Celem tego forum jest niesienie pomocy małżonkom przeżywającym kryzys na każdym jego etapie, którzy chcą ratować
swoje sakramentalne małżeństwa, także po rozwodzie i gdy ich współmałżonkowie są uwikłani w niesakramentalne związki
Portal  RSSRSS  BłogosławieństwaBłogosławieństwa  RekolekcjeRekolekcje  Ruch Wiernych SercRuch Wiernych Serc  12 kroków12 kroków  StowarzyszenieStowarzyszenie  KronikaKronika
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  FAQFAQ  NagraniaNagrania  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki

Poprzedni temat «» Następny temat
Papież Franciszek o stwierdzaniu nieważności małżeństwa
Autor Wiadomość
helenast
[Usunięty]

Wysłany: 2015-09-14, 21:16   

vernon napisał/a:
Tak, wszyscy potępiają.


Nieprawda. Nieuczciwie pogrywasz …

Jesteś zły, rozżalony bo nie wszyscy przyznali Ci rację ? … A muszą ? … A czy brałeś pod uwagę Twój błąd myślowy ? że jednak nie jest tak jak myślisz, mówisz ?

vernon napisał/a:
Wyjaśnię wam o co chodzi z kościelnymi rozwodami.


uwaga ! unieważnieniem małżeństwa
- rozumiemy o co chodzi

vernon napisał/a:
Nagle w małżeństwie pojawia się kryzys, para trafia na przesłuchanie,


nagle się nie pojawia kryzys, a para sama nie trafia , występuje o to jedno ze współmałżonków lub oboje

vernon napisał/a:
gdzie poszukują winy w przeszłości. Gdzieś tam ukryta w historii ich życia kryje się jakaś nienazwana WINA


wina= przyczyna

vernon napisał/a:
która dyskwalifikuje człowieka,


nikt nikogo nie dyskwalifikuje

vernon napisał/a:
okazuje się, że wszystko, czemu poświęcił pół życia - to nic, to nie istnieje, nie było tego. Należy to wymazać.


było i jest ważne

Wiesz, tak czytając Twoje wpisy wyczuwam ogromny Twój żal, złość, nienawiść, chęć odegrania się na kimś … Twój bunt nie rozwiąże problemów,nie uwolni od złych emocji, a jedynie je pogłębi …

Kogo i za co oskarżasz ? Może system? może ludzi, księży ? … A czy własną winę w kryzysie Twojego małżeństwa dostrzegłeś? czy przyjąłeś do wiadomości oraz uznałeś ją ?
 
     
vernon
[Usunięty]

Wysłany: 2015-09-14, 21:34   

helenast napisał/a:

Wiesz, tak czytając Twoje wpisy wyczuwam ogromny Twój żal, złość, nienawiść, chęć odegrania się na kimś … Twój bunt nie rozwiąże problemów,nie uwolni od złych emocji, a jedynie je pogłębi …

Kogo i za co oskarżasz ? Może system? może ludzi, księży ? … A czy własną winę w kryzysie Twojego małżeństwa dostrzegłeś? czy przyjąłeś do wiadomości oraz uznałeś ją ?


Jak ja lubię, kiedy ktoś wie lepiej, co ja myślę i o co mi chodzi, po prostu (moderacja) to lubię.
Przedstawiam fakty, próbuję ukazać obrazowo, w czym tkwi zło, a Ty w odpowiedzi występujesz ze swoimi odczuciami na temat moich domniemanych odczuć.
Twoja odpowiedź jest NIE NA TEMAT, jakkolwiek może Ci się wydawać że mnie przejrzałaś i że jeśli ktoś skrytykuje Twoje ulubione poglądy, to tak naprawdę musi być jakiś poraniony wewnętrznie, nie wie co pisze i nie odpowiada za to, bo w rzeczywistości chodzi mu o zupełnie coś innego.
Jeśli nie masz nic do powiedzenia nt zła jakie rodzi się w kościele, a które ja próbowałem tu naświetlić - to przecież nie musisz mi odpisywać.
Ostatnio zmieniony przez 2015-09-15, 06:50, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
helenast
[Usunięty]

Wysłany: 2015-09-14, 22:09   

popatrz ile mi zarzuciłeś … ja nie napisałam że Cię przejrzałam, że wiem co czujesz,że tak jest co piszę … opisałam tylko swoje odczucia ,przypuszczenia, a nie fakty …
W moim wpisie jest wiele znaków zapytania , a nie wykrzykników … Sam wmawiasz nam takie postępowanie, a dokładnie to samo robisz ...



rozwód/unieważnienie małżeństwa jest konsekwencją kryzysu = nasze złe postępowanie, zamiatanie pod dywan problemów, brak rozmów, szczerości, prawdziwej miłości , partnerstwa oraz tysiąca x itp.

vernon napisał/a:
Jeśli nie masz nic do powiedzenia nt zła jakie rodzi się w kościele, a które ja próbowałem tu naświetlić - to przecież nie musisz mi odpisywać.


Hm...zło w kościele, zło w ludziach … a widzisz w czymś/ w kimś dobro ?
 
     
iwonabiel
[Usunięty]

Wysłany: 2015-09-14, 23:10   

Jacek-sychar napisał/a:
Chciałbym jeszcze odnieść się do postu Iwonybiel z soboty na tym wątku, tutaj:
http://www.kryzys.org/vie...ghlight=#516286

Bardzo ten post mi się nie podoba. Wszyscy księża wrzuceni do jednego worka. Wszyscy wtrącają się do polityki, są zachłanni, mają nieślubne dzieci, kochanki itp.


I znowu mnie atakujesz?

Gdzie napisałam: wszyscy?

Mało tego - napisałam, że WIEM, że są także inni, wspaniali księża.

Cała reszta wywodu, jako wychodząca z kłamliwego i celowo zmanipulowanego wniosku nadaje się do kosza. Lepiej się czujesz z tym? Myślisz, że ludzie nie pamiętają, co napisałam?

No ale jesteś moderatorem, Tobie wolno.

Nie twierdzę, że księża mają być święci.

Ale to, co robi spora liczba z nich, przekracza daleko zachowanie zwykłych ludzi, którzy tych święceń nie mają nawet.

Mam prawo od księdza wymagać więcej, bo nie jest zwykłym katolikiem, ale katolikiem wyświęconym, który podaje mi Ciało Boże, udziela sakramentów, uwalnia od grzechów podczas spowiedzi. Jeśli to jest za trudne do zrozumienia i mam traktować księży, jak zwykłych ludzi - to powtarzam. Wolę zwykłego człowieka bez święceń, który żyje uczciwie i dla ludzi, niż wyświęconego księdza, który człowieka ma daleko, daleko.

Nie szemram, opowiadam, co widzę, czego jestem świadkiem. Sorry, że nie jestem małpką, która łapkami będzie zasłaniała oczy, uszy i usta.


Dziękuję za wiadomości prywatne, wiem, że nie jestem sama.
 
     
tereska
[Usunięty]

Wysłany: 2015-09-14, 23:19   

Osoby duchowne, są z tego społeczeństwa a nie innego w jakiś sposób odzwierciedlają to co jest obecne w naszym społeczeństwie.
Zawsze będziemy więcej wymagać od ludzi zaufania społecznego duchownych, lekarzy, nauczycieli policjantów itp.Oni są na świeczniku.
Ale jaki mamy wpływ na tych ludzi?
Narzekaniem nikt jeszcze nikogo nie poprawił.

Wolę myśleć co ja mogę zrobić bym ja była lepsza, to wtedy i Kościół i nasz naród będzie lepsze. To jest obszar na który mam wpływ, działka na której mogę pracować.
 
     
vernon
[Usunięty]

Wysłany: 2015-09-15, 12:06   

iwonabiel, Kościół to idea, pomysł Chrystusa. Wśród tylu ludzi w to zaangażowanych trafiają się gorsi, a może nawet jest ich większość.
Żeby być w Kościele, należy trzymać się idei. Oczywiście mogą trafić się ludzie, którzy do tej idei doprowadzą, tak samo jak jest cała masa księży i hierarchów, którzy do niej zniechęcają.

Wyjaśnię Ci to na przykładzie jakiejś nauki, np chemii. Wśród setek czy tysięcy publikacji z chemii ukazujących się co tydzień większość jest średniej jakości. Tak samo jak i spora część chemików publikuje tylko po to, żeby utrzymać się na etacie uczelni.
Ktoś, kto chce zgłębić tę dziedzinę, obserwując jej adeptów i czytając ich prace, mógłby się bardzo zniechęcić.
Przypuszczam że naprawdę wielcy chemicy to wyjątki.
Ale kto naprawdę chce coś z tego pojąć, nie dba o złe przykłady. Ani też zresztą o dobre. Pociąga go sama tematyka. Idzie do przodu sam: wszystko ma pod ręką, książki, internet, także ludzi, z których wiedzy może korzystać, ale jeżeli trafi na kogoś, dla kogo chemia to tylko sposób utrzymania się na posadzie, to nie załamuje się: wzrusza ramionami i idzie do innych, szuka i dąży naprzód, w końcu staje się samodzielny i sam może służyć pomocą i dawać przykład, nawet tym, których uznaje się za wybitnych, a którzy takimi wcale nie są.

Znane jest zjawisko wśród chemików, że kiedy zazwyczaj w starszym wieku chemik zaczyna interesować się filozofią swojej nauki, jej historią i krytyką, czyli zaczyna oceniać innych, porównywać ich, klasyfikować - jest to znak, iż skończył się jako twórca. Dopóki był czynnym chemikiem, szedł naprzód, wspinał się, owszem, przyglądał się kolegom po piórze i korzystał z nich, ale by tylko wyzyskać ich przykład dla swojej twórczości.

Podobnie jest zresztą wśród biegaczy: jeśli taki biegnie i w pewnym momencie zaczyna oglądać się za siebie i obserwować innych - traci prędkość.

Gdy Karenin w "Annie Kareninie" zaczął pisać memoriały oceniające swój urząd, ministerstwo i państwo, wszyscy uznali, że jego kariera zatrzymała się i że jest skończony.

Kiedy ktoś skieruje wzrok na księży, nie starczy mu życia, by wypunktować wszystkie ich grzechy, bo wciąż pojawiają się nowe. Podobnie z hierarchami. Mnie nie podoba się obecny papież. Jego encyklika o ekologii to smutne świadectwo upadku rozumu ludzkiego. Poprzedni też nie był lepszy, czytałem jego encyklikę o "postępie" i po prostu brała litość nad jego niezrozumieniem podstawowych zjawisk społecznych. Potem zresztą abdykował sobie i tyle go było. Ale punktowanie słabości innych nie może mieć końca. Można tak przez całe życie zbierać materiały. To ślepa ulica.
Trzeba patrzeć przed siebie. Wszystko masz pod ręką: Mojżesza, proroków, książki o historii Kościoła, książki o wierze, rozum, żeby wybrać kogoś godnego zaufania i czegoś się odeń dowiedzieć, fora internetowe, telewizję Trwam itd itp;)
 
     
grzegorz_
[Usunięty]

Wysłany: 2015-09-15, 15:29   

vernon napisał/a:
Trzeba patrzeć przed siebie. Wszystko masz pod ręką: Mojżesza, proroków, książki o historii Kościoła

Przeczytaj spokojnie co napisałeś :)
Patrzeć przed siebie czyli czytać historię kościoła?
Historia = przeszłość.
teraz mamy wyzwania XXI wieku i papieża na miarę XXI w nie Papieża Urbana,
który nawoływał do wypraw krzyżowych.



książki o wierze, rozum, żeby wybrać kogoś godnego zaufania i czegoś się odeń dowiedzieć, fora internetowe, telewizję Trwam itd itp;)

Dla milionów ludzi TYM kimś godnym zaufania jest papież Franciszek.
Katolicyzm to nie tylko Polska i nie tylko Europa (tak nawiasem już świecka).
Papież Franciszek z jego franciszkańskim podejściem do świata to przedstawiciel także tych katolików z Afryki, Ameryki Połudn.
Zamiast żałować, że nie jest dokładnie taki jak JPII czy Benedykt powinniśmy
czerpać z tego co nam oferuje.



Ps. W TV Trwam u R.M nie mówią, że papieża trzeba słuchać i poważac?
 
     
vernon
[Usunięty]

Wysłany: 2015-09-15, 16:52   

Ps. W TV Trwam u R.M nie mówią, że papieża trzeba słuchać i poważac?

Posłuchaj to się dowiesz, czemu mnie pytasz?
 
     
zenia1780
[Usunięty]

Wysłany: 2015-09-15, 19:10   

iwonabiel, mam takie pytanie:

jak to:

iwonabiel napisał/a:
Piszę w kulturalny sposób, nie używam wulgaryzmów, piszę tylko o sobie i swoich wątpliwościach. Bóg dał mi prawo do posiadania takowych.

,

a zwłaszcza ta czesć:

iwonabiel napisał/a:
Piszę w kulturalny sposób,


ma sie do tego:

iwonabiel napisał/a:
I znowu mnie atakujesz?

(...)

Cała reszta wywodu, jako wychodząca z kłamliwego i celowo zmanipulowanego wniosku nadaje się do kosza. Lepiej się czujesz z tym? Myślisz, że ludzie nie pamiętają, co napisałam?

No ale jesteś moderatorem, Tobie wolno.



iwonabiel napisał/a:
Wiesz co, Kinga? Nie wiem, po co się rozpisywałaś i to w takim autorytarnym tonie. Myślisz, że jesteś w stanie zmienić światopogląd dorosłej osoby? Nie pytam Cię przecież o to, co sądzisz o moich słowach, nie wiem, po co się więc wypowiadasz.



Jak rozumiem, Tobie Bóg dał prawo do posiadania watpliwości i własnego zdania, innym nie.(?)
Wyjasnij proszę, bo nie rozumiem, co jest atakiem? To ,że ktoś ma inne zdanie niż Ty?

iwonabiel napisał/a:
Myślisz, że ludzie nie pamiętają, co napisałam?

No..., ja własnie pamietam, ale dla upewnienia sie zajrzałam pod wskazany adres i jest tam tak napisane:

iwonabiel napisał/a:

I wiem! Są wspaniali księża! Wiem to.

Ale to margines, tak jak marginesem ludzi są tacy, którym się jeszcze coś chce.



Po pierwsz margines to ile? 90%-99%? Czyli, cała reszta jest taka własnie jak opisałaś?
No więc, jak dla mnie, wrzuciłąś jednak wszystkich do jednego worka, bo margines (w samym swoim wydzwieku) traci się w całości. Czyz nie?

Po drugie, skąd takie statystyki?
 
     
mare1966
[Usunięty]

Wysłany: 2015-09-15, 20:46   

vernon napisał/a:
widzę że masz klapy na oczach.


Nie wiem , czy taka forma kumunikacji jest najwłaściwsza . :mrgreen:


vernon napisał/a:
Moim zdaniem papież pisząc o ekologii myli się w wielu punktach.

Przyznam , że nie wiem co tam pisze , ale chętnie bym sie dowiedział
w czym się myli .
Może podaj w tych kilku punktach , hasłowo .
 
     
mare1966
[Usunięty]

Wysłany: 2015-09-15, 20:59   

vernon napisał/a:
Trzeba patrzeć przed siebie. Wszystko masz pod ręką: Mojżesza, proroków, książki o historii Kościoła, książki o wierze, rozum, żeby wybrać kogoś godnego zaufania i czegoś się odeń dowiedzieć, fora internetowe, telewizję Trwam itd itp;)


Doceniam samodzielne myślenie , ale łatwo można się też pogubić w tym labiryncie
wiedzy jak i własnego intelektu .
Trzeba pamiętać o własnej ograniczoności i mieć trochę pokory .
Wiara nie jest tylko dla mędrców , a może im właśnie najtrudniej .
Jezus nie wybrał sobie intelektualistów do głoszenia ewangelii .
Nie oni zresztą , a Duch Święty w nich głosił .
 
     
rafalj
[Usunięty]

Wysłany: 2015-09-15, 21:29   

mare1966 napisał/a:
vernon napisał/a:
Trzeba patrzeć przed siebie. Wszystko masz pod ręką: Mojżesza, proroków, książki o historii Kościoła, książki o wierze, rozum, żeby wybrać kogoś godnego zaufania i czegoś się odeń dowiedzieć, fora internetowe, telewizję Trwam itd itp;)


Doceniam samodzielne myślenie , ale łatwo można się też pogubić w tym labiryncie
wiedzy jak i własnego intelektu .
Trzeba pamiętać o własnej ograniczoności i mieć trochę pokory .
Wiara nie jest tylko dla mędrców , a może im właśnie najtrudniej .
Jezus nie wybrał sobie intelektualistów do głoszenia ewangelii .
Nie oni zresztą , a Duch Święty w nich głosił .


Chciałem nawiązać do:

Abraham odparł: "Mają Mojżesza i Proroków, niechże ich słuchają!" "Nie, ojcze Abrahamie - odrzekł tamten - lecz gdyby kto z umarłych poszedł do nich, to się nawrócą". Odpowiedział mu: "Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą
 
     
kinga2
[Usunięty]

Wysłany: 2015-09-15, 22:07   

Czesc postow dotyczacych encyklik przenioslam tu:
http://www.kryzys.org/vie...c5965e1644c9b07

zeby nie odchodzic tu od glownego watku, zapraszam na nowe miejsce.
 
     
GregAN
[Usunięty]

Wysłany: 2015-09-15, 23:12   

iwonabiel napisał/a:
No ale jesteś moderatorem, Tobie wolno.

Nie twierdzę, że księża mają być święci.

Ale to, co robi spora liczba z nich, przekracza daleko zachowanie zwykłych ludzi, którzy tych święceń nie mają nawet.

Mam prawo od księdza wymagać więcej, bo nie jest zwykłym katolikiem, ale katolikiem wyświęconym, który podaje mi Ciało Boże, udziela sakramentów, uwalnia od grzechów podczas spowiedzi. Jeśli to jest za trudne do zrozumienia i mam traktować księży, jak zwykłych ludzi - to powtarzam. Wolę zwykłego człowieka bez święceń, który żyje uczciwie i dla ludzi, niż wyświęconego księdza, który człowieka ma daleko, daleko.

Nie szemram, opowiadam, co widzę, czego jestem świadkiem. Sorry, że nie jestem małpką, która łapkami będzie zasłaniała oczy, uszy i usta.

iwonabiel,
możemy się spierać, możemy się nawet kłócić,
ale czy warto traktować siebie jako poniżaną ?
Masz prawo do swojego zdania, ładnie je wyrażasz,
to czy potrzebny jest w nich taki ładunek negatywnych emocji ?

Nawet, jeżeli ktoś Ci zwróci uwagę, to z pewnością nie dlatego że chce Cię poniżyć, dokuczyć czy odebrać prawo do swojej racji albo siebie wywyższyć.
A nawet, gdyby tak było to jest to jego problem, nie musisz się tym jego problemem przejmować.
Lepiej założyć, że ot po prostu tak uważa, ma do tego prawo, a może dlatego że miał dzień dołka intelektualnego to wyraził się mało komunikatywnie :mrgreen:
Jeżeli, Ci kiedyś dokuczyłem to przepraszam. :oops:

Kiedy mówimy o duchownych, to mówimy o osobach z naszego Kościoła.
Do którego miedzy innymi należysz Ty, ja, mare, zenia.
Nie oczekujmy od księdza więcej niż od siebie.
Powinno być tak, że to on oczekuje od siebie więcej niż od nas.
Ale nie nam osądzić czy tak jest.

Jeżeli mówimy o pedofilu, to jest to przestępca.
Niezależnie czy jest osobą świecką czy duchowną.
Koniec kropka.

Kiedy z tego powodu złorzeczymy na "większą cześć" kapłanów, to
po pierwsze zaczynamy widzieć w każdym kapłanie pedofila, a to przecież potwornie niesprawiedliwe założenie, ( uwierz mi, koszmarna potwarz)
a po drugie tak naprawdę to oskarżamy siebie samych.

Siebie samych, ponieważ wszyscy księża wywodzą się z nas - z naszych rodzin, naszych sąsiadów, kolegów z klasy, znajomych. Są to ludzie z naszego otoczenia, którego zachowanie, poglądy są poglądami które po części sami kreujemy.

Dokładnie tak samo, z każdym innych złym czy nawet przestępczym zachowaniem.
Trzeba je nazwać po imieniu i zmieniać samych siebie, żeby następni księża wyrastali w innym, lepszym otoczeniu.

Tak pięknie doradzałaś Obudzonemu, zmianę siebie zamiast narzekania,
( Tak pięknie, że aż mnie poniosło. Szczególnie, kiedy zobaczyłem Twój wpis w wątku zdradzanej kobiety, zupełnie inne przesłanie :shock: )
no to może zamiast narzekać, weźmiemy się do roboty ?
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



Grupa Wsparcia "Samarytanka" >>












Dla tych, którzy kochają - propozycja wzoru odpowiedzi na pozew rozwodowy


Poniższy wzór ma charakter orientacyjny i nie zastępuje porady prawnej. W odpowiedzi na pozew warto odnieść się do wszystkich twierdzeń pozwu i zadbać o to, aby nasza odpowiedź była zgodna z prawdą.



W odpowiedzi na pozew wnoszę o oddalenie powództwa w całości i nie rozwiązywanie małżeństwa stron przez rozwód.

UZASADNIENIE

Pomimo trudności jakie nasz związek przechodził i przechodzi uważam, że nadal można go uratować. Małżeństwa nie zawiera się na chwilę i nie zrywa w momencie, gdy dzieje się coś niedobrego. Pragnę nadmienić, iż w przyszłości nie zamierzam się już z nikim innym wiązać. Podjąłem (podjęłam) bowiem decyzję, że będę z żoną (mężem) na zawsze i dołożę wszelkich starań, aby nasze małżeństwo przetrwało. Scalenie związku jest możliwe nawet wtedy, gdy tych dobrych uczuć w nas nie ma. Lecz we mnie takie uczucia nadal są i bardzo kocham swoją żonę (męża), pomimo, iż w chwili obecnej nie łączy nas więź fizyczna. Jednak wyrażam pragnienie ratowania Naszego małżeństwa i gotowy (gotowa) jestem podjąć trud jaki się z tym wiąże. Uważam, że przy odrobinie dobrej woli możemy odbudować dobrą relację miłości.

Dobro mojej żony (męża) jest dla mnie po Bogu najważniejsze. Przed Bogiem to bowiem ślubowałem (ślubowałam).

Moim zdaniem każdy związek ma swoje trudności, a nieporozumienia jakie wydarzyły się między nami nie są powodem, aby przekreślić nasze małżeństwo i rozbijać naszą rodzinę. Myślę, że każdy rozwód negatywnie wpływa nie tylko na współmałżonków, ale także na ich rodziny, dzieci i krzywdzi niepotrzebnie wiele bliskich sobie osób. Oddziaływuje również negatywnie na inne małżeństwa.

Z moją (moim) żoną (mężem) znaliśmy się długo przed zawarciem naszego małżeństwa i uważam, że był to wystarczający czas na wzajemne poznanie się. Po razem przeżytych "X" latach (jako para, narzeczeni i małżonkowie) żona (mąż) jest dla mnie zbyt ważną osobą, aby przekreślić większość wspólnie spędzonych lat. Według mnie w naszym związku nie wygasły więzi emocjonalne i duchowe. Podkreślam, iż nadal kocham żonę (męża) i pomimo, że oddaliliśmy się od siebie, chcę uratować nasze małżeństwo. Osobiście wyrażam wolę i chęć naprawy naszych małżeńskich relacji, gdyż mam przekonanie, że każdy związek małżeński dotknięty poważnym kryzysem jest do uratowania.

Orzeczenie rozwodu spowodowałoby, że ucierpiałoby dobro wspólnych małoletnich dzieci stron oraz byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Dzieci potrzebują stabilnego emocjonalnego kontaktu z obojgiem rodziców oraz podejmowania przez obie strony wszelkich starań, by zaspokoić potrzeby rodziny. Rozwód grozi osłabieniem lub zerwaniem więzi emocjonalnej dzieci z rodzicem zamieszkującym poza rodziną. Rozwód stron wpłynie także niekorzystnie na ich rozwój intelektualny, społeczny, psychiczny i duchowy, obniży ich status materialny i będzie usankcjonowaniem niepoważnego traktowania instytucji rodziny.

Jestem katolikiem (katoliczką), osobą wierzącą. Moje przekonania religijne nie pozwalają mi wyrazić zgody na rozwód, gdyż jak mówi w punkcie 2384 Katechizm Kościoła Katolickiego: "Rozwód znieważa przymierze zbawcze, którego znakiem jest małżeństwo sakramentalne", natomiast Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego w punkcie 347 nazywa rozwód jednym z najcięższych grzechów, który godzi w sakrament małżeństwa.

Wysoki Sądzie, proszę o danie nam szansy na uratowanie naszego małżeństwa. Uważam, ze każda rodzina, w tym i nasza, na to zasługuje. Nie zmienię zdania w tej ważnej sprawie, bo wtedy będę niewiarygodny w każdej innej. Brak wyrażenia mojej zgody na rozwód nie wskazuje na to, iż kierują mną złe emocje tj. złość czy złośliwość. Jednocześnie zdaję sobie sprawę, że nie zmuszę żony (męża) do miłości. Rozumiem, że moja odmowa komplikuje sytuację, ale tak czuję, takie są moje przekonania religijne i to dyktuje mi serce.

Bardzo kocham moją (mojego) żonę (męża) i w związku z powyższym wnoszę jak na wstępie.



List Episkopatu Polski na święto św. Rodziny

Warto jeszcze raz podkreślić, że u podstaw każdej rodziny stoi małżeństwo. Chrześcijańskie patrzenie na małżeństwo w pełni uwzględnia wyjątkową naturę tej wspólnoty osób. Małżeństwo to związek mężczyzny i niewiasty, zawierany na całe ich życie, i z tej racji pełniący także określone zadania społeczne. Chrystus podkreślił, że mężczyzna opuszcza nawet ojca i matkę, aby złączyć się ze swoją żoną i być z nią przez całe życie jako jedno ciało (por. Mt 19,6). To samo dotyczy niewiasty. Naszym zadaniem jest nieustanne przypominanie, iż tylko tak rozumianą wspólnotę mężczyzny i niewiasty wolno nazywać małżeństwem. Żaden inny związek osób nie może być nawet przyrównywany do małżeństwa. Chrześcijanie decyzję o zawarciu małżeństwa wypowiadają wobec Boga i wobec Kościoła. Tak zawierany związek Chrystus czyni sakramentem, czyli tajemnicą uświęcenia małżonków, znakiem swojej obecności we wszystkich ich sprawach, a jednocześnie źródłem specjalnej łaski dla nich. Głębia duchowości chrześcijańskich małżonków powstaje właśnie we współpracy z łaską sakramentu małżeństwa. więcej >>



Wszechświat na miarę człowieka

Wszechświat jest ogromny. Żeby sobie uzmysłowić rozmiary wszechświata, załóżmy, że odległość Ziemia - Słońce to jeden milimetr. Wtedy najbliższa gwiazda znajduje się mniej więcej w odległości 300 metrów od Słońca. Do Słońca mamy jeden milimetr, a do najbliższej gwiazdy około 300 metrów. Słońce razem z całym otoczeniem gwiezdnym tworzy ogromny system zwany Droga Mleczną (galaktykę w kształcie ogromnego dysku). W naszej umownej skali ten ogromny dysk ma średnicę około 6 tysięcy kilometrów, czyli mniej więcej tak, jak stąd do Stanów Zjednoczonych. Światło zużywa na przebycie od jednego końca tego dysku do drugiego - około 100 tysięcy lat. W tym dysku mieści się około 100 miliardów gwiazd. To jest ogromny dysk! Jeszcze mniej więcej sto lat temu uważano, że to jest cały wszechświat. Okazało się, że tak wcale nie jest. Wszechświat jest znacznie, znacznie większy! Jeżeli te 6 tysięcy kilometrów znowu przeskalujemy, tym razem do jednego centymetra, to cały wszechświat, który potrafimy zaobserwować (w tej skali) jest kulą o średnicy 3 kilometrów. I w tym właśnie obszarze, jest około 100 miliardów galaktyk (czyli takich dużych systemów gwiezdnych, oczywiście różnych kształtów, różnych wielkości). To właśnie jest cały wszechświat, który potrafimy badać metodami fizycznymi, wykorzystując techniki astronomiczne. (Wszechświat na miarę człowieka >>>)



Musicie zawsze powstawać!

Możecie rozerwać swoje fotografie
i zniszczyć prezenty.
Możecie podeptać swoje szczęśliwe wspomnienia
i próbować dzielić to, co było dla dwojga.
Możecie przeklinać Kościół i Boga.

Ale Jego potęga nie może nic uczynić
przeciw waszej wolności.
Bo jeżeli dobrowolnie prosiliście Go,
by zobowiązał się z wami...
On nie może was "rozwieść".

To zbyt trudne?
A kto powiedział, że łatwo być
człowiekiem wolnym i odpowiedzialnym.
Miłość się staje
Jest miłością w marszu, chlebem codziennym.

Nie jest umeblowana mieszkaniem,
ale domem do zbudowania i utrzymania,
a często do remontu.
Nie jest triumfalnym "TAK",
ale jest mnóstwem "tak",
które wypełniają życie, pośród mnóstwa "nie".

Człowiek jest słaby, ma prawo zbłądzić!
Ale musi zawsze powstawać i zawsze iść.
I nie wolno mu odebrać życia,
które ofiarował drugiemu; ono stało się nim.

Michel Quoist



Rozważania o wierze/Dynamizm wiary/Zwycięstwo przez wiarę

Klasycznym tekstem biblijnym ukazującym w świetle wiary wartość i sens środków ubogich jest scena walki z Amalekitami. W czasie przejścia przez pustynię, w drodze do Ziemi Obiecanej, dochodzi do walki pomiędzy Izraelitami a kontrolującymi szlaki pustyni Amalekitami (zob. Wj 17, 8-13). Mojżesz to Boży człowiek, który wie, w jaki sposób może zapewnić swoim wojskom zwycięstwo. Gdyby był strategiem myślącym jedynie po ludzku, stanąłby sam na czele walczących, tak jak to zwykle bywa w strategii. Przecież swoją postawą na pewno by ich pociągał, tak byli wpatrzeni w niego. On zaś zrobił coś, co z punktu widzenia strategii wojskowej było absurdalne - wycofał się, zostawił wojsko pod wodzą swego zastępcy Jozuego, a sam odszedł na wzgórze, by tam się modlić. Wiedział on, człowiek Boży, człowiek modlitwy, kto decyduje o losach świata i o losach jego narodu. Stąd te wyciągnięte na szczycie wzgórza w geście wiary ramiona Mojżesza. Między nim a doliną, gdzie toczy się walka, jest ścisła łączność. Kiedy ręce mu mdleją, to jego wojsko cofa się. On wie, co to znaczy - Bóg chce, aby on wciąż wysilał się, by stale wyciągał ręce do Pana. Gdy ręce zupełnie drętwiały, towarzyszący Mojżeszowi Aaron i Chur podtrzymywali je. Przez cały więc dzień ten gest wyciągniętych do Pana rąk towarzyszył walce Izraelitów, a kiedy przyszedł wieczór, zwycięstwo było po ich stronie. To jednak nie Jozue zwyciężył, nie jego wojsko walczące na dole odniosło zwycięstwo - to tam, na wzgórzu, zwyciężył Mojżesz, zwyciężyła jego wiara.

Gdyby ta scena miała powtórzyć się w naszych czasach, wówczas uwaga dziennikarzy, kamery telewizyjne, światła reflektorów skierowane byłyby tam, gdzie Jozue walczy. Wydawałoby się nam, że to tam się wszystko decyduje. Kto z nas próbowałby patrzeć na samotnego, modlącego się gdzieś człowieka? A to ten samotny człowiek zwycięża, ponieważ Bóg zwycięża przez jego wiarę.

Wyciągnięte do góry ręce Mojżesza są symbolem, one mówią, że to Bóg rozstrzyga o wszystkim. - Ty tam jesteś, który rządzisz, od Ciebie wszystko zależy. Ludzkiej szansy może być śmiesznie mało, ale dla Ciebie, Boże, nie ma rzeczy niemożliwych. Gest wyciągniętych dłoni, tych mdlejących rąk, to gest wiary, to ubogi środek wyrażający szaleństwo wiary w nieskończoną moc i nieskończoną miłość Pana.

ks. Tadeusz Dajczer "Rozważania o wierze"


Małżeństwo nierozerwalne?!... - wierność mimo wszystko

„Ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że ciebie nie opuszczę aż do śmierci" - to tekst przysięgi małżeńskiej wypowiadany bez żadnych warunków uzupełniających. Początek drogi. Niezapisana karta z podpisem: „aż do śmierci". A co, gdy pojawią się trudności, kryzys, zdrada?...

„Wtedy przystąpili do Niego faryzeusze, chcąc Go wystawić na próbę, zadali Mu pyta-nie: «Czy wolno oddalić swoją żonę z jakiegokolwiek powodu?» On im odpowiedział: «czy nie czytaliście, że Stwórca od początku stworzył ich mężczyzną i kobietą? Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i będą oboje jednym ciałem. A tak nie są już dwojgiem, lecz jednym ciałem. Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela»"(Mt 19, 3-5). Dwanaście lat temu nasilający się kryzys, którego skutkiem byt nowy związek mojego męża, separacja i rozwód, doprowadził do rozpadu moje małżeństwo. Porozumienie zostało zerwane. Zepchnięta na dalszy plan, wyeliminowana z życia, nigdy w swoim sercu nie przestałam być żoną mojego męża. Sytuacje, wobec których stawałam, zda-wały się przerastać moją wytrzymałość, odbierały nadzieję, niszczyły wszystko we mnie i wokół mnie. Widziałam, że w tych trudnych chwilach Bóg stawał przy mnie i mówił: „wystarczy ci mojej łaski", „Ja jestem z wami po wszystkie dni aż do skończenia świata". Był Tym, który uczył mnie, jak nieść krzyż zerwanej jedności, rozbitej rodziny, zdrady, zaparcia, odrzucenia, szyderstwa, cynizmu, własnej słabości, popełnionych grzechów i błędów. Podnosił, nawracał, przebaczał, uczyt przebaczać. Kochał. Akceptował. Prowadził. Nadawał swój sens wydarzeniom, które po ludzku zdawały się nie mieć sensu. Byt wierny przymierzu, które zawarł z nami przed laty przez sakrament małżeństwa. Teraz wiem, że małżeństwo chrześcijańskie jest czym innym niż małżeństwo naturalne. Jest wielką łaską, jest historią świętą, w którą angażuje się Pan Bóg. Jest wydarzeniem, które sprawia, „że mąż i żona połączeni przez sakrament to nie przypadkowe osoby, które się dobrały lub nie, lecz te, którym Bóg powiedział «tak», by się stały jednym ciałem, w drodze do zbawienia".

Ja tę nadzwyczajność małżeństwa sakramentalnego zaczęłam widzieć niestety późno, bo w momencie, gdy wszystko zaczęto się rozpadać. W naszym małżeństwie byliśmy najpierw my: mój mąż, dzieci, ja i wszystko inne. Potem Pan Bóg, taki na zasadzie pomóż, daj, zrób. Nie Ten, ku któremu zmierza wszystko. Nie Bóg, lecz bożek, który zapewnia pomyślność planom, spełnia oczekiwania, daje zdrowie, zabiera trudności... Bankructwo moich wyobrażeń o małżeństwie i rodzinie stało się dla mnie źródłem łaski, poprzez którą Bóg otwierał mi oczy. Pokazywał tę miłość, z którą On przyszedł na świat. Stawał przy mnie wyszydzony, opluty, odepchnięty, fałszywie osądzony, opuszczony, na drodze, której jedyną perspektywą była haniebna śmierć, I mówił: to jest droga łaski, przez którą przychodzi zbawienie i nowe życie, czy chcesz tak kochać? Swoją łaską Pan Bóg nigdy nie pozwolił mi zrezygnować z modlitwy za mojego męża i o jedność mojej rodziny, budowania w sobie postawy przebaczenia, pojednania i porozumienia, nigdy nie dał wyrazić zgody na rozwód i rozmyślne występowanie przeciwko mężowi. Zalegalizowanie nowego związku mojego męża postrzegam jako zalegalizowanie cudzołóstwa („A powiadam wam: Kto oddala swoją żonę (...) a bierze inną popełnia cudzołóstwo, I kto oddaloną bierze za żonę, popełnia cudzołóstwo" (Mt,19.9)). I jako zaproszenie do gorliwszej modlitwy i głębszego zawierzenia. Nasza historia jest ciągle otwarta, ale wiem, że Pan Bóg nie powiedział w niej ostatniego Słowa. Jakie ono będzie i kiedy je wypowie, nie wiem, ale wierzę, że zostanie wypowiedziane dla mnie, mojego męża, naszych dzieci i wszystkich, których nasza historia dotknęła. Będzie ono Dobrą Nowiną dla każdego nas. Bo małżeństwo sakramentalne jest historią świętą, przymierzem, któremu Pan Bóg pozostaje wierny do końca.

Maria

Forum Pomocy "Świadectwa"


Slowo.pl - Małżeństwo o jakim marzymy. Jednym z elementów budowania silnej relacji małżeńskiej jest atrakcyjność współmałżonków dla siebie nawzajem. Może nie brzmi to zbyt duchowo, ale jest to biblijna zasada. Osobą, dla której mam być atrakcyjną kobietą, jest przede wszystkim mój mąż. W wielu związkach dbałość o wzajemną atrakcyjność stopniowo zanika wraz ze stażem małżeńskim, a często zaraz po ślubie. Dbamy o siebie w okresie narzeczeństwa, żeby zdobyć wybraną osobę, lecz gdy małżeństwo staje się faktem, przestajemy zwracać uwagę na swój wygląd. Na przykład żona dba o siebie tylko wtedy, kiedy wychodzi do pracy lub na spotkanie ze znajomymi. Natomiast w domu wita powracającego męża w poplamionym fartuchu, komunikując mu w ten sposób: "Jesteś dla mnie mniej ważny niż mój szef i koledzy w pracy. Dla ciebie nie muszę się już starać". Tego typu postawy szybko zauważają małe dzieci. Pamiętam, jak pewnego dnia ubrałam się w domu bardziej elegancko niż zwykle, a moje dzieci natychmiast zapytały: "Mamusiu, czy będą u nas dzisiaj goście?". Taką sytuację można wykorzystać, by powiedzieć im: "Dbam o siebie dla was, bo to wy jesteście dla mnie najważniejszymi osobami, dla których chcę być atrakcyjną osobą". Nie oznacza to wcale potrzeby kupowania najdroższych ubrań czy kosmetyków. Dbałość o wygląd jest sposobem wyrażenia współmałżonkowi, jak ważną jest dla nas osobą: "To Bóg mi ciebie darował. Poprzez troskę o higienę i wygląd chcę ci wyrazić, jak bardzo mocno cię kocham". Ta zasada dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn.



"Wszystko możliwe jest dla tego, kto wierzy" (Mk 9,23)
"Nie bój się, wierz tylko!" (Mk 5,36)


Słowa Jezusa nie pozostawiają żadnych wątpliwości: "Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie" (J 6, 53). Ile tego życia będziemy mieli w sobie tu na ziemi, tyle i tylko tyle zabierzemy w świat wieczności. I na bardzo długo możemy znaleźć się w czyśćcu, aby dojść do pełni życia, do miary nieba.
Pamiętajmy jednak, że w Kościele nic nie jest magią. Jezus podczas swojego ziemskiego nauczania mówił:
- do kobiety kananejskiej:
«O niewiasto wielka jest twoja wiara; niech ci się stanie, jak chcesz!» (Mt 15,28)
- do kobiety, która prowadziła w mieście życie grzeszne:
«Twoja wiara cię ocaliła, idź w pokoju!» (Łk 7,37.50)
- do oczyszczonego z trądu Samarytanina:
«Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła» (Łk 17,19)
- do kobiety cierpiącej na krwotok:
«Ufaj, córko! Twoja wiara cię ocaliła» (Mt 9,22)
- do niewidomego Bartymeusza:
«Idź, twoja wiara cię uzdrowiła» (Mk 10,52)


Modlitwa o odrodzenie małżeństwa

Panie, przedstawiam Ci nasze małżeństwo – mojego męża (moją żonę) i mnie. Dziękuję, że nas połączyłeś, że podarowałeś nas sobie nawzajem i umocniłeś nasz związek swoim sakramentem. Panie, w tej chwili nasze małżeństwo nie jest takie, jakim Ty chciałbyś je widzieć. Potrzebuje uzdrowienia. Jednak dla Ciebie, który kochasz nas oboje, nie ma rzeczy niemożliwych. Dlatego proszę Cię:

- o dar szczerej rozmowy,
- o „przemycie oczu”, abyśmy spojrzeli na siebie oczami Twojej miłości, która „nie pamięta złego” i „we wszystkim pokłada nadzieję”,
- o odkrycie – pośród mnóstwa różnic – tego dobra, które nas łączy, wokół którego można coś zbudować (zgodnie z radą Apostoła: zło dobrem zwyciężaj),
- o wyjaśnienie i wybaczenie dawnych urazów, o uzdrowienie ran i wszystkiego, co chore, o uwolnienie od nałogów i złych nawyków.

Niech w naszym małżeństwie wypełni się wola Twoja.
Niech nasza relacja odrodzi się i ożywi, przynosząc owoce nam samym oraz wszystkim wokół. Ufam Tobie, Jezu, i już teraz dziękuję Ci za wszystko, co dla nas uczynisz. Uwielbiam Cię w sercu i błogosławię w całym moim życiu. Amen..

Święty Józefie, sprawiedliwy mężu i ojcze, który z takim oddaniem opiekowałeś się Jezusem i Maryją – wstaw się za nami. Zaopiekuj się naszym małżeństwem. Powierzam Ci również inne małżeństwa, szczególnie te, które przeżywają jakieś trudności. Proszę – módl się za nami wszystkimi! Amen!


Modlitwa o siedem Darów Ducha Świętego

Duchu Święty, Ty nas uświęcasz, wspomagając w pracy nad sobą. Ty nas pocieszasz wspierając, gdy jesteśmy słabi i bezradni. Proszę Cię o Twoje dary:

1. Proszę o dar mądrości, bym poznał i umiłował Prawdę wiekuistą, ktorą jesteś Ty, moj Boże.
2. Proszę o dar rozumu, abym na ile mój umysł może pojąć, zrozumiał prawdy wiary.
3. Proszę o dar umiejętności, abym patrząc na świat, dostrzegał w nim dzieło Twojej dobroci i mądrości i abym nie łudził się, że rzeczy stworzone mogą zaspokoić wszystkie moje pragnienia.
4. Proszę o dar rady na chwile trudne, gdy nie będę wiedział jak postąpić.
5. Proszę o dar męstwa na czas szczególnych trudności i pokus.
6. Proszę o dar pobożności, abym chętnie obcował z Tobą w modlitwie, abym patrzył na ludzi jako na braci, a na Kościół jako miejsce Twojego działania.
7. Na koniec proszę o dar bojaźni Bożej, bym lękał się grzechu, który obraża Ciebie, Boga po trzykroć Świętego. Amen.


Akt poświęcenia się Niepokalanemu Sercu Maryi

Obieram Cię dziś, Maryjo, w obliczu całego dworu niebieskiego, na moją Matkę i Panią. Z całym oddaniem i miłością powierzam i poświęcam Tobie moje ciało i moją duszę, wszystkie moje dobra wewnętrzne i zewnętrzne, a także zasługi moich dobrych uczynków przeszłych, teraźniejszych i przyszłych. Tobie zostawiam całkowite i pełne prawo dysponowania mną jak niewolnikiem oraz wszystkim, co do mnie należy, bez zastrzeżeń, według Twojego upodobania, na większą chwałę Bożą teraz i na wieki. Amen.

św. Ludwik de Montfort

Pełnia modlitwy



We czci niech będzie małżeństwo pod każdym względem i łoże nieskalane... (Hbr 13,4a) - konferencja dr Mieczysława Guzewicza (www.mojemalzenstwo.pl), małżonka, ojca trojga dzieci, doktora teologii biblijnej, członka Rady Episkopatu Polski ds. Rodziny - Górka Klasztorna 2007.04.20-22 - część 1We czci niech będzie małżeństwo pod każdym względem i łoże nieskalane... (Hbr 13,4a) - konferencja dr Mieczysława Guzewicza (www.mojemalzenstwo.pl), małżonka, ojca trojga dzieci, doktora teologii biblijnej, członka Rady Episkopatu Polski ds. Rodziny - Górka Klasztorna 2007.04.20-22 - część 2Kto powinien rządzić w małżeństwie? - ks. Piotr PawlukiewiczKapitanie, dokąd płyniecie? - ks. Piotr PawlukiewiczJakie są nasze rzeczywiste wielkie pragnienia? - ks. Piotr PawlukiewiczOdpowiedzialność za miłość - dr Wanda Półtawska - psychiatra Bitwa toczy się o nasze serca - ks. Piotr PawlukiewiczKto się Mnie dotknął? - ks. Piotr Pawlukiewicz Miłość jest trudna - ks. Piotr Pawlukiewicz
Przebaczenie i cierpienie w małżeństwie - dr M. Guzewicz, teolog-biblistaZ każdej trudnej sytuacji jest dobre wyjście - ks. Piotr PawlukiewiczMłodzież - ks. Piotr PawlukiewiczSex, poezja czy rzemiosloWalentynki - ks. Piotr Pawlukiewicz Mężczyźni - ks. Piotr PawlukiewiczFałszywe miłosierdzie - ks. Piotr PawlukiewiczSakrament małżeństwa a dobro dziecka - ks. Piotr Pawlukiewicz
W 2002 roku Jan Paweł II potępiając w ostrych słowach rozwody powiedział, że adwokaci jako ludzie wolnego zawodu, muszą
zawsze odmawiać użycia swoich umiejętności zawodowych do sprzecznego ze sprawiedliwością celu, jakim jest rozwód.
KAI
Ks. dr Marek Dziewiecki - Miłość nigdy nie pomaga w złym. Właśnie dlatego doradca katolicki w żadnej sytuacji nie proponuje krzywdzonemu małżonkowi rozwodu, gdyż nie wolno nikomu proponować łamania przysięgi złożonej wobec Boga i człowieka.

Bitwa toczy się o nasze serce - ks. Piotr Pawlukiewicz


Kto powinien rządzić w małżeństwie? - ks. Piotr Pawlukiewicz


Kiedy rodzi się dziecko, mąż idzie na bok - ks. Piotr Pawlukiewicz


Do kobiety trzeba iść już z siłą ducha nie po to, by tę siłę zyskać - ks. Piotr Pawlukiewicz


Czy kochasz swojego męża tak, aby dać z siebie wszystko i go uratować? - ks. Piotr Pawlukiewicz


Jakie są nasze rzeczywiste wielkie pragnienia? Czy takie jak Bartymeusza? - ks. Piotr Pawlukiewicz


Miłość jest trudna: Kryzys nigdy nie jest końcem - "Katechizm Poręczny" ks. Piotra Pawlukiewicza


Ze względu na "dobro dziecka" małżonkowie sakramentalni mają żyć osobno? - ks. Piotr Pawlukiewicz


Cierpienie i przebaczenie w małżeństwie - konferencja dr Mieczysława Guzewicza, teologa-biblisty


Co to znaczy "moja była żona"? - dr Wanda Półtawska - psychiatra, członek Papieskiej Rady ds. Rodziny


"We czci niech będzie małżeństwo pod każdym względem i łoże nieskalane" (Hbr 13,4a) - dr M. Guzewicz


Nic nie usprawiedliwia rozwodu, gdyż od 1999 r. obowiązuje w Polsce ustawa o separacji :: Każdy rozwód jest wyjątkowy

protest1
Protest w obronie dzieci >>




Książki warte Twojego czasu ---> książki gratis w zakładce *biuletyn*
Strona wygenerowana w 0,02 sekundy. Zapytań do SQL: 9