Celem tego forum jest niesienie pomocy małżonkom przeżywającym kryzys na każdym jego etapie, którzy chcą ratować swoje sakramentalne małżeństwa, także po rozwodzie i gdy ich współmałżonkowie są uwikłani w niesakramentalne związki
Listopad to miesiąc szczególnej refleksji. Odwiedzamy rodzinne groby, wspominamy naszych zmarłych i sami zastanawiamy się nad tym, co nas czeka po śmierci. W „Różańcu” podejmujemy próbę spojrzenia z różnej perspektywy na problem śmierci, przemijania, żałoby, by pokazać, że mają one swoją drugą stronę: zmartwychwstanie i bycie w wieczności z Bogiem.
W rozmowie z ks. Markiem Kwiecińskim, kapelanem Centralnego Szpitala Klinicznego Ministerstwa Obrony Narodowej w Warszawie, poruszamy trudne i bardzo osobiste sprawy: lęku przed śmiercią i ostatnich chwil życia człowieka, oraz – co najważniejsze – przekonujemy się, jak cenna jest wówczas obecność kapłana i możliwość skorzystania z sakramentów świętych.
Podajemy także przykłady pomocy duchowych, praktyk religijnych, które – jeśli wypełniane są z miłością i intencją zbliżenia się do Chrystusa – przynoszą spełnienie Bożych obietnic, dotyczących momentu odejścia z tego świata. Należą do nich m.in. pierwsze piątki miesiąca, modlitwa różańcowa oraz Koronka do Miłosierdzia Bożego.
Zachęcamy również do lektury tekstu Małgorzaty Stachery pt. Kierunek: niebo.
Autorka, poprzez nawiązanie do osobistego doświadczenia śmierci w rodzinie, a także licznych świadectw świętych na temat życia wiecznego, zachęca Czytelnika do rzetelnej i szczerej refleksji nad tym, dokąd zmierza – czy rzeczywiście do nieba.
Sprawą niezwykle istotną jest także nasza postawa wobec śmierci. Jak zachować się wobec osoby w żałobie? Jak właściwie przeżyć czas żałoby? Na te i inne pytania odpowiada ks. Andrzej Adamski w artykule pt. Żywi wobec śmierci.
W najnowszym numerze „Różańca” nie mogło zabraknąć świadectw. „Śmierć Marysi była dla jej męża przyczyną ogromnego bólu, z którego potrafił wyprowadzić dobro nie tylko dla siebie – z grupą przyjaciół i znajomych utworzył wspólnotę modlitewną. To już dziesiąty rok jej istnienia” –czytamy we wspomnieniu Igora.
Ponadto w „Różańcu”, jak zwykle, konferencja formacyjna, rozważanie na pierwszą sobotę miesiąca, rozważania różańcowe, komentarze do Ewangelii na każdy dzień listopada… Redakcja "Różańca"
Syn Boży, Jezus Chrystus, narodził się w ubogiej stajni w Betlejem. Od tego czasu tajemnica ta jest przedmiotem odwiecznej zadumy. Pojawiają się pytania: Dlaczego stajnia? Co to oznacza dla mnie? Odpowiedzi sugerują, że Betlejem – jako symbol ciszy, prostoty, doskonałej miłości – jest rzeczywiście dobrym kierunkiem. W grudniowym numerze „Różańca” zastanawiamy się nad moją osobistą drogą do Betlejem. Każdy człowiek odkrywa i odnajduje je, gdy pozwala narodzić się Bogu w swoim życiu, także wtedy, gdy za każdym razem mówi Mu „tak”. To ta sama droga, jaką przebyli: Maryja i św. Józef.
Historia państwa Jastrzębskich, rodziców siedmiorga dzieci, pomoże nam odkryć i zrozumieć tajemnicę zwiastowania. Przy każdym kolejnym dziecku doświadczają radości Elżbiety i Zachariasza. „Faktem jest, że Pan Bóg się nami opiekuje. Wiele osób się dziwi, jak dajemy sobie radę” – czytamy w świadectwie.
„Pogodzony ze swoim życiem” autorstwa ks. Andrzeja Adamskiego to historia Zachariasza, którą polecamy szczególnie tym, którzy chcą bardziej zrozumieć swoje życie przez pryzmat woli Bożej. Nawiedzenie św. Elżbiety przez Maryję zmienia nie tylko jej życie, ale także jej męża – Zachariasza...
W temacie numeru „Moja droga do Betlejem” nie sposób pominąć postaci św. Józefa. Ku jemu właśnie, a zwłaszcza ku dylematom, jakie przeżywał, refleksję swoją kieruje Ireneusz Rogala – mąż i ojciec dwojga dzieci, których stara się wychować na mężnych i dzielnych mężczyzn. „Mężczyzna jest tak skonstruowany, że potrzebuje wzrastania wśród innych mężczyzn. I byłoby dobrze, aby ci, którzy stanowią przykład dla chłopca i młodzieńca, reprezentowali sobą dobre wzorce” – pisze autor.
Kolejnym ważnym punktem podróży do Betlejem – jaki zaprezentowaliśmy – jest betlejemska gospoda. Nie było w niej miejsca dla Maryi, Józefa, Jezusa, podobnie, jak nie było go w życiu Marty, jednej z bohaterek wzruszającego opowiadania Małgorzaty Nawrockiej pt. „Anioł w przydrożnej gospodzie”.
Pomocą w dobrym przeżyciu ostatniego etapu – Narodzenia Jezusa – jest „List do Ciebie na Boże Narodzenie” przygotowany przez ks. bp. Józefa Zawitkowskiego.
„Jest przecież tyle do zrobienia: troszczyć się o życie ludzkie, o chrześcijańskie wychowanie dzieci, odpowiedzialne kształcenie, formowanie młodzieży, umacnianie małżeństwa, pomagania rodzinom, aby były Bogiem silne... Nie wystarczy słuchać, mówić – trzeba też czynić” – powiedział o. Tadeusz Rydzyk CSsR w wywiadzie dla „Różańca”.
W numerze polecamy także relację z Pielgrzymki Rodziny Różańcowej do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Królowej w Wysokim Kole, a także z Jerycha Różańcowego u sióstr loretanek w Domu Zgromadzenia w Warszawie-Rembertowie.
Ponadto w „Różańcu” – jak zwykle – konferencja formacyjna, rozważania na pierwszą sobotę miesiąca, rozważania różańcowe oraz komentarze do Ewangelii na każdy dzień grudnia. Dla naszych Czytelników przygotowaliśmy także prezent – Papieskie Intencje Apostolstwa Modlitwy na rok 2010.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum