Celem tego forum jest niesienie pomocy małżonkom przeżywającym kryzys na każdym jego etapie, którzy chcą ratować
swoje sakramentalne małżeństwa, także po rozwodzie i gdy ich współmałżonkowie są uwikłani w niesakramentalne związki
Portal  AlbumAlbum  NagraniaNagrania  Ruch Wiernych SercRuch Wiernych Serc  StowarzyszenieStowarzyszenie  Chat
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  FAQFAQ  12 kroków12 kroków  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
 Ogłoszenie 

Poprzedni temat «» Następny temat
Ziarno, które wpadłszy w ziemię obumrze, przynosi plon ...
Autor Wiadomość
miriam
[Usunięty]

Wysłany: 2009-03-29, 11:50   Ziarno, które wpadłszy w ziemię obumrze, przynosi plon ...

V niedziela Wielkiego Postu


Pierwsze czytanie
Jr 31. 31-34


Nowe przymierze

Czytanie z Księgi Jeremiasza.

Pan mówi: «Oto nadchodzą dni, kiedy zawrę z domem Izraela i z domem judzkim nowe przymierze. Nie jak przymierze, które zawarłem z ich przodkami, kiedy ująłem ich za rękę, by wyprowadzić z ziemi egipskiej. To moje przymierze złamali, mimo że byłem ich władcą, mówi Pan.

Lecz takie będzie przymierze, jakie zawrę z domem Izraela po tych dniach, mówi Pan: Umieszczę swe prawo w głębi ich jestestwa i wypiszę na ich sercu. Będę im Bogiem, oni zaś będą Mi narodem.

I nie będą się musieli wzajemnie pouczać mówiąc jeden do drugiego: „Poznajcie Pana”. Wszyscy bowiem od najmniejszego do największego poznają Mnie, mówi Pan, ponieważ odpuszczę im występki, a o grzechach ich nie będę już wspominał».

Drugie czytanie
Hbr 5, 7-9


Chrystus stał się sprawcą zbawienia wiecznego

Czytanie z Listu do Hebrajczyków.

Bracia:

Chrystus głośnym wołaniem i płaczem za dni ciała swego zanosił gorące prośby do Tego, który mógł Go wybawić od śmierci, i został wysłuchany dzięki swej uległości.

A chociaż był Synem, nauczył się posłuszeństwa przez to, co wycierpiał. A gdy wszystko wykonał, stał się sprawcą zbawienia wiecznego dla wszystkich, którzy Go słuchają.


Kto by chciał Mi służyć, niech idzie za Mną, a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.


Ewangelia
J 12, 20-33


Ziarno, które wpadłszy w ziemię obumrze, przynosi plon obfity

† Słowa Ewangelii według świętego Jana.

Wśród tych, którzy przybyli, aby oddać pokłon Bogu w czasie święta, byli też niektórzy Grecy. Oni więc przystąpili do Filipa, pochodzącego z Betsaidy Galilejskiej, i prosili go, mówiąc: «Panie, chcemy ujrzeć Jezusa». Filip poszedł i powiedział Andrzejowi. Z kolei Andrzej i Filip poszli i powiedzieli Jezusowi.

A Jezus dał im taką odpowiedź: «Nadeszła godzina, aby został uwielbiony Syn Człowieczy. Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Jeżeli ziarno pszenicy wpadłszy w ziemię nie obumrze, zostanie tylko samo, ale jeżeli obumrze, przynosi plon obfity. Ten, kto miłuje swoje życie, traci je, a kto nienawidzi swego życia na tym świecie, zachowa je na życie wieczne. A kto by chciał Mi służyć, niech idzie za Mną, a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa. A jeśli ktoś Mi służy, uczci go mój Ojciec.

Teraz dusza moja doznała lęku i cóż mam powiedzieć? Ojcze, wybaw Mnie od tej godziny. Nie, właśnie dlatego przyszedłem na tę godzinę. Ojcze, uwielbij imię Twoje».

Wtem rozległ się głos z nieba: «I uwielbiłem, i znowu uwielbię». Tłum stojący usłyszał to i mówił: «Zagrzmiało!» Inni mówili: «Anioł przemówił do Niego». Na to rzekł Jezus: «Głos ten rozległ się nie ze względu na Mnie, ale ze względu na was. Teraz odbywa się sąd nad tym światem. Teraz władca tego świata zostanie precz wyrzucony. A Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony, przyciągnę wszystkich do siebie».

To powiedział zaznaczając, jaką śmiercią miał umrzeć.



Rozważania modlitewne


Przyciągnę wszystkich

Grecy chcieli ujrzeć Jezusa. To pragnienie bardzo poruszyło Jego uczniów. Idą z tą wieścią do Nauczyciela. Pragnienie zobaczenia Jezusa należy w sobie rozwijać. Ono jest z Boga. Jest tęsknotą ludzkiego serca. Samo pragnienie Boga jest już Jego uwielbieniem, jest modlitwą. Takim pragnieniem należy się modlić, a wówczas pogłębia się ono w nas. Należy modlić się dobrymi pragnieniami, które są w nas z Ducha Świętego.

Gdy Jezus usłyszał o pragnieniu Greków wypowiedział się na temat "godziny Syna Człowieczego". Jest to czas, w którym Jezus będzie cierpiał, umrze i zmartwychwstanie. To jest godzina Jezusa, w której zostanie uwielbiony. Godzina ta jest najważniejszym wydarzeniem Jego życia na ziemi i misji, z którą przyszedł do człowieka z woli Ojca. Równocześnie wyraża ona potępienie dla świata przeciwnego Prawu Bożemu. W tym czasie Jezus objawi całą perfidię, podstęp i nienawiść szatana, któremu świat w sposób bezmyślny ulega.

Ziarno wrzucone w ziemię musi obumrzeć. Trzeba coś stracić, aby pojawiło się w nas życie piękniejsze od dotychczasowego. Potrzebne są straty dla umocnienia się w wierze, dla jakości naszego życia. Obumieranie, czyli ogołocenie będące cierpieniem, dotknięciem przez brzydotę prowadzi do rozwoju życia. Ziarno obumierając, wydaje życie z siebie. Myślę o Jezusie Chrystusie, "niepodobnym do człowieka mężu boleści, obarczonym cierpieniem za nasze winy". Równocześnie jest On "najpiękniejszym spośród synów ludzkich.

W oddawaniu życia dla Jezusa odczuwamy samotność. Jest to jednak pozorne, ponieważ doświadczenie ciemności wewnętrznej przez człowieka jest znakiem największej bliskości Boga.

Źródło...
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,02 sekundy. Zapytań do SQL: 9