Gloria in excelsis Deo!

Celem tego forum jest niesienie pomocy małżonkom przeżywającym kryzys na każdym jego etapie, którzy chcą ratować
swoje sakramentalne małżeństwa, także po rozwodzie i gdy ich współmałżonkowie są uwikłani w niesakramentalne związki
Portal  KanałyKanały  BłogosławieństwaBłogosławieństwa  RekolekcjeRekolekcje  Ruch Wiernych SercRuch Wiernych Serc  12 kroków12 kroków  StowarzyszenieStowarzyszenie  NewsNews
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  FAQFAQ  NagraniaNagrania  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
 Ogłoszenie 

12 kroków do wolności Uczta - Za Stołem Słowa - ks. Michał Muszyński | Słowo Boże na dziś | Ciężki krzyż | Róże różańcowe
"Ja ... biorę Ciebie ... za żonę/męża i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci."
Ogniska Wiernej Miłości Małżeńskiej SYCHAR:
Warszawa | Poznań | Żory | Zielona Góra | Bonn | Opole | Gorzów Wlkp | Kraków | Trójmiasto | Rzeszów | Chicago | Szczecin | Bydgoszcz | Lublin | Wrocław

ZAPRASZAMY do zgłaszania modlitewnych intencji za małżonków Siostrom Matki Bożej Miłosierdzia
Rekolekcje - Łagiewniki 2010: Uzdrowić zranione życie | Zamienić ranę w perłę | Zobacz kim jesteś - cz. 1 | cz. 2 | O przebaczeniu
Błogosławieństwo Księdza Biskupa Andrzeja Czai - ordynariusza diecezji opolskiej dla naszej Wspólnoty >>

Błogosławieństwa Bożego, aby narodzony tej świętej nocy Zbawiciel świata, obecny w naszym życiu, zawsze napełniał nas radością i nadzieją, a Jego światłość zwyciężała w nas to, co od Boga oddala - życzy administrator

Poprzedni temat «» Następny temat
"Rozwód może spowodować powolną i bolesną śmerć"
Autor Wiadomość
chris
[Usunięty]

Wysłany: 2010-04-30, 23:39   "Rozwód może spowodować powolną i bolesną śmerć"

Wpływ rozwodu na zdrowie
Rozwód nie jest końcem problemów tylko ich początkiem!
Rozwód zajmuje drugie miejsce na liście najbardziej dotkliwych wydarzeń w życiu człowieka. Jest to zjawisko wielowymiarowe i dotyka każdej sfery życia. Rozwód niesie za sobą poczucie zwątpienia, osamotnienia, utratę pewności siebie, pogorszenie sytuacji finansowej, rozluźnienie więzi towarzyskich wreszcie zaburzenia psychiczne czy dolegliwości psychosomatyczne. Powrót do równowagi psychofizycznej, w najlepszym wypadku zajmuje kilka lat, w zdecydowanej większości przypadków całe życie.


Statystycznie:

Powtórnie zawierane małżeństwa rozpadają się dwukrotnie częściej niż te pierwsze, trzecie małżeństwa rozpadają się w 70% przypadków.

Odsetek samobójstw wśród osób rozwiedzionych jest czterokrotnie wyższy niż średnia statystyczna.

Ryzyko przedwczesnego zgonu u rozwiedzionych mężczyzn wzrasta do 76%, w przypadku kobiet do 39%.

Ryzyko zachorowań na nowotwory u rozwiedzionych mężczyzn jest takie samo jak u tych, którzy wypalają paczkę papierosów dziennie.


Rozwodnicy i wdowcy o 20 proc. częściej niż zamężni zapadają na przewlekłe choroby, takie jak cukrzyca, czy choroby serca. (źródło: fronda.pl)
Rozwiedziony mężczyzna 21 razy częściej niż żonaty bywa pacjentem klinik psychiatrycznych.

Badania (prowadzone przez Anneke Napp-Peters) dowodzą, iż po upływie 15 lat kobiety nadal cierpią na depresję porozwodową , a przytłaczające poczucie straty, bólu i zazdrości nie słabnie, zaś mężczyźni wciąż roztrząsają przyczyny rozpadu związku/małżeństwa. (źródło: Polityka)

33 % rozwiedzionych kobiet i 25% rozwiedzionych mężczyzn uważają życie po rozwodzie za smutne i pozbawione satysfakcji

Dzieci łatwiej pogodzą się ze śmiercią jednego z rodziców niż z rozwodem!

Śmierć rodzica jest nieodwołalna i nie pozostawia wątpliwości, dlatego łatwiej jest się z nią pogodzić. Natomiast rozwód rodziców, to otwarta i wciąż rozdrapywana rana. Dla dziecka oznacza to załamanie się fundamentu, na którym dotychczas budowało swoją tożsamość, czuje się oszukane i bardzo samotne. Wiele czasu i wysiłku będzie go kosztowało stworzenie nowego systemu wartości, odbudowanie poczucia bezpieczeństwa i wiary w ludzi. Według statystyk, uda się to jednemu na dziesięcioro dzieci.źródło www.psychologiakobiety.pl
 
     
Danka 9
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-01, 07:33   

Dzięki, potrzebne mi takie teksty teraz!
 
     
Agnieszka
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-01, 09:11   

chris napisał/a:
Rozwód nie jest końcem problemów tylko ich początkiem!


Dzięki Chris za ten artykuł , wszystkie liczby są przerażające ...Myślenie , że wraz z rozwodem nastąpuje " cudowna przemiana " życia ,
chris napisał/a:
Powtórnie zawierane małżeństwa rozpadają się dwukrotnie częściej niż te pierwsze, trzecie małżeństwa rozpadają się w 70% przypadków.
prędzej czy pózniej okazuje się mrzonką......Bardzo wyrażnie to widać ..kolejne związki są coraz bardziej luźne , jak któraś z naszych koleżanek powiedziała - cyniczne...

chris napisał/a:
Dzieci łatwiej pogodzą się ze śmiercią jednego z rodziców niż z rozwodem!


A to już nie wymaga żadnego komentarza....
 
     
Agnieszka
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-01, 09:23   

Cytat:
"Rozwód może spowodować powolną i bolesną śmerć"


Pamiętajmy jednak , że Bóg nie chce abyśmy "umierali za życia " Jezus przyszedł by dać swoim owcom życie w obfitości . Ja się tej obietnicy trzymam :->
I to jest niezalezne od drugiego czlowieka . Bóg zrobi w kierunku grzesznika tysiąc kroków , ten jeden krok należy do czlowieka .
 
     
Mirakulum
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-01, 10:43   

Agnieszka napisał/a:
Bóg zrobi w kierunku grzesznika tysiąc kroków


nawet do takiego grzesznika jak ja , który już sie rozwiódł :-(

Bóg przychodzi 15 min za późno , i zawsze zdąży :mrgreen:

byle byśmy tylko , my zdążyli wykonać tej jeden krok :mrgreen:
 
     
Mirakulum
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-02, 00:33   

Wytrwanie w jedności małżeńskiej wymaga heroizmu. Rozwód to brzemię, od którego nigdy nie ma ucieczki. Tak twierdzi światowej sławy kompozytor Michał Lorenc, dorosłe dziecko rozwiedzionych rodziców.


http://www.magazynfamilia...re,901,123.html
 
     
chris
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-05, 07:55   

Każdy z nas jest w innej sytuacji, chociaż historie podobne. Cieszę się że świetnie sobie radzisz, choć nie wiesz jak potoczy się Twoje życie, nikt z nas tego nie wie.
Ja też dopiero zacząłem wychodzić do ludzi, a dużo mnie to kosztowało.
Intencją na pewno nie miało być dołowanie kogokolwiek, a raczej otworzenie oczu osobom jak ja to nazywam „z drugiej strony barykady”, którzy dążą do rozwodu, może jeszcze się wahają, bo i tacy zaglądają na forum.
Wabona wskoczyłaś nawrzucałaś...ok. takie Twoje odczucia. Masz do tego prawo, ale nie miej za złe komuś kto napisał że „tego mu było trzeba” każdy jest inny, skąd możesz wiedzieć co tamta osoba przeżywa, jak się czuje...

Na forum jest wiele wpisów, czy linków, z którymi też się do końca nie zgadzam, ale mam wybór.

Równie dobrze nie powinniśmy pisać, ani czytać o DDD i DDA, syndromie PAS, bo po co się dołować...

Ludzie - znajdźcie artykuł o szczęśliwych ludziach po rozwodzie,którzy odnajduja sens zycia, odkrywaja na nowo swoje pasje! Obudźcie się!

mam nadzieję że taki przytoczysz.
 
     
czerwona
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-05, 08:27   

Rozwód jest bardzo cięzkim przeżyciem ale trzeba potem robić wszystko żeby zagoić po nim rany . Bo czasu nikt nie cofnie ani wydarzeń a dalej trzeba żyć.
Ważne żeby z tych przeżyć wyciągnąć odpowiednie wnioski i dalej , jak to powiedział ostatnio ksiądz , pięknie i mądrze żyć ( nie mówił tego do osób rozwiedzionych ale myślę, że dotyczy to wszystkich).
Nie wydaje mi się żeby dołowanie się do końca życia było Bogu miłe.
Nie wydaje mi się żeby pisanie , że rozwód powoduje powolną śmierć pomogło ludziom , którzy chcą uwolnić się od traumy - szczególnie tym porzuconym.
Cieszy mnie Waboma Twój wpis - bo pamiętam tamte smutne i pełne cierpienia. Jesteś dowodem , że można.
Jeśłi ktoś jest przed rozwodem może faktycznie chwilę się zastanowi - choć to forum jest raczej dla tych ,którzy i tak bronią się rękami i nogami przed rozwodem.
 
     
chris
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-05, 08:42   

czerwona napisał/a:

Nie wydaje mi się żeby dołowanie się do końca życia było Bogu miłe.
Nie wydaje mi się żeby pisanie , że rozwód powoduje powolną śmierć pomogło ludziom , którzy chcą uwolnić się od traumy - szczególnie tym porzuconym.


jak zauważyliście, to są statystyki, przedruk. Jeśli tytuł byłby inny byłoby lepiej?
czerwona w tytule pisze "może", a nie musi...
 
     
Agnieszka
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-05, 09:22   

Nie zapominajmy , że na forum są różne grupy odbiorców . To tekst , jak napisał Chris , dla osób po drugiej stronie barykady , dla osób , które wahają się co zrobić , którym zaczęła kiełkowac mysl o rozwodzie . Nie można mówic , że rozwód jest dobrem . Jest złem , bez dwóch zdań . I nalezy mówić o jego skutkach .

Jednak dla osób po rozwodzie , w przewlekłej separacji , ten tekst jest dołujący . Bóg nie chce , żebyśmy żyli w rozpaczy , lęku , strachu , beznadziei . On chce dla Nas zupełnie czegos innego . On wyprowadzi dobro z każdej sytuacji . Tak mówi Jego Słowo . Strach , ból , rozpacz pochodzą od Złego . Owoce Ducha Św , są zupełnie inne . Dlatego należy zaakceptować fakty , gdy nie można ich zmienić . Dlatego 12 kroków . Dlatego trzeba karmić się tym co buduje Ducha . Chrześcijanin nie może stać w miejscu , bo się cofa .

Osobom zdołowanym , polecam dla przeciwwagi książkę Archibalda Harta " Rozwód - jak ratowac dzieci " Hart jest psychoterapeutą , chrześcijańskim psychologiem . Sam w dzieciństwie doświadczył niszczących skutków rozwodu . W tej książce pokazuje jak można ochronić dzieci , zmniejszyć im ból i cierpienie , Jak nie potęgować skutków tego co ich spotkało .
 
     
chris
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-05, 17:45   

czerwona napisał/a:
choć to forum jest raczej dla tych ,którzy i tak bronią się rękami i nogami przed rozwodem.


z obserwacji wydaje mi się, że nie tylko...
 
     
czerwona
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-05, 18:38   

Nie tylko - zapewne ale przecież większość piszących to ci , którzy tego rozwodu nie chcą ( chcą ratować małżeństwo ).
Mój post nie był przeciwko Tobie.Nie jestem zwolenniczką rozwodów choć staram się zroumieć tych ,którzy tak postąpili.
A życie w nieprzyjaznej , agresywnej , pobawiającej godności atmosferze też może być niszczące - i dla ducha i dla ciała.
Dla wyjaśnienia - jestem porzuconą , dość brutalnie, żoną.
 
     
chris
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-05, 19:24   

czerwona, nie odebrałem tego jako głos przeciwko mnie, nawet przez chwilę tak nie pomyślałem. W pełni zgadzam się z Tobą, że życie w takiej atmosferze może być niszczące.
Uważam jednak, że powinno się pokazać "dwie strony medalu".
 
     
Danka 9
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-05, 19:57   

Witajcie wanbona i czerwona, miło Was widzieć, pamietam Wasze posty
napisałam
Cytat:
potrzebne mi takie teksty teraz!

bo faktycznie potrzebne...zaliczyłam mini dno, myślałam o separacji

wiec to troche jak prysznic podziałało
kazdy z nas jest inny i ma inne widzenie świata
zalezne od naszych małzenskich sytuacji
rozumiem ze mógł ten artykuł w kimś obudzic trudne emocje,
na pewno nie było to intencją wklejającego chrisa


dobrze ze mozemy tu o nich rozmawiać, uczyc sie od siebie
Za to lubię to Forum :)
Chwała Panu Bogu

12 krokow nauczyło mnie juz (choc dopiero 3) ze jak cos mnie dotyka, to jest jakis siniak jeszcze do zagojenia, a Pan Bog leczy je najlepiej
mamy z mezem problem z bezdzietnścią....często slyszę o tym, ze to sprzyja rozwojowi roznego rodzaju nowotworów w pubikacjach medycznych, a na ambonie księza mówią o podstawowym znaczeniu małzenstwa- posiadaniu potomstwa

boli jak licho, bo dotyka tego czego mi brak, co jest swojego rodzaju traumą...ale oddaje Panu Bogu i już łapię dystans
omijanie siniaka nie sprawi ze sie szybciej zagoi...takie moje zdanie
ale tez sie czasem oburzam jak mi ktos wypomina...przypomina

dodajmy do tego artykułu notke....OK, ale z Panem Bogiem wszystkie te trudności mozna przejść !!! Pan Bog cuda działa i leczy ze wszystkich chorób
i najlepszym przykładem jesteś Ty, wanbona i Twoja postawa z wyprostowana głową między ludźmi!
Ostatnio zmieniony przez Danka 9 2010-05-05, 20:14, w całości zmieniany 2 razy  
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

To naprawdę bardzo ważna ankieta zwolenników in vitro - włącz się!
Możesz w niej wyrazić swój sprzeciw głosując przeciw petycji...
Stanowisko Episkopatu Polski:

"Metoda in vitro jest niezgodna z prawem Bożym i naturą człowieka..."

"Pan naprawdę Zmartwychwstał! Alleluja!

„Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych? Nie ma Go tutaj; zmartwychwstał!” (Łk 24,5-6)
"To się Bogu podoba, jeżeli dobrze czynicie, a przetrzymacie cierpienia" (1 P 2,20b)
"Na świecie doznacie ucisku, ale miejcie odwagę: Jam zwyciężył świat” (J 16,33)
„Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!” (Mk 16,15)To może być także Twoje zmartwychwstanie - zmartwychwstanie Twojego małżeństwa!

Jan Paweł II:

Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje „Westerplatte". Jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można zdezerterować. Wreszcie — jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, tak jak to Westerplatte, w sobie i wokół siebie. Tak, obronić — dla siebie i dla innych.

Dla tych, którzy kochają - propozycja wzoru odpowiedzi na pozew rozwodowy


W odpowiedzi na pozew wnoszę o oddalenie powództwa w całości i nie rozwiązywanie małżeństwa stron przez rozwód.

UZASADNIENIE

Pomimo trudności jakie nasz związek przechodził i przechodzi uważam, że nadal można go uratować. Małżeństwa nie zawiera się na chwilę i nie zrywa w momencie, gdy dzieje się coś niedobrego. Pragnę nadmienić, iż w przyszłości nie zamierzam się już z nikim innym wiązać. Podjąłem (podjęłam) bowiem decyzję, że będę z żoną (mężem) na zawsze i dołożę wszelkich starań, aby nasze małżeństwo przetrwało. Scalenie związku jest możliwe nawet wtedy, gdy tych dobrych uczuć w nas nie ma. Lecz we mnie takie uczucia nadal są i bardzo kocham swoją żonę (męża), pomimo, iż w chwili obecnej nie łączy nas więź fizyczna. Jednak wyrażam pragnienie ratowania Naszego małżeństwa i gotowy (gotowa) jestem podjąć trud jaki się z tym wiąże. Uważam, że przy odrobinie dobrej woli możemy odbudować dobrą relację miłości.

Dobro mojej żony (męża) jest dla mnie po Bogu najważniejsze. Przed Bogiem to bowiem ślubowałem (ślubowałam).

Moim zdaniem każdy związek ma swoje trudności, a nieporozumienia jakie wydarzyły się między nami nie są powodem, aby przekreślić nasze małżeństwo i rozbijać naszą rodzinę. Myślę, że każdy rozwód negatywnie wpływa nie tylko na współmałżonków, ale także na ich rodziny, dzieci i krzywdzi niepotrzebnie wiele bliskich sobie osób. Oddziaływuje również negatywnie na inne małżeństwa.

Z moją (moim) żoną (mężem) znaliśmy się długo przed zawarciem naszego małżeństwa i uważam, że był to wystarczający czas na wzajemne poznanie się. Po razem przeżytych "X" latach (jako para, narzeczeni i małżonkowie) żona (mąż) jest dla mnie zbyt ważną osobą, aby przekreślić większość wspólnie spędzonych lat. Według mnie w naszym związku nie wygasły więzi emocjonalne i duchowe. Podkreślam, iż nadal kocham żonę (męża) i pomimo, że oddaliliśmy się od siebie, chcę uratować nasze małżeństwo. Osobiście wyrażam wolę i chęć naprawy naszych małżeńskich relacji, gdyż mam przekonanie, że każdy związek małżeński dotknięty poważnym kryzysem jest do uratowania.

Orzeczenie rozwodu spowodowałoby, że ucierpiałoby dobro wspólnych małoletnich dzieci stron oraz byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Dzieci potrzebują stabilnego emocjonalnego kontaktu z obojgiem rodziców oraz podejmowania przez obie strony wszelkich starań, by zaspokoić potrzeby rodziny. Rozwód grozi osłabieniem lub zerwaniem więzi emocjonalnej dzieci z rodzicem zamieszkującym poza rodziną. Rozwód stron wpłynie także niekorzystnie na ich rozwój intelektualny, społeczny, psychiczny i duchowy, obniży ich status materialny i będzie usankcjonowaniem niepoważnego traktowania instytucji rodziny.

Wysoki Sądzie, proszę o danie nam szansy na uratowanie naszego małżeństwa. Uważam, ze każda rodzina, w tym i nasza, na to zasługuje. Nie zmienię zdania w tej ważnej sprawie, bo wtedy będę niewiarygodny w każdej innej. Brak wyrażenia mojej zgody na rozwód nie wskazuje na to, iż kierują mną złe emocje tj. złość czy złośliwość. Jednocześnie zdaję sobie sprawę, że nie zmuszę żony (męża) do miłości. Rozumiem, że moja odmowa komplikuje sytuację, ale tak czuję, takie są moje przekonania religijne i to dyktuje mi serce.

Bardzo kocham moją (mojego) żonę (męża) i w związku z powyższym wnoszę jak na wstępie.List Episkopatu Polski na święto św. Rodziny

Warto jeszcze raz podkreślić, że u podstaw każdej rodziny stoi małżeństwo. Chrześcijańskie patrzenie na małżeństwo w pełni uwzględnia wyjątkową naturę tej wspólnoty osób. Małżeństwo to związek mężczyzny i niewiasty, zawierany na całe ich życie, i z tej racji pełniący także określone zadania społeczne. Chrystus podkreślił, że mężczyzna opuszcza nawet ojca i matkę, aby złączyć się ze swoją żoną i być z nią przez całe życie jako jedno ciało (por. Mt 19,6). To samo dotyczy niewiasty. Naszym zadaniem jest nieustanne przypominanie, iż tylko tak rozumianą wspólnotę mężczyzny i niewiasty wolno nazywać małżeństwem. Żaden inny związek osób nie może być nawet przyrównywany do małżeństwa. Chrześcijanie decyzję o zawarciu małżeństwa wypowiadają wobec Boga i wobec Kościoła. Tak zawierany związek Chrystus czyni sakramentem, czyli tajemnicą uświęcenia małżonków, znakiem swojej obecności we wszystkich ich sprawach, a jednocześnie źródłem specjalnej łaski dla nich. Głębia duchowości chrześcijańskich małżonków powstaje właśnie we współpracy z łaską sakramentu małżeństwa. więcej >>Wszechświat na miarę człowieka

Wszechświat jest ogromny. Żeby sobie uzmysłowić rozmiary wszechświata, załóżmy, że odległość Ziemia - Słońce to jeden milimetr. Wtedy najbliższa gwiazda znajduje się mniej więcej w odległości 300 metrów od Słońca. Do Słońca mamy jeden milimetr, a do najbliższej gwiazdy około 300 metrów. Słońce razem z całym otoczeniem gwiezdnym tworzy ogromny system zwany Droga Mleczną (galaktykę w kształcie ogromnego dysku). W naszej umownej skali ten ogromny dysk ma średnicę około 6 tysięcy kilometrów, czyli mniej więcej tak, jak stąd do Stanów Zjednoczonych. Światło zużywa na przebycie od jednego końca tego dysku do drugiego - około 100 tysięcy lat. W tym dysku mieści się około 100 miliardów gwiazd. To jest ogromny dysk! Jeszcze mniej więcej sto lat temu uważano, że to jest cały wszechświat. Okazało się, że tak wcale nie jest. Wszechświat jest znacznie, znacznie większy! Jeżeli te 6 tysięcy kilometrów znowu przeskalujemy, tym razem do jednego centymetra, to cały wszechświat, który potrafimy zaobserwować (w tej skali) jest kulą o średnicy 3 kilometrów. I w tym właśnie obszarze, jest około 100 miliardów galaktyk (czyli takich dużych systemów gwiezdnych, oczywiście różnych kształtów, różnych wielkości). To właśnie jest cały wszechświat, który potrafimy badać metodami fizycznymi, wykorzystując techniki astronomiczne. (Wszechświat na miarę człowieka >>>)Musicie zawsze powstawać!

Możecie rozerwać swoje fotografie
i zniszczyć prezenty.
Możecie podeptać swoje szczęśliwe wspomnienia
i próbować dzielić to, co było dla dwojga.
Możecie przeklinać Kościół i Boga.

Ale Jego potęga nie może nic uczynić
przeciw waszej wolności.
Bo jeżeli dobrowolnie prosiliście Go,
by zobowiązał się z wami...
On nie może was "rozwieść".

To zbyt trudne?
A kto powiedział, że łatwo być
człowiekiem wolnym i odpowiedzialnym.
Miłość się staje
Jest miłością w marszu, chlebem codziennym.

Nie jest umeblowana mieszkaniem,
ale domem do zbudowania i utrzymania,
a często do remontu.
Nie jest triumfalnym "TAK",
ale jest mnóstwem "tak",
które wypełniają życie, pośród mnóstwa "nie".

Człowiek jest słaby, ma prawo zbłądzić!
Ale musi zawsze powstawać i zawsze iść.
I nie wolno mu odebrać życia,
które ofiarował drugiemu; ono stało się nim.

Michel QuoistRozważania o wierze/Dynamizm wiary/Zwycięstwo przez wiarę

Klasycznym tekstem biblijnym ukazującym w świetle wiary wartość i sens środków ubogich jest scena walki z Amalekitami. W czasie przejścia przez pustynię, w drodze do Ziemi Obiecanej, dochodzi do walki pomiędzy Izraelitami a kontrolującymi szlaki pustyni Amalekitami (zob. Wj 17, 8-13). Mojżesz to Boży człowiek, który wie, w jaki sposób może zapewnić swoim wojskom zwycięstwo. Gdyby był strategiem myślącym jedynie po ludzku, stanąłby sam na czele walczących, tak jak to zwykle bywa w strategii. Przecież swoją postawą na pewno by ich pociągał, tak byli wpatrzeni w niego. On zaś zrobił coś, co z punktu widzenia strategii wojskowej było absurdalne - wycofał się, zostawił wojsko pod wodzą swego zastępcy Jozuego, a sam odszedł na wzgórze, by tam się modlić. Wiedział on, człowiek Boży, człowiek modlitwy, kto decyduje o losach świata i o losach jego narodu. Stąd te wyciągnięte na szczycie wzgórza w geście wiary ramiona Mojżesza. Między nim a doliną, gdzie toczy się walka, jest ścisła łączność. Kiedy ręce mu mdleją, to jego wojsko cofa się. On wie, co to znaczy - Bóg chce, aby on wciąż wysilał się, by stale wyciągał ręce do Pana. Gdy ręce zupełnie drętwiały, towarzyszący Mojżeszowi Aaron i Chur podtrzymywali je. Przez cały więc dzień ten gest wyciągniętych do Pana rąk towarzyszył walce Izraelitów, a kiedy przyszedł wieczór, zwycięstwo było po ich stronie. To jednak nie Jozue zwyciężył, nie jego wojsko walczące na dole odniosło zwycięstwo - to tam, na wzgórzu, zwyciężył Mojżesz, zwyciężyła jego wiara.

Gdyby ta scena miała powtórzyć się w naszych czasach, wówczas uwaga dziennikarzy, kamery telewizyjne, światła reflektorów skierowane byłyby tam, gdzie Jozue walczy. Wydawałoby się nam, że to tam się wszystko decyduje. Kto z nas próbowałby patrzeć na samotnego, modlącego się gdzieś człowieka? A to ten samotny człowiek zwycięża, ponieważ Bóg zwycięża przez jego wiarę.

Wyciągnięte do góry ręce Mojżesza są symbolem, one mówią, że to Bóg rozstrzyga o wszystkim. - Ty tam jesteś, który rządzisz, od Ciebie wszystko zależy. Ludzkiej szansy może być śmiesznie mało, ale dla Ciebie, Boże, nie ma rzeczy niemożliwych. Gest wyciągniętych dłoni, tych mdlejących rąk, to gest wiary, to ubogi środek wyrażający szaleństwo wiary w nieskończoną moc i nieskończoną miłość Pana.

ks. Tadeusz Dajczer "Rozważania o wierze"


Małżeństwo nierozerwalne?!... - wierność mimo wszystko

„Ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że ciebie nie opuszczę aż do śmierci" - to tekst przysięgi małżeńskiej wypowiadany bez żadnych warunków uzupełniających. Początek drogi. Niezapisana karta z podpisem: „aż do śmierci". A co, gdy pojawią się trudności, kryzys, zdrada?...

„Wtedy przystąpili do Niego faryzeusze, chcąc Go wystawić na próbę, zadali Mu pyta-nie: «Czy wolno oddalić swoją żonę z jakiegokolwiek powodu?» On im odpowiedział: «czy nie czytaliście, że Stwórca od początku stworzył ich mężczyzną i kobietą? Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i będą oboje jednym ciałem. A tak nie są już dwojgiem, lecz jednym ciałem. Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela»"(Mt 19, 3-5). Dwanaście lat temu nasilający się kryzys, którego skutkiem byt nowy związek mojego męża, separacja i rozwód, doprowadził do rozpadu moje małżeństwo. Porozumienie zostało zerwane. Zepchnięta na dalszy plan, wyeliminowana z życia, nigdy w swoim sercu nie przestałam być żoną mojego męża. Sytuacje, wobec których stawałam, zda-wały się przerastać moją wytrzymałość, odbierały nadzieję, niszczyły wszystko we mnie i wokół mnie. Widziałam, że w tych trudnych chwilach Bóg stawał przy mnie i mówił: „wystarczy ci mojej łaski", „Ja jestem z wami po wszystkie dni aż do skończenia świata". Był Tym, który uczył mnie, jak nieść krzyż zerwanej jedności, rozbitej rodziny, zdrady, zaparcia, odrzucenia, szyderstwa, cynizmu, własnej słabości, popełnionych grzechów i błędów. Podnosił, nawracał, przebaczał, uczyt przebaczać. Kochał. Akceptował. Prowadził. Nadawał swój sens wydarzeniom, które po ludzku zdawały się nie mieć sensu. Byt wierny przymierzu, które zawarł z nami przed laty przez sakrament małżeństwa. Teraz wiem, że małżeństwo chrześcijańskie jest czym innym niż małżeństwo naturalne. Jest wielką łaską, jest historią świętą, w którą angażuje się Pan Bóg. Jest wydarzeniem, które sprawia, „że mąż i żona połączeni przez sakrament to nie przypadkowe osoby, które się dobrały lub nie, lecz te, którym Bóg powiedział «tak», by się stały jednym ciałem, w drodze do zbawienia".

Ja tę nadzwyczajność małżeństwa sakramentalnego zaczęłam widzieć niestety późno, bo w momencie, gdy wszystko zaczęto się rozpadać. W naszym małżeństwie byliśmy najpierw my: mój mąż, dzieci, ja i wszystko inne. Potem Pan Bóg, taki na zasadzie pomóż, daj, zrób. Nie Ten, ku któremu zmierza wszystko. Nie Bóg, lecz bożek, który zapewnia pomyślność planom, spełnia oczekiwania, daje zdrowie, zabiera trudności... Bankructwo moich wyobrażeń o małżeństwie i rodzinie stało się dla mnie źródłem łaski, poprzez którą Bóg otwierał mi oczy. Pokazywał tę miłość, z którą On przyszedł na świat. Stawał przy mnie wyszydzony, opluty, odepchnięty, fałszywie osądzony, opuszczony, na drodze, której jedyną perspektywą była haniebna śmierć, I mówił: to jest droga łaski, przez którą przychodzi zbawienie i nowe życie, czy chcesz tak kochać? Swoją łaską Pan Bóg nigdy nie pozwolił mi zrezygnować z modlitwy za mojego męża i o jedność mojej rodziny, budowania w sobie postawy przebaczenia, pojednania i porozumienia, nigdy nie dał wyrazić zgody na rozwód i rozmyślne występowanie przeciwko mężowi. Zalegalizowanie nowego związku mojego męża postrzegam jako zalegalizowanie cudzołóstwa („A powiadam wam: Kto oddala swoją żonę (...) a bierze inną popełnia cudzołóstwo, I kto oddaloną bierze za żonę, popełnia cudzołóstwo" (Mt,19.9)). I jako zaproszenie do gorliwszej modlitwy i głębszego zawierzenia. Nasza historia jest ciągle otwarta, ale wiem, że Pan Bóg nie powiedział w niej ostatniego Słowa. Jakie ono będzie i kiedy je wypowie, nie wiem, ale wierzę, że zostanie wypowiedziane dla mnie, mojego męża, naszych dzieci i wszystkich, których nasza historia dotknęła. Będzie ono Dobrą Nowiną dla każdego nas. Bo małżeństwo sakramentalne jest historią świętą, przymierzem, któremu Pan Bóg pozostaje wierny do końca.

Maria

Forum Pomocy "Świadectwa"

Strona wygenerowana w 0,01 sekundy. Zapytań do SQL: 9