Gloria in excelsis Deo!

Celem tego forum jest niesienie pomocy małżonkom przeżywającym kryzys na każdym jego etapie, którzy chcą ratować
swoje sakramentalne małżeństwa, także po rozwodzie i gdy ich współmałżonkowie są uwikłani w niesakramentalne związki
Portal  KanałyKanały  BłogosławieństwaBłogosławieństwa  RekolekcjeRekolekcje  Ruch Wiernych SercRuch Wiernych Serc  12 kroków12 kroków  StowarzyszenieStowarzyszenie  NewsNews
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  FAQFAQ  NagraniaNagrania  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
 Ogłoszenie 

12 kroków do wolności Uczta - Za Stołem Słowa - ks. Michał Muszyński | Słowo Boże na dziś | Ciężki krzyż | Róże różańcowe
"Ja ... biorę Ciebie ... za żonę/męża i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci."
Ogniska Wiernej Miłości Małżeńskiej SYCHAR:
Warszawa | Poznań | Żory | Zielona Góra | Bonn | Opole | Gorzów Wlkp | Kraków | Trójmiasto | Rzeszów | Chicago | Szczecin | Bydgoszcz | Lublin | Wrocław

ZAPRASZAMY do zgłaszania modlitewnych intencji za małżonków Siostrom Matki Bożej Miłosierdzia
Rekolekcje - Łagiewniki 2010: Uzdrowić zranione życie | Zamienić ranę w perłę | Zobacz kim jesteś - cz. 1 | cz. 2 | O przebaczeniu
Błogosławieństwo Księdza Biskupa Andrzeja Czai - ordynariusza diecezji opolskiej dla naszej Wspólnoty >>

Błogosławieństwa Bożego, aby narodzony tej świętej nocy Zbawiciel świata, obecny w naszym życiu, zawsze napełniał nas radością i nadzieją, a Jego światłość zwyciężała w nas to, co od Boga oddala - życzy administrator

Poprzedni temat «» Następny temat
moje inne trochę świadectwo
Autor Wiadomość
marny
[Usunięty]

Wysłany: 2009-07-17, 15:29   moje inne trochę świadectwo

Witam wszystkich forumowiczów,

Kiedyś już czytałem posty na forum Wspólnoty i pisałem tutaj. Było to w czasie, gdy rozpadało mi się małżeństwo. Później poprosiłem administrację o usunięcie mojego konta. Chciałem rozpocząć nowe życie...

Ale może od początku. Moje małżeństwo należało do burzliwych. Rzadko mieliśmy z żoną wspólne zdanie i często się kłóciliśmy. Ona furiatka, osoba towarzyska, ja spokojny, ale złośliwy, introwertyk. Pobraliśmy się po dwóch latach znajomości, przy czym przez rok wcześniej mieszkaliśmy już razem. Małżeństwo nasze zakończyło się rozwodem cywilnym po prawie 10 latach w czerwcu zeszłego roku. Mamy dwójkę wspólnych dzieci, obecnie w wieku 5 i 9 lat.

Ostry kryzys zaczął się w listopadzie 2006. Wtedy też przestaliśmy ze sobą sypiać, a o pozytywnej komunikacji trudno było mówić. W kłótniach często ja namawiałem żonę do rozwodu, mówiąc że skoro nie potrafimy się dogadać, to powinniśmy się rozejść. Ona wtedy wpadała w depresję, odsuwała się ode mnie, po nocach w oddzielnym pokoju płakała.

W końcu w grudniu 2006 usłyszałem: Chcę rozwodu, nasze małżeństwo jest nie do uratowania. Wiedziałem po stanowczości, minie żony, takie rzeczy się wie, że sprawa jest bardzo poważna. Oczywiście nie chciałem rozwodu w głębi serca. Zacząłem więc prosić, a może dasz mi szansę jeszcze raz. Przeżyłem najgorsze święta Bożego Narodzenia w życiu. Co prawda o rozwodzie nie było już mowy, ale nasza separacja zaczęła się w najlepsze. W domu były kłótnie, obojętność ze strony żony. Zupełnie nie potrafiłem się w nowej sytuacji odnaleźć. Strasznie brakowało mi seksu, który tak lubię.

Moja żona rozpoczęła terapię na wiosnę 2007 roku. W końcu zaproponowała mi wspólne spotkanie u terapeuty. I następne. Ale kłótnie w domu wciąż trwały. Na kolejnym spotkaniu u terapeuty usłyszałem: chcę żebyś dla próby wyprowadził się z domu. Powiedziałem: nie. Nie jestem w stanie. Będzie to pierwszy krok do rozwodu.

Latem pojechaliśmy nad morze na dwa tygodnie z dziećmi. Oczywiście każdy sobie rzepkę skrobał. Zero porozumienia. Można iść razem na plażę i nie móc na siebie patrzeć. Tak było.

We wrześniu 2007 nie wytrzymałem. Wyprowadziłem się z domu. Ustaliłem z żoną alimenty, które jej będę płacił na dzieci, terminy spotkań z dziećmi i poszedłem.

W listopadzie zapytałem czy chciałaby, żebym się wprowadził ponownie. Usłyszałem: nie. Bez Ciebie mi lepiej. Poprosiłem ją wtedy, aby podjęła decyzję o rozwodzie, żeby każdy z nas miał szansę na nowe życie. Usłyszałem wtedy: rozwodu nie chcę, ale mieszkać z tobą też nie. Wtedy mocno upadłem. Po 11 miesiącach bez seksu zacząłem odwiedzać dziewczyny z ogłoszeń.

Pozytywną decyzję o rozwodzie usłyszałem po nowym roku 2008. 1 stycznia poszedłem do spowiedzi, postanowiłem sobie wtedy, że będę za wszelką cenę ratował małżeństwo. A tu dzień później żona mówi: chcę rozwodu.

W marcu, gdy dzieci przychodziły do mnie mieszkać na weekend, usłyszałem o nowym facecie, który z nimi i mamą jeździ na wycieczki w weekendy. Dopiero grubo później dowiedziałem się, że żona poznała go w Sylwestra 2007/2008.

Rozwód odbył się na jednej rozprawie. Wcześniej uzgodniliśmy pozew, podział majątku i alimenty, które i tak płaciłem od momentu wyprowadzki z domu. Dzień po rozwodzie poszedłem po raz ostatni na seks z ogłoszenia.

Postanowiłem sobie ułożyć na nowo życie. Wtedy właśnie zlikwidowałem konto na forum. Pod koniec wakacji poznałem miłą dziewczynę, młodszą ode mnie, pannę z dzieckiem. Zaczęliśmy się spotykać. Minęła w końcu część mojego wielkiego bólu, choć wewnątrz nadal czułem dyskomfort w związku z odłączeniem od dzieci. Spotkania raz na jakiś czas, to nie to. Ale z drugiej strony zauroczyłem się i to zauroczenie czułem z drugiej strony. Seks sprawiał nam dużo radości. Zostałem zaakceptowany przez jej rodziców, miałem bardzo dobry kontakt z jej dzieckiem.

Moja dziewczyna miała dziecko z alkoholikiem, który w ogóle nie interesował się losem dziecka. Była mocno obciążona psychicznie wydarzeniami, które rozegrały się, gdy była w ciąży. Będąc ze mną postanowiła złożyć pozew o alimenty oraz ograniczenie praw rodzicielskich po trzech latach od momentu, gdy ojciec dziecka przestał się z nią kontaktować. Towarzyszyłem jej w tym i udało się. Między nami była jednak poważna różnica zdań w wielu kwestiach. Będąc przewlekle chorą i nie mogąc poradzić sobie z chorobą, moja partnerka próbowała różnych metod alternatywnych. Gdy jednak pojechała do bioenergoterapeuty, a potem powiedziała mi że wchodzi w hunę, wybrałem w sieci artykuły pokazujące zło, do którego stosowanie tego typu metod może prowadzić. Coraz częściej się kłóciliśmy, moja partnerka mnie obrażała, a później przepraszała i tak w kółko.

Stosunki z żoną i jej partnerem, który zaraz po rozwodzie wprowadził się do niej miałem poprawne. Dwa razy w tygodniu brałem dzieci do siebie, raz na dwa tygodnie spędzały razem ze mną cały weekend. Razem z moją partnerką, jej dzieckiem i moimi dziećmi często spędzaliśmy czas razem.

Przełom nastąpił, gdy podsunąłem mojej partnerce artykuł Roberta Tekieli o toksycznych duchowościach. Równolegle zaczęła chodzić do lekarza, mocno wierzącego, który podsuwał jej książki z tej samej półki. Spaliła i wyrzuciła wszystkie materiały o hunie, rebreathingu, homeopatii, itd. Zaczęła się gorąco modlić i do nawrócenia mnie namawiać. Zacząłem się modlić. Prosiłem o jakiś znak.

Ale nadal się kłóciliśmy. Niedawno wprowadziłem się do niej, aby sprawdzić czy możemy razem żyć. Po dwóch dniach spakowałem manatki ze względu na ciągłe kłótnie. A dwa dni później, gdy powiedziała mi że nie może ze mną żyć, bo my jesteśmy ludźmi o zupełnie różnej wrażliwości, z innej bajki, zapytała, czego ja od niej chcę. Powiedziałem: myślałem, że zostaniesz moją żoną. (Wiele razy o tym rozmawialiśmy wcześniej). Usłyszałem śmiech i słowa: przecież masz żonę, tylko że ona cudzołoży. To był koniec. Upokorzenie. Ból.

I pragnienie: znów kogoś poznać, doznawać czułości, ciepła, seksu. A z drugiej strony: myśli typu: to bez sensu, mało Ci doświadczeń? Uporządkuj swoje życie. Zawsze chciałeś być chrześcijaninem, chodziłeś regularnie do kościoła. I choć Bóg w Twoim życiu był zawsze na drugim planie, to jednak liczył się. Gdy byłeś po rozwodzie, gdy żyłeś z nową partnerką, a wcześniej gdy chodziłeś na dziwki, zawsze brakowało Ci komunii świętej. A gdy Twoja córka przystępująca do komunii zapytała, tato dlaczego nie chodzisz do komunii, wytłumaczyłeś jej to, jak potrafiłeś i czułeś gorycz. A ona powiedziała: Masz źle tato.

Dzisiaj chcę wrócić. Chcę być na nowo chrześcijaninem. Potrzebuję bardzo dużo modlitwy, abym znów nie upadł. Bo seksu bardzo brakuje. To już wiem. Chciałbym też kiedyś na nowo złączyć się ze swoją żoną. Niewyobrażalne, bo układa jej się bardzo dobrze z nowym partnerem. Nawet dzieci mówią, że się nie kłócą.

Proszę o modlitwę i wsparcie.
 
     
agnicha
[Usunięty]

Wysłany: 2009-07-26, 20:35   

marny (qrcze dlaczego taki nick? jak się do Ciebie zwracać?)

Twoje świadectwo jest odpowiedzią na wiele pytań, które ostatnio sobie zadaję.
Dziękuję Ci za to, że podzieliłeś się swoją historią na forum


Z mojej strony modlitwę masz gwarantowaną
:-D
życzę Ci wytrwałości na drodze, na którą wszedłeś...chwyć się mocno Jezusa!
agnicha
 
     
Paloma
[Usunięty]

Wysłany: 2009-07-27, 10:16   Re: moje inne trochę świadectwo

marny napisał/a:
I pragnienie: znów kogoś poznać, doznawać czułości, ciepła, seksu.
Dzisiaj chcę wrócić. Chcę być na nowo chrześcijaninem. Potrzebuję bardzo dużo modlitwy, abym znów nie upadł. Bo seksu bardzo brakuje. To już wiem. Chciałbym też kiedyś na nowo złączyć się ze swoją żoną. Niewyobrażalne, bo układa jej się bardzo dobrze z nowym partnerem. Nawet dzieci mówią, że się nie kłócą.
Proszę o modlitwę i wsparcie.

Witaj marny!
Doskonale Cię rozumiem, przeżywam to samo po odejściu męża (ma inną kobietę i dwoje dzieci z nią; ze mną jedną córkę) ... i też tak jak Ty myślałam o jakimś partnerze [takim dla seksu:((( ] z ogłoszenia, dzięki Bogu na razie tylko myślałam...
Pamiętam w modlitwie.
To bardzo trudna droga - wytrwać w czystości i wierności.
pozdrawiam.
 
     
nadzieja
[Usunięty]

Wysłany: 2009-07-28, 01:03   Świadectwo JEZUS ŻYJE !

...ostatnio dość smutno w dziale ŚWIADECTW, chyba czas to zmienic!
Dawno tu nie zagladałam, bo chyba tak już z nami jest....kiedy stajemy sie silniejsi, rzadziej tu zaglądamy. Mam jednak obowiązek wobec Was - Drogie Sycharki a przede wszystkim wobec Boga Najwyzszego, by zaświadczyć o cudach, ktore czyni w moim życiu a także o tym jak zmienia mnie, mojego męża, naszą rodzinę. Rok temu pisałam, ze niemal na silę wyciągnełam meża na ,,Spotkania małżeńskie,,. (www.spotkaniamalzenskie.pl) Dla nas był to prawdziwy przełom, pierwszy krok ku lepszemu zrozumieniu siebie wzajemnie. Oczywiście, po tych spotkaniach, maż nie wrócił do domu ale ja się nie poddawałam.
Wiem, że prowadził mnie i ufam, że dalej prowadzi Duch Św.(pisalam o tym
w świadectwie rok temu). Zaczęłam wyjezdżać na różnego rodzaju rekolekcje:
z Odnową w Duchu Św, na spotkania sycharowe, na spotkania z charyzmatykami. Pan Bóg działa przez ludzi i stawia ciągle na mojej drodze święte osoby, które wskazują mi jak się zmieniac, co naprawiac, czego się wyzbyć. Przez ten czas relacje z moim mężem stopniowo się ocieplały.
Ponieważ jednak przekonana jestem, że z kryzysu nie wychodzi się samemu, zapisałam nas (nie wiedząc wcale czy mąż będzie chciał jechać) na ,, Rodzinne wakacje z Bogiem,,.(www.Centrum Duchowości Świętorodzinnej w Ciechocinku). Byly to cudowne rekolekcje! a zakończyły się najpiękniejszą niespodzianką, jakiej nawet nie byłam w stanie sobie wymarzyć - wylaniem darów Ducha Św.! Teraz juz się o nas nie boję! Duch Św. poprowadzi i mojego meża!
Tak wyglądał pierwszy tydzien naszych tegorocznych wakacji, na drugi pojechalismy nad wodę zeby zrobić dzieciom frajdę.
To były nasze najwspanialsze, napiękniejsze, NAJZGODNIEJSZE wakacje! I nie moja w tym zasługa. Wiem, ze to łaska Boża, ze Pan zmienia nas w/g swojej woli. Na pożegnanie mąz pierwszy raz od dwóch lat, dał nam nadzieje na zmianę tej chorej sytuacji. Wiem, ze oboje potrzebujemy jeszcze wielu ,,zdrowasiek,, by powstać i na dobre uczepić się krzyza ale Jezu Ty prowadz dalej i scal moją rodzinę jesli taka jest Twoja wola! Amen.
 
     
m.z.
[Usunięty]

Wysłany: 2009-08-23, 15:21   Re: moje inne trochę świadectwo

drogi Marny napisałeś:
"znów kogoś poznać, doznawać czułości, ciepła, seksu. A z drugiej strony: myśli typu: to bez sensu, mało Ci doświadczeń? Uporządkuj swoje życie. Zawsze chciałeś być chrześcijaninem, chodziłeś regularnie do kościoła. I choć Bóg w Twoim życiu był zawsze na drugim planie, to jednak liczył się. Gdy byłeś po rozwodzie, gdy żyłeś z nową partnerką, a wcześniej gdy chodziłeś na dziwki, zawsze brakowało Ci komunii świętej."

w tym masz odpowiedź co zrobic. wiesz ja zawsze pragnęłam byc kochana, zresztą jak każdy człowiek i skończyło się na tym że każdy chory związek zaczynał i kończył się w łóżku, uwierz mi to nie miłośc. wiem coś o tym, dla miłości przespałam się z kolegą (chciał bym mu udowodniła że go kocham)w wieku 15at, dla miłości zaszłam w ciąże w wieku 17lat(urodziłam córeczkę którą bardzo kocham, ale z jej ojcem nie jestem), dla miłości zdradziłam swojego ukochanego męża, ale to nie miłośc. miłości to Bóg. pragniesz miłości, ciepła, czułości to wszystko dostaniesz tylko uwierz w Miłośc. pragniesz byc chrześcijaninem, to wspaniale to pierwszy krok -pragniesz.
Kościół jest otwarty dla Ciebie, Jezus przyszedł uzdrawiac zranione owce nie te które się dobrze mają. ale Bóg musi byc zawsze na pierwszym miejscu, nie ma innego wyjścia. oddaj siebie Bogu a zobaczysz co się będzie działo, dla Boga nie ma nic niemożliwego. a co do różnicy miedzy żona a Tobą to byś musiał poznac mnie i mojego męża:) ale Dzięki Bogu różnice się przyciągają.
pozdrawiam
 
     
marny
[Usunięty]

Wysłany: 2009-09-20, 00:52   

agnicha, Paloma, m.z. dzięki za odpowiedzi i za wsparcie. nadziejo, oby tak dalej, życzę Ci tego.

marny niestety zszedł z drogi, którą sobie postanowił, dlatego też nie pisał tu. Ale wraca na dobrą ścieżkę.

agnicha, niech będzie marny po prostu. Trudno wymyślić dobry nick, a ten chyba się udał.

Pozdrawiam
 
     
laura_33_31
[Usunięty]

Wysłany: 2010-07-30, 17:44   

marny napisał/a:
pragnienie: znów kogoś poznać, doznawać czułości, ciepła, seksu.


a może zamień to pragnienie czysto ludzkie na pragnienie duchowe, na pragnienie Boga i Jego miłości?

A jeśli juz dostatecznie blisko będziesz z Nim, Ojcem naszym Najlepszym, to pragnienia cielesne staną się tylko wspomnieniem,a na ciebie spłynie Łaska Boża i uleczy twoją chora duszę i serce.

A jak będzie taka wola Boża to spełnią się i twoje ziemskie pragnienia.

Wytrwałości, głębokiej wiary, życzę ci z całego serca.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

To naprawdę bardzo ważna ankieta zwolenników in vitro - włącz się!
Możesz w niej wyrazić swój sprzeciw głosując przeciw petycji...
Stanowisko Episkopatu Polski:

"Metoda in vitro jest niezgodna z prawem Bożym i naturą człowieka..."

"Pan naprawdę Zmartwychwstał! Alleluja!

„Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych? Nie ma Go tutaj; zmartwychwstał!” (Łk 24,5-6)
"To się Bogu podoba, jeżeli dobrze czynicie, a przetrzymacie cierpienia" (1 P 2,20b)
"Na świecie doznacie ucisku, ale miejcie odwagę: Jam zwyciężył świat” (J 16,33)
„Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!” (Mk 16,15)To może być także Twoje zmartwychwstanie - zmartwychwstanie Twojego małżeństwa!

Jan Paweł II:

Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje „Westerplatte". Jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można zdezerterować. Wreszcie — jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, tak jak to Westerplatte, w sobie i wokół siebie. Tak, obronić — dla siebie i dla innych.

Dla tych, którzy kochają - propozycja wzoru odpowiedzi na pozew rozwodowy


W odpowiedzi na pozew wnoszę o oddalenie powództwa w całości i nie rozwiązywanie małżeństwa stron przez rozwód.

UZASADNIENIE

Pomimo trudności jakie nasz związek przechodził i przechodzi uważam, że nadal można go uratować. Małżeństwa nie zawiera się na chwilę i nie zrywa w momencie, gdy dzieje się coś niedobrego. Pragnę nadmienić, iż w przyszłości nie zamierzam się już z nikim innym wiązać. Podjąłem (podjęłam) bowiem decyzję, że będę z żoną (mężem) na zawsze i dołożę wszelkich starań, aby nasze małżeństwo przetrwało. Scalenie związku jest możliwe nawet wtedy, gdy tych dobrych uczuć w nas nie ma. Lecz we mnie takie uczucia nadal są i bardzo kocham swoją żonę (męża), pomimo, iż w chwili obecnej nie łączy nas więź fizyczna. Jednak wyrażam pragnienie ratowania Naszego małżeństwa i gotowy (gotowa) jestem podjąć trud jaki się z tym wiąże. Uważam, że przy odrobinie dobrej woli możemy odbudować dobrą relację miłości.

Dobro mojej żony (męża) jest dla mnie po Bogu najważniejsze. Przed Bogiem to bowiem ślubowałem (ślubowałam).

Moim zdaniem każdy związek ma swoje trudności, a nieporozumienia jakie wydarzyły się między nami nie są powodem, aby przekreślić nasze małżeństwo i rozbijać naszą rodzinę. Myślę, że każdy rozwód negatywnie wpływa nie tylko na współmałżonków, ale także na ich rodziny, dzieci i krzywdzi niepotrzebnie wiele bliskich sobie osób. Oddziaływuje również negatywnie na inne małżeństwa.

Z moją (moim) żoną (mężem) znaliśmy się długo przed zawarciem naszego małżeństwa i uważam, że był to wystarczający czas na wzajemne poznanie się. Po razem przeżytych "X" latach (jako para, narzeczeni i małżonkowie) żona (mąż) jest dla mnie zbyt ważną osobą, aby przekreślić większość wspólnie spędzonych lat. Według mnie w naszym związku nie wygasły więzi emocjonalne i duchowe. Podkreślam, iż nadal kocham żonę (męża) i pomimo, że oddaliliśmy się od siebie, chcę uratować nasze małżeństwo. Osobiście wyrażam wolę i chęć naprawy naszych małżeńskich relacji, gdyż mam przekonanie, że każdy związek małżeński dotknięty poważnym kryzysem jest do uratowania.

Orzeczenie rozwodu spowodowałoby, że ucierpiałoby dobro wspólnych małoletnich dzieci stron oraz byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Dzieci potrzebują stabilnego emocjonalnego kontaktu z obojgiem rodziców oraz podejmowania przez obie strony wszelkich starań, by zaspokoić potrzeby rodziny. Rozwód grozi osłabieniem lub zerwaniem więzi emocjonalnej dzieci z rodzicem zamieszkującym poza rodziną. Rozwód stron wpłynie także niekorzystnie na ich rozwój intelektualny, społeczny, psychiczny i duchowy, obniży ich status materialny i będzie usankcjonowaniem niepoważnego traktowania instytucji rodziny.

Wysoki Sądzie, proszę o danie nam szansy na uratowanie naszego małżeństwa. Uważam, ze każda rodzina, w tym i nasza, na to zasługuje. Nie zmienię zdania w tej ważnej sprawie, bo wtedy będę niewiarygodny w każdej innej. Brak wyrażenia mojej zgody na rozwód nie wskazuje na to, iż kierują mną złe emocje tj. złość czy złośliwość. Jednocześnie zdaję sobie sprawę, że nie zmuszę żony (męża) do miłości. Rozumiem, że moja odmowa komplikuje sytuację, ale tak czuję, takie są moje przekonania religijne i to dyktuje mi serce.

Bardzo kocham moją (mojego) żonę (męża) i w związku z powyższym wnoszę jak na wstępie.List Episkopatu Polski na święto św. Rodziny

Warto jeszcze raz podkreślić, że u podstaw każdej rodziny stoi małżeństwo. Chrześcijańskie patrzenie na małżeństwo w pełni uwzględnia wyjątkową naturę tej wspólnoty osób. Małżeństwo to związek mężczyzny i niewiasty, zawierany na całe ich życie, i z tej racji pełniący także określone zadania społeczne. Chrystus podkreślił, że mężczyzna opuszcza nawet ojca i matkę, aby złączyć się ze swoją żoną i być z nią przez całe życie jako jedno ciało (por. Mt 19,6). To samo dotyczy niewiasty. Naszym zadaniem jest nieustanne przypominanie, iż tylko tak rozumianą wspólnotę mężczyzny i niewiasty wolno nazywać małżeństwem. Żaden inny związek osób nie może być nawet przyrównywany do małżeństwa. Chrześcijanie decyzję o zawarciu małżeństwa wypowiadają wobec Boga i wobec Kościoła. Tak zawierany związek Chrystus czyni sakramentem, czyli tajemnicą uświęcenia małżonków, znakiem swojej obecności we wszystkich ich sprawach, a jednocześnie źródłem specjalnej łaski dla nich. Głębia duchowości chrześcijańskich małżonków powstaje właśnie we współpracy z łaską sakramentu małżeństwa. więcej >>Wszechświat na miarę człowieka

Wszechświat jest ogromny. Żeby sobie uzmysłowić rozmiary wszechświata, załóżmy, że odległość Ziemia - Słońce to jeden milimetr. Wtedy najbliższa gwiazda znajduje się mniej więcej w odległości 300 metrów od Słońca. Do Słońca mamy jeden milimetr, a do najbliższej gwiazdy około 300 metrów. Słońce razem z całym otoczeniem gwiezdnym tworzy ogromny system zwany Droga Mleczną (galaktykę w kształcie ogromnego dysku). W naszej umownej skali ten ogromny dysk ma średnicę około 6 tysięcy kilometrów, czyli mniej więcej tak, jak stąd do Stanów Zjednoczonych. Światło zużywa na przebycie od jednego końca tego dysku do drugiego - około 100 tysięcy lat. W tym dysku mieści się około 100 miliardów gwiazd. To jest ogromny dysk! Jeszcze mniej więcej sto lat temu uważano, że to jest cały wszechświat. Okazało się, że tak wcale nie jest. Wszechświat jest znacznie, znacznie większy! Jeżeli te 6 tysięcy kilometrów znowu przeskalujemy, tym razem do jednego centymetra, to cały wszechświat, który potrafimy zaobserwować (w tej skali) jest kulą o średnicy 3 kilometrów. I w tym właśnie obszarze, jest około 100 miliardów galaktyk (czyli takich dużych systemów gwiezdnych, oczywiście różnych kształtów, różnych wielkości). To właśnie jest cały wszechświat, który potrafimy badać metodami fizycznymi, wykorzystując techniki astronomiczne. (Wszechświat na miarę człowieka >>>)Musicie zawsze powstawać!

Możecie rozerwać swoje fotografie
i zniszczyć prezenty.
Możecie podeptać swoje szczęśliwe wspomnienia
i próbować dzielić to, co było dla dwojga.
Możecie przeklinać Kościół i Boga.

Ale Jego potęga nie może nic uczynić
przeciw waszej wolności.
Bo jeżeli dobrowolnie prosiliście Go,
by zobowiązał się z wami...
On nie może was "rozwieść".

To zbyt trudne?
A kto powiedział, że łatwo być
człowiekiem wolnym i odpowiedzialnym.
Miłość się staje
Jest miłością w marszu, chlebem codziennym.

Nie jest umeblowana mieszkaniem,
ale domem do zbudowania i utrzymania,
a często do remontu.
Nie jest triumfalnym "TAK",
ale jest mnóstwem "tak",
które wypełniają życie, pośród mnóstwa "nie".

Człowiek jest słaby, ma prawo zbłądzić!
Ale musi zawsze powstawać i zawsze iść.
I nie wolno mu odebrać życia,
które ofiarował drugiemu; ono stało się nim.

Michel QuoistRozważania o wierze/Dynamizm wiary/Zwycięstwo przez wiarę

Klasycznym tekstem biblijnym ukazującym w świetle wiary wartość i sens środków ubogich jest scena walki z Amalekitami. W czasie przejścia przez pustynię, w drodze do Ziemi Obiecanej, dochodzi do walki pomiędzy Izraelitami a kontrolującymi szlaki pustyni Amalekitami (zob. Wj 17, 8-13). Mojżesz to Boży człowiek, który wie, w jaki sposób może zapewnić swoim wojskom zwycięstwo. Gdyby był strategiem myślącym jedynie po ludzku, stanąłby sam na czele walczących, tak jak to zwykle bywa w strategii. Przecież swoją postawą na pewno by ich pociągał, tak byli wpatrzeni w niego. On zaś zrobił coś, co z punktu widzenia strategii wojskowej było absurdalne - wycofał się, zostawił wojsko pod wodzą swego zastępcy Jozuego, a sam odszedł na wzgórze, by tam się modlić. Wiedział on, człowiek Boży, człowiek modlitwy, kto decyduje o losach świata i o losach jego narodu. Stąd te wyciągnięte na szczycie wzgórza w geście wiary ramiona Mojżesza. Między nim a doliną, gdzie toczy się walka, jest ścisła łączność. Kiedy ręce mu mdleją, to jego wojsko cofa się. On wie, co to znaczy - Bóg chce, aby on wciąż wysilał się, by stale wyciągał ręce do Pana. Gdy ręce zupełnie drętwiały, towarzyszący Mojżeszowi Aaron i Chur podtrzymywali je. Przez cały więc dzień ten gest wyciągniętych do Pana rąk towarzyszył walce Izraelitów, a kiedy przyszedł wieczór, zwycięstwo było po ich stronie. To jednak nie Jozue zwyciężył, nie jego wojsko walczące na dole odniosło zwycięstwo - to tam, na wzgórzu, zwyciężył Mojżesz, zwyciężyła jego wiara.

Gdyby ta scena miała powtórzyć się w naszych czasach, wówczas uwaga dziennikarzy, kamery telewizyjne, światła reflektorów skierowane byłyby tam, gdzie Jozue walczy. Wydawałoby się nam, że to tam się wszystko decyduje. Kto z nas próbowałby patrzeć na samotnego, modlącego się gdzieś człowieka? A to ten samotny człowiek zwycięża, ponieważ Bóg zwycięża przez jego wiarę.

Wyciągnięte do góry ręce Mojżesza są symbolem, one mówią, że to Bóg rozstrzyga o wszystkim. - Ty tam jesteś, który rządzisz, od Ciebie wszystko zależy. Ludzkiej szansy może być śmiesznie mało, ale dla Ciebie, Boże, nie ma rzeczy niemożliwych. Gest wyciągniętych dłoni, tych mdlejących rąk, to gest wiary, to ubogi środek wyrażający szaleństwo wiary w nieskończoną moc i nieskończoną miłość Pana.

ks. Tadeusz Dajczer "Rozważania o wierze"


Małżeństwo nierozerwalne?!... - wierność mimo wszystko

„Ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że ciebie nie opuszczę aż do śmierci" - to tekst przysięgi małżeńskiej wypowiadany bez żadnych warunków uzupełniających. Początek drogi. Niezapisana karta z podpisem: „aż do śmierci". A co, gdy pojawią się trudności, kryzys, zdrada?...

„Wtedy przystąpili do Niego faryzeusze, chcąc Go wystawić na próbę, zadali Mu pyta-nie: «Czy wolno oddalić swoją żonę z jakiegokolwiek powodu?» On im odpowiedział: «czy nie czytaliście, że Stwórca od początku stworzył ich mężczyzną i kobietą? Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i będą oboje jednym ciałem. A tak nie są już dwojgiem, lecz jednym ciałem. Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela»"(Mt 19, 3-5). Dwanaście lat temu nasilający się kryzys, którego skutkiem byt nowy związek mojego męża, separacja i rozwód, doprowadził do rozpadu moje małżeństwo. Porozumienie zostało zerwane. Zepchnięta na dalszy plan, wyeliminowana z życia, nigdy w swoim sercu nie przestałam być żoną mojego męża. Sytuacje, wobec których stawałam, zda-wały się przerastać moją wytrzymałość, odbierały nadzieję, niszczyły wszystko we mnie i wokół mnie. Widziałam, że w tych trudnych chwilach Bóg stawał przy mnie i mówił: „wystarczy ci mojej łaski", „Ja jestem z wami po wszystkie dni aż do skończenia świata". Był Tym, który uczył mnie, jak nieść krzyż zerwanej jedności, rozbitej rodziny, zdrady, zaparcia, odrzucenia, szyderstwa, cynizmu, własnej słabości, popełnionych grzechów i błędów. Podnosił, nawracał, przebaczał, uczyt przebaczać. Kochał. Akceptował. Prowadził. Nadawał swój sens wydarzeniom, które po ludzku zdawały się nie mieć sensu. Byt wierny przymierzu, które zawarł z nami przed laty przez sakrament małżeństwa. Teraz wiem, że małżeństwo chrześcijańskie jest czym innym niż małżeństwo naturalne. Jest wielką łaską, jest historią świętą, w którą angażuje się Pan Bóg. Jest wydarzeniem, które sprawia, „że mąż i żona połączeni przez sakrament to nie przypadkowe osoby, które się dobrały lub nie, lecz te, którym Bóg powiedział «tak», by się stały jednym ciałem, w drodze do zbawienia".

Ja tę nadzwyczajność małżeństwa sakramentalnego zaczęłam widzieć niestety późno, bo w momencie, gdy wszystko zaczęto się rozpadać. W naszym małżeństwie byliśmy najpierw my: mój mąż, dzieci, ja i wszystko inne. Potem Pan Bóg, taki na zasadzie pomóż, daj, zrób. Nie Ten, ku któremu zmierza wszystko. Nie Bóg, lecz bożek, który zapewnia pomyślność planom, spełnia oczekiwania, daje zdrowie, zabiera trudności... Bankructwo moich wyobrażeń o małżeństwie i rodzinie stało się dla mnie źródłem łaski, poprzez którą Bóg otwierał mi oczy. Pokazywał tę miłość, z którą On przyszedł na świat. Stawał przy mnie wyszydzony, opluty, odepchnięty, fałszywie osądzony, opuszczony, na drodze, której jedyną perspektywą była haniebna śmierć, I mówił: to jest droga łaski, przez którą przychodzi zbawienie i nowe życie, czy chcesz tak kochać? Swoją łaską Pan Bóg nigdy nie pozwolił mi zrezygnować z modlitwy za mojego męża i o jedność mojej rodziny, budowania w sobie postawy przebaczenia, pojednania i porozumienia, nigdy nie dał wyrazić zgody na rozwód i rozmyślne występowanie przeciwko mężowi. Zalegalizowanie nowego związku mojego męża postrzegam jako zalegalizowanie cudzołóstwa („A powiadam wam: Kto oddala swoją żonę (...) a bierze inną popełnia cudzołóstwo, I kto oddaloną bierze za żonę, popełnia cudzołóstwo" (Mt,19.9)). I jako zaproszenie do gorliwszej modlitwy i głębszego zawierzenia. Nasza historia jest ciągle otwarta, ale wiem, że Pan Bóg nie powiedział w niej ostatniego Słowa. Jakie ono będzie i kiedy je wypowie, nie wiem, ale wierzę, że zostanie wypowiedziane dla mnie, mojego męża, naszych dzieci i wszystkich, których nasza historia dotknęła. Będzie ono Dobrą Nowiną dla każdego nas. Bo małżeństwo sakramentalne jest historią świętą, przymierzem, któremu Pan Bóg pozostaje wierny do końca.

Maria

Forum Pomocy "Świadectwa"

Strona wygenerowana w 0,02 sekundy. Zapytań do SQL: 9