Celem tego forum jest niesienie pomocy małżonkom przeżywającym kryzys na każdym jego etapie, którzy chcą ratować
swoje sakramentalne małżeństwa, także po rozwodzie i gdy ich współmałżonkowie są uwikłani w niesakramentalne związki
Portal  RSSRSS  BłogosławieństwaBłogosławieństwa  RekolekcjeRekolekcje  Ruch Wiernych SercRuch Wiernych Serc  12 kroków12 kroków  StowarzyszenieStowarzyszenie  KronikaKronika
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  FAQFAQ  NagraniaNagrania  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki

Poprzedni temat «» Następny temat
Proszę o pomoc jak mogę dotrzeć do byłej żony żeby spróbował
Autor Wiadomość
Dabo
[Usunięty]

Wysłany: 2015-12-04, 23:37   

Myślałem że obowiązkiem sakramentalnych , jest ciągłe , chroniczne utwierdzanie siebie i małzonka o swojej jedności.
Jakoś z poprzednich wypowiedzi to się rozlewa..........
Nie twierdzę żeby być jakimś super radykałem. Ale swoje zdanie, myśl i przekaz muszą być kontynuowane , nie tylko postawą, ale też i słowem.
 
     
Nirwanna
[Usunięty]

Wysłany: 2015-12-05, 08:52   

ryan napisał/a:
dobra - natura ludzka jest ciekawa - jak tu podważyć stanowisko przedmówcy.

to jakie rady dla Barteza...oprócz mojej (podważonej) i Jacka. Ma pisać ten list? Teraz? Pózniej? Na co ma zwrócić uwagę?

Bartez, jeśli masz temat przemodlony i chcesz to zrobić - to pisz. Wg mnie ważne jest własne nastawienie, że daję współmałżonkowi wolność co do reakcji na ten list. Może zbagatelizować, może zareagować agresją, może przyjąć treść do wiadomość całe długie lata później, a powrót może wyglądać diametralnie inaczej, niż sobie wyobrażam. Warto zbudować w sobie postawę zgody na to, i ufności Bogu - że On wie co dla nas dobre.
 
     
Jacek-sychar
[Usunięty]

Wysłany: 2015-12-05, 09:54   

No to może małe świadectwo nawrócenia. Piszę to w temacie pisać i kiedy pisać.

Mój wujek został zostawiony po około 20 latach małżeństwa przez swoją żonę. Napisał do niej wtedy list, którego nie wysłał. Po kilku latach amoku ciotki i nagłej śmierci jej kowalskiego, wróciła do wujka na kolejne ćwierć wieku. Pod koniec życia wujek rozchorował się tak, że nie mógł ruszyć ręką ani nogą. Ciocia ponad dwa lata opiekowała się nim z niezwykłym oddaniem. Po śmierci wujka, robiąc porządki, znalazła ten list. Nie mogła przejść do porządku nad bólem, jaki przebijał z tego listu. Wtedy dopiero zrozumiała, co wcześniej zrobiła. Wiedząc, jak zachowywała się w czasie kryzysu, jestem przekonany, że nie tak by ten list odebrała. Podobnie zachowywała się tez moja żona w czasie odchodzenia. Była jak czołg. Wszystko niszczyła na swojej drodze. Nic nie było dla niej świętością. Ona, wcześniej nadopiekuńcza matka, nagle przestała się zajmować dziećmi. Co by taki list czy informacja spowodowała? Pusty śmiech, z jakim głupkiem tyle lat przeżyła.

Ale żeby to sprawdzić, proponuję przeprowadzić ćwiczenie.
Niech każdy znajdzie sobie jakiś wiersz (liryk, tren żałobny, czy coś podobnego). Proszę przeczytać go najpierw na przystanku komunikacji miejskiej (lub innym podobnym miejscu) w momencie, gdy autobus (tramwaj, pociąg) spóźnia się kilkanaście minut i jest pewne, że spóźnimy się do pracy. Potem proszę przeczytać ten wiersz (lub inny niezbyt długi utwór) w jakimś ścisku. Może być to kolejka za karpiami przed wigilią. Na koniec proszę przeczytać ten utwór siedząc sobie spokojnie w ulubionym fotelu, z kubkiem ulubionego napoju (ale bezalkoholowego) wieczorem w domu, po udanym dniu.
Zobaczymy, jak odbierzecie to samo przesłanie.

Często piszecie tutaj o nie rzucaniu pereł przed wieprze. Taka deklaracja swojej wierności, to właśnie są perły duchowe, które chcecie rzucać przed człowiekiem w amoku. Moje doświadczenie mówi, że to wywołuje tylko pusty śmiech i drwinę. Nie wiem nawet, czy zostanie coś z tego na później, gdy motylki odfruną wraz z nadejściem szarości dnia codziennego.
 
     
bartez119
[Usunięty]

Wysłany: 2015-12-05, 10:08   

Dzięki za rady.Jestem teraz za granicą i mam możliwość bardziej i ze spokojem podejsc do tego żeby oddać jej to co na ta chwilę myślę i buduje w sobie.Wiem to ze przez słowa nie dotrę do niej bo na dzień dzisiejszy ja wkurzasz to ze staram się być dla niej miłym facetem,poza tym obecność moja ja denerwuje i mój przekaz jest teraz dla niej śmieszny i nie możliwy,tym bardziej że mi nie wieży.

List który chce jej wysłać i nie dać osobiście może zawsze ze spokojem przeczytać,przeanalizować nawet parę razy .
W tym liście napisałem 4strony A4 zajęło mi to 2 godz.Napisałem głównie ze w życiu mało ja docenialem ,nie byłem dla niej oparciem itp.co w związkach po latach brakuje(nie twierdzę że w każdym)
Napisałem też ze gdyby Bóg nie upomniał się o mnie ze mam zmienić swoje życie nigdy bym tego nie zrobił ,bo wydawało mi się ze wszystkojest ok.
W treści listu jest dużo o tym że poznałem na swojej drodze oprócz Boga wspaniałych ludzi z których biorę przykład i zmieniam się na lepsze .Wiem że to są tylko słowa i na czyny potrzebny jest czas,ale chce wykorzystać to ze mieszkamy razem choć obok ale tylko przez działania i moja postawę mogę coś zrobić.
Ja mam czyste sumienie ze zrobiłem i robię co w mojej mocy,teraz ona musi zdecydować wiedząc że furtka jest zawsze otwarta. 😊
 
     
bartez119
[Usunięty]

Wysłany: 2015-12-05, 10:14   

Jacku dużo racji w tym co napisałeś.
Listu jeszcze nie wysłałem.
Czekam na wasze pomysły😕
 
     
twardy
[Usunięty]

Wysłany: 2015-12-05, 11:16   

Jacek-sychar napisał/a:
Wiedząc, jak zachowywała się w czasie kryzysu, jestem przekonany, że nie tak by ten list odebrała.


To tylko Twoje przekonanie. Nie wiemy co by było gdyby.

Jacek-sychar napisał/a:
Co by taki list czy informacja spowodowała? Pusty śmiech, z jakim głupkiem tyle lat przeżyła.


I znowu Twoje domysły. Nie wiesz co by taka informacja spowodowała i już się nie dowiesz.

Jacek-sychar napisał/a:
Nie wiem nawet, czy zostanie coś z tego na później, gdy motylki odfruną wraz z nadejściem szarości dnia codziennego.


Dobrze piszesz - nie wiesz.


Ja nie darowałbym sobie, gdybym kiedyś usłyszał od żony:
"Myślałam kiedyś o powrocie, ale nie wierzyłam, że przyjmiesz mnie po tym co ci zrobiłam. Gdybym wiedziała :-( "
 
     
Jacek-sychar
[Usunięty]

Wysłany: 2015-12-05, 11:42   

twardy napisał/a:

Jacek-sychar napisał/a:
Cytat:
Wiedząc, jak zachowywała się w czasie kryzysu, jestem przekonany, że nie tak by ten list odebrała.


To tylko Twoje przekonanie. Nie wiemy co by było gdyby.

Tak, moje przekonanie, ale nabrane na podstawie tego, jak się moja żona wtedy zachowywała.

twardy napisał/a:
Jacek-sychar napisał/a:
Cytat:
Co by taki list czy informacja spowodowała? Pusty śmiech, z jakim głupkiem tyle lat przeżyła.


I znowu Twoje domysły. Nie wiesz co by taka informacja spowodowała i już się nie dowiesz.

Myślę, że wystarczająco wyraźnie pokazałem jej swoje nastawienie. Czy pół roku walki o małżeństwo, które wtedy stoczyłem nie było wystarczającym dowodem? czy moje trwanie samotnie nie jest wyraźnym dowodem i stanowiskiem?

Za bardzo niektórzy wierzą w słowa. Jest również przekaz niewerbalny.

A wracając do mojego wujka.
Listu nigdy nie wysłał, ale mimo braku Sycharu w tamtych latach (oczywiście :-( ), trwał samotnie. Czekał bez czekania. I pewnego dnia ciotka wróciła. A wrócić mogła, bo wujek nawet nie zmienił zamków. Po prostu pewnego dnia przyjechała do domu wujka, weszła, przeszła przez dom i po chwili wyszła. A na drugi dzień przyjechała z walizami.

Niektórzy (znowu moim zdaniem), za dużo mówią, a za mało robią. Po owocach ich poznacie.
 
     
twardy
[Usunięty]

Wysłany: 2015-12-05, 12:12   

Jacek-sychar napisał/a:
Niektórzy (znowu moim zdaniem), za dużo mówią, a za mało robią. Po owocach ich poznacie.


Pewnie tak.
Ja przez 9 miesięcy próbowałem uratować nasze małżeństwo, gdy jeszcze mieszkaliśmy razem i na tamten czas moja żona wiedziała, że pragnę je uratować.
Jednak po naszym rozstaniu, gdybym jej tego jasno nie powiedział, napisał, to nie wiedziałaby czy nadal tak myślę.
Moje czyny przemawiały wtedy, ale teraz gdy nie widujemy się, nie mam możliwości przekazywania żonie jakiegokolwiek przekazu niewerbalnego.
 
     
Jacek-sychar
[Usunięty]

Wysłany: 2015-12-05, 12:41   

twardy napisał/a:
Moje czyny przemawiały wtedy, ale teraz gdy nie widujemy się, nie mam możliwości przekazywania żonie jakiegokolwiek przekazu niewerbalnego.


Nie zgadzam się Twardy z tym, że nie mam możliwości przekazywania żonie jakiegokolwiek przekazu niewerbalnego.
Masz i to olbrzymi. Ty trwasz ciągle sam. Co lepiej powiedzieć żonie, która nas zdradziła, że kocham i czekam a następnie spotykać się z różnymi (czy tylko jedną) koleżankami, czy raczej nic nie mówić a trwać w samotności.
Każdy z nas pewnie wiele razy słyszał "dobre rady", żeby znaleźć sobie kogoś na resztę życia. Ja słyszałem je bardzo często. A teraz nie słyszę. Dlaczego? Bo ostro przeciwko takim radą protestowałem. Mówiłem, że jestem katolikiem i ja przyrzekałem być wierny żonie do śmierci. Wielu mówiło, że rozumie, ale by tak nie potrafili. Teraz już nic nie mówią. Ale widzą, że jestem cały czas sam. Czy to nie jest przekaz? Moim zdaniem najlepszy, jaki może być. Widzą to również dzieci, które przecież mają kontakt z matką. Ja je nie wypytuje o matkę, ale wiem, że ja jestem z drugiej strony obserwowany, bo same mnie o tym informują.
Jest więc przekaz? Jest. I to bardzo wyraźny.

Jeżeli ktoś uważa inaczej, to oczywiście ja to rozumiem. Ja tylko napisałem, jak jak postąpiłem i dlaczego. Spowodowane było to moja indywidualną sytuacją. Nikogo nie zamierzam do mojego sposobu postępowania "nawracać", czy choćby przekonywać. Ja dałem tylko swoje świadectwo. Bartez sam musi zdecydować, który sposób postępowania będzie lepszy w jego przypadku.
 
     
bartez119
[Usunięty]

Wysłany: 2015-12-05, 16:19   

Tak ja takie rady typu znajdz sobie kogoś jestes młody,życie jeszcze sobie ulozysz itp mam na codzień,i mam tego dosyc.Ale ja w tym przekazie zaznaczyłem że jestem osobą wieżącą i wolę być sam w połowie szczesliwy niż z kimś kto już mi takiego szczęścia nie da.
Psycholog który jest po rozwodzie kiedyś powiedział mi z własnego doświadczenia ze rozwód jest dla obu stron porażka na całe życie i dodał ze w jego przypadku po trzech latach chciał wrócić do swojej żony ,lecz było już za późno.
Ja staram być teraz dla dzieci dostępny tyle ile będą one tego potrzebować.
W moim przypadku jest podobnie jak u Jacka ,zdarza sie ze zona pyta się dzieci co tafa robi gdzie jest ,niby ja coś interesuje ale w mojej obecności nie daje poznać tego po sobie
 
     
twardy
[Usunięty]

Wysłany: 2015-12-05, 17:05   

Jacek-sychar napisał/a:
Widzą to również dzieci, które przecież mają kontakt z matką. Ja je nie wypytuje o matkę, ale wiem, że ja jestem z drugiej strony obserwowany, bo same mnie o tym informują.
Jest więc przekaz? Jest. I to bardzo wyraźny.


bartez119 napisał/a:
W moim przypadku jest podobnie jak u Jacka ,zdarza sie ze zona pyta się dzieci co tafa robi gdzie jest ,niby ja coś interesuje ale w mojej obecności nie daje poznać tego po sobie


No cóż, każdy przypadek jest inny. Moja żona jeszcze nigdy nie spytała dzieci o to co u mnie słychać. Nie wie nawet czy jestem sam czy z kimś.
Jaki i jak mogę przekazać komunikat niewerbalny?

Może słowa tej piosenki coś dorzucą do naszej dyskusji? :-D

https://youtu.be/FVls4VPhWlk
.
 
     
renta11
[Usunięty]

Wysłany: 2015-12-05, 22:09   

Ja mam doświadczenia w temacie listów. W ciągu roku, kiedy jeszcze razem mieszkaliśmy, pisałam do niego maile. Ważne dla mnie, intymne, dobre.
A on nie reagował wcale.
Bo jedynym jego działaniem było dążenie do tego, abyśmy wspólnie podjęli decyzję o rozstaniu. B to uratowałoby jego opinię i zmniejszyło wyrzuty sumienia. On jedynie obrzucał mnie winą za wszystko. W moim przypadku było to klasyczne rzucanie pereł przed wieprze.
Gdybym wiedziała, że wtedy kochanka była już ponad dwa lata w jego życiu, wiedziałabym, że to bez sensu. Bo on już dużo wcześniej wybrał.
Dzisiaj żałuję tych listów. Bo nie do każdego warto wysyłać.
 
     
bartez119
[Usunięty]

Wysłany: 2015-12-22, 10:35   

Witam was .
Chciałbym wam wszystkim: moderatorom,czytelnikom tego forum i porzuconym osoba które trwają i wierzą ,spokojnych zdrowych wesołych świąt Bożego Narodzenia oraz żeby wam jak i mi osobiście spełniły się marzenia na które bardzo czekacie.Tego z całego serca wam życzę,trwajcie w miłości i wierności .Co Bóg złaczył niech człowiek nie rozdziela.WESOŁYCH ŚWIĄT.
 
     
balwanek1
[Usunięty]

Wysłany: 2015-12-22, 19:23   

twardy napisał/a:
Moja żona jeszcze nigdy nie spytała dzieci o to co u mnie słychać. Nie wie nawet czy jestem sam czy z kimś.

Jaki i jak mogę przekazać komunikat niewerbalny?

A mnie obojętność przestała uwierać
-powód?
brak oczekiwań

a pewnie dlatego że dotarły do mnie słowa tej piosenki

https://youtu.be/bg1sT4ILG0w?list=RDbg1sT4ILG0w

i tłumaczenie:
------------------------------------------------------------------------------

Czy mylę się myśląc inaczej* o miejscu, w którym się znajduję?
Czy mylę się mówiąc, że wybieram inną drogę?
Nie próbuję robić tego, co inni
Tylko dlatego, że inni robią to, co robią
Jeśli coś wiem, to to, że upadnę, ale przez to zmądrzeję
Podążam swoją drogą, drogą, którą nazywam domem

Więc czy się mylę?
Myśląc, że moglibyśmy tworzyć coś prawdziwego?
Czy teraz się mylę?
Próbując osiągnąć rzeczy, których nie widzę?
Ale tak właśnie się czuję
tak właśnie się czuję
tak właśnie się czuję
Próbując osiągnąć rzeczy, których nie widzę

Czy potykam się aby mieć wizję?
Moja przepowiednia: będę na szczycie świata
Idź swoją drogą i nie patrz w tył, rób zawsze to, na co się zdecydujesz
Nie pozwól im kontrolować swojego życia, tak właśnie się czuję
Walcz o swoje i nie odpuszczaj, nie pozwól się porównywać, nie
Nie martw się, nie jesteś sam, tak właśnie się czuję

Czy się mylę?
Myśląc, że moglibyśmy tworzyć coś prawdziwego?
(Oh yeah yeah yeah)
Czy teraz się mylę?
Próbując osiągnąć rzeczy, których nie widzę?
(Oh yeah yeah yeah)
Ale tak właśnie się czuję
tak właśnie się czuję
tak właśnie się czuję
Próbując osiągnąć rzeczy, których nie widzę

Jeśli powiesz mi, że się mylę
Nie chcę mieć racji
Jeśli powiesz mi, że się mylę
Nie chcę mieć racji
Jeśli powiesz mi, że się mylę
Nie chcę mieć racji
Jeśli powiesz mi, że się mylę
Nie chcę mieć racji

Czy się mylę?
Myśląc, że moglibyśmy tworzyć coś prawdziwego?
Czy teraz się mylę?
Próbując osiągnąć rzeczy, których nie widzę?
Ale tak właśnie się czuję
tak właśnie się czuję
tak właśnie się czuję
Próbując osiągnąć rzeczy, których nie widzę

Więc czy się mylę?
Myśląc, że moglibyśmy tworzyć coś prawdziwego?
(Oh yeah yeah yeah)
Czy teraz się mylę?
Próbując osiągnąć rzeczy, których nie widzę?
(Oh yeah yeah yeah)
Ale tak właśnie się czuję
tak właśnie się czuję
tak właśnie się czuję
Próbując osiągnąć rzeczy, których nie widzę
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB GroupGrupa Wsparcia "Samarytanka" >>
Dla tych, którzy kochają - propozycja wzoru odpowiedzi na pozew rozwodowy


Poniższy wzór ma charakter orientacyjny i nie zastępuje porady prawnej. W odpowiedzi na pozew warto odnieść się do wszystkich twierdzeń pozwu i zadbać o to, aby nasza odpowiedź była zgodna z prawdą.W odpowiedzi na pozew wnoszę o oddalenie powództwa w całości i nie rozwiązywanie małżeństwa stron przez rozwód.

UZASADNIENIE

Pomimo trudności jakie nasz związek przechodził i przechodzi uważam, że nadal można go uratować. Małżeństwa nie zawiera się na chwilę i nie zrywa w momencie, gdy dzieje się coś niedobrego. Pragnę nadmienić, iż w przyszłości nie zamierzam się już z nikim innym wiązać. Podjąłem (podjęłam) bowiem decyzję, że będę z żoną (mężem) na zawsze i dołożę wszelkich starań, aby nasze małżeństwo przetrwało. Scalenie związku jest możliwe nawet wtedy, gdy tych dobrych uczuć w nas nie ma. Lecz we mnie takie uczucia nadal są i bardzo kocham swoją żonę (męża), pomimo, iż w chwili obecnej nie łączy nas więź fizyczna. Jednak wyrażam pragnienie ratowania Naszego małżeństwa i gotowy (gotowa) jestem podjąć trud jaki się z tym wiąże. Uważam, że przy odrobinie dobrej woli możemy odbudować dobrą relację miłości.

Dobro mojej żony (męża) jest dla mnie po Bogu najważniejsze. Przed Bogiem to bowiem ślubowałem (ślubowałam).

Moim zdaniem każdy związek ma swoje trudności, a nieporozumienia jakie wydarzyły się między nami nie są powodem, aby przekreślić nasze małżeństwo i rozbijać naszą rodzinę. Myślę, że każdy rozwód negatywnie wpływa nie tylko na współmałżonków, ale także na ich rodziny, dzieci i krzywdzi niepotrzebnie wiele bliskich sobie osób. Oddziaływuje również negatywnie na inne małżeństwa.

Z moją (moim) żoną (mężem) znaliśmy się długo przed zawarciem naszego małżeństwa i uważam, że był to wystarczający czas na wzajemne poznanie się. Po razem przeżytych "X" latach (jako para, narzeczeni i małżonkowie) żona (mąż) jest dla mnie zbyt ważną osobą, aby przekreślić większość wspólnie spędzonych lat. Według mnie w naszym związku nie wygasły więzi emocjonalne i duchowe. Podkreślam, iż nadal kocham żonę (męża) i pomimo, że oddaliliśmy się od siebie, chcę uratować nasze małżeństwo. Osobiście wyrażam wolę i chęć naprawy naszych małżeńskich relacji, gdyż mam przekonanie, że każdy związek małżeński dotknięty poważnym kryzysem jest do uratowania.

Orzeczenie rozwodu spowodowałoby, że ucierpiałoby dobro wspólnych małoletnich dzieci stron oraz byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Dzieci potrzebują stabilnego emocjonalnego kontaktu z obojgiem rodziców oraz podejmowania przez obie strony wszelkich starań, by zaspokoić potrzeby rodziny. Rozwód grozi osłabieniem lub zerwaniem więzi emocjonalnej dzieci z rodzicem zamieszkującym poza rodziną. Rozwód stron wpłynie także niekorzystnie na ich rozwój intelektualny, społeczny, psychiczny i duchowy, obniży ich status materialny i będzie usankcjonowaniem niepoważnego traktowania instytucji rodziny.

Jestem katolikiem (katoliczką), osobą wierzącą. Moje przekonania religijne nie pozwalają mi wyrazić zgody na rozwód, gdyż jak mówi w punkcie 2384 Katechizm Kościoła Katolickiego: "Rozwód znieważa przymierze zbawcze, którego znakiem jest małżeństwo sakramentalne", natomiast Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego w punkcie 347 nazywa rozwód jednym z najcięższych grzechów, który godzi w sakrament małżeństwa.

Wysoki Sądzie, proszę o danie nam szansy na uratowanie naszego małżeństwa. Uważam, ze każda rodzina, w tym i nasza, na to zasługuje. Nie zmienię zdania w tej ważnej sprawie, bo wtedy będę niewiarygodny w każdej innej. Brak wyrażenia mojej zgody na rozwód nie wskazuje na to, iż kierują mną złe emocje tj. złość czy złośliwość. Jednocześnie zdaję sobie sprawę, że nie zmuszę żony (męża) do miłości. Rozumiem, że moja odmowa komplikuje sytuację, ale tak czuję, takie są moje przekonania religijne i to dyktuje mi serce.

Bardzo kocham moją (mojego) żonę (męża) i w związku z powyższym wnoszę jak na wstępie.List Episkopatu Polski na święto św. Rodziny

Warto jeszcze raz podkreślić, że u podstaw każdej rodziny stoi małżeństwo. Chrześcijańskie patrzenie na małżeństwo w pełni uwzględnia wyjątkową naturę tej wspólnoty osób. Małżeństwo to związek mężczyzny i niewiasty, zawierany na całe ich życie, i z tej racji pełniący także określone zadania społeczne. Chrystus podkreślił, że mężczyzna opuszcza nawet ojca i matkę, aby złączyć się ze swoją żoną i być z nią przez całe życie jako jedno ciało (por. Mt 19,6). To samo dotyczy niewiasty. Naszym zadaniem jest nieustanne przypominanie, iż tylko tak rozumianą wspólnotę mężczyzny i niewiasty wolno nazywać małżeństwem. Żaden inny związek osób nie może być nawet przyrównywany do małżeństwa. Chrześcijanie decyzję o zawarciu małżeństwa wypowiadają wobec Boga i wobec Kościoła. Tak zawierany związek Chrystus czyni sakramentem, czyli tajemnicą uświęcenia małżonków, znakiem swojej obecności we wszystkich ich sprawach, a jednocześnie źródłem specjalnej łaski dla nich. Głębia duchowości chrześcijańskich małżonków powstaje właśnie we współpracy z łaską sakramentu małżeństwa. więcej >>Wszechświat na miarę człowieka

Wszechświat jest ogromny. Żeby sobie uzmysłowić rozmiary wszechświata, załóżmy, że odległość Ziemia - Słońce to jeden milimetr. Wtedy najbliższa gwiazda znajduje się mniej więcej w odległości 300 metrów od Słońca. Do Słońca mamy jeden milimetr, a do najbliższej gwiazdy około 300 metrów. Słońce razem z całym otoczeniem gwiezdnym tworzy ogromny system zwany Droga Mleczną (galaktykę w kształcie ogromnego dysku). W naszej umownej skali ten ogromny dysk ma średnicę około 6 tysięcy kilometrów, czyli mniej więcej tak, jak stąd do Stanów Zjednoczonych. Światło zużywa na przebycie od jednego końca tego dysku do drugiego - około 100 tysięcy lat. W tym dysku mieści się około 100 miliardów gwiazd. To jest ogromny dysk! Jeszcze mniej więcej sto lat temu uważano, że to jest cały wszechświat. Okazało się, że tak wcale nie jest. Wszechświat jest znacznie, znacznie większy! Jeżeli te 6 tysięcy kilometrów znowu przeskalujemy, tym razem do jednego centymetra, to cały wszechświat, który potrafimy zaobserwować (w tej skali) jest kulą o średnicy 3 kilometrów. I w tym właśnie obszarze, jest około 100 miliardów galaktyk (czyli takich dużych systemów gwiezdnych, oczywiście różnych kształtów, różnych wielkości). To właśnie jest cały wszechświat, który potrafimy badać metodami fizycznymi, wykorzystując techniki astronomiczne. (Wszechświat na miarę człowieka >>>)Musicie zawsze powstawać!

Możecie rozerwać swoje fotografie
i zniszczyć prezenty.
Możecie podeptać swoje szczęśliwe wspomnienia
i próbować dzielić to, co było dla dwojga.
Możecie przeklinać Kościół i Boga.

Ale Jego potęga nie może nic uczynić
przeciw waszej wolności.
Bo jeżeli dobrowolnie prosiliście Go,
by zobowiązał się z wami...
On nie może was "rozwieść".

To zbyt trudne?
A kto powiedział, że łatwo być
człowiekiem wolnym i odpowiedzialnym.
Miłość się staje
Jest miłością w marszu, chlebem codziennym.

Nie jest umeblowana mieszkaniem,
ale domem do zbudowania i utrzymania,
a często do remontu.
Nie jest triumfalnym "TAK",
ale jest mnóstwem "tak",
które wypełniają życie, pośród mnóstwa "nie".

Człowiek jest słaby, ma prawo zbłądzić!
Ale musi zawsze powstawać i zawsze iść.
I nie wolno mu odebrać życia,
które ofiarował drugiemu; ono stało się nim.

Michel QuoistRozważania o wierze/Dynamizm wiary/Zwycięstwo przez wiarę

Klasycznym tekstem biblijnym ukazującym w świetle wiary wartość i sens środków ubogich jest scena walki z Amalekitami. W czasie przejścia przez pustynię, w drodze do Ziemi Obiecanej, dochodzi do walki pomiędzy Izraelitami a kontrolującymi szlaki pustyni Amalekitami (zob. Wj 17, 8-13). Mojżesz to Boży człowiek, który wie, w jaki sposób może zapewnić swoim wojskom zwycięstwo. Gdyby był strategiem myślącym jedynie po ludzku, stanąłby sam na czele walczących, tak jak to zwykle bywa w strategii. Przecież swoją postawą na pewno by ich pociągał, tak byli wpatrzeni w niego. On zaś zrobił coś, co z punktu widzenia strategii wojskowej było absurdalne - wycofał się, zostawił wojsko pod wodzą swego zastępcy Jozuego, a sam odszedł na wzgórze, by tam się modlić. Wiedział on, człowiek Boży, człowiek modlitwy, kto decyduje o losach świata i o losach jego narodu. Stąd te wyciągnięte na szczycie wzgórza w geście wiary ramiona Mojżesza. Między nim a doliną, gdzie toczy się walka, jest ścisła łączność. Kiedy ręce mu mdleją, to jego wojsko cofa się. On wie, co to znaczy - Bóg chce, aby on wciąż wysilał się, by stale wyciągał ręce do Pana. Gdy ręce zupełnie drętwiały, towarzyszący Mojżeszowi Aaron i Chur podtrzymywali je. Przez cały więc dzień ten gest wyciągniętych do Pana rąk towarzyszył walce Izraelitów, a kiedy przyszedł wieczór, zwycięstwo było po ich stronie. To jednak nie Jozue zwyciężył, nie jego wojsko walczące na dole odniosło zwycięstwo - to tam, na wzgórzu, zwyciężył Mojżesz, zwyciężyła jego wiara.

Gdyby ta scena miała powtórzyć się w naszych czasach, wówczas uwaga dziennikarzy, kamery telewizyjne, światła reflektorów skierowane byłyby tam, gdzie Jozue walczy. Wydawałoby się nam, że to tam się wszystko decyduje. Kto z nas próbowałby patrzeć na samotnego, modlącego się gdzieś człowieka? A to ten samotny człowiek zwycięża, ponieważ Bóg zwycięża przez jego wiarę.

Wyciągnięte do góry ręce Mojżesza są symbolem, one mówią, że to Bóg rozstrzyga o wszystkim. - Ty tam jesteś, który rządzisz, od Ciebie wszystko zależy. Ludzkiej szansy może być śmiesznie mało, ale dla Ciebie, Boże, nie ma rzeczy niemożliwych. Gest wyciągniętych dłoni, tych mdlejących rąk, to gest wiary, to ubogi środek wyrażający szaleństwo wiary w nieskończoną moc i nieskończoną miłość Pana.

ks. Tadeusz Dajczer "Rozważania o wierze"


Małżeństwo nierozerwalne?!... - wierność mimo wszystko

„Ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że ciebie nie opuszczę aż do śmierci" - to tekst przysięgi małżeńskiej wypowiadany bez żadnych warunków uzupełniających. Początek drogi. Niezapisana karta z podpisem: „aż do śmierci". A co, gdy pojawią się trudności, kryzys, zdrada?...

„Wtedy przystąpili do Niego faryzeusze, chcąc Go wystawić na próbę, zadali Mu pyta-nie: «Czy wolno oddalić swoją żonę z jakiegokolwiek powodu?» On im odpowiedział: «czy nie czytaliście, że Stwórca od początku stworzył ich mężczyzną i kobietą? Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i będą oboje jednym ciałem. A tak nie są już dwojgiem, lecz jednym ciałem. Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela»"(Mt 19, 3-5). Dwanaście lat temu nasilający się kryzys, którego skutkiem byt nowy związek mojego męża, separacja i rozwód, doprowadził do rozpadu moje małżeństwo. Porozumienie zostało zerwane. Zepchnięta na dalszy plan, wyeliminowana z życia, nigdy w swoim sercu nie przestałam być żoną mojego męża. Sytuacje, wobec których stawałam, zda-wały się przerastać moją wytrzymałość, odbierały nadzieję, niszczyły wszystko we mnie i wokół mnie. Widziałam, że w tych trudnych chwilach Bóg stawał przy mnie i mówił: „wystarczy ci mojej łaski", „Ja jestem z wami po wszystkie dni aż do skończenia świata". Był Tym, który uczył mnie, jak nieść krzyż zerwanej jedności, rozbitej rodziny, zdrady, zaparcia, odrzucenia, szyderstwa, cynizmu, własnej słabości, popełnionych grzechów i błędów. Podnosił, nawracał, przebaczał, uczyt przebaczać. Kochał. Akceptował. Prowadził. Nadawał swój sens wydarzeniom, które po ludzku zdawały się nie mieć sensu. Byt wierny przymierzu, które zawarł z nami przed laty przez sakrament małżeństwa. Teraz wiem, że małżeństwo chrześcijańskie jest czym innym niż małżeństwo naturalne. Jest wielką łaską, jest historią świętą, w którą angażuje się Pan Bóg. Jest wydarzeniem, które sprawia, „że mąż i żona połączeni przez sakrament to nie przypadkowe osoby, które się dobrały lub nie, lecz te, którym Bóg powiedział «tak», by się stały jednym ciałem, w drodze do zbawienia".

Ja tę nadzwyczajność małżeństwa sakramentalnego zaczęłam widzieć niestety późno, bo w momencie, gdy wszystko zaczęto się rozpadać. W naszym małżeństwie byliśmy najpierw my: mój mąż, dzieci, ja i wszystko inne. Potem Pan Bóg, taki na zasadzie pomóż, daj, zrób. Nie Ten, ku któremu zmierza wszystko. Nie Bóg, lecz bożek, który zapewnia pomyślność planom, spełnia oczekiwania, daje zdrowie, zabiera trudności... Bankructwo moich wyobrażeń o małżeństwie i rodzinie stało się dla mnie źródłem łaski, poprzez którą Bóg otwierał mi oczy. Pokazywał tę miłość, z którą On przyszedł na świat. Stawał przy mnie wyszydzony, opluty, odepchnięty, fałszywie osądzony, opuszczony, na drodze, której jedyną perspektywą była haniebna śmierć, I mówił: to jest droga łaski, przez którą przychodzi zbawienie i nowe życie, czy chcesz tak kochać? Swoją łaską Pan Bóg nigdy nie pozwolił mi zrezygnować z modlitwy za mojego męża i o jedność mojej rodziny, budowania w sobie postawy przebaczenia, pojednania i porozumienia, nigdy nie dał wyrazić zgody na rozwód i rozmyślne występowanie przeciwko mężowi. Zalegalizowanie nowego związku mojego męża postrzegam jako zalegalizowanie cudzołóstwa („A powiadam wam: Kto oddala swoją żonę (...) a bierze inną popełnia cudzołóstwo, I kto oddaloną bierze za żonę, popełnia cudzołóstwo" (Mt,19.9)). I jako zaproszenie do gorliwszej modlitwy i głębszego zawierzenia. Nasza historia jest ciągle otwarta, ale wiem, że Pan Bóg nie powiedział w niej ostatniego Słowa. Jakie ono będzie i kiedy je wypowie, nie wiem, ale wierzę, że zostanie wypowiedziane dla mnie, mojego męża, naszych dzieci i wszystkich, których nasza historia dotknęła. Będzie ono Dobrą Nowiną dla każdego nas. Bo małżeństwo sakramentalne jest historią świętą, przymierzem, któremu Pan Bóg pozostaje wierny do końca.

Maria

Forum Pomocy "Świadectwa"


Slowo.pl - Małżeństwo o jakim marzymy. Jednym z elementów budowania silnej relacji małżeńskiej jest atrakcyjność współmałżonków dla siebie nawzajem. Może nie brzmi to zbyt duchowo, ale jest to biblijna zasada. Osobą, dla której mam być atrakcyjną kobietą, jest przede wszystkim mój mąż. W wielu związkach dbałość o wzajemną atrakcyjność stopniowo zanika wraz ze stażem małżeńskim, a często zaraz po ślubie. Dbamy o siebie w okresie narzeczeństwa, żeby zdobyć wybraną osobę, lecz gdy małżeństwo staje się faktem, przestajemy zwracać uwagę na swój wygląd. Na przykład żona dba o siebie tylko wtedy, kiedy wychodzi do pracy lub na spotkanie ze znajomymi. Natomiast w domu wita powracającego męża w poplamionym fartuchu, komunikując mu w ten sposób: "Jesteś dla mnie mniej ważny niż mój szef i koledzy w pracy. Dla ciebie nie muszę się już starać". Tego typu postawy szybko zauważają małe dzieci. Pamiętam, jak pewnego dnia ubrałam się w domu bardziej elegancko niż zwykle, a moje dzieci natychmiast zapytały: "Mamusiu, czy będą u nas dzisiaj goście?". Taką sytuację można wykorzystać, by powiedzieć im: "Dbam o siebie dla was, bo to wy jesteście dla mnie najważniejszymi osobami, dla których chcę być atrakcyjną osobą". Nie oznacza to wcale potrzeby kupowania najdroższych ubrań czy kosmetyków. Dbałość o wygląd jest sposobem wyrażenia współmałżonkowi, jak ważną jest dla nas osobą: "To Bóg mi ciebie darował. Poprzez troskę o higienę i wygląd chcę ci wyrazić, jak bardzo mocno cię kocham". Ta zasada dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn."Wszystko możliwe jest dla tego, kto wierzy" (Mk 9,23)
"Nie bój się, wierz tylko!" (Mk 5,36)


Słowa Jezusa nie pozostawiają żadnych wątpliwości: "Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie" (J 6, 53). Ile tego życia będziemy mieli w sobie tu na ziemi, tyle i tylko tyle zabierzemy w świat wieczności. I na bardzo długo możemy znaleźć się w czyśćcu, aby dojść do pełni życia, do miary nieba.
Pamiętajmy jednak, że w Kościele nic nie jest magią. Jezus podczas swojego ziemskiego nauczania mówił:
- do kobiety kananejskiej:
«O niewiasto wielka jest twoja wiara; niech ci się stanie, jak chcesz!» (Mt 15,28)
- do kobiety, która prowadziła w mieście życie grzeszne:
«Twoja wiara cię ocaliła, idź w pokoju!» (Łk 7,37.50)
- do oczyszczonego z trądu Samarytanina:
«Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła» (Łk 17,19)
- do kobiety cierpiącej na krwotok:
«Ufaj, córko! Twoja wiara cię ocaliła» (Mt 9,22)
- do niewidomego Bartymeusza:
«Idź, twoja wiara cię uzdrowiła» (Mk 10,52)


Modlitwa o odrodzenie małżeństwa

Panie, przedstawiam Ci nasze małżeństwo – mojego męża (moją żonę) i mnie. Dziękuję, że nas połączyłeś, że podarowałeś nas sobie nawzajem i umocniłeś nasz związek swoim sakramentem. Panie, w tej chwili nasze małżeństwo nie jest takie, jakim Ty chciałbyś je widzieć. Potrzebuje uzdrowienia. Jednak dla Ciebie, który kochasz nas oboje, nie ma rzeczy niemożliwych. Dlatego proszę Cię:

- o dar szczerej rozmowy,
- o „przemycie oczu”, abyśmy spojrzeli na siebie oczami Twojej miłości, która „nie pamięta złego” i „we wszystkim pokłada nadzieję”,
- o odkrycie – pośród mnóstwa różnic – tego dobra, które nas łączy, wokół którego można coś zbudować (zgodnie z radą Apostoła: zło dobrem zwyciężaj),
- o wyjaśnienie i wybaczenie dawnych urazów, o uzdrowienie ran i wszystkiego, co chore, o uwolnienie od nałogów i złych nawyków.

Niech w naszym małżeństwie wypełni się wola Twoja.
Niech nasza relacja odrodzi się i ożywi, przynosząc owoce nam samym oraz wszystkim wokół. Ufam Tobie, Jezu, i już teraz dziękuję Ci za wszystko, co dla nas uczynisz. Uwielbiam Cię w sercu i błogosławię w całym moim życiu. Amen..

Święty Józefie, sprawiedliwy mężu i ojcze, który z takim oddaniem opiekowałeś się Jezusem i Maryją – wstaw się za nami. Zaopiekuj się naszym małżeństwem. Powierzam Ci również inne małżeństwa, szczególnie te, które przeżywają jakieś trudności. Proszę – módl się za nami wszystkimi! Amen!


Modlitwa o siedem Darów Ducha Świętego

Duchu Święty, Ty nas uświęcasz, wspomagając w pracy nad sobą. Ty nas pocieszasz wspierając, gdy jesteśmy słabi i bezradni. Proszę Cię o Twoje dary:

1. Proszę o dar mądrości, bym poznał i umiłował Prawdę wiekuistą, ktorą jesteś Ty, moj Boże.
2. Proszę o dar rozumu, abym na ile mój umysł może pojąć, zrozumiał prawdy wiary.
3. Proszę o dar umiejętności, abym patrząc na świat, dostrzegał w nim dzieło Twojej dobroci i mądrości i abym nie łudził się, że rzeczy stworzone mogą zaspokoić wszystkie moje pragnienia.
4. Proszę o dar rady na chwile trudne, gdy nie będę wiedział jak postąpić.
5. Proszę o dar męstwa na czas szczególnych trudności i pokus.
6. Proszę o dar pobożności, abym chętnie obcował z Tobą w modlitwie, abym patrzył na ludzi jako na braci, a na Kościół jako miejsce Twojego działania.
7. Na koniec proszę o dar bojaźni Bożej, bym lękał się grzechu, który obraża Ciebie, Boga po trzykroć Świętego. Amen.


Akt poświęcenia się Niepokalanemu Sercu Maryi

Obieram Cię dziś, Maryjo, w obliczu całego dworu niebieskiego, na moją Matkę i Panią. Z całym oddaniem i miłością powierzam i poświęcam Tobie moje ciało i moją duszę, wszystkie moje dobra wewnętrzne i zewnętrzne, a także zasługi moich dobrych uczynków przeszłych, teraźniejszych i przyszłych. Tobie zostawiam całkowite i pełne prawo dysponowania mną jak niewolnikiem oraz wszystkim, co do mnie należy, bez zastrzeżeń, według Twojego upodobania, na większą chwałę Bożą teraz i na wieki. Amen.

św. Ludwik de Montfort

Pełnia modlitwyWe czci niech będzie małżeństwo pod każdym względem i łoże nieskalane... (Hbr 13,4a) - konferencja dr Mieczysława Guzewicza (www.mojemalzenstwo.pl), małżonka, ojca trojga dzieci, doktora teologii biblijnej, członka Rady Episkopatu Polski ds. Rodziny - Górka Klasztorna 2007.04.20-22 - część 1We czci niech będzie małżeństwo pod każdym względem i łoże nieskalane... (Hbr 13,4a) - konferencja dr Mieczysława Guzewicza (www.mojemalzenstwo.pl), małżonka, ojca trojga dzieci, doktora teologii biblijnej, członka Rady Episkopatu Polski ds. Rodziny - Górka Klasztorna 2007.04.20-22 - część 2Kto powinien rządzić w małżeństwie? - ks. Piotr PawlukiewiczKapitanie, dokąd płyniecie? - ks. Piotr PawlukiewiczJakie są nasze rzeczywiste wielkie pragnienia? - ks. Piotr PawlukiewiczOdpowiedzialność za miłość - dr Wanda Półtawska - psychiatra Bitwa toczy się o nasze serca - ks. Piotr PawlukiewiczKto się Mnie dotknął? - ks. Piotr Pawlukiewicz Miłość jest trudna - ks. Piotr Pawlukiewicz
Przebaczenie i cierpienie w małżeństwie - dr M. Guzewicz, teolog-biblistaZ każdej trudnej sytuacji jest dobre wyjście - ks. Piotr PawlukiewiczMłodzież - ks. Piotr PawlukiewiczSex, poezja czy rzemiosloWalentynki - ks. Piotr Pawlukiewicz Mężczyźni - ks. Piotr PawlukiewiczFałszywe miłosierdzie - ks. Piotr PawlukiewiczSakrament małżeństwa a dobro dziecka - ks. Piotr Pawlukiewicz
W 2002 roku Jan Paweł II potępiając w ostrych słowach rozwody powiedział, że adwokaci jako ludzie wolnego zawodu, muszą
zawsze odmawiać użycia swoich umiejętności zawodowych do sprzecznego ze sprawiedliwością celu, jakim jest rozwód.
KAI
Ks. dr Marek Dziewiecki - Miłość nigdy nie pomaga w złym. Właśnie dlatego doradca katolicki w żadnej sytuacji nie proponuje krzywdzonemu małżonkowi rozwodu, gdyż nie wolno nikomu proponować łamania przysięgi złożonej wobec Boga i człowieka.

Bitwa toczy się o nasze serce - ks. Piotr Pawlukiewicz


Kto powinien rządzić w małżeństwie? - ks. Piotr Pawlukiewicz


Kiedy rodzi się dziecko, mąż idzie na bok - ks. Piotr Pawlukiewicz


Do kobiety trzeba iść już z siłą ducha nie po to, by tę siłę zyskać - ks. Piotr Pawlukiewicz


Czy kochasz swojego męża tak, aby dać z siebie wszystko i go uratować? - ks. Piotr Pawlukiewicz


Jakie są nasze rzeczywiste wielkie pragnienia? Czy takie jak Bartymeusza? - ks. Piotr Pawlukiewicz


Miłość jest trudna: Kryzys nigdy nie jest końcem - "Katechizm Poręczny" ks. Piotra Pawlukiewicza


Ze względu na "dobro dziecka" małżonkowie sakramentalni mają żyć osobno? - ks. Piotr Pawlukiewicz


Cierpienie i przebaczenie w małżeństwie - konferencja dr Mieczysława Guzewicza, teologa-biblisty


Co to znaczy "moja była żona"? - dr Wanda Półtawska - psychiatra, członek Papieskiej Rady ds. Rodziny


"We czci niech będzie małżeństwo pod każdym względem i łoże nieskalane" (Hbr 13,4a) - dr M. Guzewicz


Nic nie usprawiedliwia rozwodu, gdyż od 1999 r. obowiązuje w Polsce ustawa o separacji :: Każdy rozwód jest wyjątkowy

protest1
Protest w obronie dzieci >>
Książki warte Twojego czasu ---> książki gratis w zakładce *biuletyn*
Strona wygenerowana w 0,02 sekundy. Zapytań do SQL: 8