Celem tego forum jest niesienie pomocy małżonkom przeżywającym kryzys na każdym jego etapie, którzy chcą ratować
swoje sakramentalne małżeństwa, także po rozwodzie i gdy ich współmałżonkowie są uwikłani w niesakramentalne związki
Portal  RSSRSS  BłogosławieństwaBłogosławieństwa  RekolekcjeRekolekcje  Ruch Wiernych SercRuch Wiernych Serc  12 kroków12 kroków  StowarzyszenieStowarzyszenie  KronikaKronika
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  FAQFAQ  NagraniaNagrania  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak przebaczyć krzywdę?
Autor Wiadomość
twardy
[Usunięty]

Wysłany: 2011-12-07, 11:43   Jak przebaczyć krzywdę?

Adwentowo-świąteczny, rozszerzony numer miesięcznika „W drodze” może być prezentem na Świętego Mikołaja albo pod choinkę – tyle w nim ciekawych tekstów do czytania: o krzywdzie i przebaczeniu, Adwencie i Bożym Narodzeniu, Januszu Palikocie i Hance Mostowiak.

Jak chrześcijanin ma sobie radzić z krzywdą? Na czym polega przebaczenie? Redakcja „W drodze” przygotowała całą serię artykułów na ten temat. Jedno z kluczowych zdań w rozmowie z jezuitą o. Jackiem Prusakiem brzmi: Zgoda na krzywdzenie mnie w imię przebaczenia jest usprawiedliwianiem zła. To oznacza, że przebaczenie nie może być zaprzeczaniem krzywdzie. Czym ono jest? Procesem, często długim i bolesnym. Skrzywdzony musi być uczciwy wobec siebie, musi uznać, że i w nim mieszka nienawiść, chęć odwetu. Przebaczyć innemu jest trudno, jeśli nie przebaczyło się sobie, jeśli się siebie źle traktuje, o czym pisze Tomasz Gaj OP. Dominikanin, o. Wojciech Prus w formie listu zamyśla się nad miłosierdziem. Jest ono spojrzeniem, które jak słońce dodaje mocy, by wzrastać. Negatyw miłosierdzia to zapiekłość w nienawiści i nieprzebaczeniu, które – jak pisze o. Stanisław Morgalla SJ – zawęża spojrzenie na świat, powoduje „tunelowe widzenie”. Dlatego tak trudno nam przebywać z ludźmi, którzy latami bezowocnie przeżuwają swoją krzywdę. Na łamach wypowiadają się też osoby, które w swoim życiu miały do czynienia z krzywdą i przebaczeniem na wielką skalę. Są to: o. Ludwik Wiśniewski OP – duszpasterz opozycji w PRL, autor słynnego listu do Nuncjusza Apostolskiego w sprawie kryzysu polskiego Kościoła oraz Krystyna Chiger (jedna z bohaterek najnowszego filmu Agnieszki Holland "W ciemności"), która jako dziecko przetrwała Holokaust w lwowskich kanałach.
Jak czekać na Tego, który się narodzi i przyjdzie w chwale? Nie spać, być uważnym, dyspozycyjnym i tęsknić – proponuje Wilfrid Stinissen OCD. W kontekście walki z ciemnością grzechu widzi Adwent o. Krzysztof Popławski OP. Artykuły o Bożym Narodzeniu są utrzymane w tonie osobistym, wspomnieniowym, a dzielą się nimi: trapista o. Michał Zioło, pisarz Jerzy Sosnowski i italianistka Tessa Capponi-Borawska.
Stały felietonista miesięcznika Marek Magierowski, poza felietonem o komunikacji wirtualnej, pisze też o tym, czy należy się bać antyklerykałów zgromadzonych wokół Palikota. Jego wniosek jest następujący: Kościół musi sobie zdać sprawę, że naprzeciwko niego stanął poważny przeciwnik i powinien być przygotowany na każdą ewentualność. Kolejny aktualny temat podejmuje Zofia Kotlińska pisząc o tym, dlaczego śmierć serialowej Hanki Mostowiak została przez realizatorów „M jak miłość” zmarnowana.
W grudniowym „W drodze” znajdziemy recenzje dobrej i złej książki. Dobra, a raczej dobre to seria bajek o. Marcina Jelenia OP. Pisze o nich Jacek Kowalski z perspektywy ojca, który swoim synom bajki czytał. Natomiast ks. Piotr Kieniewicz MIC suchej nitki nie zostawia na „Dużej książce o aborcji” Katarzyny Bratkowskiej i Kazimiery Szczuki.
Felietonista o. Dariusz Kowalczyk SJ włącza się w dyskusję o ruchach antykatolickich i kondycji Kościoła w Polsce. Polemiki doczekał się jego tekst o „katolikach fair trade”. Jezuicie odpowiada Misza Tomaszewski, redaktor naczelny kwartalnika „Kontakt”. Felieton o. Jana Góry został poświęcony osobie o. Marcina Babraja, który założył miesięcznik „W drodze”.
W kolejnym odcinku cyklu o małżeństwie i rodzinie „W drodze do ołtarza” o. Maciej Soszyński OP mówi o dobrej separacji od rodziców przed wejściem w nowy związek.
Zainteresowani pogłębianiem wiary wiedzy religijnej znajdą coś dla siebie w tekście o. Jacka Salija OP, który pisze jak świat, z którego usuwa się Boga, staje się coraz bardziej nieludzki.
Grudniowy numer zamykają, jak zwykle, rozważania ewangeliczne napisane przez dominikanów: Wojciecha Surówkę, Stanisław Nowaka, Tomasza Gaja, Cypriana Klahsa i Józefa Zborzila.
JB-W
 
 
Mirakulum
[Usunięty]

Wysłany: 2011-12-09, 18:53   

twardy napisał/a:
Zgoda na krzywdzenie mnie w imię przebaczenia jest usprawiedliwianiem zła. To oznacza, że przebaczenie nie może być zaprzeczaniem krzywdzie



ważne
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,02 sekundy. Zapytań do SQL: 9