Celem tego forum jest niesienie pomocy małżonkom przeżywającym kryzys na każdym jego etapie, którzy chcą ratować
swoje sakramentalne małżeństwa, także po rozwodzie i gdy ich współmałżonkowie są uwikłani w niesakramentalne związki
Portal  AlbumAlbum  NagraniaNagrania  Ruch Wiernych SercRuch Wiernych Serc  StowarzyszenieStowarzyszenie  Chat
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  FAQFAQ  12 kroków12 kroków  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
 Ogłoszenie 

Poprzedni temat «» Następny temat
Święto Imienia Maryi
Autor Wiadomość
miriam
[Usunięty]

Wysłany: 2009-09-12, 10:00   Święto Imienia Maryi

Święto Imienia Maryi
Franciszka Schuberta wyk. Robertino Loretti


Dzisiejsze czytania: 1Tm 1,15-17; Ps 113,1-7; J 14,23; Łk 6,43-49

Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go, i do niego przyjdziemy


Ewangelia
Łk 6,43-49)

Nie jest dobrym drzewem to, które wydaje zły owoc, ani złym drzewem to, które wydaje dobry owoc. Po owocu bowiem poznaje się każde drzewo; nie zrywa się fig z ciernia ani z krzaka jeżyny nie zbiera się winogron. Dobry człowiek z dobrego skarbca swego serca wydobywa dobro, a zły człowiek ze złego skarbca wydobywa zło. Bo z obfitości serca mówią jego usta. Czemu to wzywacie Mnie: Panie, Panie, a nie czynicie tego, co mówię? Pokażę wam, do kogo podobny jest każdy, kto przychodzi do Mnie, słucha słów moich i wypełnia je. Podobny jest do człowieka, który buduje dom: wkopał się głęboko i fundament założył na skale. Gdy przyszła powódź, potok wezbrany uderzył w ten dom, ale nie zdołał go naruszyć, ponieważ był dobrze zbudowany. Lecz ten, kto słucha, a nie wypełnia, podobny jest do człowieka, który zbudował dom na ziemi bez fundamentu. [Gdy] potok uderzył w niego, od razu runął, a upadek jego był wielki.

Rozważania
Jeśli ktoś jest gotów pełnić wolę Jezusa, to przed Bogiem nie ma już znaczenia jego przeszłość, choćby była najgorsza. Zaświadcza o tym św. Paweł, głosząc, że jemu – pierwszemu spośród grzeszników – Jezus okazał wielkoduszność nie w drodze wyjątku, ale jako przykład dla wszystkich wierzących. To postawa gotowości wypełniania usłyszanego słowa rozstrzyga o tym, czy nasza wiara ostoi się w chwili próby, czy też, mimo chodzenia do kościoła, ulegniemy pokusie.

Mira Majdan, „Oremus” wrzesień 2005, s. 44


Święto Imienia Maryi

W szóstym miesiącu Bóg anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja. Anioł wszedł do Niej i rzekł: „Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami (Łk 1, 26 - 28).

Co znaczy imię Maryja?

Tradycja przekazuje, że Joachim i Anna wybrali dla swojej córki imię Maryja za wyraźnym wskazaniem Bożym. Na przestrzeni wieków zmieniało się brzmienie i znaczenie tego imienia. Wymawiano je różnie: Mariam, Maria, Mariamme... Po raz pierwszy spotykamy to imię w Księdze Wyjścia, gdzie nosi je siostra Mojżesza. W czasach Pana Jezusa imię to było bardzo popularne. Ewangelie i pisma apostolskie oprócz Matki Chrystusa wymieniają cztery Marie: Marię Kleofasową, Marię Magdalenę, Marię matkę św. Marka Ewangelisty i Marię siostrę Łazarza.

Imię Maryja posiada wiele znaczeń. Przede wszystkim - jak piszą Doktorzy Kościoła - znaczy: ”Pani”. Liturgia przypisuje imieniu Maryi także znaczenie: ”Piękna” i ”Gwiazda Morza”. Określenie Gwiazda Morza często występuje w hymnach i pieśniach kościelnych ku czci Matki Bożej. To znaczenie imienia Maryi wykorzystał również św. Bernard w swojej homilii: W tłumaczeniu oznacza ono „ Gwiazda morza" i w całej pełni jest odpowiednie dla Dziewicy i Matki. I słusznie porównujemy Ją z gwiazdą. Podobnie jak gwiazda wysyła na świat promień, nie ponosząc przy tym uszczerbku, tak i Dziewica porodziła Syna pozostając nienaruszona. Wysłany promień nie umniejsza światłości gwiazdy, Syn zaś Maryi nie naruszył Jej niepokalanego dziewictwa. Ona przeto jest ową wspaniałą gwiazdą wywodzącą się z Jakuba, której promień oświetla cały okrąg ziemi, której blask rozbłyska na niebiosach i aż do piekieł sięga; rozjaśnia i rozgrzewa umysły bardziej niż ciało, krzewi cnoty, tępi występki. Ona – powiadam - jest gwiazdą wspaniałą i wybraną, która unosi się nad morzami i świeci przykładem.

Wzywajcie imienia Maryi

Każdy katolik znajduje w imieniu Maryi niezrównaną słodycz. Nie bój się Maryjo - powiedział Archanioł. Dzieweczka z Nazaretu mogła się zdziwić, że zna on Jej imię Maryja! Ile już razy wypowiedziano to imię w ciągu dwudziestu wieków, które dzielą nas od owej chwili? Wymawiają je usta królów i niewolników, świętych i grzeszników, prezydentów i żołnierzy, kupców i rzemieślników, starców, dorosłych, młodzieży i dzieci. Ton wypowiedzi może być różny, ale miłość jest ta sama: jedyna, czysta i słodka. Żaden człowiek nie zasługuje na podobną miłość. Maryja nie tylko miłuje, ale nieustannie wyprasza nam łaski u swego Syna. Prosi o nawrócenie grzeszników, o wytrwanie dla sprawiedliwych, o siłę dla kuszonych, o zwycięstwo dla walczących, o pociechę dla strapionych, o zbawienie dla wszystkich. Maryja to nasza Matka, nasza Nadzieja, Ucieczka, Pocieszycielka... Niech więc wszyscy, którzy czują się opuszczeni, zapomniani... wszyscy smutni, strapieni, pogrążeni w rozpaczy - wzywają imienia Maryi, a zostaną pocieszeni.

Ustanowienie święta Imienia Maryi

Święto Imienia Maryi, znane wcześniej w różnych Kościołach lokalnych (np. w Hiszpanii od 1513 r.), papież Innocenty XI rozciągnął na cały Kościół w związku ze zwycięstwem króla Polski Jana III Sobieskiego nad Turkami, odniesionym 12 września 1683 r. pod murami Wiednia. W ten sposób Papież pragnął podziękować za zwycięstwo, które raz na zawsze odwróciło od krajów chrześcijańskich - zagrażające od 250 lat - niebezpieczeństwo tureckie. Trzeba dodać, że Jan III Sobieski dla uproszenia sobie zwycięstwa nawiedzał w drodze do Wiednia sanktuaria maryjne. Wojska, którymi dowodził szły do boju z imieniem Maryi. Po zwycięstwie napisał do papieża Innocentego XI: Przybyłem, ujrzałem, Bóg zwyciężył.

Polak jest obrońcą Maryi

Dzisiaj - w obliczu zalewającego nas materializmu, zabijania nie narodzonych dzieci, żądzy dominacji nad słabymi i łamania podstawowych praw osoby ludzkiej - znowu potrzebujemy pomocy Maryi. Ale także i my możemy pomóc naszej Matce. Jako Jej dzieci nieustannie musimy staczać bój z wrogiem naszego zbawienia, szatanem. Imię Maryi przypomina mu Niewiastę zapowiedzianą w raju. Przypomina mu wszystkie klęski, jakie poniósł w walce o dusze ludzkie. Szatan niczego nie boi się tak bardzo, jak właśnie tego Imienia. Naśladujmy życie Maryi. Stańmy przy Niej w walce ze złem. Uciekając się pod Jej obronę i wzywając
Jej imienia, nabierzemy potrzebnej w tej walce otuchy.

wg Tygodnika Katolickiego "Niedziela" z dn.12.09.2008r
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,01 sekundy. Zapytań do SQL: 8