Celem tego forum jest niesienie pomocy małżonkom przeżywającym kryzys na każdym jego etapie (także po rozwodzie i
gdy współmałżonkowie są uwikłani w niesakramentalne związki), którzy chcą ratować swoje sakramentalne małżeństwa
Portal  AlbumAlbum  NagraniaNagrania  Ruch Wiernych SercRuch Wiernych Serc  StowarzyszenieStowarzyszenie  Chat  PolczatPolczat
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
 Ogłoszenie 

Poprzedni temat «» Następny temat
Św. MONIKA
Autor Wiadomość
miriam
[Usunięty]

Wysłany: 2008-08-27, 07:58   Św. MONIKA

Św. Monika jest patronką kobiet chrześcijańskich, matek, wdów, kobiet zamężnych, tych które przeżywają kłopoty małżeńskie i nieudane małżeństwa, kobiet, które zawiodły się na dzieciach lub mają z dziećmi kłopoty, kobiet będących ofiarami cudzołóstwa, alkoholizmu, złorzeczeń i oszczerstw. Do niej modlimy się też o ratowanie duszy dziecka, męża.
W ikonografii Monika przedstawiana jest jako matrona lub w welonie wdowy; trzyma księgę, krucyfiks albo różaniec. Czasami - nawiązując do syna Moniki, Augustyna - przedstawia się ją jako augustiankę.
Imię Monika tłumaczone jest różnie. Jedni wywodzą je od łacińskiego słowa monica - "jedynaczka, jedyna", inni od również łacińskiego monachus - "mnich, zakonnik". Pierwotnie wspomnienie św. Moniki obchodzono 4 maja, potem jednak zostało przeniesione na dzień poprzedzający wspomnienie jej syna - 27 sierpnia.

http://www.kajkowo.pl/index.php?s=2
 
     
agata
[Usunięty]

Wysłany: 2008-08-27, 09:20   

17.1 Ewangelia z dzisiejszej Mszy świętej mówi nam o przybyciu Jezusa do miasta Nain w towarzystwie uczniów i licznego tłumu. Przy wejściu natknął się na orszak pogrzebowy towarzyszący pewnej wdowie, która utraciła jedynego syna. Na jej widok Pan użalił się nad nią i rzekł do niej: Nie płacz! Potem przystąpił, dotknął się mar i rzekł: Młodzieńcze, tobie mówię wstań! Zmarły usiadł i zaczął mówić; i oddał go jego matce. Cud ten często dokonuje się w duszach: wiele osób, które były umarłe dla Boga, powraca do Życia.
Syn św. Moniki, Augustyn, przez wiele lat był oddalony od Boga i umarły dla łaski z powodu grzechu. Święta, której wspomnienie dzisiaj obchodzimy, była nienaganną matką, która swoim przykładem, łzami i modlitwami wyjednała u Pana duchowe zmartwychwstanie tego, który stał się jednym z największych świętych i doktorem Kościoła.
Życie św. Moniki przypomina o heroizmie dnia codziennego, które "obejmuje milczące, ale niezwykle płodne i wymowne świadectwo tych wszystkich heroicznych matek, które bez reszty poświęcają się swoim rodzinom, które cierpią wydając dzieci na świat, a potem gotowe są podjąć wszelkie trudy, ponieść wszelkie ofiary, ażeby tym dzieciom przekazać wszystko, co mają w sobie najlepszego. Spełniając w życiu swoją misję, nie zawsze te heroiczne matki znajdują oparcie w swoim środowisku (...). W imię postępu i nowoczesności prezentuje się jako przestarzałe takie wartości, jak wierność, czystość, poświęcenie, którymi wyróżniały się i nadal się wyróżniają rzesze chrześcijańskich matek. Dziękujemy wam, heroiczne matki, za waszą miłość niczym nie przezwyciężoną! Dziękujemy za heroiczne zawierzenie Bogu i Jego miłości!"
Codzienna wierność św. Moniki wobec Boga wyjednała także nawrócenie jej męża, Patrycjusza, który był poganinem, i wywarła ogromny wpływ na tych wszystkich, którzy w jakiś sposób należeli do jej rodziny. Św. Augustyn w krótkich słowach ujmuje życie swojej matki: "troszczyła się o wszystkich, jak gdyby rzeczywiście była matką wszystkich, i służyła wszystkim, jak gdyby była córką wszystkich".
Św. Monika ogromnie pragnęła nawrócenia swego syna: wiele płakała, uporczywie błagała Boga i prosiła wiele dobrych i mądrych osób, żeby z nim porozmawiały i postarały się, żeby porzucił swoje błędy. Pewnego dnia św. Ambroży, biskup Mediolanu, do którego zwracała się wiele razy, pożegnał ją tymi słowami, które przez wieki stanowiły pociechę wielu ojców i matek: "Idź w pokoju, niewiasto, gdyż jest rzeczą niemożliwą, ażeby przy tylu łzach matki zatracił się twój syn". Przykład św. Moniki tak bardzo wyrył się w sercu św. Augustyna, że po wielu latach, wspominając może swoją matkę, nawoływał: "z jak największą troską zabiegajcie o zbawienie swoich domowników".
"Przez łaskę sakramentu małżeństwa rodzice otrzymali zadanie i przywilej ewangelizowania swoich dzieci. Możliwie jak najwcześniej powinni wprowadzać swoje dzieci w tajemnice wiary.

Źródło: rozważania z cyklu "Rozmów z Bogiem" ks. F. F. Carvajala. Można zamówić je (i dostawać codziennie w postaci e-maila) na stronie http://www.przeznaczeni.p...cja=subskrypcja
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,01 sekundy. Zapytań do SQL: 8