Celem tego forum jest niesienie pomocy małżonkom przeżywającym kryzys na każdym jego etapie, którzy chcą ratować
swoje sakramentalne małżeństwa, także po rozwodzie i gdy ich współmałżonkowie są uwikłani w niesakramentalne związki
Portal  RSSRSS  BłogosławieństwaBłogosławieństwa  RekolekcjeRekolekcje  Ruch Wiernych SercRuch Wiernych Serc  12 kroków12 kroków  StowarzyszenieStowarzyszenie  KronikaKronika
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  FAQFAQ  NagraniaNagrania  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki

Poprzedni temat «» Następny temat
Zarzuty do opinii RODK z wnioskiem dowodowym
Autor Wiadomość
izabela1115
[Usunięty]

Wysłany: 2014-05-12, 22:03   Zarzuty do opinii RODK z wnioskiem dowodowym

Zarzuty do opinii RODK

z wnioskiem dowodowym

W związku z zobowiązaniem mnie do zgłoszenia ewentualnych zarzutów do opinii RODK z dnia ……………………….. r. zgłaszam następujące zarzuty:

1/. rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 sierpnia 2001 r. w sprawie organizacji i zakresu działania rodzinnych ośrodków diagnostyczno-konsultacyjnych (Dz. U. Nr 97, poz. 1063), wydane na podstawie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 84 § 3 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. Nr 35, poz. 228 z późn. zm.) – nie może normować i znajdować zastosowania w sprawach innych niż objęte ustawą o postępowaniu w sprawach nieletnich.

Tym samym brak jest podstaw prawnych do uznania, aby RODK w obecnym stanie prawnym i statusie tych ośrodków mogły wydawać opinie w sprawach z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, związanych ze sposobem wykonywania władzy rodzicielskiej i sposobem kontaktowania się małoletniego dziecka z rodzicem.

Stanowisko powyższe zgodne jest ze stanowiskiem Prokuratury Generalnej wyrażonej w piśmie z dnia 17 kwietnia 2013 r., sygn. akt PG VIII TKw38/12.

Także Rzecznik Praw Obywatelskich w stanowisku wyrażonym w dniu 14 lutego 2013 r. wypowiedział się stanowczo, iż cele przewidziane dla RODK w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 sierpnia 2001 r. w sprawie organizacji i zakresu działania rodzinnych ośrodków diagnostyczno-konsultacyjnych – „nie mają nic wspólnego z problematyką uregulowaną w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. Nr 788 z 2912 r.)” – znak pisma: RPO-691996-IV11/MK. Zgodnie ze stanowiskiem Rzecznika Praw Obywatelskich „nie można traktować opinii RODK jako opinii instytutu naukowego czy naukowo-badawczego w rozumieniu art. 290 k.p.c.”, gdyż RODK nie spełniają wymogów instytutu badawczego określonych ustawą z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz.U. Nr 96, poz. 618 z 2010 r., z późn. zm.).

Podstawowym kryterium pozwalającym na uznanie podmiotu za instytut zgodnie z obowiązującym stanem prawnym – jest prowadzenie przez ten podmiot badań naukowych – które to badania nie są wymienione w zakresie działalności RODK ani w jego zadaniach (vide: postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 19 sierpnia 2009 r., III CSK 7/09).

2/. Rzecznik Praw Pacjenta w piśmie z dnia 12 marca 2012 r. (znak pisma: RzPP-ZZP-4110-1-2/KAS/12) wskazał, że psycholog nie posiada uprawnień do wydawania opinii, jeżeli nie należy do samorządu zawodowego psychologów.

Natomiast „nie powołano do chwili obecnej samorządu, do którego zadań należy dbałość o przestrzeganie standardów wykonywania zawodu psychologa oraz nadzór nad przestrzeganiem zasad etyki zawodowej psychologa, o czym stanowi art. 33 ust. 1 pkt 1 i 2 Ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów (Dz. U. Nr 73, poz. 763 z 2001 r. z późn. zm.).

Zgodnie z art. 30 ust. 2 wymienionej ustawy jednostkom organizacyjnym samorządu są: Krajowa Izba Psychologów, Regionalne Izby Psychologów. Niepowołanie samorządu zawodowego psychologów (a tym samym jego organów) skutkuje brakiem realizacji ustawowych zadań mających istotne znaczenie w sprawowaniu nadzoru nad sposobem wykonywania zawodu psychologa i odpowiedzialności dyscyplinarnej psychologów. Art. 7 w/w ustawy stanowi, iż prawo do wykonywania zawodu powstaje z chwilą dokonania wpisu na listę psychologów Regionalnej Izby Psychologów. Niemożność weryfikacji kompetencji osób wykonujących zawód psychologa – z powodu nieobowiązującej listy psychologów, o której mowa w art. 8 ust. 1 ustawy – powoduje, że opinie wydawane przez te osoby są nieważne”. Stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta odnosi się także do opinii wydawanych przez RODK z ustawowej delegacji.

3/. W dniu 21 lipca 2013 Prokurator Generalny zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o stwierdzenie niezgodności pozbawionej podstaw prawnych praktyki wywoływania opinii RODK w sprawach rodzinnych i opiekuńczych oraz przepisów upoważniających RODK do opiniowania w sprawach nieletnich z Konstytucją i sprawa jest w toku.

4/. Podpisani jako autorzy opinii pracownicy RODK – ………………………. i …………………………. – nie są biegłymi w rozumieniu art. 278 k.p.c. i nie zostali powołani do wydania opinii w trybie przepisów art. 278-284 k.p.c.

Sąd powołując biegłego do wydania opinii – powołać może wyłącznie osobę fizyczną z listy stałych biegłych sądowych, lub spośród innych bezstronnych osób posiadających odpowiednie kwalifikacje (vide: wyrok Sądu Najwyższego z dnia 25 lutego 1974 r., III KR 371/73, OSNKW 1974, nr 6, poz. 117, wyrok Sądu Najwyższego z dnia 10 grudnia 1998 r., sygn. akt I CKN 922/97, także: § 1 -15 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie biegłych sądowych, Dz.U. Nr 15, poz. 133).

5/. Od wielu lat strony i ich pełnomocnicy wskazywały bezskutecznie na niezgodną z obowiązującym stanem prawnym powszechną praktykę dopuszczania przez sądy opinii RODK w sprawach pozostających poza ustawową delegacją ośrodków i bez podstawy prawnej oraz na niską jakość merytoryczną opinii, w szczególności na nieznane światu nauki „metody badania więzi” emocjonalnej dziecka z każdym z rodziców, czy oceny pracowników RODK odnośnie tego jakie zachowania rodziców i co konkretnie będzie miało lepszy lub gorszy wpływ na prawidłowy rozwój emocjonalny i społeczny dziecka.

Z identyczną sytuacją mamy do czynienia także w niniejszej sprawie.

………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………

(konkretne, merytoryczne zarzuty do opinii)

Z uwagi na powyższe – na zasadzie art. 359 § 1 k.p.c., bądź w razie wydania orzeczenia przez Trybunał Konstytucyjny przed datą rozpoznania niniejszego wniosku na zasadzie art. 359 § 2 k.p.c. w zw. z art. 241 k.p.c. – wnoszę o:

wydanie postanowienia w przedmiocie zmiany postanowienia w przedmiocie dopuszczenia dowodu z opinii RODK i uzupełnienia postępowania dowodowego poprzez dopuszczenie dowodu z opinii biegłego psychologa dziecięcego, który w pierwszej kolejności oceni, czy ………………………………………………………………………………………………………..

(problem zasadniczy: kontakty z rodzicem, zakazanie osobistej styczności, pozbawienie władzy rodzicielskiej)

zagraża dobru dziecka i niesie za sobą ryzyko zaburzenia prawidłowego rozwoju i funkcjonowania małoletniego oraz dopiero w zależności od tej oceny – przystąpi do prognozowania optymalnego dla dziecka postępowania ze wskazaniem konkretnych rozwiązań eliminujących zagrożenie dobra opiniowanego małoletniego dziecka, o ile to będzie celowe z uwagi na treść opinii wstępnej.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,02 sekundy. Zapytań do SQL: 8