Gloria in excelsis Deo!

Celem tego forum jest niesienie pomocy małżonkom przeżywającym kryzys na każdym jego etapie, którzy chcą ratować
swoje sakramentalne małżeństwa, także po rozwodzie i gdy ich współmałżonkowie są uwikłani w niesakramentalne związki
Portal  KanałyKanały  BłogosławieństwaBłogosławieństwa  RekolekcjeRekolekcje  Ruch Wiernych SercRuch Wiernych Serc  12 kroków12 kroków  StowarzyszenieStowarzyszenie  NewsNews
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  FAQFAQ  NagraniaNagrania  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
 Ogłoszenie 

12 kroków do wolności Uczta - Za Stołem Słowa - ks. Michał Muszyński | Słowo Boże na dziś | Ciężki krzyż | Róże różańcowe
"Ja ... biorę Ciebie ... za żonę/męża i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci."
Ogniska Wiernej Miłości Małżeńskiej SYCHAR:
Warszawa | Poznań | Żory | Zielona Góra | Bonn | Opole | Gorzów Wlkp | Kraków | Trójmiasto | Rzeszów | Chicago | Szczecin | Bydgoszcz | Lublin | Wrocław

ZAPRASZAMY do zgłaszania modlitewnych intencji za małżonków Siostrom Matki Bożej Miłosierdzia
Rekolekcje - Łagiewniki 2010: Uzdrowić zranione życie | Zamienić ranę w perłę | Zobacz kim jesteś - cz. 1 | cz. 2 | O przebaczeniu
Błogosławieństwo Księdza Biskupa Andrzeja Czai - ordynariusza diecezji opolskiej dla naszej Wspólnoty >>

Błogosławieństwa Bożego, aby narodzony tej świętej nocy Zbawiciel świata, obecny w naszym życiu, zawsze napełniał nas radością i nadzieją, a Jego światłość zwyciężała w nas to, co od Boga oddala - życzy administrator

Poprzedni temat «» Następny temat
O modlitwie
Autor Wiadomość
kinga2
[Usunięty]

Wysłany: 2010-02-03, 19:53   O modlitwie

http://streemo.pl/Portal/...sie_modlic.html

A czym dla Was jest modlitwa?

Dla mnie jest intymną rozmową z bardzo bliską rodziną. Nawet jeśli nie odczuwam za każdym razem wewnetrznego wyciszenia i zespolenia to mam świadomość,że nawet chaotyczna i i rozkojarzona modlitwa jest ważna. Jest ważna dla tego do kogo się zwracam.
Jako ludzie też nie zawsze prowadzimy rozmowy przy świecach. Czasem wystarczy uśmiech, aby druga strona wiedziała,że jest ważna. Liczy się intencja i nastawienie ducha.

Podoba mi się "kurczątko na dłoni." :-)
 
     
kinga2
[Usunięty]

Wysłany: 2010-02-03, 23:10   

o modlitwie

http://www.youtube.com/wa...feature=related
 
     
kinga2
[Usunięty]

Wysłany: 2010-02-04, 23:57   

ks. Radosław Kimsza
O co się modlić?

http://www.opoka.org.pl/b...7_modlitwa.html
 
     
kinga2
[Usunięty]

Wysłany: 2010-02-26, 14:38   

Siła modlitwy- świadectwo własne

Kochane różaneczniki sycharu,
chcę podzielic się z Wami pewnym wydarzeniem.
To mini świadectwo ma Wam pokazać jak ogromną siłę ma nasza modlitwa zawierzenia Maryi. Z jaką mocą przychodzi z pomocą swoim dzieciom, które uciekaja się do Jej pomocy i ufają Bogu.
Od początku założenia róż modlę sie w nich w podawanych intencjach i z niezmienną intencją serca- o nawrócenie męża. Kto czyta forum już dłuższy czas ten wie, że borykam sie z wejściem Złego Ducha w relacje rodzinne.
Namacalnie nic w realu i w duchu męża z pozoru się jeszcze nie zmieniło, ale byłam świadkiem walki duchowej jaka rozegrała się trzy dni temu. W skrócie opiszę.
Z powodu obowiązków rodzinnych musiałam podjechać na wieś w miejsce gdzie wyjątkowo trudno w tym roku dojechać. Niemniej wszędzie ludzie żyją, jak to mówią. Nie muszę nikomu mówić jak wyglądają boczne drogi i jak trudno się przez nie przedostać, ale do rzeczy...
...mąż pożyczył od kolegi samochód terenowy i pojechaliśmy. Wjeżdzając w polną drogę-dojazd do posesji ,zakopał sie w śniegu i osiadł tak,że koła zawisły w powietrzu.
Ponieważ nie mógł ani do przodu ani do tyłu zaproponowałam,że podejdę do sąsiada i poproszę aby wyciągnął nas ciągnikiem na co gwałtownie mój mąż zaprotestował. Duma męska nie pozwalała prosić o pomoc, ale pozwalała zaprząc mnie do pchania :-P .
( parę dni wcześniej ja znalazłam się w takiej sytuacji i małego samochodu osobowego dwóch mężczyzn nie było w stanie ruszyć z miejsca- trzeba go było wykopać łopatą i podpopać się , aby stanął na kołach)Zatem wyobrażcie sobie sytuację. Wysiadłam jednak i postanowiłam go "popchać". W efekcie moich działań i skoków męża wewnątrz auta, samochód jeszcze bardziej przybrał dziwna pozycję. Stanął na ziemi jednym kołem i wyrzucił z pod niego cały śnieg dokopująć się do śliskiej gliny, w której drążył dół, a pozostałe trzy koła wisiały w powietrzu.
Nie miałam szansy wypchnąć tego 2,5 tonowego potwora. Zaczęłam się modlić o pomoc do Boga, Maryi , wszystkich Świętych i Aniołow o pomoc. I nagle poczułam,że samochód się buja. Do przodu, do tyłu, tak parę razy i wyskoczył jak z procy do przodu. Stanęłam jak wryta i patrzyłam na ślady przede mną. Całkowicie odbite podwozie na śniegu, wyślizgane miejsce pod jedna oponą-dół aż do gliny, brak sensownego odbicia choćby jednym kołem.

I to był pierwszy cud.

Następny nastąpił ciut poźniej.

Wsiadłam do samochodu,żeby wracać, bo załatwiliśmy to co było trzeba , a mąż zaczął się śpieszyć bo miał oddać samochód.
Zwykle, gdy jestem w jakiejkolwiek sytuacji z mężem sama modlę się różańcem i to zapewnia mi poczucie wiekszego duchowego bezpieczeństwa. Duchowo trzymam Maryję za rękę. Od jakiegoś czasu przeważnie jest spokój, albo lekceważące zachowanie ze strony męża, jednak tego dnia jego reakcja była taka jak opętanego na dotyk stuły.
Gdy tylko przeżegnałam się przed drogą i zaczęłam rózaniec mąż zmienił się w oczach. (Zaznaczam,że nie miałm w ręku koronki, modliłam się bezgłośnie, a mąż akurat na mnie nie patrzył)
Nagle mąż zaczął zachowywać się dziwnie.Wrzeszczał, krzyczał, klął i chętnie by mną potrząchnął, ale nie mógł. Coś zatrzymywało go w fotelu kierowcy z dala ode mnie. Jego zachowanie nie korespondowało z wyrazem oczu. Był w nich strach.
Przestałam ruszać wargami i modliłam się w duchu , więc nie mógł tego wiedzieć, a wrzeszczał tak,że poza samochodem było słychać, żebym przestała się modlić tylko robiła co innego.
Trzęsły mu się ręce, cały dygotał, zmieniały mu się oczy i wyraz twarzy.Wyglądał i zachowywał się jak furiat.
(Gdybym nie wiedziała co się tak narawdę dzieje uciekłabym z tego samochodu, gdzie pieprz rośnie.) Chyba w takich sytuacjach ludzi zamykają na oddziałach psychiatrycznych.
Im bardziej on wrzeszczał tym bardziej ja byłam spokojna, czułam się bezpieczna.
Nie wiem ile to trwało, ale skończyło się tym, że wysiadł z samochodu wykopać go, ponieważ ponownie wbił go w śnieg. Tym razem wyciągał go ciągnik, gdyż widział to sąsiad i podjechał aby pomóc. Zadziwiające było to,że obie maszyny miały spory kłopot aby umożliwić nam dalszą jazdę. ( To był dowód dla mnie jak silne jest działanie Nieba na ziemi, gdy prosi się z ufnością i wiarą)
Kiedy nieco ochłonął wróciliśmy.
Całą powrotną droge modliłam się w duchu i to wywoływało taką złość i przekleństwa,że gdyby nie Duch Święty i Maryja nie wytrzymałabym tego.
Dojechałam cała i zdrowa, i duchowo ogromnie podbudowana.

Dziękuję Ci Panie Jezu przez ręce Maryi za to,że w moim sercu nie zagościł lęk. Dziękuję Maryjo,że czułam Twoje wsparcie. Dziękuję wszystkim Świętym i Aniołom, którzy zapewnili mi bezpieczeństwo i pomoc. Dziękuję wszystkim, którzy się modlą i tu na forum i we wszystkich wspólnotach, które o to prosiłam, dziękuję za modlitwy indywidualne tym, którzy z porywu serca ofiarowali je za mnie i męża.
Chcę Wam powiedzieć,że w sytuacji ekstremalnej Bóg ratuje swoje dzieci.
Wielokrotnie się o tym przekonałam.

(1) Modlitwa. Dawidowy. Wysłuchaj, Panie, słuszności, zważ na me wołanie, przyjmij moje modły z warg nieobłudnych! (2) Niech przed Twoim obliczem zapadnie wyrok o mnie: oczy Twoje widzą to, co prawe. (3) Choćbyś badał me serce, nocą mnie nawiedzał i doświadczał ogniem, nie znajdziesz we mnie nieprawości. Moje usta nie zgrzeszyły (4) ludzkim obyczajem; według słów Twoich warg wystrzegałem się ścieżek gwałtu. (5) Moje kroki trzymały się mocno na Twoich ścieżkach, moje stopy się nie zachwiały. (6) Wzywam Cię, bo Ty mnie wysłuchasz, o Boże! Nakłoń ku mnie Twe ucho, usłysz moje słowo. (7) Okaż miłosierdzie Twoje, Zbawco tych, co się chronią przed wrogami pod Twoją prawicę. (8) Strzeż mnie jak źrenicy oka; w cieniu Twych skrzydeł mnie ukryj. (9) przed występnymi, co gwałt mi zadają, przed śmiertelnymi wrogami, co otaczają mnie zewsząd. (10) Zamykają oni swe nieczułe serca, przemawiają butnie swoimi ustami. (11) Okrążają mnie teraz ich kroki; natężają swe oczy, by [mnie] powalić na ziemię - (12) podobni do lwa dyszącego na zdobycz, do lwiątka, co siedzi w kryjówce. (13) Powstań, o Panie, wystąp przeciw niemu i powal go, swoim mieczem wyzwól moje życie od grzesznika, (14) a Twoją ręką, Panie - od ludzi: od ludzi, którym obecne życie przypada w udziale i których brzuch napełniasz Twymi dostatkami; których synowie jedzą do sytości, a resztę zostawiają swoim małym dzieciom. (15) Ja zaś w sprawiedliwości ujrzę Twe oblicze, powstając ze snu nasycę się Twoim widokiem.
(Ks. Psalmów 17:1-15, Biblia Tysiąclecia)

Maryjo Matko nasza. Nie umiem wyrazić wdzięczności. Przyjmij zatem to świadectwo jako moje dziękuję, niech przemawia na Chwałę Bogu i ludzki pożytek.

Przepraszam, że może nieco nieskładnie zdana relacja, ale jeszcze wydarzenie jest we mnie bardzo żywe.
Nie opisuję wszystkich szczegółów, aby relacja była krótsza.

Teraz zaczęłam się zastanawiać, na ile z całej tej sytuacji mój mąż zdaje sobie sprawę, a na ile do niego nie dotarła.
 
     
ewaa
[Usunięty]

Wysłany: 2010-02-26, 23:35   

No Kingo mocne świadectwo. To chyba było jak egzorcyzmy. Twoja modlitwa ma wielką moc. Nie wiem co napisać bo jestem pod dużym wrażeniem. Pisałam już kiedyś że Twoja wiara działa nie tylko na męża ale jest zaraźliwa. Dlatego dołączę dzisiaj i wierzę że u Twojego męża nawet jeśli on nie zdaje sobie z tego sprawy, ziarno zostało zasiane, i w końcu musi być dobrze.
Będę się za Was modlić.
Z Panem Bogiem
 
     
kinga2
[Usunięty]

Wysłany: 2010-02-27, 12:36   

ewaa,

Bóg zapłać i będę pamiętać w modlitwie.
 
     
kinga2
[Usunięty]

Wysłany: 2010-04-09, 00:54   

Jak modlić się "w gwarze miasta"?
o. Pierre-Marie Delfieux

o. Pierre-Marie Delfieux z Paryża jest założycielem Wspólnot Jerozolimskich

Monastyczna Wspólnota Jerozolimska jest to instytut zakonny, zaliczany do tzw. nowych wspólnot francuskich. Jej powołaniem jest życie rytmem wielkiego miasta, a jednocześnie prowadzenie głębokiego życia modlitwy. Pierwsza Wspólnota Jerozolimska została założona 26 lat temu w Paryżu przez o. Pierre-Marie Delfieux. Dziś podobne grupy działają m.in. w Strasburgu, Florencji i Brukseli. Zrzeszają 180 członków z blisko 30 krajów, w tym także z Polski. Wspólnoty tworzone są przez braci i siostry, którzy składają śluby posłuszeństwa, ubóstwa i czystości. Kobiety i mężczyźni mieszkają osobno w wynajętych mieszkaniach, ale trzy razy dziennie modlą się razem, śpiewając liturgię zawierającą elementy chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu. Na swoje utrzymanie pracują w świeckich zawodach, ale tylko na pół etatu, by nie bogacić się i mieć czas na modlitwę.

reszta tu:
http://www.katolik.pl/ind...artykuly&id=719
 
     
kinga2
[Usunięty]

Wysłany: 2010-04-13, 23:53   

Modlitwa - co to jest i czy jest potrzebna...

Modlitwa jest jedną z podstawowych form kultu religijnego. Polega na skierowaniu swoich myśli do istoty lub istot będących lub mogących być przedmiotem kultu. Jeżeli modlitwa jest werbalizowana nazywamy ją ustną, jeżeli nie jest ona wokalizowana nazywamy ją myślną. Tyle definicja encyklopedyczna. A jaką rolę odgrywa w naszej codzienności modlitwa? Czy jest niezbędna w życiu każdego człowieka? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie Państwo w programie „Franciszkański wieczór”, a udzielają ich o. Michał Nowak i Jacek Włodarczyk.

http://www.radioniepokala...ial=66&art=7600
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

To naprawdę bardzo ważna ankieta zwolenników in vitro - włącz się!
Możesz w niej wyrazić swój sprzeciw głosując przeciw petycji...
Stanowisko Episkopatu Polski:

"Metoda in vitro jest niezgodna z prawem Bożym i naturą człowieka..."

"Pan naprawdę Zmartwychwstał! Alleluja!

„Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych? Nie ma Go tutaj; zmartwychwstał!” (Łk 24,5-6)
"To się Bogu podoba, jeżeli dobrze czynicie, a przetrzymacie cierpienia" (1 P 2,20b)
"Na świecie doznacie ucisku, ale miejcie odwagę: Jam zwyciężył świat” (J 16,33)
„Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!” (Mk 16,15)To może być także Twoje zmartwychwstanie - zmartwychwstanie Twojego małżeństwa!

Jan Paweł II:

Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje „Westerplatte". Jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można zdezerterować. Wreszcie — jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, tak jak to Westerplatte, w sobie i wokół siebie. Tak, obronić — dla siebie i dla innych.

Dla tych, którzy kochają - propozycja wzoru odpowiedzi na pozew rozwodowy


W odpowiedzi na pozew wnoszę o oddalenie powództwa w całości i nie rozwiązywanie małżeństwa stron przez rozwód.

UZASADNIENIE

Pomimo trudności jakie nasz związek przechodził i przechodzi uważam, że nadal można go uratować. Małżeństwa nie zawiera się na chwilę i nie zrywa w momencie, gdy dzieje się coś niedobrego. Pragnę nadmienić, iż w przyszłości nie zamierzam się już z nikim innym wiązać. Podjąłem (podjęłam) bowiem decyzję, że będę z żoną (mężem) na zawsze i dołożę wszelkich starań, aby nasze małżeństwo przetrwało. Scalenie związku jest możliwe nawet wtedy, gdy tych dobrych uczuć w nas nie ma. Lecz we mnie takie uczucia nadal są i bardzo kocham swoją żonę (męża), pomimo, iż w chwili obecnej nie łączy nas więź fizyczna. Jednak wyrażam pragnienie ratowania Naszego małżeństwa i gotowy (gotowa) jestem podjąć trud jaki się z tym wiąże. Uważam, że przy odrobinie dobrej woli możemy odbudować dobrą relację miłości.

Dobro mojej żony (męża) jest dla mnie po Bogu najważniejsze. Przed Bogiem to bowiem ślubowałem (ślubowałam).

Moim zdaniem każdy związek ma swoje trudności, a nieporozumienia jakie wydarzyły się między nami nie są powodem, aby przekreślić nasze małżeństwo i rozbijać naszą rodzinę. Myślę, że każdy rozwód negatywnie wpływa nie tylko na współmałżonków, ale także na ich rodziny, dzieci i krzywdzi niepotrzebnie wiele bliskich sobie osób. Oddziaływuje również negatywnie na inne małżeństwa.

Z moją (moim) żoną (mężem) znaliśmy się długo przed zawarciem naszego małżeństwa i uważam, że był to wystarczający czas na wzajemne poznanie się. Po razem przeżytych "X" latach (jako para, narzeczeni i małżonkowie) żona (mąż) jest dla mnie zbyt ważną osobą, aby przekreślić większość wspólnie spędzonych lat. Według mnie w naszym związku nie wygasły więzi emocjonalne i duchowe. Podkreślam, iż nadal kocham żonę (męża) i pomimo, że oddaliliśmy się od siebie, chcę uratować nasze małżeństwo. Osobiście wyrażam wolę i chęć naprawy naszych małżeńskich relacji, gdyż mam przekonanie, że każdy związek małżeński dotknięty poważnym kryzysem jest do uratowania.

Orzeczenie rozwodu spowodowałoby, że ucierpiałoby dobro wspólnych małoletnich dzieci stron oraz byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Dzieci potrzebują stabilnego emocjonalnego kontaktu z obojgiem rodziców oraz podejmowania przez obie strony wszelkich starań, by zaspokoić potrzeby rodziny. Rozwód grozi osłabieniem lub zerwaniem więzi emocjonalnej dzieci z rodzicem zamieszkującym poza rodziną. Rozwód stron wpłynie także niekorzystnie na ich rozwój intelektualny, społeczny, psychiczny i duchowy, obniży ich status materialny i będzie usankcjonowaniem niepoważnego traktowania instytucji rodziny.

Wysoki Sądzie, proszę o danie nam szansy na uratowanie naszego małżeństwa. Uważam, ze każda rodzina, w tym i nasza, na to zasługuje. Nie zmienię zdania w tej ważnej sprawie, bo wtedy będę niewiarygodny w każdej innej. Brak wyrażenia mojej zgody na rozwód nie wskazuje na to, iż kierują mną złe emocje tj. złość czy złośliwość. Jednocześnie zdaję sobie sprawę, że nie zmuszę żony (męża) do miłości. Rozumiem, że moja odmowa komplikuje sytuację, ale tak czuję, takie są moje przekonania religijne i to dyktuje mi serce.

Bardzo kocham moją (mojego) żonę (męża) i w związku z powyższym wnoszę jak na wstępie.List Episkopatu Polski na święto św. Rodziny

Warto jeszcze raz podkreślić, że u podstaw każdej rodziny stoi małżeństwo. Chrześcijańskie patrzenie na małżeństwo w pełni uwzględnia wyjątkową naturę tej wspólnoty osób. Małżeństwo to związek mężczyzny i niewiasty, zawierany na całe ich życie, i z tej racji pełniący także określone zadania społeczne. Chrystus podkreślił, że mężczyzna opuszcza nawet ojca i matkę, aby złączyć się ze swoją żoną i być z nią przez całe życie jako jedno ciało (por. Mt 19,6). To samo dotyczy niewiasty. Naszym zadaniem jest nieustanne przypominanie, iż tylko tak rozumianą wspólnotę mężczyzny i niewiasty wolno nazywać małżeństwem. Żaden inny związek osób nie może być nawet przyrównywany do małżeństwa. Chrześcijanie decyzję o zawarciu małżeństwa wypowiadają wobec Boga i wobec Kościoła. Tak zawierany związek Chrystus czyni sakramentem, czyli tajemnicą uświęcenia małżonków, znakiem swojej obecności we wszystkich ich sprawach, a jednocześnie źródłem specjalnej łaski dla nich. Głębia duchowości chrześcijańskich małżonków powstaje właśnie we współpracy z łaską sakramentu małżeństwa. więcej >>Wszechświat na miarę człowieka

Wszechświat jest ogromny. Żeby sobie uzmysłowić rozmiary wszechświata, załóżmy, że odległość Ziemia - Słońce to jeden milimetr. Wtedy najbliższa gwiazda znajduje się mniej więcej w odległości 300 metrów od Słońca. Do Słońca mamy jeden milimetr, a do najbliższej gwiazdy około 300 metrów. Słońce razem z całym otoczeniem gwiezdnym tworzy ogromny system zwany Droga Mleczną (galaktykę w kształcie ogromnego dysku). W naszej umownej skali ten ogromny dysk ma średnicę około 6 tysięcy kilometrów, czyli mniej więcej tak, jak stąd do Stanów Zjednoczonych. Światło zużywa na przebycie od jednego końca tego dysku do drugiego - około 100 tysięcy lat. W tym dysku mieści się około 100 miliardów gwiazd. To jest ogromny dysk! Jeszcze mniej więcej sto lat temu uważano, że to jest cały wszechświat. Okazało się, że tak wcale nie jest. Wszechświat jest znacznie, znacznie większy! Jeżeli te 6 tysięcy kilometrów znowu przeskalujemy, tym razem do jednego centymetra, to cały wszechświat, który potrafimy zaobserwować (w tej skali) jest kulą o średnicy 3 kilometrów. I w tym właśnie obszarze, jest około 100 miliardów galaktyk (czyli takich dużych systemów gwiezdnych, oczywiście różnych kształtów, różnych wielkości). To właśnie jest cały wszechświat, który potrafimy badać metodami fizycznymi, wykorzystując techniki astronomiczne. (Wszechświat na miarę człowieka >>>)Musicie zawsze powstawać!

Możecie rozerwać swoje fotografie
i zniszczyć prezenty.
Możecie podeptać swoje szczęśliwe wspomnienia
i próbować dzielić to, co było dla dwojga.
Możecie przeklinać Kościół i Boga.

Ale Jego potęga nie może nic uczynić
przeciw waszej wolności.
Bo jeżeli dobrowolnie prosiliście Go,
by zobowiązał się z wami...
On nie może was "rozwieść".

To zbyt trudne?
A kto powiedział, że łatwo być
człowiekiem wolnym i odpowiedzialnym.
Miłość się staje
Jest miłością w marszu, chlebem codziennym.

Nie jest umeblowana mieszkaniem,
ale domem do zbudowania i utrzymania,
a często do remontu.
Nie jest triumfalnym "TAK",
ale jest mnóstwem "tak",
które wypełniają życie, pośród mnóstwa "nie".

Człowiek jest słaby, ma prawo zbłądzić!
Ale musi zawsze powstawać i zawsze iść.
I nie wolno mu odebrać życia,
które ofiarował drugiemu; ono stało się nim.

Michel QuoistRozważania o wierze/Dynamizm wiary/Zwycięstwo przez wiarę

Klasycznym tekstem biblijnym ukazującym w świetle wiary wartość i sens środków ubogich jest scena walki z Amalekitami. W czasie przejścia przez pustynię, w drodze do Ziemi Obiecanej, dochodzi do walki pomiędzy Izraelitami a kontrolującymi szlaki pustyni Amalekitami (zob. Wj 17, 8-13). Mojżesz to Boży człowiek, który wie, w jaki sposób może zapewnić swoim wojskom zwycięstwo. Gdyby był strategiem myślącym jedynie po ludzku, stanąłby sam na czele walczących, tak jak to zwykle bywa w strategii. Przecież swoją postawą na pewno by ich pociągał, tak byli wpatrzeni w niego. On zaś zrobił coś, co z punktu widzenia strategii wojskowej było absurdalne - wycofał się, zostawił wojsko pod wodzą swego zastępcy Jozuego, a sam odszedł na wzgórze, by tam się modlić. Wiedział on, człowiek Boży, człowiek modlitwy, kto decyduje o losach świata i o losach jego narodu. Stąd te wyciągnięte na szczycie wzgórza w geście wiary ramiona Mojżesza. Między nim a doliną, gdzie toczy się walka, jest ścisła łączność. Kiedy ręce mu mdleją, to jego wojsko cofa się. On wie, co to znaczy - Bóg chce, aby on wciąż wysilał się, by stale wyciągał ręce do Pana. Gdy ręce zupełnie drętwiały, towarzyszący Mojżeszowi Aaron i Chur podtrzymywali je. Przez cały więc dzień ten gest wyciągniętych do Pana rąk towarzyszył walce Izraelitów, a kiedy przyszedł wieczór, zwycięstwo było po ich stronie. To jednak nie Jozue zwyciężył, nie jego wojsko walczące na dole odniosło zwycięstwo - to tam, na wzgórzu, zwyciężył Mojżesz, zwyciężyła jego wiara.

Gdyby ta scena miała powtórzyć się w naszych czasach, wówczas uwaga dziennikarzy, kamery telewizyjne, światła reflektorów skierowane byłyby tam, gdzie Jozue walczy. Wydawałoby się nam, że to tam się wszystko decyduje. Kto z nas próbowałby patrzeć na samotnego, modlącego się gdzieś człowieka? A to ten samotny człowiek zwycięża, ponieważ Bóg zwycięża przez jego wiarę.

Wyciągnięte do góry ręce Mojżesza są symbolem, one mówią, że to Bóg rozstrzyga o wszystkim. - Ty tam jesteś, który rządzisz, od Ciebie wszystko zależy. Ludzkiej szansy może być śmiesznie mało, ale dla Ciebie, Boże, nie ma rzeczy niemożliwych. Gest wyciągniętych dłoni, tych mdlejących rąk, to gest wiary, to ubogi środek wyrażający szaleństwo wiary w nieskończoną moc i nieskończoną miłość Pana.

ks. Tadeusz Dajczer "Rozważania o wierze"


Małżeństwo nierozerwalne?!... - wierność mimo wszystko

„Ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że ciebie nie opuszczę aż do śmierci" - to tekst przysięgi małżeńskiej wypowiadany bez żadnych warunków uzupełniających. Początek drogi. Niezapisana karta z podpisem: „aż do śmierci". A co, gdy pojawią się trudności, kryzys, zdrada?...

„Wtedy przystąpili do Niego faryzeusze, chcąc Go wystawić na próbę, zadali Mu pyta-nie: «Czy wolno oddalić swoją żonę z jakiegokolwiek powodu?» On im odpowiedział: «czy nie czytaliście, że Stwórca od początku stworzył ich mężczyzną i kobietą? Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i będą oboje jednym ciałem. A tak nie są już dwojgiem, lecz jednym ciałem. Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela»"(Mt 19, 3-5). Dwanaście lat temu nasilający się kryzys, którego skutkiem byt nowy związek mojego męża, separacja i rozwód, doprowadził do rozpadu moje małżeństwo. Porozumienie zostało zerwane. Zepchnięta na dalszy plan, wyeliminowana z życia, nigdy w swoim sercu nie przestałam być żoną mojego męża. Sytuacje, wobec których stawałam, zda-wały się przerastać moją wytrzymałość, odbierały nadzieję, niszczyły wszystko we mnie i wokół mnie. Widziałam, że w tych trudnych chwilach Bóg stawał przy mnie i mówił: „wystarczy ci mojej łaski", „Ja jestem z wami po wszystkie dni aż do skończenia świata". Był Tym, który uczył mnie, jak nieść krzyż zerwanej jedności, rozbitej rodziny, zdrady, zaparcia, odrzucenia, szyderstwa, cynizmu, własnej słabości, popełnionych grzechów i błędów. Podnosił, nawracał, przebaczał, uczyt przebaczać. Kochał. Akceptował. Prowadził. Nadawał swój sens wydarzeniom, które po ludzku zdawały się nie mieć sensu. Byt wierny przymierzu, które zawarł z nami przed laty przez sakrament małżeństwa. Teraz wiem, że małżeństwo chrześcijańskie jest czym innym niż małżeństwo naturalne. Jest wielką łaską, jest historią świętą, w którą angażuje się Pan Bóg. Jest wydarzeniem, które sprawia, „że mąż i żona połączeni przez sakrament to nie przypadkowe osoby, które się dobrały lub nie, lecz te, którym Bóg powiedział «tak», by się stały jednym ciałem, w drodze do zbawienia".

Ja tę nadzwyczajność małżeństwa sakramentalnego zaczęłam widzieć niestety późno, bo w momencie, gdy wszystko zaczęto się rozpadać. W naszym małżeństwie byliśmy najpierw my: mój mąż, dzieci, ja i wszystko inne. Potem Pan Bóg, taki na zasadzie pomóż, daj, zrób. Nie Ten, ku któremu zmierza wszystko. Nie Bóg, lecz bożek, który zapewnia pomyślność planom, spełnia oczekiwania, daje zdrowie, zabiera trudności... Bankructwo moich wyobrażeń o małżeństwie i rodzinie stało się dla mnie źródłem łaski, poprzez którą Bóg otwierał mi oczy. Pokazywał tę miłość, z którą On przyszedł na świat. Stawał przy mnie wyszydzony, opluty, odepchnięty, fałszywie osądzony, opuszczony, na drodze, której jedyną perspektywą była haniebna śmierć, I mówił: to jest droga łaski, przez którą przychodzi zbawienie i nowe życie, czy chcesz tak kochać? Swoją łaską Pan Bóg nigdy nie pozwolił mi zrezygnować z modlitwy za mojego męża i o jedność mojej rodziny, budowania w sobie postawy przebaczenia, pojednania i porozumienia, nigdy nie dał wyrazić zgody na rozwód i rozmyślne występowanie przeciwko mężowi. Zalegalizowanie nowego związku mojego męża postrzegam jako zalegalizowanie cudzołóstwa („A powiadam wam: Kto oddala swoją żonę (...) a bierze inną popełnia cudzołóstwo, I kto oddaloną bierze za żonę, popełnia cudzołóstwo" (Mt,19.9)). I jako zaproszenie do gorliwszej modlitwy i głębszego zawierzenia. Nasza historia jest ciągle otwarta, ale wiem, że Pan Bóg nie powiedział w niej ostatniego Słowa. Jakie ono będzie i kiedy je wypowie, nie wiem, ale wierzę, że zostanie wypowiedziane dla mnie, mojego męża, naszych dzieci i wszystkich, których nasza historia dotknęła. Będzie ono Dobrą Nowiną dla każdego nas. Bo małżeństwo sakramentalne jest historią świętą, przymierzem, któremu Pan Bóg pozostaje wierny do końca.

Maria

Forum Pomocy "Świadectwa"

Strona wygenerowana w 0,02 sekundy. Zapytań do SQL: 9