Celem tego forum jest niesienie pomocy małżonkom przeżywającym kryzys na każdym jego etapie, którzy chcą ratować
swoje sakramentalne małżeństwa, także po rozwodzie i gdy ich współmałżonkowie są uwikłani w niesakramentalne związki
Portal  AlbumAlbum  NagraniaNagrania  Ruch Wiernych SercRuch Wiernych Serc  StowarzyszenieStowarzyszenie  Chat
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  FAQFAQ  12 kroków12 kroków  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
 Ogłoszenie 

Poprzedni temat «» Następny temat
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
Autor Wiadomość
miriam
[Usunięty]

Wysłany: 2009-06-11, 09:05   Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa


Boże spraw,
abyśmy stale doznawali wzrostu Twojej łaski...
Abyśmy często Ciebie przyjmowali
i zjednoczeni z Tobą przynosili owoc trwający na wieki...
Abyśmy żyjąc rozsądnie, pobożnie i sprawiedliwie,
zasłużyli na przyjęcie w chwili naszej śmierci
Najświętszego Sakramentu Ciała i Krwi Naszego Pana, Jezusa Chrystusa...
Niech serca wiernych się złączą w wychwalaniu Ciebie i we wspólnej pokucie...
Abyśmy w duchu i prawdzie za całym oddaniem wielbili Chrystusa...


Dzisiejsze czytania: Wj 24,3-8; Ps 116,12-13.15-18; Hbr 9,11-15; J 6,51; Mk 14,12-16.22-26


Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.


Ewangelia
Mk 14, 12-16. 22-26

+Słowa Ewangelii wg św. Marka

W pierwszy dzień Przaśników, kiedy ofiarowano Paschę, zapytali Jezusa Jego uczniowie: „Gdzie chcesz, abyśmy poszli poczynić przygotowania, żebyś mógł spożyć Paschę?”
I posłał dwóch spośród swoich uczniów z tym poleceniem: „Idźcie do miasta, a spotka się z wami człowiek, niosący dzban wody. Idźcie za nim i tam, gdzie wejdzie, powiedzcie gospodarzowi: «Nauczyciel pyta: Gdzie jest dla Mnie izba, w której mógłbym spożyć Paschę z moimi uczniami?» On wskaże wam na górze salę dużą, usłaną i gotową. Tam przygotujcie dla nas”. Uczniowie wybrali się i przyszli do miasta, gdzie znaleźli, tak jak im powiedział, i przygotowali Paschę.
A gdy jedli, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał go i dał im mówiąc: „Bierzcie, to jest Ciało moje”. Potem wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie dał im, i pili z niego wszyscy. I rzekł do nich: „To jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana. Zaprawdę powiadam wam: Odtąd nie będę już pił z owocu winnego krzewu aż do owego dnia, kiedy pić go będę nowy w królestwie Bożym”. Po odśpiewaniu hymnu wyszli w stronę Góry Oliwnej.


Rozważania modlitewne


„Zróbcie Mu miejsce, Pan idzie z nieba”

„Zróbcie Mu miejsce, Pan idzie z nieba
Pod przymiotami ukryty chleba.
Zagrody nasze widzieć przychodzi
I jak się Jego dzieciom powodzi”.


Powyższe słowa pieśni eucharystycznej nawiązują do uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nazywanej w skrócie uroczystością Bożego Ciała. Tego dnia idziemy ulicami naszych miejscowości w uroczystej procesji.

Czym jest procesja i co oznacza? Po pierwsze, przypomina nam, że nasze życie jest wędrówką do domu Ojca. Tu, na ziemi, jesteśmy tylko pielgrzymami. Tę drogę chcemy odbywać razem z Chrystusem. To On jest naszym Przewodnikiem i Panem, za Nim chcemy iść – zaś procesje eucharystyczne są tego symbolem.

Warto jednak uświadomić sobie także, że procesja jest także sposobem oddawania czci Jezusowi. W starożytności zwycięski wódz lub władcą wjeżdżał do miasta w uroczystym orszaku. Możliwość pójścia w tym orszaku była zaszczytem i radością. A zatem idąc w procesji Bożego Ciała, oddajemy tym samym hołd Chrystusowi – Zwycięskiemu Władcy. Wyznajemy naszą wiarę w Jego zwycięstwo nad śmiercią, grzechem i szatanem. Jest to naszym przywilejem, powinno więc być także naszą radością i dumą. Jeśli ktoś wstydziłby się udziału w tej procesji, oznaczałoby to, że wstydzi się także Chrystusa i nie wierzy do końca w Jego zwycięstwo oraz w moc Jego Krwi.

Udział w procesji Bożego Ciała jest zatem formą świadectwa, uroczystej manifestacji naszej wiary i miłości do Jezusa Chrystusa. Nie może być to jednak tylko coś jednorazowego. Nasze życie powinno być spójne: nasze czyny, myśli, postawy, słowa powinny wypływać z jednego systemu wartości. Pójście w procesji Bożego Ciała powinno więc być także wyrazem pragnienia, by całe nasze życie była aktem czci wobec Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie, byśmy byli „ludźmi Eucharystii”. To z kolei jest dla nas wezwaniem do systematycznego i wytrwałego uczestniczenia w Eucharystii przynajmniej w niedziele i święta nakazane i do pogłębiania swego uczestnictwa w niej. Powinniśmy także pamiętać, że Chrystus, którego w Eucharystii przyjmujemy pod postacią chleba, czeka na nas przez cały rok w tabernakulum. „Jego obecność teraz rzeczywiście zamieszkuje między nami – w najskromniejszym wielkim kościele w takim samym stopniu, jak w najwspanialszej katedrze” – pisał w książce „Duch liturgii” kard.

J. Ratzinger, obecny papież Benedykt XVI. I dodaje: „Ta obecność powoduje, (…) że Eucharystia jest w kościele zawsze. (…) Kościół bez obecności eucharystycznej jest w pewnym sensie martwy, nawet jeśli zaprasza do modlitwy. Kościół, w którym pali się wieczna lampka, żyje zawsze i jest czymś więcej, niż tylko kamienną budowlą – w kościele tym zawsze czeka na mnie Jezus Chrystus, woła mnie, chcąc mnie samego uczynić „eucharystycznym”. W ten sposób przygotowuje dla mnie Eucharystię i prowadzi mnie ku Jego powtórnemu przyjściu”.

Odpowiedzmy na to zaproszenie Jezusa, uczestnicząc z wiarą w Eucharystii, idąc za Nim w uroczystej procesji i nawiedzając Go przez cały rok obecnego w Najświętszym Sakramencie. Niech te spotkania przemieniają nas i nasze życie.

ks. Andrzej Adamski

Źródło: www.rozaniec.eu
 
     
Mirela
[Usunięty]

Wysłany: 2009-06-11, 18:18   

Święte Oblicze w Manoppello fascynuje swoim pięknem i promieniuje życiem :) Oblicze Najświętszego Sakramentu niczym się nie różni ;)tak się zadumałam...
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,02 sekundy. Zapytań do SQL: 8