego czasu ---> książki gratis w zakładce *biuletyn*
Strona wygenerowana w 0,02 sekundy. Zapytań do SQL: 9