Celem tego forum jest niesienie pomocy małżonkom przeżywającym kryzys na każdym jego etapie, którzy chcą ratować
swoje sakramentalne małżeństwa, także po rozwodzie i gdy ich współmałżonkowie są uwikłani w niesakramentalne związki
Portal  AlbumAlbum  NagraniaNagrania  Ruch Wiernych SercRuch Wiernych Serc  StowarzyszenieStowarzyszenie  Chat
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  FAQFAQ  12 kroków12 kroków  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
 Ogłoszenie 

Poprzedni temat «» Następny temat
Warunki uczciwej kłótni małżeńskiej
Autor Wiadomość
miriam
[Usunięty]

Wysłany: 2009-03-24, 09:37   Warunki uczciwej kłótni małżeńskiej

Warunki uczciwej kłótni małżeńskiej


*Zatroszczcie się o odpowiednie miejsce i czas spotkania - znajdźcie ciche, spokojne miejsce, gdzie nikt nie będzie wam przeszkadzał (być może w waszym domu nie ma takiego kąta i trzeba dopiero rozejrzeć się za jakimś ustroniem).

*Poczekajcie, aż opadną największe emocje i poczujecie się gotowi do rozmowy.

*Wypiszcie w punktach konkretne sprawy, o których chcecie porozmawiać - dzięki temu niczego nie pominiecie. Pozwoli wam to również rozwiązywać problemy po kolei, a nie wszystkie naraz...

*Rozmawiajcie zawsze tylko o jednej, konkretnie ustalonej sprawie - jeśli w trakcie przypomni się wam coś jeszcze, zanotujcie to jako kolejny punkt do rozmowy.

*Niech każde z was opowie, jak przeżywało daną sytuację konfliktową - druga osoba w tym czasie słucha i nie komentuje.

*Mówcie o tym, co czuliście, używajcie komunikatów "ja", a nie "ty", np. "Poczułem się dotknięty, zabolało mnie to, że...", a nie: "Jesteś okrutny, zrobiłeś to i tamto..."

*Nie osądzajcie się wzajemnie zdaniami typu: "ty zawsze", "ty nigdy" - to są niezwykłe raniące słowa, a poza tym nieprawdziwe i zniechęcające do poprawy.

*Do rozstrzygnięcia waszego sporu nie wykorzystujcie ani dzieci, ani teściów, ani żadnych innych "sprzymierzeńców" - spór dotyczy wyłącznie was dwojga.

*Nie przerywajcie sobie w pół zdania.

*Postarajcie się - najlepiej, jak umiecie - usłyszeć to, co mówi współmałżonek.

*Zapiszcie przynajmniej po jednym postanowieniu na przyszłość - to pozwoli wam uniknąć podobnych przykrości.

*Przeproście się i wybaczcie sobie, "zanim zajdzie słońce", to znaczy nie odwlekajcie zbytnio rozwiązania żadnej bolesnej sprawy.

*Podziękujcie Panu Bogu za waszą miłość i za pojednanie.


Źródło....
 
     
kamyk07
[Usunięty]

Wysłany: 2009-03-28, 23:33   

Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą.

Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą - te słowa księdza Jana Twardowskiego są bardzo cenną wskazówką, która powinna stać się mottem życiowym każdego człowieka.

Młodzi ludzie nie zastanawiają się nad swoim życiem i rzadko myślą o śmierci, ponieważ uważają, że ona ich nie dosięgnie. Są pewni, że nie muszą się z niczym śpieszyć, bo mają jeszcze dużo czasu na zrobienie wszystkiego. Dlatego czekają do ostatniej chwili, a później okazuje się, że nie zdążyli zrobić czegoś, co było bardzo ważne. Wtedy okazuje się, że jednak nie warto było tak długo zwlekać.

Myślę, że trzeba wykorzystać każdą chwilę naszego życia i poświęcić ją na coś wartościowego. Każdy dzień powinien być dla nas okazją do zrobienia czegoś dobrego np. obdarzenia kogoś przyjaźnią, miłością lub radością. Musimy wykorzystać czas, który nam dano i starać się, by nasze życie było szczęśliwe. Dlatego nie możemy zapominać o tym, że warto wyrażać innym nasze uczucia. Jeśli kogoś kochamy lub szanujemy nie możemy się go wstydzić, ale musimy mu o tym powiedzieć - bo możemy kiedyś żałować, że nie zdążyliśmy tego zrobić. Musimy pamiętać, że taka osoba może niespodziewanie odejść, a my będziemy żałować do końca życia, że nie powiedzieliśmy jej tego, co było bardzo ważne.
Życie nie jest długie, dlatego warto dobrze wykorzystać każdy dzień i poświęcić go innym ludziom, którzy na pewno będą nam wdzięczni za pomoc i uczucia, którymi ich obdarzymy.

[ Dodano: 2009-03-28, 23:45 ]
MIŁOŚĆ JAKO CNOTA, DAR OD BOGA, WARTOŚĆ DUCHOWA NIEZBĘDNA CZŁOWIEKOWI W ŻYCIU: Święty Paweł dokładnie opisał w nim to uczucie. Jest ono według niego najwyższą wartością, stawia je ponad rozumem. Miłość według świętego Pawła jest: cierpliwa, łaskawa, wytrzymała, skromna, trwała, wieczna, pełna dobroci i ufności.

Autor listu poucza, że:

- mądrość jest niczym wobec uczucia miłości;

- wiara, która nie płynie z miłości do człowieka, nie zapewni zbawienia;

- wieczna trwałość jest boskim atrybutem miłości;

- miłość Boga do człowieka jest doskonała, chrześcijanin ma przede wszystkim naśladować Boga w miłości.

Na koniec święty Paweł wylicza trzy cnoty ewangeliczne: wiarę, nadzieję i miłość. Podkreśla "lecz z nich największa jest miłość".

Święty Paweł przekazuje w tym fragmencie uniwersalne, ogólnoludzkie prawdy: miłość jest najwyższą wartością; każdy z nas jest przeznaczony do miłości, nie do nienawiści; każdy z nas w życiu będzie odczuwał to uczucie; prawdziwa miłość jest zawsze taka sama: miłość do dziewczyny, chłopaka, dziecka, żony, męża jest odbiciem miłości Boga do człowieka; żadna inna wartość nie jest tak wielka jak miłość; działania podejmowane w imię miłości zawsze są dobre.

Aktualność słów świętego Pawła potwierdzają liczne odwołania do fragmentu Pierwszego Listu do Koryntian w literaturze i sztuce. Jest on nieustającym natchnieniem dla artystów, spełnia rolę wychowawczą, pozwala na doskonalenie życia religijnego i duchowego. Piękno i prawda zawarte w tekście zawsze pozostaną aktualne, ponieważ człowiek nie potrafi żyć bez miłości.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,02 sekundy. Zapytań do SQL: 10