Celem tego forum jest niesienie pomocy małżonkom przeżywającym kryzys na każdym jego etapie (także po rozwodzie i
gdy współmałżonkowie są uwikłani w niesakramentalne związki), którzy chcą ratować swoje sakramentalne małżeństwa
Portal  AlbumAlbum  NagraniaNagrania  Ruch Wiernych SercRuch Wiernych Serc  StowarzyszenieStowarzyszenie  Chat  PolczatPolczat
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
 Ogłoszenie 

Poprzedni temat «» Następny temat
NMP BOLESNEJ
Autor Wiadomość
miriam
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-15, 09:35   NMP BOLESNEJ

Wspomnienie NMP Bolesnej


Błogosławiona jesteś, Panno Maryjo, która bez śmierci wysłużyłaś palmę męczeństwa pod krzyżem Chrystusa.


Czytania
Hbr 5, 7-9

Z głośnym wołaniem i płaczem za dni ciała swego zanosił On gorące prośby i błagania do Tego, który mógł Go wybawić od śmierci, i został wysłuchany dzięki swej uległości. A chociaż był Synem, nauczył się posłuszeństwa przez to, co wycierpiał. A gdy wszystko wykonał, stał się sprawcą zbawienia wiecznego dla wszystkich, którzy Go słuchają.

Ewangelia
J 19, 25-27

A obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena. Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: "Niewiasto, oto syn Twój". Następnie rzekł do ucznia: "Oto Matka twoja". I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.


Wielkość wiary Matki Bożej Bolesnej wyraża się w tym , że Maryja o nic nie pytała Boga . Bóg, który wszystko widzi, wie i rozumie nie musiał się przed Nią z niczego tłumaczyć.
Czego uczy nas Matka Boża Bolesna? Przede wszystkim współczucia . Ona sama była przy cierpieniu swego Syna i jest przy każdym ludzkim cierpieniu . I nie pyta dlaczego , bo wie, że Bóg przemieni cierpienie w coś wielkiego , czego człowiek na razie nie rozumie.
Jezus już nie cierpi, ale Jego cierpienie dopełnia się teraz w ludziach cierpiących. Dalej toczy się ofiara Jezusa . Ci , którzy w cierpieniu łączą się z Jezusem, zbawiają świat.
Matka współczucia jest z każdym ludzkim cierpieniem.

Boże po stokroć święty, mocny i uśmiechnięty,
dzisiaj gdy mi tak smutno i duszno i ciemno
uśmiechnij się nade mną
.


ks.Jan Twardowski



Najświętszej Maryi Panny Bolesnej

W radosnej chwili Zwiastowania Maryja nie mogła wiedzieć, jak bolesną ofiarą okaże się w przyszłości Jej „fiat” wypowiedziane przed Bogiem. A Twoją duszę miecz przeniknie Łk 2, 35. Zapowiedziany przez proroka Symeona miecz wielokrotnie przeniknął serce Miriam, przynosząc Jej ból, który swoje apogeum osiągnął pod Krzyżem Chrystusa na Golgocie. „Przez wiarę Maryja jest doskonale zjednoczona z Chrystusem w Jego wyniszczeniu” (Redemptoris Mater n.18).

Ból Matki opłakującej śmierć ukrzyżowanego Syna od wieków stanowił jeden z najbardziej znanych tematów sztuki sakralnej. Najpiękniejszym tego typu dziełem jest Pieta Michała Anioła - marmurowy posąg przedstawiający Madonnę trzymającą w ramionach zdjętego z krzyża Syna. Matka jest smutna, jednak na Jej twarzy nie widać, spodziewanej i z ludzkiego punktu widzenia uprawnionej, rozpaczy. Widoczny w całej postaci spokój świadczy o poddaniu się woli Boga i ufności w moc Bożą. Dzięki zjednoczeniu z Jezusem Maryja upodobniła się do Niego w posłusznym przyjmowania cierpienia. „A chociaż był Synem, nauczył się posłuszeństwa przez to, co wycierpiał” Hbr 5, 8-9. Jaką reakcję budzi we mnie moje cierpienie lub ból moich bliskich? Czy pytam wtedy Boga, dlaczego mnie - takiego dobrego, religijnego człowieka, spotyka ta niezasłużona kara? Czy stać mnie, by jedynie zapytać, jak w takiej sytuacji powinnam postąpić? Czy potrafię zgodzić się na cierpienie nie znając jego celu?

Matka Boża Bolesna współcierpiąc ze swoim Synem towarzyszy i nam w naszych cierpieniach. Poznawszy Jego bezgraniczny ból i poczucie opuszczenia przez Ojca, współczuje cierpieniu swoich ziemskich dzieci. Ona pomaga nam przyjąć jedną z najtrudniejszych do zrozumienia tajemnic – tajemnicę sensu cierpienia. Cierpienia, które przeżyte z Bogiem i Mu ofiarowane, nie zabija człowieka, lecz go wzmacnia; nie zamyka go w bólu, lecz otwiera na ogromną Bożą miłość. Nauczeni przez Maryję pozwalamy tajemnicy pozostać tajemnicą, zgodzić się z tym, że nigdy jej nie poznamy. A może nawet będziemy kiedyś potrafili docenić jego wartość?

Widzi Matka: Syn Jej, Jezus
Bicze przyjął i krzyż przeniósł
Za calutki ludzki grzech.

Widzi słodkie swe Rodzone
Tak śmiertelnie opuszczone,
Jak ostatni traci dech.

Matko, źródło ukochania,
Daj mi siłę współczuwania
Tylu bólom, żalom Twym.

Serce sobie upodoba,
U Chrystusa kochać Boga;
Sercu memu spraw to Ty.


(Jacopone da Todi „Stabat Mater Dolorosa”)

Matka Święta nigdy nie opuściła swoich dzieci. Jest z nami w naszym życiu teraz i będzie „w godzinie śmierci naszej„. (Salve Regina).

Matko Boża Bolesna, naucz mnie przyjmować cierpienie w zjednoczeniu z Twoim Synem.
Matko Pocieszycielko strapionych, zachowaj mnie od bólu rozpaczy.


Inka Bestry

Litania do Matki Bożej Bolesnej

(do prywatnego odmawiania)

Kyrie, elejson, Chryste, elejson, Kyrie, elejson.
Chryste, usłysz nas! Chryste, wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami.
Synu, Odkupicielu Świata, Boże, zmiłuj się nad nami.
Duchu Święty, Boże, zmiłuj się z nami.
Święta Trójco, Jedyny Boże, zmiłuj się nad nami.

Święta Maryjo - módl się za nami.
Święta Boża Rodzicielko
Święta Panno nad pannami
Matko Chrystusowa
Matko Jednorodzonego Syna Bożego
Matko Bolesna
Matko Płacząca
Matko proroctwem starca Symeona przejęta
Matko do Egiptu uchodząca
Matko z żalem Syna swego szukająca
Matko pod krzyżem stojąca
Matko ciało Syna łzami obmywająca
Matko ciało Jezusa do grobu składająca
Matko zelżywość Chrystusa w swym Sercu nosząca

Maryjo, Królowo Męczenników
Maryjo, pociecho strapionych
Maryjo, obrono słabych
Maryjo, umocnienie zalęknionych
Maryjo, światło rozpaczających
Maryjo, opiekunko chorych
Maryjo, ucieczko grzeszników

Przez gorzką Mękę Syna Swego – przyczyń się za nami.
Przez boleść, której doznałaś widząc Jezusa ubiczowanego
Przez boleść, której doznałaś widząc Jezusa cierniem ukoronowanego
Przez boleść, której doznałaś widząc Jezusa na krzyżu umierającego
Przez boleść, której doznałaś widząc przebicie włócznią Serca Jezusowego
Przez Twoje doskonałe zgadzanie się z wolą Bożą
Przez Twoje pełne zasług westchnienia i modlitwy

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.

W. Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą.
O. Błogosławionaś Ty między niewiastami.


Módlmy się.
Wszechmogący Boże, który widzisz, jak gorąco pragniemy, aby osłonił nas cień Imienia Maryi, racz sprawić błagamy Cię, abyśmy ilekroć wezwiemy Jej w naszych potrzebach, mogli dostąpić łaski przebaczenia ze świętych niebiosów Twoich.
Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.


Modlitwa do Matki Bolesnej

Maryjo, niemy świadku ostatniej posługi oddanej Skazańcowi powierzenia całej ziemi. Zaciszne to było miejsce, w ogrodzie, wśród pierwszych kwiatów wiosny, obmyte łzami deszczu, przysposobione staraniem ludzkim.
Maryjo, wiem, że smutne są Twoje oczy bez dna i dzisiaj, kiedy obok ołtarza stojąc, oddajesz nam Ciało Jezusowe, smutna jesteś z powodu jarmarku próżności w moim sercu. Smutna, bo serce me nie przygotowane:
- przez tęsknotę za Nim,
- przez wiarę gorąca w Eucharystyczną Jego obecność,
- przez nadzieję nowego życia,
- przez miłość ponad wszystko.
Smutna jesteś, bo kamienne jest moje serce, kamienne oczy, kamienne ręce. Przez smutek Twój u skały Józefa z Arymatei i przy ołtarzu chleba konsekrowanego, a nie rozdanego, proszę Cię, weź w swe matczyne dłonie przygotowanie mej duszy na zjednoczenie z Twym Synem.
Wracam do domu z błogosławieństwem Syna Twego i Twoim. Wiem, że wiele cierpiałaś. Przez moje życie nie dam Ci cierpieć.
Amen.


żródła:
http://www.katolik.pl/ind...e&typ=komentarz
http://www.opoka.org.pl/dzis/index.php
 
     
Mirela
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-15, 17:09   

MIRIAM Z SERCA BARDZO CI DZIĘKUJĘ

 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 9