Celem tego forum jest niesienie pomocy małżonkom przeżywającym kryzys na każdym jego etapie, którzy chcą ratować
swoje sakramentalne małżeństwa, także po rozwodzie i gdy ich współmałżonkowie są uwikłani w niesakramentalne związki
Portal  RSSRSS  BłogosławieństwaBłogosławieństwa  RekolekcjeRekolekcje  Ruch Wiernych SercRuch Wiernych Serc  12 kroków12 kroków  StowarzyszenieStowarzyszenie  KronikaKronika
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  FAQFAQ  NagraniaNagrania  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki

Poprzedni temat «» Następny temat
Oblicza zdrady
Autor Wiadomość
mare1966
[Usunięty]

Wysłany: 2013-12-30, 00:39   

Orsz , przeczytałem twoje ostatnie posty .

Niewątpliwie dość emocjonalne , trudne w odbiorze , na dodatek nie znam twojej historii ,
coś tam się tylko domyślam .
Ale też pewne twoje przeczucia są mi akurat bliskie , inne zaś nie .

Jako ogół nie doceniamy ( bo nie znamy , nie zastanawiamy się , a może po prostu nie dość kochamy )
wartości współżycia , a właściwie jego istoty .
Śmiem twierdzić , że zupełnie tego nie rozumiemy .

Dlaczego ?
Bo muszą być spełnione pewne TRUDNE warunki .
Dwoje naprawdę kochających siebie ludzi ( m+k oczywiście )
żyjących w prawdziwej bliskości ze sobą
i drugi warunek - oboje są w bliskosci z Bogiem .
Tylko Orsz ,
to mózg jest tym najważniejszym organem erogennym ,
nie potrzeba szału ciał , rzadnych żądz , przekraczania granic ,
bo to i tak dzieje się w umysłach , duszach
a nie w portkach .

Orsz ,
mylisz trochę milość romantyczną z miłością platoniczną .
Wiek zaś nie ma w tym odczuwaniu , tęsknotach nic do rzeczy .
A może nawet i ma , tylko odwrotnie .
Im człowiek starszy tym więcej przeżył , doświadczył , przemyślał .


Napisałeś trochę o tej niesamowitej relacji mężczyzny z kobietą ,
zamysłu Boga od poczatku .
Zgadzam się z tym .
To jest coś niesamowitego .
Zastanawia mnie jedno : jak ma się ten wymóg wyłączności relacji małżeńskiej
do realiów nieba ? ( żenić się nie będziecie )

Kiedy to wcale nie takie złe ! :mrgreen:
( zakładając , że dostałbym nowy "przydział" , albo udoskonaloną wersję chociaż )
No , ale tak na poważnie .
Bóg musiałby coś pozmieniać w nas , w ciałach i duszach .
Z tymi ciałami to też mam watpliwości .
Ja rozumiem , coś tam udoskonalić :roll: , ale żeby od razu rezygnować ?
Ja tylko mam wiarę , że Bóg wie co robi . :mrgreen:
Tak naprawdę , to nad tymi kwestiami
łamali sobie już głowę święci i filozofowie .

Cytat:
Nie wiem dlaczego twierdzisz, ze zakochanie mija? Ja na przykład żonę zawsze kochałem tyle, że jej tego nie okazywałem . I chyba właśnie dlatego jej nie zdradziłem. Z wartościami w związku masz rację, ale nimi jest tylko właściwie i poważnie pojmowany Bóg.
Wiesz co. Ja tuman jestem, Tyle osób mówi, że miłość to postawa, a zakochanie to uczucie. Ja tego nie rozumiem. Przecież można mieć właściwą postawę bez miłości, tak zupełnie na sucho, na przykład z poczucia obowiązku, honoru. Dla mnie jednak miłość to jest doskonalszą formą zakochania bo uzupełnioną o właściwą hierarchię wartości. A postawa może być czasem ułomna, wynikająca z ludzkiej niedoskonałości. Piszę to bo się tłumaczę. Moja postawa względem żony nie była idealna a miłość była i pomimo wszystko cały czas jest. Jest pragnienie dobra dla niej. Ale może nadinterpretowuję swoja podłość.


Zakochanie - jako pewien stan w którym nie widzisz
żadnych wad tego kogoś .

Cytat:
Ja na przykład żonę zawsze kochałem tyle, że jej tego nie okazywałem .

:shock:
Trudno mi to sobie wyobrazić .
To jak ognisko bez żaru , ciepła , płomienia , dymu .
Po mojemu - to niemożliwe .

Można nie kochać i nie zdradzić .

Cytat:
Dla mnie jednak miłość to jest doskonalszą formą zakochania bo uzupełnioną o właściwą hierarchię wartości.

Orsz ,
a jak KOCHAĆ nieprzyjaciół ?
W nich też jesteś zakochany , będziesz zywił jakieś uczucie zachwytu , pragnienie bliskości ?
A przecież mamy NAKAZ KOCHAĆ !
Widzisz zatem , że to postawa ,
postawa jedna ale FORMY miłości inne .

Cytat:
Moja postawa względem żony nie była idealna a miłość była i pomimo wszystko cały czas jest.

Zależy co rozumiesz jako "nie była idealna" .
Można rozumieć niedoskonałość , ale i zdradę np.

Jakąś tajemnicą jest ten nakaz wyłączności miłości małżeńskiej .
Nie każdy ma takie szczeście jak Kilar .


_____________________________________________________

Źródła zdrady małżeńskiej w kulturze Zachodu

z artykułu :
Cytat:
Wątkiem egoizmu zajmuje się też Fabrice Hadjadj, autor znanej w Polsce Wiary demonów, filozof podejmujący tematykę de Rougemonta. Każda nienawiść rodzi się z miłości. Gdybym nie kochał, nie mógłbym nienawidzić. Jeśli coś kocham, będę nienawidzić wszystko, co sprzeciwia się przedmiotowi mojej miłości. Jeśli będę miłował marzenie, znienawidzę to, co realne. Hadjadj słowa te odnosi do szatana, o którym mówi, że jest miłością własną, która tak bardzo kocha siebie, że nie może znieść myśli o obecności Boga i wyniesieniu człowieka –istoty cielesnej.


i ciekawy komentarz ( H. Krzyżanowski )

Zatem , temat miłości ,
stary jak świat ,
jaśnie oświecony wieku XXI .
  
 
     
tiliana
[Usunięty]

Wysłany: 2013-12-30, 11:11   

krasnobar napisał/a:
tiliano, przykro to czytać....to co piszesz, to objawy silnego współuzależnienia i takiego relatywizowania zasad,że uznajesz je za normę,dostosowałaś się do nich.....

Tak, jestem współuzależniona, już się zorientowałam, że tak jest. Wątpię jednak abym relatywizowała te akurat zasady... Nigdy nie byłam zazdrosna.

krasnobar napisał/a:
to,że mąż mówi Ci o przyjacielu,nie oznacza,że mówi Ci o wszystkim,co myśli o Tobie,o małżeństwie,o sobie.....miłość nie krzywdzi,nie rani............jeśli mąż jest taki wspaniały,Tiliano,to co tu robisz na forum kryzysowym?skoro tak wszystko jest w porządku,"uczciwie, szczerze i prawdomównie",to czemu logujesz się na forum dla małżonków w kryzysie?wiesz......znam kobietę,która uważała za normę,że jej mąż ją poniża przy jej dzieciach......nie widziała w tym nic zdrożnego,byliśmy w szoku z moją siostrą(bo to jej koleżanka),jak mąż do niej mówił nieprzyjemne rzeczy i wyśmiewał ją przy dzieciach,a ona później to bagatelizowała i była na nas zła,że wymyślamy coś,bo przecież to są normalne rozmowy małżeńskie..........no,jeśli ojciec mówi do córki,że broń Boże,żeby była taka jak matka,bo nikt takiej głupiej dziewczyny nie zechce za żonę i to jest według niej normalne,to nie mam pytań.........

Jestem tutaj nie tylko z powodu zdrady mojego męża (swoją drogą, on tego za zdradę nie uważa, ja jednak się trzymam tej terminologii) - od zawsze mamy też inne problemy, a on nie jest i nigdy nie był idealnym mężem. I owszem, mąż mówi mi szczerze co myśli o mnie, o małżeństwie i o sobie. Tak samo jak ja mówię to jemu. Czasami to są bolesne rozmowy, ale nie mam wątpliwości co do tego, że również w innych kwestiach jest ze mną szczery.
krasnobar napisał/a:
Twoja sytuacja też nie jest normalna.....małżeństwo to mąż i żona......potem długo długo nic, jeśli chodzi o obce osoby,a dopiero potem przyjaciele................

Ja z moimi przyjaciółkami jestem bardzo blisko. Dlatego rozumiem, że mąż też może być bisko z kimś innym. Nie rozumiem wręcz, jak można nie być zaangażowanym emocjonalnie w pryjaźń. Od zawsze chciałam, żeby mąż miał przyjaciela. No i ma. Może nie jest to taka przyjaźń, o jakiej myślałam, no ale nie chcę mu tej jedynej przyjaźni zabierać. PRzynajmniej na razie, jeśli stwierdzę, że nie ma żanych szans na to, żeby to była tylko przyjaźń, to pewnie trzeba będzie to zakończyć.
krasnobar napisał/a:
jeśli Ty nie widzisz w tym nic zdrożnego,że mąż ma przyjaciela, z którym się spotyka, że mąż ma ciągoty homoseksualne,to masz niestety poważny problem......zauważ,piszesz:
tiliana napisał/a:
jego relacja z przyajcielem inaczej wygląda, niż ze mną i widzę wyraźnie te różnice. Póki nie obawiam się odejścia męża do kogoś innego, a o to jestem raczej spokojna, nie będę ingerować.

naprawdę nie widzisz niczego niepokojącego,że stawiasz przyjaciela męża na równi ze sobą,do tego stopnia,że porównujesz ich relację do relacji małżeńskiej?żyjesz w trójkącie i pasuje Ci to............sorry,ale to jest jednak chore,moim zdaniem oczywiście.........

Zdrada męża wpłynęła na mnie na tyle, że miałam momenty, kiedy stawiałam tę relację na równi z naszą, dlatego tak piszę. Ale to nie jest relacja równorzędna z naszym małżeństwem.
A życie w trójkącie pewnie nie byłoby takie złe, gdyby nie to, że ja z calej trójki jestem najbardziej poukładana, a i tak jestem cała w rozsypce. Dlatego im dwóm naprawdę nie zazdroszczę. I dlatego taki trójkąt nie ma w ogóle racji bytu, to jest dla mnie jasne. Z tej sytuacji nie ma takiego wyjścia, żeby nikogo nie skrzywdzić, ale na razie jeszcze będe próbować znaleźć takie, żeby każdego skrzywdzić jak najmniej.

krasnobar napisał/a:
wydaje Ci się,że masz nad wszystkim kontrolę,a to mąż wytworzył granice i normy w Waszym małżeństwie,Ty się do nich dostosowałaś i wmówiłaś sobie,że to jest normalne,dobre dla Ciebie..........

To jest w dużej mierze prawda, że to mąż w naszym małżeństwie stawiał do tej pory granice i wyznaczał normy, a ja się dostosowywałam. I to prawdopodobnie jest przyczyną mojego współuzaleznienia, bo mąż jest w tym naprawdę dobry ;/ Ale bardziej się to tyczy innych sfer życia, nie tej. I wcale nie uważam, żeby to było dobre dla mnie czy normalne. Tak ślepa jeszcze nie jestem. Dlatego teraz to ja zaczęłam stawiać granice.
krasnobar napisał/a:
chciałabyś,by córka miała takiego męża?szczerze.chciałabyś?

Szczerze to nie wiem. Z jednej strony nie, ale nie ze względu na jego skłonności homoseksualne, tylko bardziej ze względu na ogólnie trudny charakter, a z drugiej strony to jednak zazdroszczę nam bliskiej relacji i takiej życzyłabym swojej córce, jakbym ją miała. Poza tym, mam zwyczaj nie osądzania, nie wartościowania ludzi i tyczy się to również mojego męża. Nie wiem, dlaczego akurat dla niego miałabym robić wyjątek od tej reguły.
krasnobar napisał/a:
zrób mały eksperyment,zabroń mężowi kontaktów z tym przyjacielem.........zobaczysz jego reakcję i zobaczysz,jak złudne jest Twoje poczucie kontroli........Tiliano,czy jesteś pod opieką jakiegoś terapeuty?pozdrawiam,Szymon.

Wybacz, nie jestem jestem zwolenniczką eksperymentów na ludziach ;/ Nie będę dla eksperymentu zmieniać decyzji co do przyjaźni mojego męża. Nie akceptuję w związku gierek. A poza tym wiem, że jakbym tylko poprosiła, to mąż by tę znajomość zerwał (mam swoje powody, by tak sądzić). Nie proszę o to z bardzo egoistycznych powodów, a mężowi pewnie byłoby łatwiej, jakbym po prostu powiedziała, że ma się z przyjacielem więcej nie kontaktować.

Tylko że nawet jakby zakończył tę znajomość, to nie uwolniłoby go to od ciągot do mężczyzn. I tak bylibyśmy w punkcie wyjścia.
 
     
grzegorz_
[Usunięty]

Wysłany: 2013-12-30, 11:14   

mare1966 napisał/a:


Cytat:
Ja na przykład żonę zawsze kochałem tyle, że jej tego nie okazywałem .

:shock:
Trudno mi to sobie wyobrazić .


Mnie też sobie trudno wyobrazić , gdy ktoś pisze....kochałem , ale nie okazywałem.
Jak się kocha to się ma potrzebę okazywania tego, prawda?
 
     
tiliana
[Usunięty]

Wysłany: 2013-12-30, 12:59   

grzegorz_ napisał/a:
mare1966 napisał/a:


Cytat:
Ja na przykład żonę zawsze kochałem tyle, że jej tego nie okazywałem .

:shock:
Trudno mi to sobie wyobrazić .


Mnie też sobie trudno wyobrazić , gdy ktoś pisze....kochałem , ale nie okazywałem.
Jak się kocha to się ma potrzebę okazywania tego, prawda?


Dla niektórych to oczywiste, ale niektórzy mają zwyczajnie problemy z wyrażaniem uczuć, z okazywaniem miłości, bo nikt ich tego nie nauczył. Mój mąż też ma z tym problemy.
 
     
GregAN
[Usunięty]

Wysłany: 2013-12-30, 13:12   

Orsz napisał/a:

Intymności emocjonalnej nie ma, to jakaś paralela, która odrywa nas od rzeczywistości. Chyba, ze chodzi o emocje podczas współżycia :-P

- a otwarcie się emocjonalne na drugą osobę, zwierzanie się z najintymniejszych kłopotów, rodzinnych, w pracy, towarzyskich. Obmawianie męża/zony i jednoczesny podziw dla tej osoby trzeciej dla małżeństwa ?
Dzielenie się radościami, wspólne przeżywanie radości i tych wszelkich relacji emocjonalnych które powinny być spoiwem dla małżonków, łacznie z przezwyciężaniem problemów, kryzysów ?
Nie czujesz się odrzucony, opuszczony z powodu relacji emocjonalnej którą żona zawiązała ze swoim kochankiem ?
Relacji, rozmów, więzi które powinny być zarezerwowane tylko dla małzonków ?
Obchodzi Cię tylko ciało żony, Wasza intymność fizyczna ??

Jeżeli tak jest... to możesz się obawiać powtórki.
Jak pisałeś, najpierw była zdrada emocjonalna. Potrzeba nawiązania bliskiej, intymnej relacji z drugą osobą która odwzajemni tą potrzebą.
Dopiero później doszło do bliskości fizycznej, która miała swój początek się w umysłach, emocjach.
Ta potrzeba u zony pewnie nie zanikła, dalej potrzebuje bliskości, intymności emocjonalne.
Jednak jeżeli, nawet nie dopuszczasz mozliwości istnienia intymności emocjonalnej.... no to "Houston mamy problem"

Orsz napisał/a:

No i zdrada nie dotyczy tylko małżonków. Swoim życiem świadczymy w rodzinie i w świecie. Jesteśmy też przecież odpowiedzialni za dzieci. Ty zdradzisz, czego możesz wymagać od własnych dzieci? Pismo święte przestrzega przez brzemienną córką w ojcowskim domu. To jeden z większych męskich dramatów obok niewiernej żony.
To nie ja wymyśliłem!

odniosłem się do relacji syn - matka, która przytoczyłeś.
Dzieci nie mogą być obarczane grzechami rodziców.
Orsz napisał/a:

Sporą grupę mężczyzn wręcz zachęcasz. A kobiety uwierzą Ci na słowo, jak je tak zbajerujesz na jakimś wyjeździe integracyjnym ;-)

w jaki sposób ?
Mówiąc że jednorazowa zdrada fizyczna, która wydarzyła się w poczuciu winy ale nad którą ktoś przez swoją słabość nie zapanował, co do ktorej ma ogomne wyrzuty sumienia, sam przeżywa z tego powodu cierpienia i błaga o wybaczenie - można łatwiej wybaczyć niż pielęgnowanie uczuć do osoby trzeciej/ w następstwie zdradę fizyczną ??
Raczej wątpliwy "bajer" , czy zachęcenie :-/


grzegorz_ napisał/a:
mare1966 napisał/a:


Cytat:
Ja na przykład żonę zawsze kochałem tyle, że jej tego nie okazywałem .

:shock:
Trudno mi to sobie wyobrazić .


Mnie też sobie trudno wyobrazić , gdy ktoś pisze....kochałem , ale nie okazywałem.
Jak się kocha to się ma potrzebę okazywania tego, prawda?


jest tak książka "pięć języków miłości" - Garry Chapman. Tłumaczenie na język polski dostępne.
Omawia różne sposoby wyrażania miłości przez różne osoby.
Okazuje się, że nie zawsze potrafimy odczytać "język miłości" którym przemawia do nas druga osoba, a to dlatego, że my znamy tylko swój "język".
Inną sprawą jest wpływ rodzaju naszej osobowości, dzieciństwa.
Ostatnio zmieniony przez GregAN 2013-12-30, 14:32, w całości zmieniany 2 razy  
 
     
grzegorz_
[Usunięty]

Wysłany: 2013-12-30, 13:19   

Orsz napisał/a:


Pismo święte przestrzega przez brzemienną córką w ojcowskim domu. To jeden z większych męskich dramatów obok niewiernej żony.
To nie ja wymyśliłem!


Orsz
Chyba za bardzo tkwisz w Starym Testamencie
 
     
Orsz
[Usunięty]

Wysłany: 2013-12-31, 17:35   

pisac
GregAN napisał/a:
Jednak jeżeli, nawet nie dopuszczasz mozliwości istnienia intymności emocjonalnej....

No może nie tyle niedopuszczam, co wydaje mi się czymś abstrakcyjnym, a ponadto jak staram się wniknąć w istotę tego określenia intymność emocjonalna to dostrzegam elementy uniemożliwiające jej istnienie. Przecież emocje mamy różne i z różnymi ludźmi w różnoraki sposób one nas wiążą. Emocje są ulotne, emocje są niekontrolowalne, emocje są przyczynkiem do naszych decyzji, konkretnych działań. Emocje świadczą o nas, ale nie wyrażają nas w pełni. Człowiek kształtuje się przez czyny. Na podjęcie decyzji kim chcemy być wpływają te złe emocje o których piszesz, ale także sprzeciwiające się im dobre, które w omawianym przez nas przypadku, powstrzymują od dokonania konkretnych złych uczynków. Czyli uważam, że to czyny ludzkie, a nie zwykła naturze ludzkiej ułomność emocjonalna, powinny być głównym źródłem bodźców determinujących nasze doznania z relacji międzyludzkich. Czujemy przecież więż emocjonalną z rodzicami, rodzeństwem, przyjaciółmi, spowiednikiem, dziećmi itd. Więź z mężem powinna być szczególna, ale różnić się będzie jedynie zakresem i różnie może być określana, w zależności od sytuacji i przyjętych konwenansów. Przyszedł mi do głowy np taki przypadek kiedy dajmy na to małżonek traci pełnie władzy umysłowej i nie jest zdolny do podtrzymania odpowiedniej relacji emocjonalnej. Czy wówczas związanie się w sposób szczególny, np z matką, siostrą, całkowite zawierzenie się tej osobie, jakby nie było z poza małżeństwa, nie jest naruszeniem intymności emocjonalnej? Małżonek może odzyskać zdrowie. Czy ma prawo do czynienia jakiś wyrzutów? Czy to była zdrada emocjnalna. To przypadek ekstremalny. Ale tu na forum, wielu z nas zwierza sie z bardzo delikatnych, osobistych spraw. Czy to nie narusza intymności? Szuka się tu porady miłości, ciepła w dobrym tego słowa znaczeniu. A może to przecież boleć małżonka. Jednak nie widzimy w tym nic złego i słusznie, no chyba ze ktoś przegina. Ale nawet jeżeli, to i tak bedzie to niczym niżby obecność na tym forum miała doprowadzić kogoś do zdrady fizycznej. No tego nie znieślibyśmy chyba wszyscy.
Więc intymność emocjonalna o ile wogóle istnieje jest dość nieokreślona i nie może być powodem jakiś nadzwyczajnych dramatów u osób zdrowych emocjonalnie. Ale chce podkreślić, że zdaję sobie sprawę z jej wagi jako zabezpieczenia przed zdradą jako taką. Określiłbym intymność emocjonalną w oparciu o czynnik negatywny, a nie pozytywny. Czyli nie komuś daję za dużo, lecz komuś czegoś nie daję lub daję za mało.
Intymność cielesna w sposób oczywisty rządzi się zupełnie innymi prawami.
 
     
GregAN
[Usunięty]

Wysłany: 2013-12-31, 20:00   

Orsz, weźmy na przykład relację nauczycie - uczeń.
Miedzy nimi też istniej więź emocjonalna, ale nie intymność.
Pomiedzy nimi też występują wspólne radości, smutki, złość, podziw itd.
Są to emocje które ich łączą, czasami na całe życie, ale nie są relacją intymną która powoduje budowanie intymności, wyłączności jednej osoby wobec drugiej.
Budowanie uczucia które odsuwa innych od tej relacji.

Bedąc pozostawionym samemu sobie, tak jak w przytoczonym przez Ciebie przykładzie, na pewno potrzebne jest wsparcie duchowe, podtrzymanie na duchu. Dlatego zwierzenia matce, siostrze, przyjaciólce nie są czymś złym, o ile nie powodują powstanie takiej więzi emocjonalnej która odsuwa od małżonka.
Podobnie tutaj na forum. Poszukujemy porady, dzielimy się opiniami, czasmi intymnymi zwierzeniami ale nie powoduje to powstanie intymności emocjonalnej, chociaż może :evil: i to nie tylko emocjonalnej... pycha, przekonanie o działaniu na"świętym" rejonie, w 'świętej" więc "czystej" sprawie ( np. w organizacjach kościelnych), bywają niestety powodem takich zachowań.

niektorzy twierdzą że zakochanie to mieszanka emocji i uczuć.
Emocje są chwilowe, nietrwałe. Świadome lub nieświadome. Negatywne lub pozytywne.
Między ludźmi, którzy je wspólnie przeżywają tworzy się specyficzna więź, wspomnienie o nich. Tworzy sie więź, ktora może przeksztalcić się w uczucie do drugiego człowieka.
Może to być uczucie nienawiści lub miłości. Uczucie te wynika z interpretacji emocji ktora powstała pomiedzy ludźmi.
To w wyniku pozytywnych emocji - np. zadowolenie, szczęście, przyjemność, ulga,radość, rozrywka, duma, miły dreszczyk itp, potem życzliwość, ufność, uprzejmość, poczucie bliskości powstaje intymność emocjonalna. Coś co dotyczy osób które ją przeżywały, przeżywają.
Trudno by mąż/żona uczestniczyli w relacji emocjonalnej z matką/ojcem która dotyczy np dzieciństwa :lol: , ale kiedy w trakcie małzeństwa relacje emocjonalne zaburzają relacje emocjonalne z mężem to już coś nie tak.

Orsz napisał/a:
Emocje są ulotne, emocje są niekontrolowalne, emocje są przyczynkiem do naszych decyzji, konkretnych

tak, za wyjątkiem - "emocje są niekontrolowane" - potrafimy kontrolować swoje emocje. wpływac np na odczucia strachu, euforii, wsiekłośc, furię, wrogość, uniesienie itp.
Orsz napisał/a:
Czyli uważam, że to czyny ludzkie, a nie zwykła naturze ludzkiej ułomność emocjonalna, powinny być głównym źródłem bodźców determinujących nasze doznania z relacji międzyludzkich.

Takie jest Twoje postrzeganie wyrażania uczuć. Poprzez czyn. Kiedyś czytałem jak to mąż twierdził że sposobem wyrażania jego uczucia wobec zony jest to że napastuje jej buty, skopie ogródek, przyniesie śniadania. POdczas kiedy dla niej uczucie wyrażało się w wartościowym spedzeniu czasu se sobą - wycieczka, wspólne przeżywanie sztuki teatralnej a dla niego była to strata czasu, przecież w tym samym czasie mógł okazać tyle miłości przez wypastowanie tuzina butów :mrgreen:
Orsz napisał/a:
Więc intymność emocjonalna o ile w ogóle istnieje jest dość nieokreślona i nie może być powodem jakiś nadzwyczajnych dramatów u osób zdrowych emocjonalnie.

czy może być powodem dramatów - myślę, że to zależy od człowieka.
I kwestia zdrowia, czyli stanu uważanego za normalny, nie ma na to wpływu.
Dla mnie intymnośc emocjonalna jest określona.
 
     
mare1966
[Usunięty]

Wysłany: 2013-12-31, 22:09   

Bardzo ciekawy temat ,
intymność emocjonalna .

GregAN ,
Cytat:
Są to emocje które ich łączą, czasami na całe życie, ale nie są relacją intymną która powoduje budowanie intymności, wyłączności jednej osoby wobec drugiej.
Budowanie uczucia które odsuwa innych od tej relacji.


Czy wyłączność jest warunkiem koniecznym intymności ?
Czy intymność wymaga wyłączności ?
Czy intymność emocjonalna rządzi sie takimi samymi zasadami jak intymność seksualna ?

Cytat:
Dlatego zwierzenia matce, siostrze, przyjaciólce nie są czymś złym, o ile nie powodują powstanie takiej więzi emocjonalnej która odsuwa od małżonka.


W kryzysach , nie wspominając już o życiu osobno małżonków
( czy to w separacjach , po rozwodach , czy po prostu z niechęci do jakiegokolwiek kontaktu )
nie ma często już mowy o jakiejkolwiek więzi emocjonalnej ,
nie wspominając o intymności .
Uczucia zaś rodzą się z intymności .
Ta zaś jest chyba wpisana w człowieka .
Gdzie są zatem granice intymności "dopuszczalnej" ?

__________________________________________________


Tak na marginesie , nie ma emocji dobrych i złych . ;-)
Jak zobaczysz lwa powiedzmy ( nie za kratą ) :mrgreen:
to strach
pozwoli ci szybciej zwiewać
( zakładam , że jest gdzie , np. auto )
......... i że blisko ono jest :mrgreen:


Emocje, uczucia, pragnienia – jak je rozpoznawać i nad nimi panować


...............

===============================================


Jak on mógł ?
  
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Stanowisko Episkopatu Polski:

"Metoda in vitro jest niezgodna z prawem Bożym
i naturą człowieka..." – więcej na stronie >>>


To naprawdę bardzo ważna ankieta zwolenników in vitro - włącz się!
Możesz w niej wyrazić swój sprzeciw głosując przeciw petycji..."Pan naprawdę Zmartwychwstał! Alleluja!

„Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych? Nie ma Go tutaj; zmartwychwstał!” (Łk 24,5-6)
"To się Bogu podoba, jeżeli dobrze czynicie, a przetrzymacie cierpienia" (1 P 2,20b)
"Na świecie doznacie ucisku, ale miejcie odwagę: Jam zwyciężył świat” (J 16,33)
„Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!” (Mk 16,15)To może być także Twoje zmartwychwstanie - zmartwychwstanie Twojego małżeństwa!
Jan Paweł II:

Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje „Westerplatte". Jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można zdezerterować. Wreszcie — jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, tak jak to Westerplatte, w sobie i wokół siebie. Tak, obronić — dla siebie i dla innych.

Dla tych, którzy kochają - propozycja wzoru odpowiedzi na pozew rozwodowy


W odpowiedzi na pozew wnoszę o oddalenie powództwa w całości i nie rozwiązywanie małżeństwa stron przez rozwód.

UZASADNIENIE

Pomimo trudności jakie nasz związek przechodził i przechodzi uważam, że nadal można go uratować. Małżeństwa nie zawiera się na chwilę i nie zrywa w momencie, gdy dzieje się coś niedobrego. Pragnę nadmienić, iż w przyszłości nie zamierzam się już z nikim innym wiązać. Podjąłem (podjęłam) bowiem decyzję, że będę z żoną (mężem) na zawsze i dołożę wszelkich starań, aby nasze małżeństwo przetrwało. Scalenie związku jest możliwe nawet wtedy, gdy tych dobrych uczuć w nas nie ma. Lecz we mnie takie uczucia nadal są i bardzo kocham swoją żonę (męża), pomimo, iż w chwili obecnej nie łączy nas więź fizyczna. Jednak wyrażam pragnienie ratowania Naszego małżeństwa i gotowy (gotowa) jestem podjąć trud jaki się z tym wiąże. Uważam, że przy odrobinie dobrej woli możemy odbudować dobrą relację miłości.

Dobro mojej żony (męża) jest dla mnie po Bogu najważniejsze. Przed Bogiem to bowiem ślubowałem (ślubowałam).

Moim zdaniem każdy związek ma swoje trudności, a nieporozumienia jakie wydarzyły się między nami nie są powodem, aby przekreślić nasze małżeństwo i rozbijać naszą rodzinę. Myślę, że każdy rozwód negatywnie wpływa nie tylko na współmałżonków, ale także na ich rodziny, dzieci i krzywdzi niepotrzebnie wiele bliskich sobie osób. Oddziaływuje również negatywnie na inne małżeństwa.

Z moją (moim) żoną (mężem) znaliśmy się długo przed zawarciem naszego małżeństwa i uważam, że był to wystarczający czas na wzajemne poznanie się. Po razem przeżytych "X" latach (jako para, narzeczeni i małżonkowie) żona (mąż) jest dla mnie zbyt ważną osobą, aby przekreślić większość wspólnie spędzonych lat. Według mnie w naszym związku nie wygasły więzi emocjonalne i duchowe. Podkreślam, iż nadal kocham żonę (męża) i pomimo, że oddaliliśmy się od siebie, chcę uratować nasze małżeństwo. Osobiście wyrażam wolę i chęć naprawy naszych małżeńskich relacji, gdyż mam przekonanie, że każdy związek małżeński dotknięty poważnym kryzysem jest do uratowania.

Orzeczenie rozwodu spowodowałoby, że ucierpiałoby dobro wspólnych małoletnich dzieci stron oraz byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Dzieci potrzebują stabilnego emocjonalnego kontaktu z obojgiem rodziców oraz podejmowania przez obie strony wszelkich starań, by zaspokoić potrzeby rodziny. Rozwód grozi osłabieniem lub zerwaniem więzi emocjonalnej dzieci z rodzicem zamieszkującym poza rodziną. Rozwód stron wpłynie także niekorzystnie na ich rozwój intelektualny, społeczny, psychiczny i duchowy, obniży ich status materialny i będzie usankcjonowaniem niepoważnego traktowania instytucji rodziny.

Jestem katolikiem (katoliczką), osobą wierzącą. Moje przekonania religijne nie pozwalają mi wyrazić zgody na rozwód, gdyż jak mówi w punkcie 2384 Katechizm Kościoła Katolickiego: "Rozwód znieważa przymierze zbawcze, którego znakiem jest małżeństwo sakramentalne", natomiast Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego w punkcie 347 nazywa rozwód jednym z najcięższych grzechów, który godzi w sakrament małżeństwa.

Wysoki Sądzie, proszę o danie nam szansy na uratowanie naszego małżeństwa. Uważam, ze każda rodzina, w tym i nasza, na to zasługuje. Nie zmienię zdania w tej ważnej sprawie, bo wtedy będę niewiarygodny w każdej innej. Brak wyrażenia mojej zgody na rozwód nie wskazuje na to, iż kierują mną złe emocje tj. złość czy złośliwość. Jednocześnie zdaję sobie sprawę, że nie zmuszę żony (męża) do miłości. Rozumiem, że moja odmowa komplikuje sytuację, ale tak czuję, takie są moje przekonania religijne i to dyktuje mi serce.

Bardzo kocham moją (mojego) żonę (męża) i w związku z powyższym wnoszę jak na wstępie.List Episkopatu Polski na święto św. Rodziny

Warto jeszcze raz podkreślić, że u podstaw każdej rodziny stoi małżeństwo. Chrześcijańskie patrzenie na małżeństwo w pełni uwzględnia wyjątkową naturę tej wspólnoty osób. Małżeństwo to związek mężczyzny i niewiasty, zawierany na całe ich życie, i z tej racji pełniący także określone zadania społeczne. Chrystus podkreślił, że mężczyzna opuszcza nawet ojca i matkę, aby złączyć się ze swoją żoną i być z nią przez całe życie jako jedno ciało (por. Mt 19,6). To samo dotyczy niewiasty. Naszym zadaniem jest nieustanne przypominanie, iż tylko tak rozumianą wspólnotę mężczyzny i niewiasty wolno nazywać małżeństwem. Żaden inny związek osób nie może być nawet przyrównywany do małżeństwa. Chrześcijanie decyzję o zawarciu małżeństwa wypowiadają wobec Boga i wobec Kościoła. Tak zawierany związek Chrystus czyni sakramentem, czyli tajemnicą uświęcenia małżonków, znakiem swojej obecności we wszystkich ich sprawach, a jednocześnie źródłem specjalnej łaski dla nich. Głębia duchowości chrześcijańskich małżonków powstaje właśnie we współpracy z łaską sakramentu małżeństwa. więcej >>Wszechświat na miarę człowieka

Wszechświat jest ogromny. Żeby sobie uzmysłowić rozmiary wszechświata, załóżmy, że odległość Ziemia - Słońce to jeden milimetr. Wtedy najbliższa gwiazda znajduje się mniej więcej w odległości 300 metrów od Słońca. Do Słońca mamy jeden milimetr, a do najbliższej gwiazdy około 300 metrów. Słońce razem z całym otoczeniem gwiezdnym tworzy ogromny system zwany Droga Mleczną (galaktykę w kształcie ogromnego dysku). W naszej umownej skali ten ogromny dysk ma średnicę około 6 tysięcy kilometrów, czyli mniej więcej tak, jak stąd do Stanów Zjednoczonych. Światło zużywa na przebycie od jednego końca tego dysku do drugiego - około 100 tysięcy lat. W tym dysku mieści się około 100 miliardów gwiazd. To jest ogromny dysk! Jeszcze mniej więcej sto lat temu uważano, że to jest cały wszechświat. Okazało się, że tak wcale nie jest. Wszechświat jest znacznie, znacznie większy! Jeżeli te 6 tysięcy kilometrów znowu przeskalujemy, tym razem do jednego centymetra, to cały wszechświat, który potrafimy zaobserwować (w tej skali) jest kulą o średnicy 3 kilometrów. I w tym właśnie obszarze, jest około 100 miliardów galaktyk (czyli takich dużych systemów gwiezdnych, oczywiście różnych kształtów, różnych wielkości). To właśnie jest cały wszechświat, który potrafimy badać metodami fizycznymi, wykorzystując techniki astronomiczne. (Wszechświat na miarę człowieka >>>)Musicie zawsze powstawać!

Możecie rozerwać swoje fotografie
i zniszczyć prezenty.
Możecie podeptać swoje szczęśliwe wspomnienia
i próbować dzielić to, co było dla dwojga.
Możecie przeklinać Kościół i Boga.

Ale Jego potęga nie może nic uczynić
przeciw waszej wolności.
Bo jeżeli dobrowolnie prosiliście Go,
by zobowiązał się z wami...
On nie może was "rozwieść".

To zbyt trudne?
A kto powiedział, że łatwo być
człowiekiem wolnym i odpowiedzialnym.
Miłość się staje
Jest miłością w marszu, chlebem codziennym.

Nie jest umeblowana mieszkaniem,
ale domem do zbudowania i utrzymania,
a często do remontu.
Nie jest triumfalnym "TAK",
ale jest mnóstwem "tak",
które wypełniają życie, pośród mnóstwa "nie".

Człowiek jest słaby, ma prawo zbłądzić!
Ale musi zawsze powstawać i zawsze iść.
I nie wolno mu odebrać życia,
które ofiarował drugiemu; ono stało się nim.

Michel QuoistRozważania o wierze/Dynamizm wiary/Zwycięstwo przez wiarę

Klasycznym tekstem biblijnym ukazującym w świetle wiary wartość i sens środków ubogich jest scena walki z Amalekitami. W czasie przejścia przez pustynię, w drodze do Ziemi Obiecanej, dochodzi do walki pomiędzy Izraelitami a kontrolującymi szlaki pustyni Amalekitami (zob. Wj 17, 8-13). Mojżesz to Boży człowiek, który wie, w jaki sposób może zapewnić swoim wojskom zwycięstwo. Gdyby był strategiem myślącym jedynie po ludzku, stanąłby sam na czele walczących, tak jak to zwykle bywa w strategii. Przecież swoją postawą na pewno by ich pociągał, tak byli wpatrzeni w niego. On zaś zrobił coś, co z punktu widzenia strategii wojskowej było absurdalne - wycofał się, zostawił wojsko pod wodzą swego zastępcy Jozuego, a sam odszedł na wzgórze, by tam się modlić. Wiedział on, człowiek Boży, człowiek modlitwy, kto decyduje o losach świata i o losach jego narodu. Stąd te wyciągnięte na szczycie wzgórza w geście wiary ramiona Mojżesza. Między nim a doliną, gdzie toczy się walka, jest ścisła łączność. Kiedy ręce mu mdleją, to jego wojsko cofa się. On wie, co to znaczy - Bóg chce, aby on wciąż wysilał się, by stale wyciągał ręce do Pana. Gdy ręce zupełnie drętwiały, towarzyszący Mojżeszowi Aaron i Chur podtrzymywali je. Przez cały więc dzień ten gest wyciągniętych do Pana rąk towarzyszył walce Izraelitów, a kiedy przyszedł wieczór, zwycięstwo było po ich stronie. To jednak nie Jozue zwyciężył, nie jego wojsko walczące na dole odniosło zwycięstwo - to tam, na wzgórzu, zwyciężył Mojżesz, zwyciężyła jego wiara.

Gdyby ta scena miała powtórzyć się w naszych czasach, wówczas uwaga dziennikarzy, kamery telewizyjne, światła reflektorów skierowane byłyby tam, gdzie Jozue walczy. Wydawałoby się nam, że to tam się wszystko decyduje. Kto z nas próbowałby patrzeć na samotnego, modlącego się gdzieś człowieka? A to ten samotny człowiek zwycięża, ponieważ Bóg zwycięża przez jego wiarę.

Wyciągnięte do góry ręce Mojżesza są symbolem, one mówią, że to Bóg rozstrzyga o wszystkim. - Ty tam jesteś, który rządzisz, od Ciebie wszystko zależy. Ludzkiej szansy może być śmiesznie mało, ale dla Ciebie, Boże, nie ma rzeczy niemożliwych. Gest wyciągniętych dłoni, tych mdlejących rąk, to gest wiary, to ubogi środek wyrażający szaleństwo wiary w nieskończoną moc i nieskończoną miłość Pana.

ks. Tadeusz Dajczer "Rozważania o wierze"


Małżeństwo nierozerwalne?!... - wierność mimo wszystko

„Ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że ciebie nie opuszczę aż do śmierci" - to tekst przysięgi małżeńskiej wypowiadany bez żadnych warunków uzupełniających. Początek drogi. Niezapisana karta z podpisem: „aż do śmierci". A co, gdy pojawią się trudności, kryzys, zdrada?...

„Wtedy przystąpili do Niego faryzeusze, chcąc Go wystawić na próbę, zadali Mu pyta-nie: «Czy wolno oddalić swoją żonę z jakiegokolwiek powodu?» On im odpowiedział: «czy nie czytaliście, że Stwórca od początku stworzył ich mężczyzną i kobietą? Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i będą oboje jednym ciałem. A tak nie są już dwojgiem, lecz jednym ciałem. Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela»"(Mt 19, 3-5). Dwanaście lat temu nasilający się kryzys, którego skutkiem byt nowy związek mojego męża, separacja i rozwód, doprowadził do rozpadu moje małżeństwo. Porozumienie zostało zerwane. Zepchnięta na dalszy plan, wyeliminowana z życia, nigdy w swoim sercu nie przestałam być żoną mojego męża. Sytuacje, wobec których stawałam, zda-wały się przerastać moją wytrzymałość, odbierały nadzieję, niszczyły wszystko we mnie i wokół mnie. Widziałam, że w tych trudnych chwilach Bóg stawał przy mnie i mówił: „wystarczy ci mojej łaski", „Ja jestem z wami po wszystkie dni aż do skończenia świata". Był Tym, który uczył mnie, jak nieść krzyż zerwanej jedności, rozbitej rodziny, zdrady, zaparcia, odrzucenia, szyderstwa, cynizmu, własnej słabości, popełnionych grzechów i błędów. Podnosił, nawracał, przebaczał, uczyt przebaczać. Kochał. Akceptował. Prowadził. Nadawał swój sens wydarzeniom, które po ludzku zdawały się nie mieć sensu. Byt wierny przymierzu, które zawarł z nami przed laty przez sakrament małżeństwa. Teraz wiem, że małżeństwo chrześcijańskie jest czym innym niż małżeństwo naturalne. Jest wielką łaską, jest historią świętą, w którą angażuje się Pan Bóg. Jest wydarzeniem, które sprawia, „że mąż i żona połączeni przez sakrament to nie przypadkowe osoby, które się dobrały lub nie, lecz te, którym Bóg powiedział «tak», by się stały jednym ciałem, w drodze do zbawienia".

Ja tę nadzwyczajność małżeństwa sakramentalnego zaczęłam widzieć niestety późno, bo w momencie, gdy wszystko zaczęto się rozpadać. W naszym małżeństwie byliśmy najpierw my: mój mąż, dzieci, ja i wszystko inne. Potem Pan Bóg, taki na zasadzie pomóż, daj, zrób. Nie Ten, ku któremu zmierza wszystko. Nie Bóg, lecz bożek, który zapewnia pomyślność planom, spełnia oczekiwania, daje zdrowie, zabiera trudności... Bankructwo moich wyobrażeń o małżeństwie i rodzinie stało się dla mnie źródłem łaski, poprzez którą Bóg otwierał mi oczy. Pokazywał tę miłość, z którą On przyszedł na świat. Stawał przy mnie wyszydzony, opluty, odepchnięty, fałszywie osądzony, opuszczony, na drodze, której jedyną perspektywą była haniebna śmierć, I mówił: to jest droga łaski, przez którą przychodzi zbawienie i nowe życie, czy chcesz tak kochać? Swoją łaską Pan Bóg nigdy nie pozwolił mi zrezygnować z modlitwy za mojego męża i o jedność mojej rodziny, budowania w sobie postawy przebaczenia, pojednania i porozumienia, nigdy nie dał wyrazić zgody na rozwód i rozmyślne występowanie przeciwko mężowi. Zalegalizowanie nowego związku mojego męża postrzegam jako zalegalizowanie cudzołóstwa („A powiadam wam: Kto oddala swoją żonę (...) a bierze inną popełnia cudzołóstwo, I kto oddaloną bierze za żonę, popełnia cudzołóstwo" (Mt,19.9)). I jako zaproszenie do gorliwszej modlitwy i głębszego zawierzenia. Nasza historia jest ciągle otwarta, ale wiem, że Pan Bóg nie powiedział w niej ostatniego Słowa. Jakie ono będzie i kiedy je wypowie, nie wiem, ale wierzę, że zostanie wypowiedziane dla mnie, mojego męża, naszych dzieci i wszystkich, których nasza historia dotknęła. Będzie ono Dobrą Nowiną dla każdego nas. Bo małżeństwo sakramentalne jest historią świętą, przymierzem, któremu Pan Bóg pozostaje wierny do końca.

Maria

Forum Pomocy "Świadectwa"


Slowo.pl - Małżeństwo o jakim marzymy. Jednym z elementów budowania silnej relacji małżeńskiej jest atrakcyjność współmałżonków dla siebie nawzajem. Może nie brzmi to zbyt duchowo, ale jest to biblijna zasada. Osobą, dla której mam być atrakcyjną kobietą, jest przede wszystkim mój mąż. W wielu związkach dbałość o wzajemną atrakcyjność stopniowo zanika wraz ze stażem małżeńskim, a często zaraz po ślubie. Dbamy o siebie w okresie narzeczeństwa, żeby zdobyć wybraną osobę, lecz gdy małżeństwo staje się faktem, przestajemy zwracać uwagę na swój wygląd. Na przykład żona dba o siebie tylko wtedy, kiedy wychodzi do pracy lub na spotkanie ze znajomymi. Natomiast w domu wita powracającego męża w poplamionym fartuchu, komunikując mu w ten sposób: "Jesteś dla mnie mniej ważny niż mój szef i koledzy w pracy. Dla ciebie nie muszę się już starać". Tego typu postawy szybko zauważają małe dzieci. Pamiętam, jak pewnego dnia ubrałam się w domu bardziej elegancko niż zwykle, a moje dzieci natychmiast zapytały: "Mamusiu, czy będą u nas dzisiaj goście?". Taką sytuację można wykorzystać, by powiedzieć im: "Dbam o siebie dla was, bo to wy jesteście dla mnie najważniejszymi osobami, dla których chcę być atrakcyjną osobą". Nie oznacza to wcale potrzeby kupowania najdroższych ubrań czy kosmetyków. Dbałość o wygląd jest sposobem wyrażenia współmałżonkowi, jak ważną jest dla nas osobą: "To Bóg mi ciebie darował. Poprzez troskę o higienę i wygląd chcę ci wyrazić, jak bardzo mocno cię kocham". Ta zasada dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn."Wszystko możliwe jest dla tego, kto wierzy" (Mk 9,23)
"Nie bój się, wierz tylko!" (Mk 5,36)


Słowa Jezusa nie pozostawiają żadnych wątpliwości: "Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie" (J 6, 53). Ile tego życia będziemy mieli w sobie tu na ziemi, tyle i tylko tyle zabierzemy w świat wieczności. I na bardzo długo możemy znaleźć się w czyśćcu, aby dojść do pełni życia, do miary nieba.
Pamiętajmy jednak, że w Kościele nic nie jest magią. Jezus podczas swojego ziemskiego nauczania mówił:
- do kobiety kananejskiej:
«O niewiasto wielka jest twoja wiara; niech ci się stanie, jak chcesz!» (Mt 15,28)
- do kobiety, która prowadziła w mieście życie grzeszne:
«Twoja wiara cię ocaliła, idź w pokoju!» (Łk 7,37.50)
- do oczyszczonego z trądu Samarytanina:
«Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła» (Łk 17,19)
- do kobiety cierpiącej na krwotok:
«Ufaj, córko! Twoja wiara cię ocaliła» (Mt 9,22)
- do niewidomego Bartymeusza:
«Idź, twoja wiara cię uzdrowiła» (Mk 10,52)


Modlitwa o odrodzenie małżeństwa

Panie, przedstawiam Ci nasze małżeństwo – mojego męża (moją żonę) i mnie. Dziękuję, że nas połączyłeś, że podarowałeś nas sobie nawzajem i umocniłeś nasz związek swoim sakramentem. Panie, w tej chwili nasze małżeństwo nie jest takie, jakim Ty chciałbyś je widzieć. Potrzebuje uzdrowienia. Jednak dla Ciebie, który kochasz nas oboje, nie ma rzeczy niemożliwych. Dlatego proszę Cię:

- o dar szczerej rozmowy,
- o „przemycie oczu”, abyśmy spojrzeli na siebie oczami Twojej miłości, która „nie pamięta złego” i „we wszystkim pokłada nadzieję”,
- o odkrycie – pośród mnóstwa różnic – tego dobra, które nas łączy, wokół którego można coś zbudować (zgodnie z radą Apostoła: zło dobrem zwyciężaj),
- o wyjaśnienie i wybaczenie dawnych urazów, o uzdrowienie ran i wszystkiego, co chore, o uwolnienie od nałogów i złych nawyków.

Niech w naszym małżeństwie wypełni się wola Twoja.
Niech nasza relacja odrodzi się i ożywi, przynosząc owoce nam samym oraz wszystkim wokół. Ufam Tobie, Jezu, i już teraz dziękuję Ci za wszystko, co dla nas uczynisz. Uwielbiam Cię w sercu i błogosławię w całym moim życiu. Amen..

Święty Józefie, sprawiedliwy mężu i ojcze, który z takim oddaniem opiekowałeś się Jezusem i Maryją – wstaw się za nami. Zaopiekuj się naszym małżeństwem. Powierzam Ci również inne małżeństwa, szczególnie te, które przeżywają jakieś trudności. Proszę – módl się za nami wszystkimi! Amen!


Modlitwa o siedem Darów Ducha Świętego

Duchu Święty, Ty nas uświęcasz, wspomagając w pracy nad sobą. Ty nas pocieszasz wspierając, gdy jesteśmy słabi i bezradni. Proszę Cię o Twoje dary:

1. Proszę o dar mądrości, bym poznał i umiłował Prawdę wiekuistą, ktorą jesteś Ty, moj Boże.
2. Proszę o dar rozumu, abym na ile mój umysł może pojąć, zrozumiał prawdy wiary.
3. Proszę o dar umiejętności, abym patrząc na świat, dostrzegał w nim dzieło Twojej dobroci i mądrości i abym nie łudził się, że rzeczy stworzone mogą zaspokoić wszystkie moje pragnienia.
4. Proszę o dar rady na chwile trudne, gdy nie będę wiedział jak postąpić.
5. Proszę o dar męstwa na czas szczególnych trudności i pokus.
6. Proszę o dar pobożności, abym chętnie obcował z Tobą w modlitwie, abym patrzył na ludzi jako na braci, a na Kościół jako miejsce Twojego działania.
7. Na koniec proszę o dar bojaźni Bożej, bym lękał się grzechu, który obraża Ciebie, Boga po trzykroć Świętego. Amen.


Akt poświęcenia się Niepokalanemu Sercu Maryi

Obieram Cię dziś, Maryjo, w obliczu całego dworu niebieskiego, na moją Matkę i Panią. Z całym oddaniem i miłością powierzam i poświęcam Tobie moje ciało i moją duszę, wszystkie moje dobra wewnętrzne i zewnętrzne, a także zasługi moich dobrych uczynków przeszłych, teraźniejszych i przyszłych. Tobie zostawiam całkowite i pełne prawo dysponowania mną jak niewolnikiem oraz wszystkim, co do mnie należy, bez zastrzeżeń, według Twojego upodobania, na większą chwałę Bożą teraz i na wieki. Amen.

św. Ludwik de Montfort

Pełnia modlitwyWe czci niech będzie małżeństwo pod każdym względem i łoże nieskalane... (Hbr 13,4a) - konferencja dr Mieczysława Guzewicza (www.mojemalzenstwo.pl), małżonka, ojca trojga dzieci, doktora teologii biblijnej, członka Rady Episkopatu Polski ds. Rodziny - Górka Klasztorna 2007.04.20-22 - część 1We czci niech będzie małżeństwo pod każdym względem i łoże nieskalane... (Hbr 13,4a) - konferencja dr Mieczysława Guzewicza (www.mojemalzenstwo.pl), małżonka, ojca trojga dzieci, doktora teologii biblijnej, członka Rady Episkopatu Polski ds. Rodziny - Górka Klasztorna 2007.04.20-22 - część 2Kto powinien rządzić w małżeństwie? - ks. Piotr PawlukiewiczKapitanie, dokąd płyniecie? - ks. Piotr PawlukiewiczJakie są nasze rzeczywiste wielkie pragnienia? - ks. Piotr PawlukiewiczOdpowiedzialność za miłość - dr Wanda Półtawska - psychiatra Bitwa toczy się o nasze serca - ks. Piotr PawlukiewiczKto się Mnie dotknął? - ks. Piotr Pawlukiewicz Miłość jest trudna - ks. Piotr Pawlukiewicz
Przebaczenie i cierpienie w małżeństwie - dr M. Guzewicz, teolog-biblistaZ każdej trudnej sytuacji jest dobre wyjście - ks. Piotr PawlukiewiczMłodzież - ks. Piotr PawlukiewiczSex, poezja czy rzemiosloWalentynki - ks. Piotr Pawlukiewicz Mężczyźni - ks. Piotr PawlukiewiczFałszywe miłosierdzie - ks. Piotr PawlukiewiczSakrament małżeństwa a dobro dziecka - ks. Piotr Pawlukiewicz
Ja ... biorę Ciebie ... za żonę/męża i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci.
Przeciąć pępowinę, aby żyć w prawdzie i zgodnie z wolą Bożą | Tylko dla Panów | Mężczyźni i kobiety różnią się | Tylko dla Pań
Mąż marnotrawny | Miłość i odpowiedzialność | Miłość potrzebuje stanowczości | Umierać dla miłości
Trudne małżeństwo | Czy wolno katolikowi zgodzić się na rozwód?
Korespondencja Agnieszki z prof. o. Jackiem Salijem
W 2002 roku Jan Paweł II potępiając w ostrych słowach rozwody powiedział, że adwokaci jako ludzie wolnego zawodu, muszą
zawsze odmawiać użycia swoich umiejętności zawodowych do sprzecznego ze sprawiedliwością celu, jakim jest rozwód.
KAI
Ks. dr Marek Dziewiecki - Miłość nigdy nie pomaga w złym. Właśnie dlatego doradca katolicki w żadnej sytuacji nie proponuje krzywdzonemu małżonkowi rozwodu, gdyż nie wolno nikomu proponować łamania przysięgi złożonej wobec Boga i człowieka.
Godność i moc sakramentu małżeństwa chrześcijańskiego | Ks. biskup Zbigniew Kiernikowski "Nawet gdy drugiemu nie zależy"

Bitwa toczy się o nasze serce - ks. Piotr Pawlukiewicz


Kto powinien rządzić w małżeństwie? - ks. Piotr Pawlukiewicz


Kiedy rodzi się dziecko, mąż idzie na bok - ks. Piotr Pawlukiewicz


Do kobiety trzeba iść już z siłą ducha nie po to, by tę siłę zyskać - ks. Piotr Pawlukiewicz


Czy kochasz swojego męża tak, aby dać z siebie wszystko i go uratować? - ks. Piotr Pawlukiewicz


Jakie są nasze rzeczywiste wielkie pragnienia? Czy takie jak Bartymeusza? - ks. Piotr Pawlukiewicz


Miłość jest trudna: Kryzys nigdy nie jest końcem - "Katechizm Poręczny" ks. Piotra Pawlukiewicza


Ze względu na "dobro dziecka" małżonkowie sakramentalni mają żyć osobno? - ks. Piotr Pawlukiewicz


Cierpienie i przebaczenie w małżeństwie - konferencja dr Mieczysława Guzewicza, teologa-biblisty


Co to znaczy "moja była żona"? - dr Wanda Półtawska - psychiatra, członek Papieskiej Rady ds. Rodziny


"We czci niech będzie małżeństwo pod każdym względem i łoże nieskalane" (Hbr 13,4a) - dr M. Guzewicz


Nic nie usprawiedliwia rozwodu, gdyż od 1999 r. obowiązuje w Polsce ustawa o separacji :: Każdy rozwód jest wyjątkowyŻyć mocniej
Książki warte Twojego czasu ---> książki gratis w zakładce *biuletyn*
Strona wygenerowana w 0,02 sekundy. Zapytań do SQL: 8