Celem tego forum jest niesienie pomocy małżonkom przeżywającym kryzys na każdym jego etapie (także po rozwodzie i
gdy współmałżonkowie są uwikłani w niesakramentalne związki), którzy chcą ratować swoje sakramentalne małżeństwa
Portal  AlbumAlbum  NagraniaNagrania  Ruch Wiernych SercRuch Wiernych Serc  StowarzyszenieStowarzyszenie  Chat  PolczatPolczat
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
 Ogłoszenie 

Poprzedni temat «» Następny temat
Świętej Pamięci Ojciec Profesor Albert Krąpiec OP
Autor Wiadomość
MKJ
[Usunięty]

Wysłany: 2008-05-09, 14:53   Świętej Pamięci Ojciec Profesor Albert Krąpiec OP

Wielki Polak z Podola - olbrzymia strata

Mój Ojciec Profesor!

Jeden z ostatnich wielkich Polaków i katolików z okresu po odzyskaniu niepodległości.

Mam liczne osobiste wspomnienia związane z Ojcem Profesorem Mieczysławem Albertem Marią Krąpcem - w Lublinie znałem Ojca Rektora z famy jaką miał jako Ojciec Rektor KUL - Ojciec studentów - Ojciec odpowiedzialny za Lubelską Katolicką Alma Mater ( Matkę Żywicielkę) - KUL.

Znałem Ojca Profesora z opowiadań mojej Mamy z czasów nauki w gimnazjum klasycznym i, Wincentego Pola w Tarnopolu ( "województwo podolskie" ) oraz ze spotkań kresowiaków podolskich w Opolskiem, Wrocławskiem i Lubelskiem.

W ostatnich latach słuchałem Ojca Profesora w felietonach 7.50 w Radio Maryja ( chociaż od kilku lat już nie przesyłał tych felietonów do Radia). Na żywo widziałem niedawno Ojca profesora w Toruniu na sympozjum organizowanym przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej Ojców Redemptorystów.

Ostatnim wielkim dziełem życia Ojca Profesora jest inicjatywa i praktycznie wydanie Powszechniej encyklopedii filozofii - pod auspicjami Polskiego Towarzystwa Tomasza z Akwinu - i siłami uczniów Katedry Metafizyki KUL, Aleje Racławickie 14, Lublin.

Strata jest ogromna pewnie będzie nam pomagał teraz z nieba ten wzorowy zakonnik uczeń świętego Dominika, profesor organizator i wychowawca oraz wspaniały i odkrywczy teolog filozof i humanista. Jeśli starczy mi sił poświecę jeden temat życiu świętej pamięci Ojca Profesora prawdziwego miłośnika mądrości.

==

W odpowiedzi na przesłanie informacji o wydaniu trzytomowego "Wprowadzenia do filozofii" Ojciec Święty tak napisał w podzięce Ojcu Profesorowi:

2 lutego 1996 r
+ Czcigodny Ojcze Rektorze
(..) Ojcu Albertowi, niestrudzonemu słudze Philosophiae Perennis, oraz Wszystkim Jego Współpracownikom i Uczniom życzę błogosławieństwa Bożego
JP II

====

Jeden z cytatów do szóstego tomu ww. encyklopedii jest następujący:

Kulturą duszy jest filozofia; ona wyrywa z korzeniami wady i przygotowuje dusze do przyjęcia ziarna, powierza im je i [...] zasiewa, aby dojrzawszy , przyniosły jak najbardziej obfite owoce.
Cyceron, Rozmowy Tuskulańskie, II 13

========

O Pani Królestwa Polskiego; Ty z Jasnej Góry i Ostrej Bramy; Pani Jazłowiecka prowadź Ojca Profesora na uczę Twego Syna - Amen


===

Myślę iż warto śledzić dzisiaj i jutro audycje w Telewizji Trwam i Radio Maryja bowiem dużo będzie można się będzie dowiedzieć o jednym z ostatnich co tak poloneza wodzi. Ojciec Profesor był pierwszy i wieloletnim przewodniczącym Rady Programowej Radia Maryja w Toruniu.
 
     
Elik
[Usunięty]

Wysłany: 2008-05-09, 21:46   

Dzięki MKJ za informacje. Będę pamiętać w modlitwie.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,01 sekundy. Zapytań do SQL: 8