Celem tego forum jest niesienie pomocy małżonkom przeżywającym kryzys na każdym jego etapie, którzy chcą ratować
swoje sakramentalne małżeństwa, także po rozwodzie i gdy ich współmałżonkowie są uwikłani w niesakramentalne związki
Portal  RSSRSS  BłogosławieństwaBłogosławieństwa  RekolekcjeRekolekcje  Ruch Wiernych SercRuch Wiernych Serc  12 kroków12 kroków  StowarzyszenieStowarzyszenie  KronikaKronika
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  FAQFAQ  NagraniaNagrania  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki

Poprzedni temat «» Następny temat
w którą stronę teraz iść... ?
Autor Wiadomość
anielka
[Usunięty]

  Wysłany: 2013-09-22, 14:12   w którą stronę teraz iść... ?

Drogie Sycharki, Drodzy Sycharowie,

postanowiłam napisać tu po wielu dniach spędzonych na czytaniu Waszego forum. Wiem, że profil tego forum jest nieco inny ale jednak ja znalazłam tu swoje emocje, swoje uczucia i dużo mądrości. Chciałabym zaczerpnąć z Waszego doświadczenia.

Zakończył się niedawno mój ponad 4 letni związek z mężczyzną, który jak myślałam zostanie moim mężem. Nie jestem mężatką. Kiedy się poznaliśmy ja byłam bardzo młoda, miałam 21 lat, on już 30+. Początkowo środowisko nie było zachwycone ale po jakimś czasie zaakceptowano nas, choć może z uwagi na wiek, z zewnątrz pasowaliśmy do siebie jak kwiat do kożucha to jednak dogadywaliśmy się świetnie. Dużo podróżowaliśmy, rozwijaliśmy się naukowo i zawodowo. Na początku on bardzo się starał, potem trochę mniej ale myślałam, że to taki etap związku. Byliśmy zawsze przede wszystkim wspaniałymi przyjaciółmi i to dawało mi ogrom satysfakcji, poczucia bezpieczeństwa. On nie jest łatwym człowiekiem, nie zaznał w domu zbyt wiele miłości, sporo przeszedł i życie mocno go pokaleczyło. Wiedziałam o tym i starałam się być delikatna, powoli uczyć go miłości, uczuć których nigdy nie potrafił okazywać. Nigdy nie powiedział mi że mnie kochał. Podobno nigdy nikomu tego nie powiedział. Wierzyłam że moja mądra miłość, moje zaangażowanie i delikatność, wytrwałość i przykład nauczą go czym jest miłość i związek. Wiedział, że chcę założyć rodzinę, wyjść za mąż, mieć dzieci. Sam też (raczej zapytany niż sam) deklarował podobne pragnienia.

Pierwsze poważne załamanie było rok temu. Zostawił mnie. Stwierdził, że nie jest w stanie założyć ze mną rodziny, że nie chce. Miałam wrażenie, że chce mi powiedzieć, że jestem za mało dojrzała dla niego. Bardzo to przeżyłam. Nie wiedziałam jeszcze wtedy jak przeżywa się stratę. Nie ma sensu tutaj tego opisywać. Było bardzo źle ze mną jednak to doświadczenie bardzo mnie ubogaciło, bardzo dorosłam, bardzo wiele sobie uświadomiłam i bardzo mocno wczepiłam się w Pana Jezusa. Runęłam w przepaść i powiedziałam Bogu „złap mnie”. Złapał.

Bardzo wyraźnie słyszałam wtedy od Pana, że to nie jest koniec. Że to etap, który musimy przejść. Że mam czekać. Czekałam. Wróciliśmy do siebie.

Ten rok był piękny. Byliśmy naprawdę bardzo bliskimi ludźmi dla siebie. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazywały na to, że teraz to już na zawsze. Ja po studiach znalazłam dobrą pracę i nieco w niej już okrzepłam, on zaczął myśleć o zakupie większego mieszkania, wspieraliśmy się gdy było źle, świętowaliśmy gdy było dobrze. No więc czekałam na pierścionek. Z mówieniem o uczuciach nadal było słabo ale myślałam – ten typ tak ma.

Kilka miesięcy temu zostawił mnie. Nie potrafił do końca powiedzieć dlaczego. Powiedział że nie czuje się dobrze. Że nie czuje aby mógł założyć ze mną rodzinę. Że on chce mieć rodzinę ale ze mną nie potrafi iść dalej.

Teraz już wiem jak przeżywa się stratę. Nie zamknęłam się zupełnie przed światem, praca i ludzie dookoła zmuszają mnie do tego aby codziennie wstać z łóżka. Rok temu nie było to takie oczywiste. Jest ciężko ale żyję dzień za dniem. Kto jak kto ale Wy wiecie co oznacza żałoba po stracie. Tylko, że ja nie wiem co dalej. On nie jest moim mężem. Wiem, że miał prawo do takiej decyzji. A jednak mam takie poczucie, że to tak nie powinno było być. Po tylu latach mojego zaangażowania nie mam nic oprócz mojego poszarpanego serca.

Wiem że bardzo wiele dałam mu od siebie. Nauczyłam jak „działa” dziewczyna, kobieta. Widzę (niestety z uwagi na różne względy widzę) jak on teraz obraca się w środowisku kobiet. Jak powoli nawiązuje relację. Tak strasznie to boli. Wiem, że szuka żony.

Ja wychodzę do świata. Spotykam, poznaję ludzi. Ostatnio jakiś chłopak zaczął się mną interesować. Ale dla mnie nikt nie jest dość zaradny, dość inteligentny, dość dobry. Każdy ma podstawową wadę – nie jest nim. Nie chcę nikogo skrzywdzić a zarazem nie chcę być sama. Mam 25 lat (choć czasem czuję się znacznie starsza) i boję się że jeżeli to wszystko potrwa jakiś czas, nie założę rodziny. Nie potrafię sobie z tym wszystkim już poradzić.

Najpierw czułam że ten kryzys jest mi potrzebny aby znowu zbliżyć się do Boga, aby przemyśleć siebie, aby zająć się sobą. Stałam się. Potem czułam, że to jeszcze nie jest koniec tej naszej historii, że ten czas jest też jemu potrzebny aby poukładał siebie. A teraz już nie wiem co mam o tym myśleć. Po ludzku sytuacja jest beznadziejna. On nie kocha mnie i nie chce być ze mną. Racjonalnie myśląc powinnam zająć się sobą i przestać rozgrzebywać przeszłość bo to powoduje, że moje rany nie mogą się zagoić. Ale we mnie gdzieś tam w środku jest ciągle ta cholerna nadzieja i to poczucie, że on jest właśnie Tym Człowiekiem. Że to jest Prawdziwa Miłość. Czyste Dobro. Że ten Krzyż mój obecny jest po to, abyśmy jeszcze mogli być razem. I... że będziemy. Choć racjonalnie to bez sensu. Co gorsze – ta nadzieja, to poczucie, nie pozwala mi pójść dalej, zatrzymuje mnie. Jestem teraz w takim miejscu swojego życia, że po prostu nie wiem co dalej.
 
     
Filomena
[Usunięty]

Wysłany: 2013-09-22, 14:51   

Póki nie jesteś jego żoną, uchwyć się swojej racjonalności i naucz się żyć sama ze sobą. Dostałaś dwa razy wyraźny sygnał, że on ma inny pogląd na Wasz związek. Dobrze, że teraz, a nie po ślubie.

Wiem, co mówię, bo mój mąż dwa razy mnie zostawiał przed ślubem i dwa razy wracał. Teraz usłyszałam, że ślub na nim wymusiłam. Pobraliśmy się po 7 latach znajomości, będąc ze sobą w trakcie tego okresu przez lat 5, w narzeczeństwie przez półtora. Też wierzyłam/wierzę, że to miłość na całe życie, ten jedyny, druga połówka. I co? Obie strony muszą w to wierzyć.

Dosadniej rzecz ujmując - wiesz już, że ten pies gryzie, nie daj się pogryźć trzeci raz, nawet jeżeli z zewnątrz jest puszysty.
 
     
anielka
[Usunięty]

Wysłany: 2013-09-22, 15:31   

Filomeno, czy gdybyś teraz jeszcze raz była w tym momencie w którym po raz drugi się rozstaliście, postąpiłabyś inaczej? Zajęła sobą i nie chciała aby Wasze drogi znowu się zeszły?

Czytając Wasze forum i rozmawiając ze starszymi koleżankami bardzo mocno zdaję sobie sprawę że małżeństwo nie jest wcale końcem [problemów] ale raczej początkiem jakiejś drogi która wcale nie musi być łatwiejsza. Z drugiej strony czy Wy żałujecie swoich decyzji o małżeństwie? Bycie przez całe życie samemu jako panna/kawaler wcale nie jest łatwe. A decyzja o byciu z kimkolwiek zawsze jednak niesie ze sobą ryzyko że nie będzie różowo. Nie macie pewności czy gdybyście wybrali innego męża/żonę związek byłby aż po grób. Czego się trzymać jeśli nie swoich uczuć ?
 
     
tereska
[Usunięty]

Wysłany: 2013-09-22, 18:50   

Witaj na Forum
Anielko, Twój partner wydaje się,że ma problem z tym by sie zdecydować na małżeństwo, Ty wierzysz, ze jak będziesz sie starać więcej to go zmienisz , nic błędnego. To musi być jego decyzja i jego odpowiedzialność w wolności, a nie jako wynik Twoich starań. Twoja postawa, trochę przypomina mi współuzaleznienie, to znaczy, ze trwasz uporczywie w sytuacji, która wyraźnie ci nie pasuje i ci szkodzi ale za to ze jest źle, winisz siebie, to znaczy gdybym sie bardziej starała to by było lepiej, a to nieprawda. Nie wiaże Cię z tym człowiekiem żadne zobowiązanie, więć oderwij sie od czegoś co Ci nie służy. Czy w domu była podobna relacja jakaś trudna w której trzeba było funkcjonować i tak sie już nauczyłaś , zę tak ma być.

anielka napisał/a:
Ostatnio jakiś chłopak zaczął się mną interesować.


Więc nie masz sie czego obawiać. Masz prawo wybrać taka relację w której będzie Ci dobrze.
 
     
Bety
[Usunięty]

Wysłany: 2013-09-22, 19:23   

Czesc, facet Cie wykończy taką huśtawką.
 
     
Nirwanna
[Usunięty]

Wysłany: 2013-09-22, 19:30   

anielka napisał/a:
Czego się trzymać jeśli nie swoich uczuć ?

Uczucia mają to do siebie, że są zmienne, więc akurat trzymanie się wyłącznie uczuć może być zgubne. Uczucia są ważne, uczucia mówią o ważnych rzeczach, ale nie do nich należy decyzja. Decyzja należy do rozumu, który bierze pod uwagę zarówno uczucia, jak i realne spojrzenie na życie, jak i powierzenie się opiece Pana Boga. Czy modlisz się o rozeznanie w tej kwestii?
 
     
awe59
[Usunięty]

Wysłany: 2013-09-22, 19:52   

anielka napisał/a:
Czego się trzymać jeśli nie swoich uczuć ?


Uczucia niestety zawodzą! , nie tylko w takiej sytuacji, w kazdej!
przy wyborze męża potrzeba jeszcze trochę rozsądku. Ty masz wyraźne sygnały na co czekasz? później bedzie tylko gorzej
 
     
Filomena
[Usunięty]

Wysłany: 2013-09-22, 20:08   

anielka napisał/a:
Filomeno, czy gdybyś teraz jeszcze raz była w tym momencie w którym po raz drugi się rozstaliście, postąpiłabyś inaczej? Zajęła sobą i nie chciała aby Wasze drogi znowu się zeszły?


Anielko, nie chcę jednoznacznie odpowiadać na to pytanie. Rozum mówi, że nie powinnam była ulec uczuciom - naiwnym, wierze w miłość na całe życie, wierze, że skoro wraca, to znaczy, że jest mi przeznaczony. Wierzyłam mu jak nikomu na świecie, uważałam za dobrego, uczciwego, honorowego człowieka, który mnie nigdy nie skrzywdzi. Owszem, była we mnie zadra ze względu na jego wcześniejsze odejście, może ta zadra coś dalej spowodowała? Nie wiem, bo też możliwe, że widziałam w nim to, co chciałam widzieć.

Inna rzecz, że mam wspaniałą córkę, którą razem poczęliśmy.

Ale Ty jesteś na początku drogi, jeżeli teraz się wycofasz, to automatycznie będzie mniej wspomnień, punktów zaczepienia dla emocji. Osiągniesz równowagę. Jeżeli on będzie chciał naprawdę, to Ciebie i tak znajdzie. Zgadzam się ze zdaniem powyżej - nie możesz budować związku na założeniu, że jak będziesz się bardziej starać, to on będzie chciał być z Tobą. To niszczy, a wynika z lęku przed porzuceniem. Na lęku nie powstaje dobre małżeństwo.
 
     
kenya
[Usunięty]

Wysłany: 2013-09-22, 21:51   

Anielko pytasz w którą iść stronę teraz - sugeruję TYLKO w swoją stronę.

Nie przyjmujesz do wiadomości, że nastąpił koniec waszego związku, stąd to samopoczucie.
Ja natomiast uważam, że powinnaś partnerowi PODZIĘKOWAĆ i to z całego serca, że był na tyle odpowiedzialny by nie doprowadzać do małżeństwa, łudząc Cię obietnicami, jednocześnie wiedząc, że rodziny z Tobą nie chce stworzyć a jego uczucia się już wypaliły.
Właściwie to już dwukrotnie, całkowicie jasno wyraził swoje obawy i swoje stanowisko, mało tego opuścił Cię - zatem nie rozumiem dlaczego chciałabyś kontynuować coś, co nie ma żadnych podstaw by istnieć.
Co on miałby jeszcze zrobić byś definitywnie zrozumiała, że to nie ten mężczyzna na całe życie? Słowo NIE znaczy tylko NIE, nic innego - to chyba aż nadto oczywiste.
Okaż mu raczej wdzięczność za rozsądek którym się wykazał, podziękuj za wspaniałe chwile razem, zachowaj je w pamięci jak wspaniały podarek od losu ale zacznij żyć własnym życiem, tak po prostu.
 
     
anielka
[Usunięty]

Wysłany: 2013-09-22, 23:03   

Cytat:
Co on miałby jeszcze zrobić byś definitywnie zrozumiała, że to nie ten mężczyzna na całe życie?


Może nie jeździć ze mną oglądać mieszkań "dla nas" na trzy miesiące przed rozstaniem. Nie wyjeżdżać ze mną na weekendy za miasto w ostatnim miesiącu przed rozstaniem. Nie prowadzić ze mną długich rozmów "o wszystkim" niemal każdego wieczora przed rozstaniem. Nie dorabiać mi brakującego klucza do mieszkania gdy już zaczynaliśmy się rozstawać. Słowem, nie rozstawać się ze mną w momencie w którym naprawdę było fajnie. Usiąść i powiedzieć mi, że nie możemy być razem bo to i tamto. Nie odpowiadało mi to i to. Tu i tu nie czułem się dobrze. Powiedzenie komuś po ponad czterech latach bycia razem, że nie chcę być z Tobą i zakładać z Tobą rodziny bo nie to trochę za mało. Nie jesteśmy dziećmi które nie chcą się z kimś bawić w piaskownicy bo NIE. Właściwie poważnej długiej rozmowy wcale nie było. To też boli.
 
     
ja_tez
[Usunięty]

Wysłany: 2013-09-23, 10:01   

anielka napisał/a:
Właściwie poważnej długiej rozmowy wcale nie było. To też boli.

Boli na pewno. I to bardzo. Jednak ja również skłaniałabym się ku temu, co napisała kenya. Pomimo formy zakończenia związku, jest to na pewno duuuużo lepsza sytuacja niż miałoby to nastąpić już po zawarciu małżeństwa. Bo wówczas, zwłaszcza z upływem czasu, byłoby coraz trudniej...
 
     
kenya
[Usunięty]

Wysłany: 2013-09-23, 17:57   

Cytat:
Z mówieniem o uczuciach nadal było słabo ale myślałam – ten typ tak ma.


- mężczyzna nie mówi o uczuciach a Ty Anielko uważasz, że one są, lecz on nie potrafi.

Cytat:
Kilka miesięcy temu zostawił mnie. Nie potrafił do końca powiedzieć dlaczego. Powiedział że nie czuje się dobrze. Że nie czuje aby mógł założyć ze mną rodzinę. Że on chce mieć rodzinę ale ze mną nie potrafi iść dalej.


- najbardziej oczywisty sposób by wycofać się.

Fakt, że między pierwszym a drugim rozstaniem wydawało Ci się, że wszystko jest na dobrej drodze może świadczyć o Twoim subiektywnym postrzeganiu tej sytuacji lub o tym, że on próbował lecz ostatecznie stwierdził, że jednak to nie jest to o co mu chodzi.

Ty natomiast oczekujesz konkretów pt. co jemu w Tobie nie pasuje żebyś mogła to sobie poprawić/dostosować się. To jeden z najfatalniejszych pomysłów.
Pewne rzeczy się wie, on nie chce kontynuować bo tak czuje. Ubieranie tej decyzji w zarzuty pod Twoim adresem wg mnie pozostawiłoby tylko niesmak na koniec a przecież tak być nie musi.
 
     
anielka
[Usunięty]

Wysłany: 2013-09-28, 13:11   

Bardzo Wam dziękuję. Za dużo mądrości i prawdy. Dawno nikt mi tak po prostu nie pomógł. Zwykle to ja daję.

Zauważyłyście bardzo istotną rzecz dla mnie, której nie widziałam do tej pory i która mnie uderzyła. Że chcę się dostosować, naprawić. A to ma opłakane skutki. Bo w tym wszystkim coraz mniej jest mnie. Muszę się jeszcze zastanowić co z tym zrobić i jak się za to zabrać.

On ostatnio zaczął się odzywać. Nie wiem o co w tym chodzi. Pozostawiam to jednak czasowi a siebie opatrzności Bożej.
 
     
mallgos
[Usunięty]

Wysłany: 2013-09-28, 16:57   

takie naprawianie siebie, dostosowywanie się może spowodować, że zaczniesz funkcjonować jak marionetka, ty sama po kilku latach poczujesz się "zurzyta", taka "wypruta z sił", a on i tak znudzi się, bo jak mówi przysłowie - daj palec ....
Dobrze, że nie zostało to uwięczone ślubem, takim związkiem można się bardzo umęczyć.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Stanowisko Episkopatu Polski:

"Metoda in vitro jest niezgodna z prawem Bożym
i naturą człowieka..." – więcej na stronie >>>


To naprawdę bardzo ważna ankieta zwolenników in vitro - włącz się!
Możesz w niej wyrazić swój sprzeciw głosując przeciw petycji..."Pan naprawdę Zmartwychwstał! Alleluja!

„Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych? Nie ma Go tutaj; zmartwychwstał!” (Łk 24,5-6)
"To się Bogu podoba, jeżeli dobrze czynicie, a przetrzymacie cierpienia" (1 P 2,20b)
"Na świecie doznacie ucisku, ale miejcie odwagę: Jam zwyciężył świat” (J 16,33)
„Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!” (Mk 16,15)To może być także Twoje zmartwychwstanie - zmartwychwstanie Twojego małżeństwa!
Jan Paweł II:

Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje „Westerplatte". Jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można zdezerterować. Wreszcie — jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, tak jak to Westerplatte, w sobie i wokół siebie. Tak, obronić — dla siebie i dla innych.

Dla tych, którzy kochają - propozycja wzoru odpowiedzi na pozew rozwodowy


W odpowiedzi na pozew wnoszę o oddalenie powództwa w całości i nie rozwiązywanie małżeństwa stron przez rozwód.

UZASADNIENIE

Pomimo trudności jakie nasz związek przechodził i przechodzi uważam, że nadal można go uratować. Małżeństwa nie zawiera się na chwilę i nie zrywa w momencie, gdy dzieje się coś niedobrego. Pragnę nadmienić, iż w przyszłości nie zamierzam się już z nikim innym wiązać. Podjąłem (podjęłam) bowiem decyzję, że będę z żoną (mężem) na zawsze i dołożę wszelkich starań, aby nasze małżeństwo przetrwało. Scalenie związku jest możliwe nawet wtedy, gdy tych dobrych uczuć w nas nie ma. Lecz we mnie takie uczucia nadal są i bardzo kocham swoją żonę (męża), pomimo, iż w chwili obecnej nie łączy nas więź fizyczna. Jednak wyrażam pragnienie ratowania Naszego małżeństwa i gotowy (gotowa) jestem podjąć trud jaki się z tym wiąże. Uważam, że przy odrobinie dobrej woli możemy odbudować dobrą relację miłości.

Dobro mojej żony (męża) jest dla mnie po Bogu najważniejsze. Przed Bogiem to bowiem ślubowałem (ślubowałam).

Moim zdaniem każdy związek ma swoje trudności, a nieporozumienia jakie wydarzyły się między nami nie są powodem, aby przekreślić nasze małżeństwo i rozbijać naszą rodzinę. Myślę, że każdy rozwód negatywnie wpływa nie tylko na współmałżonków, ale także na ich rodziny, dzieci i krzywdzi niepotrzebnie wiele bliskich sobie osób. Oddziaływuje również negatywnie na inne małżeństwa.

Z moją (moim) żoną (mężem) znaliśmy się długo przed zawarciem naszego małżeństwa i uważam, że był to wystarczający czas na wzajemne poznanie się. Po razem przeżytych "X" latach (jako para, narzeczeni i małżonkowie) żona (mąż) jest dla mnie zbyt ważną osobą, aby przekreślić większość wspólnie spędzonych lat. Według mnie w naszym związku nie wygasły więzi emocjonalne i duchowe. Podkreślam, iż nadal kocham żonę (męża) i pomimo, że oddaliliśmy się od siebie, chcę uratować nasze małżeństwo. Osobiście wyrażam wolę i chęć naprawy naszych małżeńskich relacji, gdyż mam przekonanie, że każdy związek małżeński dotknięty poważnym kryzysem jest do uratowania.

Orzeczenie rozwodu spowodowałoby, że ucierpiałoby dobro wspólnych małoletnich dzieci stron oraz byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Dzieci potrzebują stabilnego emocjonalnego kontaktu z obojgiem rodziców oraz podejmowania przez obie strony wszelkich starań, by zaspokoić potrzeby rodziny. Rozwód grozi osłabieniem lub zerwaniem więzi emocjonalnej dzieci z rodzicem zamieszkującym poza rodziną. Rozwód stron wpłynie także niekorzystnie na ich rozwój intelektualny, społeczny, psychiczny i duchowy, obniży ich status materialny i będzie usankcjonowaniem niepoważnego traktowania instytucji rodziny.

Jestem katolikiem (katoliczką), osobą wierzącą. Moje przekonania religijne nie pozwalają mi wyrazić zgody na rozwód, gdyż jak mówi w punkcie 2384 Katechizm Kościoła Katolickiego: "Rozwód znieważa przymierze zbawcze, którego znakiem jest małżeństwo sakramentalne", natomiast Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego w punkcie 347 nazywa rozwód jednym z najcięższych grzechów, który godzi w sakrament małżeństwa.

Wysoki Sądzie, proszę o danie nam szansy na uratowanie naszego małżeństwa. Uważam, ze każda rodzina, w tym i nasza, na to zasługuje. Nie zmienię zdania w tej ważnej sprawie, bo wtedy będę niewiarygodny w każdej innej. Brak wyrażenia mojej zgody na rozwód nie wskazuje na to, iż kierują mną złe emocje tj. złość czy złośliwość. Jednocześnie zdaję sobie sprawę, że nie zmuszę żony (męża) do miłości. Rozumiem, że moja odmowa komplikuje sytuację, ale tak czuję, takie są moje przekonania religijne i to dyktuje mi serce.

Bardzo kocham moją (mojego) żonę (męża) i w związku z powyższym wnoszę jak na wstępie.List Episkopatu Polski na święto św. Rodziny

Warto jeszcze raz podkreślić, że u podstaw każdej rodziny stoi małżeństwo. Chrześcijańskie patrzenie na małżeństwo w pełni uwzględnia wyjątkową naturę tej wspólnoty osób. Małżeństwo to związek mężczyzny i niewiasty, zawierany na całe ich życie, i z tej racji pełniący także określone zadania społeczne. Chrystus podkreślił, że mężczyzna opuszcza nawet ojca i matkę, aby złączyć się ze swoją żoną i być z nią przez całe życie jako jedno ciało (por. Mt 19,6). To samo dotyczy niewiasty. Naszym zadaniem jest nieustanne przypominanie, iż tylko tak rozumianą wspólnotę mężczyzny i niewiasty wolno nazywać małżeństwem. Żaden inny związek osób nie może być nawet przyrównywany do małżeństwa. Chrześcijanie decyzję o zawarciu małżeństwa wypowiadają wobec Boga i wobec Kościoła. Tak zawierany związek Chrystus czyni sakramentem, czyli tajemnicą uświęcenia małżonków, znakiem swojej obecności we wszystkich ich sprawach, a jednocześnie źródłem specjalnej łaski dla nich. Głębia duchowości chrześcijańskich małżonków powstaje właśnie we współpracy z łaską sakramentu małżeństwa. więcej >>Wszechświat na miarę człowieka

Wszechświat jest ogromny. Żeby sobie uzmysłowić rozmiary wszechświata, załóżmy, że odległość Ziemia - Słońce to jeden milimetr. Wtedy najbliższa gwiazda znajduje się mniej więcej w odległości 300 metrów od Słońca. Do Słońca mamy jeden milimetr, a do najbliższej gwiazdy około 300 metrów. Słońce razem z całym otoczeniem gwiezdnym tworzy ogromny system zwany Droga Mleczną (galaktykę w kształcie ogromnego dysku). W naszej umownej skali ten ogromny dysk ma średnicę około 6 tysięcy kilometrów, czyli mniej więcej tak, jak stąd do Stanów Zjednoczonych. Światło zużywa na przebycie od jednego końca tego dysku do drugiego - około 100 tysięcy lat. W tym dysku mieści się około 100 miliardów gwiazd. To jest ogromny dysk! Jeszcze mniej więcej sto lat temu uważano, że to jest cały wszechświat. Okazało się, że tak wcale nie jest. Wszechświat jest znacznie, znacznie większy! Jeżeli te 6 tysięcy kilometrów znowu przeskalujemy, tym razem do jednego centymetra, to cały wszechświat, który potrafimy zaobserwować (w tej skali) jest kulą o średnicy 3 kilometrów. I w tym właśnie obszarze, jest około 100 miliardów galaktyk (czyli takich dużych systemów gwiezdnych, oczywiście różnych kształtów, różnych wielkości). To właśnie jest cały wszechświat, który potrafimy badać metodami fizycznymi, wykorzystując techniki astronomiczne. (Wszechświat na miarę człowieka >>>)Musicie zawsze powstawać!

Możecie rozerwać swoje fotografie
i zniszczyć prezenty.
Możecie podeptać swoje szczęśliwe wspomnienia
i próbować dzielić to, co było dla dwojga.
Możecie przeklinać Kościół i Boga.

Ale Jego potęga nie może nic uczynić
przeciw waszej wolności.
Bo jeżeli dobrowolnie prosiliście Go,
by zobowiązał się z wami...
On nie może was "rozwieść".

To zbyt trudne?
A kto powiedział, że łatwo być
człowiekiem wolnym i odpowiedzialnym.
Miłość się staje
Jest miłością w marszu, chlebem codziennym.

Nie jest umeblowana mieszkaniem,
ale domem do zbudowania i utrzymania,
a często do remontu.
Nie jest triumfalnym "TAK",
ale jest mnóstwem "tak",
które wypełniają życie, pośród mnóstwa "nie".

Człowiek jest słaby, ma prawo zbłądzić!
Ale musi zawsze powstawać i zawsze iść.
I nie wolno mu odebrać życia,
które ofiarował drugiemu; ono stało się nim.

Michel QuoistRozważania o wierze/Dynamizm wiary/Zwycięstwo przez wiarę

Klasycznym tekstem biblijnym ukazującym w świetle wiary wartość i sens środków ubogich jest scena walki z Amalekitami. W czasie przejścia przez pustynię, w drodze do Ziemi Obiecanej, dochodzi do walki pomiędzy Izraelitami a kontrolującymi szlaki pustyni Amalekitami (zob. Wj 17, 8-13). Mojżesz to Boży człowiek, który wie, w jaki sposób może zapewnić swoim wojskom zwycięstwo. Gdyby był strategiem myślącym jedynie po ludzku, stanąłby sam na czele walczących, tak jak to zwykle bywa w strategii. Przecież swoją postawą na pewno by ich pociągał, tak byli wpatrzeni w niego. On zaś zrobił coś, co z punktu widzenia strategii wojskowej było absurdalne - wycofał się, zostawił wojsko pod wodzą swego zastępcy Jozuego, a sam odszedł na wzgórze, by tam się modlić. Wiedział on, człowiek Boży, człowiek modlitwy, kto decyduje o losach świata i o losach jego narodu. Stąd te wyciągnięte na szczycie wzgórza w geście wiary ramiona Mojżesza. Między nim a doliną, gdzie toczy się walka, jest ścisła łączność. Kiedy ręce mu mdleją, to jego wojsko cofa się. On wie, co to znaczy - Bóg chce, aby on wciąż wysilał się, by stale wyciągał ręce do Pana. Gdy ręce zupełnie drętwiały, towarzyszący Mojżeszowi Aaron i Chur podtrzymywali je. Przez cały więc dzień ten gest wyciągniętych do Pana rąk towarzyszył walce Izraelitów, a kiedy przyszedł wieczór, zwycięstwo było po ich stronie. To jednak nie Jozue zwyciężył, nie jego wojsko walczące na dole odniosło zwycięstwo - to tam, na wzgórzu, zwyciężył Mojżesz, zwyciężyła jego wiara.

Gdyby ta scena miała powtórzyć się w naszych czasach, wówczas uwaga dziennikarzy, kamery telewizyjne, światła reflektorów skierowane byłyby tam, gdzie Jozue walczy. Wydawałoby się nam, że to tam się wszystko decyduje. Kto z nas próbowałby patrzeć na samotnego, modlącego się gdzieś człowieka? A to ten samotny człowiek zwycięża, ponieważ Bóg zwycięża przez jego wiarę.

Wyciągnięte do góry ręce Mojżesza są symbolem, one mówią, że to Bóg rozstrzyga o wszystkim. - Ty tam jesteś, który rządzisz, od Ciebie wszystko zależy. Ludzkiej szansy może być śmiesznie mało, ale dla Ciebie, Boże, nie ma rzeczy niemożliwych. Gest wyciągniętych dłoni, tych mdlejących rąk, to gest wiary, to ubogi środek wyrażający szaleństwo wiary w nieskończoną moc i nieskończoną miłość Pana.

ks. Tadeusz Dajczer "Rozważania o wierze"


Małżeństwo nierozerwalne?!... - wierność mimo wszystko

„Ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że ciebie nie opuszczę aż do śmierci" - to tekst przysięgi małżeńskiej wypowiadany bez żadnych warunków uzupełniających. Początek drogi. Niezapisana karta z podpisem: „aż do śmierci". A co, gdy pojawią się trudności, kryzys, zdrada?...

„Wtedy przystąpili do Niego faryzeusze, chcąc Go wystawić na próbę, zadali Mu pyta-nie: «Czy wolno oddalić swoją żonę z jakiegokolwiek powodu?» On im odpowiedział: «czy nie czytaliście, że Stwórca od początku stworzył ich mężczyzną i kobietą? Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i będą oboje jednym ciałem. A tak nie są już dwojgiem, lecz jednym ciałem. Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela»"(Mt 19, 3-5). Dwanaście lat temu nasilający się kryzys, którego skutkiem byt nowy związek mojego męża, separacja i rozwód, doprowadził do rozpadu moje małżeństwo. Porozumienie zostało zerwane. Zepchnięta na dalszy plan, wyeliminowana z życia, nigdy w swoim sercu nie przestałam być żoną mojego męża. Sytuacje, wobec których stawałam, zda-wały się przerastać moją wytrzymałość, odbierały nadzieję, niszczyły wszystko we mnie i wokół mnie. Widziałam, że w tych trudnych chwilach Bóg stawał przy mnie i mówił: „wystarczy ci mojej łaski", „Ja jestem z wami po wszystkie dni aż do skończenia świata". Był Tym, który uczył mnie, jak nieść krzyż zerwanej jedności, rozbitej rodziny, zdrady, zaparcia, odrzucenia, szyderstwa, cynizmu, własnej słabości, popełnionych grzechów i błędów. Podnosił, nawracał, przebaczał, uczyt przebaczać. Kochał. Akceptował. Prowadził. Nadawał swój sens wydarzeniom, które po ludzku zdawały się nie mieć sensu. Byt wierny przymierzu, które zawarł z nami przed laty przez sakrament małżeństwa. Teraz wiem, że małżeństwo chrześcijańskie jest czym innym niż małżeństwo naturalne. Jest wielką łaską, jest historią świętą, w którą angażuje się Pan Bóg. Jest wydarzeniem, które sprawia, „że mąż i żona połączeni przez sakrament to nie przypadkowe osoby, które się dobrały lub nie, lecz te, którym Bóg powiedział «tak», by się stały jednym ciałem, w drodze do zbawienia".

Ja tę nadzwyczajność małżeństwa sakramentalnego zaczęłam widzieć niestety późno, bo w momencie, gdy wszystko zaczęto się rozpadać. W naszym małżeństwie byliśmy najpierw my: mój mąż, dzieci, ja i wszystko inne. Potem Pan Bóg, taki na zasadzie pomóż, daj, zrób. Nie Ten, ku któremu zmierza wszystko. Nie Bóg, lecz bożek, który zapewnia pomyślność planom, spełnia oczekiwania, daje zdrowie, zabiera trudności... Bankructwo moich wyobrażeń o małżeństwie i rodzinie stało się dla mnie źródłem łaski, poprzez którą Bóg otwierał mi oczy. Pokazywał tę miłość, z którą On przyszedł na świat. Stawał przy mnie wyszydzony, opluty, odepchnięty, fałszywie osądzony, opuszczony, na drodze, której jedyną perspektywą była haniebna śmierć, I mówił: to jest droga łaski, przez którą przychodzi zbawienie i nowe życie, czy chcesz tak kochać? Swoją łaską Pan Bóg nigdy nie pozwolił mi zrezygnować z modlitwy za mojego męża i o jedność mojej rodziny, budowania w sobie postawy przebaczenia, pojednania i porozumienia, nigdy nie dał wyrazić zgody na rozwód i rozmyślne występowanie przeciwko mężowi. Zalegalizowanie nowego związku mojego męża postrzegam jako zalegalizowanie cudzołóstwa („A powiadam wam: Kto oddala swoją żonę (...) a bierze inną popełnia cudzołóstwo, I kto oddaloną bierze za żonę, popełnia cudzołóstwo" (Mt,19.9)). I jako zaproszenie do gorliwszej modlitwy i głębszego zawierzenia. Nasza historia jest ciągle otwarta, ale wiem, że Pan Bóg nie powiedział w niej ostatniego Słowa. Jakie ono będzie i kiedy je wypowie, nie wiem, ale wierzę, że zostanie wypowiedziane dla mnie, mojego męża, naszych dzieci i wszystkich, których nasza historia dotknęła. Będzie ono Dobrą Nowiną dla każdego nas. Bo małżeństwo sakramentalne jest historią świętą, przymierzem, któremu Pan Bóg pozostaje wierny do końca.

Maria

Forum Pomocy "Świadectwa"


Slowo.pl - Małżeństwo o jakim marzymy. Jednym z elementów budowania silnej relacji małżeńskiej jest atrakcyjność współmałżonków dla siebie nawzajem. Może nie brzmi to zbyt duchowo, ale jest to biblijna zasada. Osobą, dla której mam być atrakcyjną kobietą, jest przede wszystkim mój mąż. W wielu związkach dbałość o wzajemną atrakcyjność stopniowo zanika wraz ze stażem małżeńskim, a często zaraz po ślubie. Dbamy o siebie w okresie narzeczeństwa, żeby zdobyć wybraną osobę, lecz gdy małżeństwo staje się faktem, przestajemy zwracać uwagę na swój wygląd. Na przykład żona dba o siebie tylko wtedy, kiedy wychodzi do pracy lub na spotkanie ze znajomymi. Natomiast w domu wita powracającego męża w poplamionym fartuchu, komunikując mu w ten sposób: "Jesteś dla mnie mniej ważny niż mój szef i koledzy w pracy. Dla ciebie nie muszę się już starać". Tego typu postawy szybko zauważają małe dzieci. Pamiętam, jak pewnego dnia ubrałam się w domu bardziej elegancko niż zwykle, a moje dzieci natychmiast zapytały: "Mamusiu, czy będą u nas dzisiaj goście?". Taką sytuację można wykorzystać, by powiedzieć im: "Dbam o siebie dla was, bo to wy jesteście dla mnie najważniejszymi osobami, dla których chcę być atrakcyjną osobą". Nie oznacza to wcale potrzeby kupowania najdroższych ubrań czy kosmetyków. Dbałość o wygląd jest sposobem wyrażenia współmałżonkowi, jak ważną jest dla nas osobą: "To Bóg mi ciebie darował. Poprzez troskę o higienę i wygląd chcę ci wyrazić, jak bardzo mocno cię kocham". Ta zasada dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn."Wszystko możliwe jest dla tego, kto wierzy" (Mk 9,23)
"Nie bój się, wierz tylko!" (Mk 5,36)


Słowa Jezusa nie pozostawiają żadnych wątpliwości: "Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie" (J 6, 53). Ile tego życia będziemy mieli w sobie tu na ziemi, tyle i tylko tyle zabierzemy w świat wieczności. I na bardzo długo możemy znaleźć się w czyśćcu, aby dojść do pełni życia, do miary nieba.
Pamiętajmy jednak, że w Kościele nic nie jest magią. Jezus podczas swojego ziemskiego nauczania mówił:
- do kobiety kananejskiej:
«O niewiasto wielka jest twoja wiara; niech ci się stanie, jak chcesz!» (Mt 15,28)
- do kobiety, która prowadziła w mieście życie grzeszne:
«Twoja wiara cię ocaliła, idź w pokoju!» (Łk 7,37.50)
- do oczyszczonego z trądu Samarytanina:
«Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła» (Łk 17,19)
- do kobiety cierpiącej na krwotok:
«Ufaj, córko! Twoja wiara cię ocaliła» (Mt 9,22)
- do niewidomego Bartymeusza:
«Idź, twoja wiara cię uzdrowiła» (Mk 10,52)


Modlitwa o odrodzenie małżeństwa

Panie, przedstawiam Ci nasze małżeństwo – mojego męża (moją żonę) i mnie. Dziękuję, że nas połączyłeś, że podarowałeś nas sobie nawzajem i umocniłeś nasz związek swoim sakramentem. Panie, w tej chwili nasze małżeństwo nie jest takie, jakim Ty chciałbyś je widzieć. Potrzebuje uzdrowienia. Jednak dla Ciebie, który kochasz nas oboje, nie ma rzeczy niemożliwych. Dlatego proszę Cię:

- o dar szczerej rozmowy,
- o „przemycie oczu”, abyśmy spojrzeli na siebie oczami Twojej miłości, która „nie pamięta złego” i „we wszystkim pokłada nadzieję”,
- o odkrycie – pośród mnóstwa różnic – tego dobra, które nas łączy, wokół którego można coś zbudować (zgodnie z radą Apostoła: zło dobrem zwyciężaj),
- o wyjaśnienie i wybaczenie dawnych urazów, o uzdrowienie ran i wszystkiego, co chore, o uwolnienie od nałogów i złych nawyków.

Niech w naszym małżeństwie wypełni się wola Twoja.
Niech nasza relacja odrodzi się i ożywi, przynosząc owoce nam samym oraz wszystkim wokół. Ufam Tobie, Jezu, i już teraz dziękuję Ci za wszystko, co dla nas uczynisz. Uwielbiam Cię w sercu i błogosławię w całym moim życiu. Amen..

Święty Józefie, sprawiedliwy mężu i ojcze, który z takim oddaniem opiekowałeś się Jezusem i Maryją – wstaw się za nami. Zaopiekuj się naszym małżeństwem. Powierzam Ci również inne małżeństwa, szczególnie te, które przeżywają jakieś trudności. Proszę – módl się za nami wszystkimi! Amen!


Modlitwa o siedem Darów Ducha Świętego

Duchu Święty, Ty nas uświęcasz, wspomagając w pracy nad sobą. Ty nas pocieszasz wspierając, gdy jesteśmy słabi i bezradni. Proszę Cię o Twoje dary:

1. Proszę o dar mądrości, bym poznał i umiłował Prawdę wiekuistą, ktorą jesteś Ty, moj Boże.
2. Proszę o dar rozumu, abym na ile mój umysł może pojąć, zrozumiał prawdy wiary.
3. Proszę o dar umiejętności, abym patrząc na świat, dostrzegał w nim dzieło Twojej dobroci i mądrości i abym nie łudził się, że rzeczy stworzone mogą zaspokoić wszystkie moje pragnienia.
4. Proszę o dar rady na chwile trudne, gdy nie będę wiedział jak postąpić.
5. Proszę o dar męstwa na czas szczególnych trudności i pokus.
6. Proszę o dar pobożności, abym chętnie obcował z Tobą w modlitwie, abym patrzył na ludzi jako na braci, a na Kościół jako miejsce Twojego działania.
7. Na koniec proszę o dar bojaźni Bożej, bym lękał się grzechu, który obraża Ciebie, Boga po trzykroć Świętego. Amen.


Akt poświęcenia się Niepokalanemu Sercu Maryi

Obieram Cię dziś, Maryjo, w obliczu całego dworu niebieskiego, na moją Matkę i Panią. Z całym oddaniem i miłością powierzam i poświęcam Tobie moje ciało i moją duszę, wszystkie moje dobra wewnętrzne i zewnętrzne, a także zasługi moich dobrych uczynków przeszłych, teraźniejszych i przyszłych. Tobie zostawiam całkowite i pełne prawo dysponowania mną jak niewolnikiem oraz wszystkim, co do mnie należy, bez zastrzeżeń, według Twojego upodobania, na większą chwałę Bożą teraz i na wieki. Amen.

św. Ludwik de Montfort

Pełnia modlitwyWe czci niech będzie małżeństwo pod każdym względem i łoże nieskalane... (Hbr 13,4a) - konferencja dr Mieczysława Guzewicza (www.mojemalzenstwo.pl), małżonka, ojca trojga dzieci, doktora teologii biblijnej, członka Rady Episkopatu Polski ds. Rodziny - Górka Klasztorna 2007.04.20-22 - część 1We czci niech będzie małżeństwo pod każdym względem i łoże nieskalane... (Hbr 13,4a) - konferencja dr Mieczysława Guzewicza (www.mojemalzenstwo.pl), małżonka, ojca trojga dzieci, doktora teologii biblijnej, członka Rady Episkopatu Polski ds. Rodziny - Górka Klasztorna 2007.04.20-22 - część 2Kto powinien rządzić w małżeństwie? - ks. Piotr PawlukiewiczKapitanie, dokąd płyniecie? - ks. Piotr PawlukiewiczJakie są nasze rzeczywiste wielkie pragnienia? - ks. Piotr PawlukiewiczOdpowiedzialność za miłość - dr Wanda Półtawska - psychiatra Bitwa toczy się o nasze serca - ks. Piotr PawlukiewiczKto się Mnie dotknął? - ks. Piotr Pawlukiewicz Miłość jest trudna - ks. Piotr Pawlukiewicz
Przebaczenie i cierpienie w małżeństwie - dr M. Guzewicz, teolog-biblistaZ każdej trudnej sytuacji jest dobre wyjście - ks. Piotr PawlukiewiczMłodzież - ks. Piotr PawlukiewiczSex, poezja czy rzemiosloWalentynki - ks. Piotr Pawlukiewicz Mężczyźni - ks. Piotr PawlukiewiczFałszywe miłosierdzie - ks. Piotr PawlukiewiczSakrament małżeństwa a dobro dziecka - ks. Piotr Pawlukiewicz
Ja ... biorę Ciebie ... za żonę/męża i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci.
Przeciąć pępowinę, aby żyć w prawdzie i zgodnie z wolą Bożą | Tylko dla Panów | Mężczyźni i kobiety różnią się | Tylko dla Pań
Mąż marnotrawny | Miłość i odpowiedzialność | Miłość potrzebuje stanowczości | Umierać dla miłości
Trudne małżeństwo | Czy wolno katolikowi zgodzić się na rozwód?
Korespondencja Agnieszki z prof. o. Jackiem Salijem
W 2002 roku Jan Paweł II potępiając w ostrych słowach rozwody powiedział, że adwokaci jako ludzie wolnego zawodu, muszą
zawsze odmawiać użycia swoich umiejętności zawodowych do sprzecznego ze sprawiedliwością celu, jakim jest rozwód.
KAI
Ks. dr Marek Dziewiecki - Miłość nigdy nie pomaga w złym. Właśnie dlatego doradca katolicki w żadnej sytuacji nie proponuje krzywdzonemu małżonkowi rozwodu, gdyż nie wolno nikomu proponować łamania przysięgi złożonej wobec Boga i człowieka.
Godność i moc sakramentu małżeństwa chrześcijańskiego | Ks. biskup Zbigniew Kiernikowski "Nawet gdy drugiemu nie zależy"

Bitwa toczy się o nasze serce - ks. Piotr Pawlukiewicz


Kto powinien rządzić w małżeństwie? - ks. Piotr Pawlukiewicz


Kiedy rodzi się dziecko, mąż idzie na bok - ks. Piotr Pawlukiewicz


Do kobiety trzeba iść już z siłą ducha nie po to, by tę siłę zyskać - ks. Piotr Pawlukiewicz


Czy kochasz swojego męża tak, aby dać z siebie wszystko i go uratować? - ks. Piotr Pawlukiewicz


Jakie są nasze rzeczywiste wielkie pragnienia? Czy takie jak Bartymeusza? - ks. Piotr Pawlukiewicz


Miłość jest trudna: Kryzys nigdy nie jest końcem - "Katechizm Poręczny" ks. Piotra Pawlukiewicza


Ze względu na "dobro dziecka" małżonkowie sakramentalni mają żyć osobno? - ks. Piotr Pawlukiewicz


Cierpienie i przebaczenie w małżeństwie - konferencja dr Mieczysława Guzewicza, teologa-biblisty


Co to znaczy "moja była żona"? - dr Wanda Półtawska - psychiatra, członek Papieskiej Rady ds. Rodziny


"We czci niech będzie małżeństwo pod każdym względem i łoże nieskalane" (Hbr 13,4a) - dr M. Guzewicz


Nic nie usprawiedliwia rozwodu, gdyż od 1999 r. obowiązuje w Polsce ustawa o separacji :: Każdy rozwód jest wyjątkowyŻyć mocniej
Książki warte Twojego czasu ---> książki gratis w zakładce *biuletyn*
Strona wygenerowana w 0,02 sekundy. Zapytań do SQL: 9