Celem tego forum jest niesienie pomocy małżonkom przeżywającym kryzys na każdym jego etapie (także po rozwodzie i
gdy współmałżonkowie są uwikłani w niesakramentalne związki), którzy chcą ratować swoje sakramentalne małżeństwa
Portal  AlbumAlbum  NagraniaNagrania  Ruch Wiernych SercRuch Wiernych Serc  StowarzyszenieStowarzyszenie  Chat  PolczatPolczat
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
 Ogłoszenie 

Poprzedni temat «» Następny temat
Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
Autor Wiadomość
miriam
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-08, 10:05   Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

8 WRZEŚNIA 2008

Dzisiejsze czytania: Mi 5,1-4a (Rz 8,28-30); Ps 13,6; Mt 1,1-16.18-23


Szczęśliwa jesteś, Najświętsza Panno Maryjo, i godna wszelkiej chwały, bo z Ciebie narodziło się słońce sprawiedliwości, Chrystus, który jest naszym Bogiem.
(Ps 13,6)

Narodziła się, by stać się Oblubienicą Ducha Świętego i Matką Bożego Syna. Wybrana przez Boga, niepokalana, nieskażona grzechem pierworodnym. Pomimo tak wielkich łask Maryja musiała bardzo wiele wycierpieć. Jej wiara okazała się jednak niewzruszona. Wypełniła wszystko, czego Bóg od Niej oczekiwał. Prośmy Maryję, by wypraszała nam łaskę niezachwianej wiary i uczyła nas, jak w najtrudniejszych próbach powiedzieć Bogu „tak”.


Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Najświętsza Panienka, Matka Boga i nasza Matka. Matka o Tysiącu Imion wypowiadanych codziennie przez Jej dzieci wzywające pomocy, proszące o radę i szukające pocieszenia. Podobnie jak w swojej ziemskiej matce, każdy chrześcijanin widzi w Maryi opiekunkę i przewodniczkę. Życie nas wszystkich pisze nieprzerwanie litanię wezwań do Bożej Matki, a Jej opieka oświetla nam niełatwą drogę do Domu Ojca. Podczas gdy formujemy nasze serca do wolnej odpowiedzi na wezwania Boga, Ona otacza nas swoją opieką, abyśmy bezpiecznie wzrastali w mądrości i łasce. (por. Łk 2,52) Tak, jak przed wiekami Maryja żyje nie dla siebie, lecz dla innych. Nasze życie i wzrastanie byłoby o wiele prostsze, gdybyśmy za Jej przykładem potrafili przyjmować radośnie to, co zaskakującego i niezrozumiałego chce nam powiedzieć Bóg. A także potrafili zachowywać wszystkie sprawy i rozważać je w swoim sercu (por. Łk 2,19).

Matka Orędowniczka i Pośredniczka łask - na weselu w Kanie Galilejskiej uważna i zatroskana o ludzkie sprawy, a mimo tego nie narzucająca swojego niepokoju - wskazuje Jezusowi na potrzeby nowożeńców: Nie mają już wina J 2,3. Św. Jan od Krzyża w Pieśni Duchowej (2,8) pisze: „Jest to bowiem cecha delikatnej miłości nie naprzykrzać się swymi brakami i pragnieniami, lecz tylko je przedstawiać Umiłowanemu, by On czynił co zechce. Tak postąpiła Najświętsza Dziewica na godach w Kanie Galilejskiej. Nie prosiła Syna wprost.” Dzisiaj przedstawiając Bogu nasze potrzeby, Matka Boska wskazuje jednocześnie i nam, u kogo mamy szukać ratunku. Staje się w ten sposób Matką Nauczycielką modlitwy i życia w jedności z Jej Synem. „Trzeba pozwolić, żeby Ona nas wychowywała tak, jak wychowywała Pana Jezusa.” (Św. Maksymilian M. Kolbe).

Kiedy świętym Jakubowi i Annie urodziła się córeczka, czy wtedy aniołowie śpiewali: „Zawitaj, Pani świata, niebieska Królowo, Witaj Panno nad panny, Gwiazdo porankowa!”? Nie znamy odpowiedzi na to pytanie, tak jak i na wiele innych dotyczących życia Miriam, którą Bóg obdarzył niewyobrażalnie wielką łaską. Mimo to dobrze Ją znamy, gdyż Kościół przez cały rok liturgiczny prowadzi nas świętami Maryjnymi. Jesteśmy „świadkami” najważniejszych wydarzeń w Jej życiu: od Niepokalanego Poczęcia aż po Zesłanie Ducha Świętego. Słyszymy, jak odpowiada Aniołowi Gabrielowi: „Ecce ancilla Domini – Oto ja, służebnica Pańska” i gdy wybrzmiewa „fiat” - krótkie słówko o wielkiej wadze. Ojciec Wilfried Stinissen OCD napisał: ”Przez całą wieczność będziemy wysławiali Jej „tak”, które przygotowało miejsce na ziemi, gdzie Bóg mógł stać się człowiekiem”.

Wzorzec metra przechowywany jest w Sevres w specjalnych warunkach, tak by nie uległ zniekształceniu. Maryja, Matka Boża jest dla nas wzorem ufności pokładanej w Bogu. Czy w moim sercu przechowuję Maryjny wzorzec ufności rodzącej radość, spokój i siłę? Kim jest dla mnie Mater boni consilli - Matka dobrej rady? Czy kieruję się w życiu jej uniwersalną radą: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” J 2,5?

Matko mojego sumienia, prowadź mnie czystą drogą do swojego Syna. Nauczycielko modlitwy, naucz mnie, jak odpowiadać Bogu: Niech mi się stanie według Twego słowa
Łk 1,38.

Inka Bestry

Rozważania modlitewne

Poniedziałek, 8 września Narodzenie NMP tekst: Mt 1, 18-23

1. Wyobraź sobie tę scenę. Nasza pobożność i wrażliwość czasem nie dostrzegają dramatyczności tej sytuacji. Owszem, przychodzi na świat Syn Boży, Jezus Chrystus, ale spróbuj wczuć się w serce Maryi, jej rozterki, to, co przeżywała w związku z Józefem, jej mężem. Spróbuj dotknąć jej ludzkich, kobiecych uczuć. Być może łatwiej jest wczuć się w tą sytuację kobietom. Można również wczuć się w sytuację Józefa, w jego rozterki i swoisty dramat, kiedy odkrywa, że świeżo poślubiona małżonka jest już w stanie błogosławionym bez jego udziału. O czym myślał? jakie uczucia nim targały? Stań z tym przed Panem i pomyśl, jak niełatwe było przyjście Jezusa na świat.

2. Maryja została wybrana ze względu na przyjście Chrystusa. Sama z siebie jest takim samym człowiekiem jak i my jesteśmy. To Chrystus jest w centrum i odkąd zamieszkał najpierw pod jej sercem a potem w jej domu jako jej dziecko - stał się najważniejszy, stał się celem jej życia. I do dziś Maryja nie czyni nic innego jak wskazuje na Chrystusa. Narodzenie Maryi to nic innego jak narodzenie kobiety, przez którą Bóg przychodzi na świat, Życie przychodzi na świat i która nieustannie na Boga wskazuje. To jest jej cel najważniejszy. Jej narodzenie to błogosławieństwo dla całej ziemi. Jaki jest Twój najważniejszy cel? Co przychodzi na świat przez Ciebie, Twoją obecność, słowa, czyny? Czy przychodzi dobro, miłość, pokój, życie, radość...? Poproś Maryję na koniec tej modlitwy, w serdecznych słowach, by uczyła Cię tej postawy wskazywania zawsze na Boga. Poproś o łaskę bycia "nosicielem" Chrystusa i dawania Go innym.

o. Grzegorz Ginter SJ

Litania na święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

(do prywatnego odmawiania)

Kyrie, elejson, Chryste, elejson, Kyrie, elejson.
Chryste, usłysz nas! Chryste, wysłuchaj nas!
Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami.
Synu, Odkupicielu Świata, Boże, zmiłuj się nad nami.
Duchu Święty, Boże, zmiłuj się nad nami.
Święta Trójco, Jedyny Boże, zmiłuj się nad nami.

Święta Maryjo, módl się za nami.
Panno w największym dostojeństwie narodzona, módl się za nami.
Córko królewska z pokolenia Dawidowego, módl się za nami.
Maryjo wszystkich Twoich poprzedników doskonałością przewyższająca, módl się za nami.
Radości, ozdobo sławo Twoich Rodziców, módl się za nami.
Różo nieskalana między cierniem, módl się za nami.
Kwiecie cudowny, którego wonność napełniła ziemię, módl się za nami.
Gołębico niewinna, której głos świat usłyszał, módl się za nami.
Różdżko Aaronowa z korzenia Jessego wyrastająca, módl się za nami.
Gwiazdo morska, która wszystkim drogę wytyczasz, módl się za nami.
Przez proroków przepowiedziana Córko Ojca niebieskiego, módl się za nami.
Przez Aniołów ogłoszona Matko Syna Bożego, módl się za nami.
Oblubienico Ducha Świętego, módl się za nami.

My grzeszni Ciebie prosimy, wysłuchaj nas, o Maryjo.
Abyś nam od Boga czystą i święta miłość wyprosiła, wysłuchaj nas, o Maryjo.
Abyś serca nasze w duchu Twoim kształtowali, wysłuchaj nas, o Maryjo.
Abyś nam cząstkę światła mądrości Twej udzielić raczyła, wysłuchaj nas, o Maryjo.
Abyśmy z pełni łask Twoich korzystali, wysłuchaj nas, o Maryjo.
Abyśmy Cię naśladowali, wysłuchaj nas, o Maryjo.
Abyśmy przez Ciebie w godzinę śmierci do żywota wiecznego się odrodzili, wysłuchaj nas, o Maryjo.
O Panno, w porodzeniu Najświętsza, wysłuchaj nas, o Maryjo.

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.

W. Z radością obchodzimy Narodzenie Najświętszej Maryi Panny.
O. Z Niej wzeszło Słońce sprawiedliwości, nasz Zbawiciel, Jezus Chrystus.

Módlmy się.
Wszechmogący Boże, macierzyństwo Najświętszej Dziewicy stało się początkiem naszego zbawienia. Udziel swoim sługom łaski, aby święto Jej Narodzenia utwierdzało nas w pokoju. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.


żródło:
http://www.katolik.pl/ind...e&typ=komentarz
http://mateusz.pl/czytania/20080908.htm
http://www.e-dr.jezuici.pl/
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,02 sekundy. Zapytań do SQL: 9