Celem tego forum jest niesienie pomocy małżonkom przeżywającym kryzys na każdym jego etapie, którzy chcą ratować
swoje sakramentalne małżeństwa, także po rozwodzie i gdy ich współmałżonkowie są uwikłani w niesakramentalne związki
Portal  RSSRSS  BłogosławieństwaBłogosławieństwa  RekolekcjeRekolekcje  Ruch Wiernych SercRuch Wiernych Serc  12 kroków12 kroków  StowarzyszenieStowarzyszenie  KronikaKronika
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  FAQFAQ  NagraniaNagrania  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki

Poprzedni temat «» Następny temat
Ciąża rozwija mózg
Autor Wiadomość
kinga2
[Usunięty]

Wysłany: 2016-01-13, 16:28   Ciąża rozwija mózg

Troche dziwnie sie czuje po tym artykule, bo jesli ciaza to etap rozwojowy czlowieka to co maja powiedziec kobiety bezdzietne czy bezplodne. Nie spotkalam sie dotad z takim podejsciem do organizmu kobiety. Co myslicie dziewczyny, jakie macie wspomnienia z tego zakresu drogie mamy ?

Ciąża rozwija mózg

Pregnezja lub amnezja ciążowa, objawiająca się problemami z pamięcią, koncentracją i rozkojarzeniem, a złośliwie zwana również "ciążowym mózgiem" to krzywdzący mit. Według naukowców jest zupełnie odwrotnie, a umysł kobiety oczekującej dziecka intensywnie się rozwija.

Sen jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania każdego żywego organizmu. W czasie jego trwania, odnowie ulegają uszkodzenia powstające w obrębie mózgu...

Specjaliści zapewniają, że mózg świeżo upieczonej mamy zmienia się, ponieważ musi lepiej radzić sobie ze stresem i nowymi obowiązkami. Badacze zadają natomiast kłam częstemu przekonaniu, że umysł zaczyna szwankować pod wpływem ciąży.

Posiadanie dziecka może poprawić wydajność pracownic, ponieważ mózg kobiety po porodzie jest w naturalny sposób nastawiony na radzenie sobie ze wzmożoną potrzebą planowania i wykonywania wielu czynności w tym samym czasie.

Naukowcy odkryli, że kobieta, która weszła w rolę matki, lepiej radzi sobie ze stresem, myśleniem strategicznym, oceną sytuacji, empatią, zyskuje również jej inteligencja emocjonalna.

Badania wykazały, że wraz z postępem ciąży u kobiet zwiększa się zdolność odczytywania z twarzy innych osób negatywnych emocji, takich jak złość czy wstręt. Umiejętność ta ma na celu ułatwić im ochronę dziecka przed potencjalnymi zagrożeniami. Ta zdolność może okazać się przydatna również w karierze zawodowej.

Craig Kinsley, neurolog z Uniwersytetu Richmond w Wirginii, wyjaśnia, że tak duże zmiany w istocie szarej mózgu u dorosłej osoby w innych okolicznościach mogłyby zajść jedynie wskutek poważnych zdarzeń, np. choroby lub urazu mózgu. Kinsley dodaje, że ciążę powinno traktować się jako istotny etap rozwoju człowieka, podobny do okresu dojrzewania płciowego.

Raport opublikowano na łamach czasopisma naukowego „New Scientist”. W artykule zauważono, że około 4/5 z badanych kobiet zauważa u siebie większe problemy z zapamiętywaniem informacji lub składną wypowiedzią w czasie ciąży. Jednak naukowcy sugerują, że może to być spowodowane szeroko rozpowszechnionym mitem i autosugestią. Kobiety prawdopodobnie zwyczajnie nie wierzą we własne zdolności, a drobne pomyłki czy roztargnienie zrzucają na karb hormonów.

Zmiany można tłumaczyć również przestawieniem uwagi na przyszłego potomka, wykorzystywaniu większej energii i skupieniem się na planowaniu przyszłości i dbaniu o zdrowie.

https://parenting.pl/portal/swiezo-upieczona-mama-to-swietny-pracownik
 
 
katalotka72
[Usunięty]

Wysłany: 2016-01-13, 23:30   

na pewno zmiany zachodzą w całym organizmie pod wpływem hormonów i dodatkowego przeciążenia systemu, zmienia się spojrzenie na świat i to nie ulega wątpliwości, ale co do mózgu??????
hmmmmmm....... jakiejś wielkiej górki intelektualnej nie zauważyłam u siebie ani po pierwszej ani po ostatniej ciąży więc nie bardzo kumam o co chodzi
za to po urodzeniu kolejnego i kolejnego wnuka odczuwam wyż intelektualny i emocjonalny, może to ciąże córki i synowej wpływają na rozwój mojego mózgu??? :mrgreen:
 
 
Stokrotka10101
[Usunięty]

Wysłany: 2016-01-14, 12:51   

Kingo na początku ciąży wszystkie kobiety są senne i zmęczone . Stają się też bardzo wrażliwe nawet przewrazliwione, zwłaszcza gdy dotyczy to dziecka. Mają huśtawki nastrojów i można je łatwo doprowadzić do płaczu. Stają się skupione na sobie, a właściwie na dziecku. Wsłuchują się w siebie. Raczej z tego powodu mniej skupiają się na pracy. Praca ich nie absorbuje jak dawniej. Nawet większość pracocholiczek traci zapał. Drugi trymestr to złoty okres ciąży. Ustępują dolegliwości pierwszego i następuje przypływ sił. W ogóle ciąża zwiększa wydolność. Zawodniczki NRD zachodziły w ciążę by bić rekordy. Ciążę potem usuwaly .
Trzeci trymestr ciąży nieco psuje humor dużym brzuchem i niezdarniscia- brakiem koordynacji ruchowej . Pojawia się instynkt budowania gniazda.
W dawnych kulturach mężczyźni przechodzili inicjacji. Kobiety raczej nie. Przyjmowało się ze inicjacją dla kobiety jest poród. Jest to doświadczenie kontaktu z lękiem, bólem a nawet zagrożeniem zycia- jak bylo w poprzednich wiekach. Pomyślne przejście tego trudnego doświadczenia zmienia kobietę. W dawnych czasach musiała radzic sobie sama . Wtedy nie było znieczulenia . Mąż nowele mógł pomóc. Cesarek tez nie było.
Tak więc poród uczył je wewnętrznej siły. Po porodzie większość dziewczyn musiała radzic sobie sama z dzieckiem czy dziećmi oraz zajęciami domowymi . Myślę że jest tak do dziś, mimo że jest trochę łatwiej np pampersy , pralki, obiadki w sloiczkach itp Więc rzeczywiście matki są dużo bardziej zorganizowane niż np singielki.
 
 
Ania65
[Usunięty]

Wysłany: 2016-01-14, 22:51   

No! napisali mężczyźni :mrgreen: przecież oni wiedzą lepiej :-P
Ja mam raczej wrażenie, że po ciąży jest u mnie dużo gorzej, z organizacją i planowaniem, bo przecież z dzieckiem to nic nie zaplanujesz. Więc przestałam planować. Z porządkami w domu, bo zwyczajnie nie starcza mi na wszystko czasu, do tego jestem bardzo roztargniona, i wiecznie się spóźniam, co kiedyś było nie do pomyślenia u mnie. Coś co było dla mnie wcześniej priorytetem zeszło na dalsze tory. A wielu rzeczy już po prostu nie ogarniam. Dziecko na pewno rozwija kobietę, ale jako osobę, uczy miłości, ofiarności, leczy z egoizmu. Ale czy rozwija mózg? Jeśli tak to raczej nie u mnie. :->
 
 
utka2
[Usunięty]

Wysłany: 2016-02-17, 22:28   

ja raczej obserwowałam u siebie "zgąbczenie mózgu" w trakcie ciąży ... koleżanka aktualnie ma podobnie.

Na szczęscie wszystko wróciło do normy :) Jedyne co mi sie rozwinęło to zdolnosc organizacji (ogarnięcia) zycia codziennego i robienia 10 rzeczy na raz ...
 
 
Ania65
[Usunięty]

Wysłany: 2016-02-19, 22:22   

Jestem w trzecim miesiącu ciąży i jeszcze nie zauważyłam żadnej poprawy, póki co fizycznie czuję się fatalnie. Do tego mało jem, bo nie mogę, a jedyne o czym myślę, to żeby odpocząć. Raczej nie byłabym w grupie badanych w tym doświadczeniu :-P
 
 
utka2
[Usunięty]

Wysłany: 2016-02-22, 00:04   

Ania65, moje ogromne gratulacje!!
 
 
Ania65
[Usunięty]

Wysłany: 2016-02-22, 20:21   

Dziękuję :mrgreen: i proszę o modlitwę.
 
 
Iza36
[Usunięty]

Wysłany: 2016-03-10, 12:16   

Ja podczas ciąży leżałam w szpitalu na podtrzymaniu i raczej byłam bardziej skoncentrowana na dziecku niż na czymkolwiek innym. Ale za to po ciąży odkryłam w sobie pokłady energii, nie wiedziałam, że potrafię ogarnąć tyle rzeczy naraz.
 
 
wandasobka
[Usunięty]

Wysłany: 2016-07-12, 15:13   

Iza36 przeżyłam dokładnie to samo co Ty z moim pierwszym dzieckiem, oj jak ciężko było momentami...a daliśmy radę prawda?!
 
 
kiszi
[Usunięty]

Wysłany: 2016-08-31, 10:38   

Przekonam się jak zajdę w ciążę :)
 
 
Natalka_1991
[Usunięty]

Wysłany: 2016-08-31, 20:56   

jestem w 24 tygodniu ciąży i jakoś nie czuję, żeby mój mózg się bardziej rozwinął :)
 
 
daguna
[Usunięty]

Wysłany: 2016-09-21, 21:31   

Przy pierwszym nie zauważyłam, żebym była jakaś mądrzejsza. Ale pragnę mieć drugie dziecko by dzielić się miłością i mądrością życiową.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,02 sekundy. Zapytań do SQL: 9