Celem tego forum jest niesienie pomocy małżonkom przeżywającym kryzys na każdym jego etapie, którzy chcą ratować
swoje sakramentalne małżeństwa, także po rozwodzie i gdy ich współmałżonkowie są uwikłani w niesakramentalne związki
Portal  RSSRSS  BłogosławieństwaBłogosławieństwa  RekolekcjeRekolekcje  Ruch Wiernych SercRuch Wiernych Serc  12 kroków12 kroków  StowarzyszenieStowarzyszenie  KronikaKronika
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  FAQFAQ  NagraniaNagrania  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki

Poprzedni temat «» Następny temat
Adhortacja... Wasze opinie...
Autor Wiadomość
przybysz
[Usunięty]

Wysłany: 2016-05-05, 22:39   

Gerhard Müller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary: http://gosc.pl/doc/313438...M-ller-ostrzega
 
 
mare1966
[Usunięty]

Wysłany: 2016-05-05, 23:08   

kinga2 napisał/a:
Jak bys mial jeszcze watpliwosci to napisz poszperam jeszcze za jakims nauczaniem


No , jak zwykle nie zawodzisz .
Coś tam wiedziałem , ale nie do końca .
Współcześnie nie używa się też pojęcia ZGORSZENIE , brzmi archaicznie ,
choć niby jest słowotwórczo czytelne .
Trzeba by zastąpić "daje zły przykład" , albo coś podobnego .
Oj , wiele bym pozmieniał w Kościele .
........... cieszcie się , że papieżem nie zostanę :mrgreen:
albo i żałujcie ;-)


No , ale tak serio , to język warto by uwspółcześnić ,
przynajmniej uczytelnić przekaz .
Najbardziej uwierają mnie psalmy , są odstraszajace .

=====================================

W sumie to też w zakresie tematu .
Eucharystia jest NAGRODĄ dla "sprawiedliwych , godnych , ułaskawionych
czy POKARMEM dla grzeszników , chlebem życia .

Natura CHLEBA podpowiada zwyczajność , powszechność , codzienność , siłę do życia .
Chleb nie jest pożywieniem wyszukanym , dla wybranych .

Moje myslenie skłania się ku "pokarmowi" ,
jak to że lekarza nie zdrowi potrzebują ale chorzy .
Taka byłaby istota .

Natomiast jedzenie wymaga np. umycia rąk ,
więc rozumiem że pewne warunki i tu muszą być spełnione .
tylko czy Bóg wchodzi tylko do czystego serca ?
Skoro jest JUŻ czyste ( po spowiedzi i rozgrzeszeniu )
to co zmienia Komunia w człowieku ?

Z drugiej strony bezrefleksyjne przyjmowanie Komunii
na zasadzie "lekarstwa" , magii
też jest jakby niezgodne z logiką .

-----------------------

choć uczniowie Jezusa jedni nieumytymi
to też daje do myslenia , zastanawia
 
 
mare1966
[Usunięty]

Wysłany: 2016-05-05, 23:26   

Zenia

Cytat:
Jak "pięknie" i niepostrzeżenie :evil: nas sobie zbiera do koszyka.

Ale..., to tylko takie moje dywagacje



............ diabeł mnie zwiódł
Mało kto z ludzi wybiera ŚWIADOMIE ZŁO i GRZECH .
Śmiem twierdzić , że tylko bardzo bardzo nieliczne wyjątki .
A tak naprawdę to NIKT , bo i te wyjatki są nieswiadome .
Tylko osobnik chory na umysle może sam siebie krzywdzić ,
ale nawet ten robi to przecież nieświadomie .


Tak więc oszukują nas , oszukujemy się sami ,
nie dopuszczamy konsekwencji , NIE MYŚLIMY .
Niemyślenie jest chyba najpowszechniejsze . :mrgreen:


Wychodzi mi zatem że odrzucenie Boga i wybór piekła
jest tak pozbawiony instynktu samozachowawczego , instynktu przetrwania
życia , zycia w szczęściu
LOGIKI
jest niemożliwe jako czyn w pełni świadomy .

No a z tego by płynęły dalsze wnioski .
 
 
grzegorz_
[Usunięty]

Wysłany: 2016-05-06, 00:27   

przybysz napisał/a:
Gerhard Müller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary: http://gosc.pl/doc/313438...M-ller-ostrzega


To żadne zaskoczenie.
Kard Muller uważany jest za konserwatystę w KK.

z
http://pl.radiovaticana.v...aetitia/1221334

„Rodzi się oczywiście pytanie: a co mówi Papież o przystępowaniu do sakramentów osób, które żyją w sytuacjach nieregularnych? Papież ponownie przypomina potrzebę dobrego rozeznania sytuacji. «Rozeznanie – pisze Franciszek - musi pomóc w znalezieniu możliwych dróg odpowiedzenia Bogu i rozwoju pośród ograniczeń. Wierząc, że wszystko jest białe lub czarne, czasami zamykamy drogę łaski i wzrostu oraz zniechęcamy do wysiłków na rzecz świętości, które oddają chwałę Bogu». Franciszek przypomina tu ważne zdanie, które napisał w «Evangelii gaudium»: «mały krok, pośród wielkich ludzkich ograniczeń, może bardziej podobać się Bogu niż poprawne na zewnątrz życie człowieka spędzającego dni bez stawiania czoła poważnym trudnościom». W imię tej «via caritatis» Papież stwierdza z pokorą i prostotą w jednym z przypisów, że w przypadku sytuacji nieregularnych można też udzielać pomocy w postaci sakramentów. Jednakże Papież nie proponuje nam tu kazuistyki, nie daje recept, lecz przypomina nam swe dwa słynne zdania: «kapłanom przypominam, że konfesjonał nie powinien być salą tortur, ale miejscem miłosierdzia Pana» oraz Eucharystia «nie jest nagrodą dla doskonałych, lecz szlachetnym lekarstwem i pokarmem dla słabych» - powiedział ordynariusz Wiednia.

Kard. Schönborn zaznaczył, że decyzja Papieża o dopuszczaniu w takich sytuacjach do sakramentów nie stanowi zerwania z dotychczasowym nauczaniem Kościoła, lecz jego płynny rozwój.
 
 
GregAN
[Usunięty]

Wysłany: 2016-05-06, 07:21   

Mamy dwugłos, dwóch hierarchów kościelnych.
Kogo słuchać ?

( może lustro podpowie , co zrobić żeby uszanować autorytet obydwu :roll: ...)

A co mówi Papież Franciszek ?
kopiuję jego wypowiedż z mojego wcześniejszego posta :

Cytat:
Mógłbym powiedzieć „tak” i kropka. Ale byłaby ta odpowiedź zbyt krótka. Radzę wszystkim wam przeczytać tekst prezentacji dokonanej przez kardynała Schönborna, który jest wielkim teologiem. Jest on członkiem Kongregacji Nauki Wiary i dobrze zna nauczanie Kościoła. W owej prezentacji Pańskie pytanie znajdzie odpowiedź. Dziękuję!


Czyli za grzegorzem :
"Kard. Schönborn zaznaczył, że decyzja Papieża o dopuszczaniu w takich sytuacjach do sakramentów nie stanowi zerwania z dotychczasowym nauczaniem Kościoła, lecz jego płynny rozwój. "
To jest głos Papieża Franciszka.

Nie to co mówi kardynał Muller.
 
 
Metanoja1
[Usunięty]

Wysłany: 2016-05-06, 08:17   

No i super :-D
 
 
monis
[Usunięty]

Wysłany: 2016-05-06, 08:36   

Bosa--------Odnośnie cytatów z wypowiedzi papieża Franciszka i kard. Sarah.

Papież stwierdził iż to nie jego kompetencje by pozwolić luterance przystępować do komunii św. I że kobieta ma rozstrzygnąć to w swoim sumieniu.

Więc skoro ma potrzebę przystępowania z mężem katolikiem do komunii to sumienie jej podpowiada iż może....pyta papieża a ten nie odpowiada jasno tylko kluczy----m\nie moje kompetencje....A ja się pytam kogo ma zapytać ta kobieta? Pyta autorytet, kogoś kto ma władzę w KRK, kogoś kto się zna ma sprawach wiary i....nie ma jednoznacznej odpowiedzi....

Rozumiem że papież Franciszek nie chce wchodzić w kompetencje Boga. Bo
„Jeden chrzest, jeden Pan, jedna wiara”. Porozmawiaj z Panem, a następnie idź do przodu. Nie śmiem powiedzieć nic więcej – mówił

Czy ma na myśli nawrócenie się na katolicyzm?
Czy ma na myśli roztrzygniecie w sumieniu?

To wie tylko papież....co papież miał na myśli :-o

Z kolei kard. Sarah. jasno powiedział że niemożliwe jest przyjęcie komuni przez luterankę.

No i kogo słuchać? Kardynała czy papieża?


nie wiem czy jasno napisałąm o co mi chodzi.

A może tylko ja nie rozumiem? :oops:
 
 
GregAN
[Usunięty]

Wysłany: 2016-05-06, 11:11   

monis napisał/a:
No i kogo słuchać? Kardynała czy papieża?

Wyjasnienie Paieża nie są wprost,
odwołują sie do sumienia pytającego, lub wyjaśnień wskazanego kardynała.

Można się w tym pogubić...uporzadkowany do tej pory świat,
w którym to co zgodne i niezgodne z nauką Kościoła zostało zastąpione "regularnym" i "nieregularnym".
Bez jednoznaczego, klarownego stanowiska a w zamian wskazanie na pewien niezbędny...relatywizmu oceny...

Czy słuchać Papieża jako Głowy Koscioła, nieomylnego zamiast kardynała ?
tu też Papież Franciszek nie ułatwia nam zadania, wskazując ze niektóre z jego wypowiedzi nie podlegają "Magisterium", ale nie wskazując które.... :cry:
 
 
kinga2
[Usunięty]

Wysłany: 2016-05-06, 11:20   

mgla1 napisał/a:
https://www.youtube.com/watch?v=VlSQBHOAaog

polecam, to wiele wyjaśnia


cytat Ewangelii z materialu:
14 Tak spełnia się na nich przepowiednia Izajasza7:
Słuchać będziecie, a nie zrozumiecie,
patrzeć będziecie, a nie zobaczycie.
15 Bo stwardniało serce tego ludu,
ich uszy stępiały i oczy swe zamknęli,
żeby oczami nie widzieli ani uszami nie słyszeli,
ani swym sercem nie rozumieli: i nie nawrócili się, abym ich uzdrowił. Mt.13

Zaczyna sie nieciekawie , ale potem sie rozkreca i faktycznie spojrzenie nietypowe w KRK. Warte przemyslenia na tle tego co obserwujemy. Dzieki mgla1 za material :-D
 
 
lustro
[Usunięty]

Wysłany: 2016-05-06, 11:37   

Wierzy się sercem
nie rozumem

czy wiara mądrych jest lepsza od wiary np. opóźnionych w rozwoju?
od mniej inteligentnych i mniej oczytanych...?

Kinga2
czytam Ciebie od dawna, podziwiam wiedzę...ale widzę coraz wyraźniej, że za dużo myślisz a za mało czujesz
sama sobie własnoręcznie robisz zamęt w sercu za pomocą głowy

I podobnie z pozostałymi dyskutantami

Czy wspomniana Adhortacja zmienia waszą wiarę?
Bo mojej nie.

Ja wiem w co wierzę...i po prostu wierzę
bez kombinowania
 
 
grzegorz_
[Usunięty]

Wysłany: 2016-05-06, 11:51   

Ludzie chcą czarno-biały uporządkowany system wartości, ale tak się po prostu nie da.
Nawet prawdy wydałoby się oczywiste nie są bezdyskusyjne.
Np
"V-Nie zabijaj", ale....co z zabijaniem na wojnie gdy decyzje podejmuje dowódca? Czy żołnierz grzeszy zabijając wroga? co w górach, gdy partner wisi na linie i muszę linę odciąć aby ratować siebie?
"VII -Nie kradnij", a jeśli jestem głodny i ukradnę chleb w wielkim supermarkecie ?
a jabłko, które leży pod drzewem sąsiada i które zgnije, można je wziąć?
"VIII- Kłamstwo", gdy bliski nam człowiek (np dziecko) jest chory na raka, niedługo umrze, wiemy, że ta wiadomość go załamie, czy jak zapyta "mam raka?" mamy odpowiedzieć "TAK, umrzesz za miesiąc"?
"I- Nie będziesz miał Bogów cudzych przede mną", czy chrześcijanin uwieziony na Bliskim Wschodzie przez ISIS, ma ratować siebie i rodzinę kosztem "Przejścia na islam" ? Czy też musi umrzeć razem z dziećmi jak męczennika za wiarę?

Zatem jeśli w przypadku 9ciu przykazań są wyjątki i wątpliwości, dlaczego nie miałoby ich być w przypadku tego jednego przykazania - VI ?
Żadna interpretacja słów papieża nie mówi "róbta teraz co chceta".
Mówi o sytuacjach wyjątkowych. Tylko ktoś o złej woli odczyta to , że od teraz wszyscy rozwodnicy, nawet miesiąc po rozwodzie mogą maszerować do ołtarza do komunii.
 
 
kinga2
[Usunięty]

Wysłany: 2016-05-06, 12:51   

lustro napisał/a:
widzę coraz wyraźniej, że za dużo myślisz a za mało czujesz
sama sobie własnoręcznie robisz zamęt w sercu za pomocą głowy


:mrgreen: Akurat mam zupelnie odwrotnie, serce w porzadku tylko w glowie zamet :mrgreen:

cyt:"
Jak Ojciec Święty wytłumaczy zależność rozumu od wiary i wiary od rozumu?

Wiara nie lęka się rozumu, ale szuka jego pomocy i pokłada w nim ufność
. Jak łaska opiera się na naturze i pozwala jej osiągnąć pełnię, tak wiara opiera się na rozumie i go doskonali. Rozum oświecony przez wiarę zostaje uwolniony od ułomności i ograniczeń, których źródłem jest nieposłuszeństwo grzechu, i zyskuje potrzebną moc, by wznieść się ku poznaniu tajemnicy Boga w Trójcy Jedynego. Choć Doktor Anielski podkreślał z mocą nadprzyrodzony charakter wiary, nie zapominał też o wartości, jaką jest rozumność wiary; przeciwnie, umiał poddać ją głębokiej analizie i dokładnie określić jej sens. Wiara mianowicie jest w pewien sposób „czynnością myśli”; ludzki rozum nie musi zaprzeczyć samemu sobie ani się upokorzyć, aby przyjąć treści wiary; w każdym przypadku człowiek dochodzi do nich na mocy dobrowolnego i świadomego wyboru. FIDES ET RATIO 43

Obecna relacja między wiarą a rozumem domaga się wysiłku wnikliwego rozeznania, ponieważ zarówno rozum, jak i wiara zostały zubożone i osłabione w swych wzajemnych odniesieniach. Rozum, pozbawiony wsparcia ze strony Objawienia, podążał bocznymi drogami, na których istniało ryzyko zagubienia jego ostatecznego celu. Wiara, pozbawiona oparcia w rozumie, skupiła się bardziej na uczuciach i przeżyciach, co stwarza zagrożenie, że przestanie być propozycją uniwersalną. Złudne jest mniemanie, że wiara może silniej oddziaływać na słaby rozum; przeciwnie, jest wówczas narażona na poważne niebezpieczeństwo, może bowiem zostać sprowadzona do poziomu mitu lub przesądu. Analogicznie, gdy rozum nie ma do czynienia z dojrzałą wiarą, brakuje mu bodźca, który kazałby skupić uwagę na specyfice i głębi bytu.

Niech zatem nie wyda się niestosowne moje głośne i zdecydowane wezwanie, aby wiara i filozofia odbudowały ową głęboką jedność, która uzdalnia je do działania zgodnego z ich naturą i respektującego wzajemną autonomię. Odpowiedzią na odwagę wiary musi być odwaga rozumu." FIDES ET RATIO 48
http://www.opoka.org.pl/b...dpowiem_00.html

grzegorz_ napisał/a:
V-Nie zabijaj", ale....co z zabijaniem na wojnie gdy decyzje podejmuje dowódca? Czy żołnierz grzeszy zabijając wroga? co w górach, gdy partner wisi na linie i muszę linę odciąć aby ratować siebie?
"VII -Nie kradnij", a jeśli jestem głodny i ukradnę chleb w wielkim supermarkecie ?
a jabłko, które leży pod drzewem sąsiada i które zgnije, można je wziąć?
"VIII- Kłamstwo", gdy bliski nam człowiek (np dziecko) jest chory na raka, niedługo umrze, wiemy, że ta wiadomość go załamie, czy jak zapyta "mam raka?" mamy odpowiedzieć "TAK, umrzesz za miesiąc"?
"I- Nie będziesz miał Bogów cudzych przede mną", czy chrześcijanin uwieziony na Bliskim Wschodzie przez ISIS, ma ratować siebie i rodzinę kosztem "Przejścia na islam" ? Czy też musi umrzeć razem z dziećmi jak męczennika za wiarę?


Tu grzegorz_ odsylam do zawarcia znajomosci z wiekopomnym dzielem KRK jakim jest Suma teologica sw. Tomasza z Akwinu. :-D
Tam sa wszystkie odpowiedzi na zadane przez Ciebie pytania zgodnie z filozofia jaka jest w niej zawarta. Rozne spotkac mozna opinie teologow co do tego czy jest ono zgodne z Biblia, ale KRK, jak przeczytasz we wstepie do polskiego wydania, ksztaltuje w oparciu o nie swoich seminarzystow, wiec dzielo jest cenne dla Kosciola. Reszty nie bede Ci zdradzac, aby nie zubozyc radosci czytania. :-D . Milej lektury to tylko 4 tomy w polskim wydaniu :mrgreen: Zdziwisz sie bardzo co zawiera :-D
https://jozefbizon.wordpress.com/2013/07/28/sw-tomasz-z-akwinu-suma-teologiczna-przeklad-na-jezyk-polski-w-pdf/
A jak nie chcesz sciagac to tu
http://www.katedra.uksw.edu.pl/suma/suma_1.pdf
 
 
bosa
[Usunięty]

Wysłany: 2016-05-06, 17:53   

monis napisał/a:
Bosa--------Odnośnie cytatów z wypowiedzi papieża Franciszka i kard. Sarah.

Papież stwierdził iż to nie jego kompetencje by pozwolić luterance przystępować do komunii św. I że kobieta ma rozstrzygnąć to w swoim sumieniu.

Więc skoro ma potrzebę przystępowania z mężem katolikiem do komunii to sumienie jej podpowiada iż może....pyta papieża a ten nie odpowiada jasno tylko kluczy----m\nie moje kompetencje....A ja się pytam kogo ma zapytać ta kobieta? Pyta autorytet, kogoś kto ma władzę w KRK, kogoś kto się zna ma sprawach wiary i....nie ma jednoznacznej odpowiedzi....

Rozumiem że papież Franciszek nie chce wchodzić w kompetencje Boga. Bo
„Jeden chrzest, jeden Pan, jedna wiara”. Porozmawiaj z Panem, a następnie idź do przodu. Nie śmiem powiedzieć nic więcej – mówił

Czy ma na myśli nawrócenie się na katolicyzm?
Czy ma na myśli roztrzygniecie w sumieniu?

To wie tylko papież....co papież miał na myśli :-o

Z kolei kard. Sarah. jasno powiedział że niemożliwe jest przyjęcie komuni przez luterankę.

No i kogo słuchać? Kardynała czy papieża?


nie wiem czy jasno napisałąm o co mi chodzi.

A może tylko ja nie rozumiem? :oops:




Skoro kobieta jest luteranką ,to po co chce przyjmować komunię po katolicku?
Skoro wyszła za katolika,to chyba zdawała sobie sprawę ,z tych różnic?
To teraz papież ma rozwiązywać za nią problemy?
 
 
lustro
[Usunięty]

Wysłany: 2016-05-06, 18:03   

Kinga

Może faktycznie w sercu masz ład i pokój...a tylko w głowie zamęt. Choć ja czytając co piszesz mam inne odczucia.

Ale w tym całym własnym zamecie wypowiafamym na głos robisz zamęt w głowach i sercach innych...
Może mniej słów a więcej zaufania i wiary... Choćby dla samego przykładu płynącego od moderatora ku forumowiczom...?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,02 sekundy. Zapytań do SQL: 8