Gloria in excelsis Deo!

Celem tego forum jest niesienie pomocy małżonkom przeżywającym kryzys na każdym jego etapie, którzy chcą ratować
swoje sakramentalne małżeństwa, także po rozwodzie i gdy ich współmałżonkowie są uwikłani w niesakramentalne związki
Portal  KanałyKanały  BłogosławieństwaBłogosławieństwa  RekolekcjeRekolekcje  Ruch Wiernych SercRuch Wiernych Serc  12 kroków12 kroków  StowarzyszenieStowarzyszenie  NewsNews
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  FAQFAQ  NagraniaNagrania  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
 Ogłoszenie 

12 kroków do wolności Uczta - Za Stołem Słowa - ks. Michał Muszyński | Słowo Boże na dziś | Ciężki krzyż | Róże różańcowe
"Ja ... biorę Ciebie ... za żonę/męża i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci."
Ogniska Wiernej Miłości Małżeńskiej SYCHAR:
Warszawa | Poznań | Żory | Zielona Góra | Bonn | Opole | Gorzów Wlkp | Kraków | Trójmiasto | Rzeszów | Chicago | Szczecin | Bydgoszcz | Lublin | Wrocław

ZAPRASZAMY do zgłaszania modlitewnych intencji za małżonków Siostrom Matki Bożej Miłosierdzia
Rekolekcje - Łagiewniki 2010: Uzdrowić zranione życie | Zamienić ranę w perłę | Zobacz kim jesteś - cz. 1 | cz. 2 | O przebaczeniu
Błogosławieństwo Księdza Biskupa Andrzeja Czai - ordynariusza diecezji opolskiej dla naszej Wspólnoty >>

Błogosławieństwa Bożego, aby narodzony tej świętej nocy Zbawiciel świata, obecny w naszym życiu, zawsze napełniał nas radością i nadzieją, a Jego światłość zwyciężała w nas to, co od Boga oddala - życzy administrator

Poprzedni temat «» Następny temat
Rekolekcje - Łagiewniki 2010
Autor Wiadomość
Danka 9
[Usunięty]

Wysłany: 2010-10-08, 06:32   

Juz mamy kierowcę, dziękuję!
 
     
Ife
[Usunięty]

Wysłany: 2010-10-08, 17:23   

Witajcie. Tak bardzo chciałabym być z Wami i was poznac, niestety nie dane mi jest, ale będę wspierać Was w modlitwie z Panem Bogiem.
 
     
Jedna
[Usunięty]

Wysłany: 2010-10-08, 22:01   

Ja dopiero za godzinę wyruszam w całonocna podróż, ale sercem jestem z Wami już od tych kilku godzin. I niestety w niedzielę będę musiała opuścić Was akurat w trakcie mszy, by zdążyć na pociąg, bo wieczorem muszę przejąć dzieci pod opiekę.
 
     
katblo
[Usunięty]

Wysłany: 2010-10-09, 08:14   

Sycharki w Łagiewnikach pozdrawiam Was i wspieram modlitwą, by rekolekcje przyniosły jak najwięcej owoców i uzdrowionych małżeństw!
:lol: :lol: :lol:
 
     
malizna
[Usunięty]

Wysłany: 2010-10-09, 21:15   

Jestem z wami duchowo, Nie mogę się doczekać kiedy bede mogła wysłuchać konferencji. Strasznie żaluję że nie mogę z Wami być. Tyle sobie obiecywałam po tych rekolekcjach: wzbogacenia duchowego jak również wyciszenia się oraz nabrania siy w pokonywaniu codziennych trudów wytrwałości. Wiem ile łask splywa na uczestnikow rekolekcji, nigdy nie zapomne zeszłorocznych. A w dodatku to miejsce- tak wspaniałe- dla mnie niesamowite. Proszę pomódlcie się też za nas nieobecnych, za mnie i mojego męża, za moje malżeństwo przed obliczem Jezusa Milosiernego za wstawiennictwem św.Faustyny. Ja rownież za Was się modle, życzę wielu łask-
 
     
Michaił
[Usunięty]

Wysłany: 2010-10-10, 14:59   

nie wiem kiedy są następne rekolekcje ale niniejszym się na nie zapisuję :-)
było super, jedyne czego żałuję to, to że nie poznałem wszystkich ale będę cierpliwy :-)
 
     
izabela1115
[Usunięty]

Wysłany: 2010-10-10, 17:51   

Organizatorom i uczestnikom rekolekcji, dziękuję :lol: :lol:
Weselcie się z tymi którzy się weselą, płaczcie z tymi którzy płaczą
Był i śmiech i płacz,ja czekam na owoce rekolekcji :-) :-)
 
     
midziulka
[Usunięty]

Wysłany: 2010-10-10, 19:24   

Midziulka melduje szczęśliwe dotarcie do domku. Kochani to co przeżyłam będąc z Wami na tych rekolekcjach to tak cudowne że nie umie tego wyrazić słowami.
Gdy trzymajć się za ręce, szczególnie na ostatnie mszy śpiewaliśmy pieśn - pomyślałam Boże nigdy bym nie przeżyła tego gdyby nie mój kryzys.
Wiecie co Wam powiem - tworzymy Wspólnote ale nie tylko Sychar, ale bezgranicznej przyjaźni :) prawdziwej :)
Dziękuje Bogu za ten czas rekolekcji
 
     
ak70
[Usunięty]

Wysłany: 2010-10-10, 19:37   

Dotarłam szczęśliwie do domu.
Dziękuję organizatorom i wszystkim obecnym... Pani prowadzącej konferencję za naukę, księdzu za wsparcie... a poza tym

Mirce za to, że jest wspaniała i potrafi gadać w nocy z potrzebującymi, Anieli za niewiarygodne poczucie humoru i dystans do siebie, Dorocie za organizację, Coli za piątkową rozmowę, EL i Gabi za to, że fantastycznie się spało w jednym pokoju :lol:
Markowi za to, że był, zkszaciorowi za pochwałę mojego miasta rodzinnego, Lili za ustawianie mnie do pionu i pokazywanie, co jest ważne... Hanusi i Jednej za pogaduchy i wspólną podróż na dworzec... chrisowi za pamięć o moich problemach i mocny uścisk dłoni...
wszystkim, z którymi Pan zetknął mnie w czasie tych rekolekcji, a nie znam ich nicków...

A najbardziej dziękuję Panu... za to, że był przy mnie, że pozwolił mi poczuć swoją obecność tuż obok... za moje łzy i ogromną gulę w gardle... za spokój, który narazie wciąż we mnie jest...

"Nie umiem dziękować Ci Panie, bo małe są moje słowa... zechciej przyjąć moje milczenie i naucz mnie życiem dziękować..."
 
     
Agnieszka
[Usunięty]

Wysłany: 2010-10-10, 21:32   

Nie wiem od czego zacząć ....Tyle dobra ....tyle radości ...tyle zrzuconych masek....
Dzis po poludniu z częscia osób trafilismy do bardzo klimatycznej knajpki . Wiecie jak widzę jakie relacje się tworzą między nami ...to jest to coś wyjątkowego , prawdziwego , bez sztuczności , nie musimy udawać i jest tak .... - kelnerka zapytała mnie -" Czy to jest jakiś zjazd rodzinny ?" :-D

Andrzej powiedział dziś " To są historyczne chwile "....Tyle dobra się wydarzyło w ostatnim roku w naszej wspólnocie . I te rekolekcje są takim ukoronowaniem tego.

Bóg nie chce , żebyśmy żyli byle jak , zawsze miałam to wryte w serce....Mamy mieć życie obfite , pełne sensu , zmierzające do celu , ..te rzeczy , które nas spotkały nie mogą nas pozbawić radości życia.. , Tak często dało się słyszeć zdanie " Gdyby nie ten kryzys to ..."

Pomimo tego , że nie mogłam być przez większość czasu , to bardzo wszystkim dziękuję .

Szczególnie Markowi , Danusi , Chmurce , Adze , Andrzejowi za wspólpracę . Pomimo trudności i kilku zgrzytów ;-) podołalismy

Marzenie i krakowskim sycharowiczom za pomoc

Krysi i Ojcu Andrzejowi za serce
 
     
Hanusia
[Usunięty]

Wysłany: 2010-10-10, 21:44   

I ja dziękuję. Mojemu sercu bardzo potrzebne były te rekolekcje. Właściwi ludzie, właściwe miejsce, właściwy czas...
Dziękuję! Może wytrwam..
 
     
Jedna
[Usunięty]

Wysłany: 2010-10-10, 22:50   

Dziękuję, dziękuję, dziękuję...
Niesamowite rekolekcje. Poziom Miłości tak mi się podniósł w organizmie, że co chwilę po trochu wypływała oczami pod postacią łez ;-)
I Was też kocham bardzo wszystkich, całą wspólnotę. Tworzą ją nieprawdopodobni ludzie, bo tacy "pełni i całościowi" po życiowych zakrętach, które mogły ich pogruchotać, po kamienowaniu bez znieczulenia.
"Gdzie jednak wzmógł się grzech, tam jeszcze obficiej rozlała się łaska (Rz 5, 20)"

Kiedy te wiosenne rekolekcje???? :mrgreen:
 
     
Andrzej 
Mąż jednej żony


Imię małżonka/i: Kama
Wiek: 30
Dołączył: 22 Mar 2006
Posty: 301
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-10-11, 00:05   Kraków jest piękny

Bardzo dziękuję za piękne rekolekcje, których byliśmy współautorami. Szczególne podziękowania należą się Pani Krystynie za bardzo wartościowe konferencje i Ojcu Andrzejowi Migaczowi SJ za opiekę duchową.
Nagrywałem konferencje i wkrótce je umieszczę na naszych stronach.
Nasza wspólnota rozrasta się, nasz charyzmat przyciąga coraz więcej małżonków, którzy nie chcą się biernie poddawać złu, lecz zło chcą zwyciężać dobrem, pragną pogłębiać swoją relację z Bogiem, który wszystko może... :)
_________________
"Módl się tak, jakby wszystko zależało od Boga, a działaj, jakby wszystko zależało tylko od ciebie" (Święty Ignacy Loyola)
"Najpierw modlitwa, potem przebłaganie, dopiero na trzecim miejscu - daleko "na trzecim miejscu"- działanie" (Święty Josemaria Escriva)
„Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia” (List św. Pawła do Filipian 4:13)
„I nie uczynił tam wielu cudów z powodu ich niewiary” (Ew. Mateusza 13:58)
www.separacja.org ::: www.sychar.org ::: www.modlitwa.info
 
 
     
kr
[Usunięty]

Wysłany: 2010-10-11, 00:58   

Jestem również pod wrażeniem tych rekolekcji.Gdy swoje świadectwo dawała Kasia,mówiąc ,że zgadza się na wszystko czym obdarzy ją Bóg(nawet samotnym życiem bez męża),dla mnie to było świadectwo pierwszych chrześcijan,którzy za wiarę oddawali życie .Tym ,którym to porównanie wydaje się za mocne ,przypomnę,że bycie samotnym obiektem kpin i szyderstw wymaga również niemałej odwagi i jest to też śmierć ,ale na raty.Również jestem pełen podziwu dla Chrisa,który trwa w b.trudnym małżeństwie.Na końcu proponowałem dalsze rekolekcje nt: być kobietą,mężczyzną oraz żoną, mężem i rodzicami.W ferworze nie dodałem,że m.in. też po to aby zdiagnozować ciężka chorobę,jaką jest małżeński kryzys i ustalić przyczyny,dlaczego do niego doszło i oczywiście znależć sposób wyjścia na prostą.Myślę,że jet to też potrzebne dla tych ,którzy którzy mają kryzys poza sobą,ale aby nie było "powtórki z rozrywki"muszą również znależć środek leczniczy na wcześniejszą chorobę. Bo w tradycyjnym leczeniu po chorobie następuje okres rekonwalescencji,który trwa dośc długo i wymaga rehabilitacji chorych.Myślę , że z powodu delikatnieszej psychiki kobiety większego wsparcia wymagają żony.I dla nich i dzieci głównie można organizować spotkania nieformalne np; grill.Myślę,że w Krakowie byłoby to możliwe w Łagiewnikach w ogrodzie(o ile na to zgodzą się siostry,które są gospodarzami).
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

To naprawdę bardzo ważna ankieta zwolenników in vitro - włącz się!
Możesz w niej wyrazić swój sprzeciw głosując przeciw petycji...
Stanowisko Episkopatu Polski:

"Metoda in vitro jest niezgodna z prawem Bożym i naturą człowieka..."

"Pan naprawdę Zmartwychwstał! Alleluja!

„Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych? Nie ma Go tutaj; zmartwychwstał!” (Łk 24,5-6)
"To się Bogu podoba, jeżeli dobrze czynicie, a przetrzymacie cierpienia" (1 P 2,20b)
"Na świecie doznacie ucisku, ale miejcie odwagę: Jam zwyciężył świat” (J 16,33)
„Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!” (Mk 16,15)To może być także Twoje zmartwychwstanie - zmartwychwstanie Twojego małżeństwa!

Jan Paweł II:

Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje „Westerplatte". Jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można zdezerterować. Wreszcie — jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, tak jak to Westerplatte, w sobie i wokół siebie. Tak, obronić — dla siebie i dla innych.

Dla tych, którzy kochają - propozycja wzoru odpowiedzi na pozew rozwodowy


W odpowiedzi na pozew wnoszę o oddalenie powództwa w całości i nie rozwiązywanie małżeństwa stron przez rozwód.

UZASADNIENIE

Pomimo trudności jakie nasz związek przechodził i przechodzi uważam, że nadal można go uratować. Małżeństwa nie zawiera się na chwilę i nie zrywa w momencie, gdy dzieje się coś niedobrego. Pragnę nadmienić, iż w przyszłości nie zamierzam się już z nikim innym wiązać. Podjąłem (podjęłam) bowiem decyzję, że będę z żoną (mężem) na zawsze i dołożę wszelkich starań, aby nasze małżeństwo przetrwało. Scalenie związku jest możliwe nawet wtedy, gdy tych dobrych uczuć w nas nie ma. Lecz we mnie takie uczucia nadal są i bardzo kocham swoją żonę (męża), pomimo, iż w chwili obecnej nie łączy nas więź fizyczna. Jednak wyrażam pragnienie ratowania Naszego małżeństwa i gotowy (gotowa) jestem podjąć trud jaki się z tym wiąże. Uważam, że przy odrobinie dobrej woli możemy odbudować dobrą relację miłości.

Dobro mojej żony (męża) jest dla mnie po Bogu najważniejsze. Przed Bogiem to bowiem ślubowałem (ślubowałam).

Moim zdaniem każdy związek ma swoje trudności, a nieporozumienia jakie wydarzyły się między nami nie są powodem, aby przekreślić nasze małżeństwo i rozbijać naszą rodzinę. Myślę, że każdy rozwód negatywnie wpływa nie tylko na współmałżonków, ale także na ich rodziny, dzieci i krzywdzi niepotrzebnie wiele bliskich sobie osób. Oddziaływuje również negatywnie na inne małżeństwa.

Z moją (moim) żoną (mężem) znaliśmy się długo przed zawarciem naszego małżeństwa i uważam, że był to wystarczający czas na wzajemne poznanie się. Po razem przeżytych "X" latach (jako para, narzeczeni i małżonkowie) żona (mąż) jest dla mnie zbyt ważną osobą, aby przekreślić większość wspólnie spędzonych lat. Według mnie w naszym związku nie wygasły więzi emocjonalne i duchowe. Podkreślam, iż nadal kocham żonę (męża) i pomimo, że oddaliliśmy się od siebie, chcę uratować nasze małżeństwo. Osobiście wyrażam wolę i chęć naprawy naszych małżeńskich relacji, gdyż mam przekonanie, że każdy związek małżeński dotknięty poważnym kryzysem jest do uratowania.

Orzeczenie rozwodu spowodowałoby, że ucierpiałoby dobro wspólnych małoletnich dzieci stron oraz byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Dzieci potrzebują stabilnego emocjonalnego kontaktu z obojgiem rodziców oraz podejmowania przez obie strony wszelkich starań, by zaspokoić potrzeby rodziny. Rozwód grozi osłabieniem lub zerwaniem więzi emocjonalnej dzieci z rodzicem zamieszkującym poza rodziną. Rozwód stron wpłynie także niekorzystnie na ich rozwój intelektualny, społeczny, psychiczny i duchowy, obniży ich status materialny i będzie usankcjonowaniem niepoważnego traktowania instytucji rodziny.

Wysoki Sądzie, proszę o danie nam szansy na uratowanie naszego małżeństwa. Uważam, ze każda rodzina, w tym i nasza, na to zasługuje. Nie zmienię zdania w tej ważnej sprawie, bo wtedy będę niewiarygodny w każdej innej. Brak wyrażenia mojej zgody na rozwód nie wskazuje na to, iż kierują mną złe emocje tj. złość czy złośliwość. Jednocześnie zdaję sobie sprawę, że nie zmuszę żony (męża) do miłości. Rozumiem, że moja odmowa komplikuje sytuację, ale tak czuję, takie są moje przekonania religijne i to dyktuje mi serce.

Bardzo kocham moją (mojego) żonę (męża) i w związku z powyższym wnoszę jak na wstępie.List Episkopatu Polski na święto św. Rodziny

Warto jeszcze raz podkreślić, że u podstaw każdej rodziny stoi małżeństwo. Chrześcijańskie patrzenie na małżeństwo w pełni uwzględnia wyjątkową naturę tej wspólnoty osób. Małżeństwo to związek mężczyzny i niewiasty, zawierany na całe ich życie, i z tej racji pełniący także określone zadania społeczne. Chrystus podkreślił, że mężczyzna opuszcza nawet ojca i matkę, aby złączyć się ze swoją żoną i być z nią przez całe życie jako jedno ciało (por. Mt 19,6). To samo dotyczy niewiasty. Naszym zadaniem jest nieustanne przypominanie, iż tylko tak rozumianą wspólnotę mężczyzny i niewiasty wolno nazywać małżeństwem. Żaden inny związek osób nie może być nawet przyrównywany do małżeństwa. Chrześcijanie decyzję o zawarciu małżeństwa wypowiadają wobec Boga i wobec Kościoła. Tak zawierany związek Chrystus czyni sakramentem, czyli tajemnicą uświęcenia małżonków, znakiem swojej obecności we wszystkich ich sprawach, a jednocześnie źródłem specjalnej łaski dla nich. Głębia duchowości chrześcijańskich małżonków powstaje właśnie we współpracy z łaską sakramentu małżeństwa. więcej >>Wszechświat na miarę człowieka

Wszechświat jest ogromny. Żeby sobie uzmysłowić rozmiary wszechświata, załóżmy, że odległość Ziemia - Słońce to jeden milimetr. Wtedy najbliższa gwiazda znajduje się mniej więcej w odległości 300 metrów od Słońca. Do Słońca mamy jeden milimetr, a do najbliższej gwiazdy około 300 metrów. Słońce razem z całym otoczeniem gwiezdnym tworzy ogromny system zwany Droga Mleczną (galaktykę w kształcie ogromnego dysku). W naszej umownej skali ten ogromny dysk ma średnicę około 6 tysięcy kilometrów, czyli mniej więcej tak, jak stąd do Stanów Zjednoczonych. Światło zużywa na przebycie od jednego końca tego dysku do drugiego - około 100 tysięcy lat. W tym dysku mieści się około 100 miliardów gwiazd. To jest ogromny dysk! Jeszcze mniej więcej sto lat temu uważano, że to jest cały wszechświat. Okazało się, że tak wcale nie jest. Wszechświat jest znacznie, znacznie większy! Jeżeli te 6 tysięcy kilometrów znowu przeskalujemy, tym razem do jednego centymetra, to cały wszechświat, który potrafimy zaobserwować (w tej skali) jest kulą o średnicy 3 kilometrów. I w tym właśnie obszarze, jest około 100 miliardów galaktyk (czyli takich dużych systemów gwiezdnych, oczywiście różnych kształtów, różnych wielkości). To właśnie jest cały wszechświat, który potrafimy badać metodami fizycznymi, wykorzystując techniki astronomiczne. (Wszechświat na miarę człowieka >>>)Musicie zawsze powstawać!

Możecie rozerwać swoje fotografie
i zniszczyć prezenty.
Możecie podeptać swoje szczęśliwe wspomnienia
i próbować dzielić to, co było dla dwojga.
Możecie przeklinać Kościół i Boga.

Ale Jego potęga nie może nic uczynić
przeciw waszej wolności.
Bo jeżeli dobrowolnie prosiliście Go,
by zobowiązał się z wami...
On nie może was "rozwieść".

To zbyt trudne?
A kto powiedział, że łatwo być
człowiekiem wolnym i odpowiedzialnym.
Miłość się staje
Jest miłością w marszu, chlebem codziennym.

Nie jest umeblowana mieszkaniem,
ale domem do zbudowania i utrzymania,
a często do remontu.
Nie jest triumfalnym "TAK",
ale jest mnóstwem "tak",
które wypełniają życie, pośród mnóstwa "nie".

Człowiek jest słaby, ma prawo zbłądzić!
Ale musi zawsze powstawać i zawsze iść.
I nie wolno mu odebrać życia,
które ofiarował drugiemu; ono stało się nim.

Michel QuoistRozważania o wierze/Dynamizm wiary/Zwycięstwo przez wiarę

Klasycznym tekstem biblijnym ukazującym w świetle wiary wartość i sens środków ubogich jest scena walki z Amalekitami. W czasie przejścia przez pustynię, w drodze do Ziemi Obiecanej, dochodzi do walki pomiędzy Izraelitami a kontrolującymi szlaki pustyni Amalekitami (zob. Wj 17, 8-13). Mojżesz to Boży człowiek, który wie, w jaki sposób może zapewnić swoim wojskom zwycięstwo. Gdyby był strategiem myślącym jedynie po ludzku, stanąłby sam na czele walczących, tak jak to zwykle bywa w strategii. Przecież swoją postawą na pewno by ich pociągał, tak byli wpatrzeni w niego. On zaś zrobił coś, co z punktu widzenia strategii wojskowej było absurdalne - wycofał się, zostawił wojsko pod wodzą swego zastępcy Jozuego, a sam odszedł na wzgórze, by tam się modlić. Wiedział on, człowiek Boży, człowiek modlitwy, kto decyduje o losach świata i o losach jego narodu. Stąd te wyciągnięte na szczycie wzgórza w geście wiary ramiona Mojżesza. Między nim a doliną, gdzie toczy się walka, jest ścisła łączność. Kiedy ręce mu mdleją, to jego wojsko cofa się. On wie, co to znaczy - Bóg chce, aby on wciąż wysilał się, by stale wyciągał ręce do Pana. Gdy ręce zupełnie drętwiały, towarzyszący Mojżeszowi Aaron i Chur podtrzymywali je. Przez cały więc dzień ten gest wyciągniętych do Pana rąk towarzyszył walce Izraelitów, a kiedy przyszedł wieczór, zwycięstwo było po ich stronie. To jednak nie Jozue zwyciężył, nie jego wojsko walczące na dole odniosło zwycięstwo - to tam, na wzgórzu, zwyciężył Mojżesz, zwyciężyła jego wiara.

Gdyby ta scena miała powtórzyć się w naszych czasach, wówczas uwaga dziennikarzy, kamery telewizyjne, światła reflektorów skierowane byłyby tam, gdzie Jozue walczy. Wydawałoby się nam, że to tam się wszystko decyduje. Kto z nas próbowałby patrzeć na samotnego, modlącego się gdzieś człowieka? A to ten samotny człowiek zwycięża, ponieważ Bóg zwycięża przez jego wiarę.

Wyciągnięte do góry ręce Mojżesza są symbolem, one mówią, że to Bóg rozstrzyga o wszystkim. - Ty tam jesteś, który rządzisz, od Ciebie wszystko zależy. Ludzkiej szansy może być śmiesznie mało, ale dla Ciebie, Boże, nie ma rzeczy niemożliwych. Gest wyciągniętych dłoni, tych mdlejących rąk, to gest wiary, to ubogi środek wyrażający szaleństwo wiary w nieskończoną moc i nieskończoną miłość Pana.

ks. Tadeusz Dajczer "Rozważania o wierze"


Małżeństwo nierozerwalne?!... - wierność mimo wszystko

„Ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że ciebie nie opuszczę aż do śmierci" - to tekst przysięgi małżeńskiej wypowiadany bez żadnych warunków uzupełniających. Początek drogi. Niezapisana karta z podpisem: „aż do śmierci". A co, gdy pojawią się trudności, kryzys, zdrada?...

„Wtedy przystąpili do Niego faryzeusze, chcąc Go wystawić na próbę, zadali Mu pyta-nie: «Czy wolno oddalić swoją żonę z jakiegokolwiek powodu?» On im odpowiedział: «czy nie czytaliście, że Stwórca od początku stworzył ich mężczyzną i kobietą? Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i będą oboje jednym ciałem. A tak nie są już dwojgiem, lecz jednym ciałem. Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela»"(Mt 19, 3-5). Dwanaście lat temu nasilający się kryzys, którego skutkiem byt nowy związek mojego męża, separacja i rozwód, doprowadził do rozpadu moje małżeństwo. Porozumienie zostało zerwane. Zepchnięta na dalszy plan, wyeliminowana z życia, nigdy w swoim sercu nie przestałam być żoną mojego męża. Sytuacje, wobec których stawałam, zda-wały się przerastać moją wytrzymałość, odbierały nadzieję, niszczyły wszystko we mnie i wokół mnie. Widziałam, że w tych trudnych chwilach Bóg stawał przy mnie i mówił: „wystarczy ci mojej łaski", „Ja jestem z wami po wszystkie dni aż do skończenia świata". Był Tym, który uczył mnie, jak nieść krzyż zerwanej jedności, rozbitej rodziny, zdrady, zaparcia, odrzucenia, szyderstwa, cynizmu, własnej słabości, popełnionych grzechów i błędów. Podnosił, nawracał, przebaczał, uczyt przebaczać. Kochał. Akceptował. Prowadził. Nadawał swój sens wydarzeniom, które po ludzku zdawały się nie mieć sensu. Byt wierny przymierzu, które zawarł z nami przed laty przez sakrament małżeństwa. Teraz wiem, że małżeństwo chrześcijańskie jest czym innym niż małżeństwo naturalne. Jest wielką łaską, jest historią świętą, w którą angażuje się Pan Bóg. Jest wydarzeniem, które sprawia, „że mąż i żona połączeni przez sakrament to nie przypadkowe osoby, które się dobrały lub nie, lecz te, którym Bóg powiedział «tak», by się stały jednym ciałem, w drodze do zbawienia".

Ja tę nadzwyczajność małżeństwa sakramentalnego zaczęłam widzieć niestety późno, bo w momencie, gdy wszystko zaczęto się rozpadać. W naszym małżeństwie byliśmy najpierw my: mój mąż, dzieci, ja i wszystko inne. Potem Pan Bóg, taki na zasadzie pomóż, daj, zrób. Nie Ten, ku któremu zmierza wszystko. Nie Bóg, lecz bożek, który zapewnia pomyślność planom, spełnia oczekiwania, daje zdrowie, zabiera trudności... Bankructwo moich wyobrażeń o małżeństwie i rodzinie stało się dla mnie źródłem łaski, poprzez którą Bóg otwierał mi oczy. Pokazywał tę miłość, z którą On przyszedł na świat. Stawał przy mnie wyszydzony, opluty, odepchnięty, fałszywie osądzony, opuszczony, na drodze, której jedyną perspektywą była haniebna śmierć, I mówił: to jest droga łaski, przez którą przychodzi zbawienie i nowe życie, czy chcesz tak kochać? Swoją łaską Pan Bóg nigdy nie pozwolił mi zrezygnować z modlitwy za mojego męża i o jedność mojej rodziny, budowania w sobie postawy przebaczenia, pojednania i porozumienia, nigdy nie dał wyrazić zgody na rozwód i rozmyślne występowanie przeciwko mężowi. Zalegalizowanie nowego związku mojego męża postrzegam jako zalegalizowanie cudzołóstwa („A powiadam wam: Kto oddala swoją żonę (...) a bierze inną popełnia cudzołóstwo, I kto oddaloną bierze za żonę, popełnia cudzołóstwo" (Mt,19.9)). I jako zaproszenie do gorliwszej modlitwy i głębszego zawierzenia. Nasza historia jest ciągle otwarta, ale wiem, że Pan Bóg nie powiedział w niej ostatniego Słowa. Jakie ono będzie i kiedy je wypowie, nie wiem, ale wierzę, że zostanie wypowiedziane dla mnie, mojego męża, naszych dzieci i wszystkich, których nasza historia dotknęła. Będzie ono Dobrą Nowiną dla każdego nas. Bo małżeństwo sakramentalne jest historią świętą, przymierzem, któremu Pan Bóg pozostaje wierny do końca.

Maria

Forum Pomocy "Świadectwa"

Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 8