Celem tego forum jest niesienie pomocy małżonkom przeżywającym kryzys na każdym jego etapie, którzy chcą ratować
swoje sakramentalne małżeństwa, także po rozwodzie i gdy ich współmałżonkowie są uwikłani w niesakramentalne związki
Portal  RSSRSS  BłogosławieństwaBłogosławieństwa  RekolekcjeRekolekcje  Ruch Wiernych SercRuch Wiernych Serc  12 kroków12 kroków  StowarzyszenieStowarzyszenie  KronikaKronika
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  FAQFAQ  NagraniaNagrania  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki

Poprzedni temat «» Następny temat
DDD-Dorosłe dzieci z rodzin dysfunkcyjnych
Autor Wiadomość
kinga2
[Usunięty]

Wysłany: 2011-05-04, 18:18   DDD-Dorosłe dzieci z rodzin dysfunkcyjnych

Dorosłe dzieci z rodzin dysfunkcyjnych cz.I

http://www.kryzys.org/arc...opic.php?t=4804

===========================================================

Dom bez ścian, dzieci bez rodziców – DDA

http://www.alwernia.bydgo...dzicow-dda.html

pozycja znaleziona przez Mirakulum :mrgreen: Dziękujemy
 
 
Jarek321
[Usunięty]

Wysłany: 2011-07-18, 14:38   

Kiedy nie wiem kim jestem - DDA

http://www.katolik.pl/ind...rtykuly&id=2859
 
 
róża
[Usunięty]

Wysłany: 2011-09-12, 11:41   Skrępowani dzieciństwem DDA

http://www.list.media.pl/...iem-kim-jestem/

http://www.list.media.pl/...ikiem-wspomnie/

http://www.list.media.pl/...ka-si-tak-mczy/

http://www.list.media.pl/...-z-etykiet-dda/
 
 
kinga2
[Usunięty]

Wysłany: 2011-11-16, 20:50   

Nieoficjalna STRONA DDA adresowana jest do wszystkich ludzi, którzy szukają pomocy w związku z urazami doznanymi w dzieciństwie.

http://www.dda.pl/
 
 
gogol
[Usunięty]

Wysłany: 2012-09-22, 00:44   

Syndrom DDA - 7 charakterystycznych cechCzęstym skutkiem wychowania w rodzinie, gdzie rodzic lub rodzice nadużywali alkoholu jest tzw. syndrom DDA. Już jako osoby dorosłe dzieci alkoholików zmagają się z wieloma trudnościami i problemami emocjonalnymi. Wiele z tych cech można zauważyć już u dzieci i młodzieży. Charakterystyczne dla ich funkcjonowania może być między innymi:
1) trudności z określaniem i wyrażaniem uczuć. Nienauczone wyrażania emocji w dzieciństwie osoby z DDA mają problem z uświadomieniem sobie, jakie uczucia przeżywają, trudno im o tym powiedzieć. Dzieci, którym nie okazywano miłości i zrozumienia przez lata tłumiły w sobie takie uczucia jak lęk, złość, radość, smutek itp. Często, dominującym uczuciem, jakie przeżywają jest wstyd i poczucie winy,
2) trudności z nawiązywaniem i utrzymaniem relacji. Osoby te nie mają dobrych doświadczeń w bliskich relacjach z ludźmi, często brakuje im podstawowych umiejętności interpersonalnych (rozmawianie, nawiązywanie bliskich kontaktów, rozwiązywanie konfliktów czy nieporozumień). Mają trudności z zaufaniem drugiej osobie.
3) lęk przed porzuceniem i nadmierna lojalność. Dorastanie w sytuacjach, gdy rodzic znika z powodu "ciągu alkoholowego", czasem porzuca rodzinę, zaniedbuje kontakty z dzieckiem; powoduje, że dorośli DDA doświadczali poczucia pozostawienia samym sobie. Wyrośli w przekonaniu, że są niepotrzebni, nieważni, nie zasługują na miłość i uznanie, jednocześnie wykazując się lojalnością w stosunku do pijącego rodzica musieli rezygnować z własnych potrzeb.
4) bardzo krytyczna, często zaniżona ocena obrazu własnej osoby. Często są to osoby zakompleksione i nie wierzące w swoje możliwości, czasami traktują siebie bardzo serio. Często poszukują aprobaty i uznania u innych osób. Czują się mało wartościowe, gorsze od innych. Mają negatywny obraz swojej osoby, czują się niekompetentne, niezdolne. Przekonanie, że niczego nie potrafią powoduje, że podejmują działania z nastawieniem, że "i tak się nie uda", co zwiększa ryzyko porażki, a w przypadku niepowodzenia utwierdza je w negatywnych przekonaniach i zwiększa poczucie własnej nieskuteczności.
5) nadmierna obowiązkowość lub zbytnia bezradność. Często stawiają sobie wysokie wymagania dążąc do perfekcjonizmu. Odpowiedzialnie realizują przyjęte zobowiązania i odnoszą sukcesy zawodowe. Niektórzy nie podejmują wyzwań w przekonaniu, że i tak sobie nie poradzą. Wymagają wsparcia innych osób, wskazania co i jak maja robić, potwierdzania, że postępują właściwie.
6) trudności z konsekwentną realizacją czegoś od początku do końca. Natrafiając na trudności lub popełniając błąd, jeszcze bardziej wzmacniają przekonanie, że są nieudacznikami. Poczucie niekompetencji, przygnębienie i wstyd, potwierdzają złe zdanie o sobie, więc wycofują się z działania.
7) lęk przed konfliktem. Osoby z DDA odczuwają, że konflikty mogą wiązać się z agresją, przemocą lub emocjonalnym odrzuceniem. Obawiają się utraty kontroli nad sytuacją, często biorą na siebie winę, by nie dopuścić do nieporozumienia, wycofują się z relacji lub działań. Obawiają się wywołać niezadowolenie lub gniew, często więc kłamią, by uniknąć potencjalnie przykrych konsekwencji.
 
 
Tolek52
[Usunięty]

Wysłany: 2012-09-22, 10:34   

Gabi dzięki wspaniały tekst jak dla mnie daje pole do pracy nad sobą.
 
 
Malwina83
[Usunięty]

Wysłany: 2012-09-22, 15:15   

Widzę wiele moich cech...
 
 
Filotea
[Usunięty]

Wysłany: 2013-10-30, 21:04   

jestem DDD chcę dorosnąć!
... w końcu dojrzeć i dorosnąć!
 
 
Malwina83
[Usunięty]

Wysłany: 2013-11-01, 19:02   

Cytat:

jestem DDD chcę dorosnąć!
... w końcu dojrzeć i dorosnąć!


polecam Chrystusową terapię miłości :-) i tu na forum terapię 12kroków oraz dużo, dużo modlitwy, wtedy Pan działa w nas, przemienia i uzdrawia.
Msze św. z modlitwami o uzdrowienie i uwolnienie (modlitwy o uzdrowienie wewnętrzne) pomogły mi uporać się z przykrymi wspomnieniami, jesli masz możliwość skorzystania to również z serca polecam modlitwy wstawiennicze.


Też Jestem DDA i z radością zauważam duże zmiany w sobie.

+
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,02 sekundy. Zapytań do SQL: 10