Celem tego forum jest niesienie pomocy małżonkom przeżywającym kryzys na każdym jego etapie (także po rozwodzie i
gdy współmałżonkowie są uwikłani w niesakramentalne związki), którzy chcą ratować swoje sakramentalne małżeństwa
Portal  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Chat  StowarzyszenieStowarzyszenie
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload  StatystykiStatystyki  PolczatPolczat
 Ogłoszenie 

Poprzedni temat «» Następny temat
Niedziela Wniebowstąpienia Pańskiego
Autor Wiadomość
Mirela
[Usunięty]

Wysłany: 2007-05-19, 10:06   Niedziela Wniebowstąpienia Pańskiego

(Dz 1,1-11)
Pierwszą Księgę napisałem, Teofilu, o wszystkim, co Jezus czynił i czego nauczał od początku aż do dnia, w którym udzielił przez Ducha Świętego poleceń Apostołom, których sobie wybrał, a potem został wzięty do nieba. Im też po swojej męce dał wiele dowodów, że żyje: ukazywał się im przez czterdzieści dni i mówił o królestwie Bożym. A podczas wspólnego posiłku kazał im nie odchodzić z Jerozolimy, ale oczekiwać obietnicy Ojca: Słyszeliście o niej ode Mnie - /mówił/ - Jan chrzcił wodą, ale wy wkrótce zostaniecie ochrzczeni Duchem Świętym. Zapytywali Go zebrani: Panie, czy w tym czasie przywrócisz królestwo Izraela? Odpowiedział im: Nie wasza to rzecz znać czasy i chwile, które Ojciec ustalił swoją władzą, ale gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi. Po tych słowach uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Kiedy uporczywie wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. I rzekli: Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba.

(Ps 47,2-3.6-9)
REFREN: Pan wśród radości wstępuje do nieba.
Wszystkie narody klaskajcie w dłonie,
radosnym głosem wykrzykujcie Bogu,
bo Pan Najwyższy straszliwy,
jest wielkim Królem nad całą ziemią.
Bóg wstępuje wśród radosnych okrzyków,
Pan wstępuje przy dźwięku trąby.
Śpiewajcie psalmy Bogu, śpiewajcie,
śpiewajcie Królowi naszemu, śpiewajcie.
Gdyż Bóg jest Królem całej ziemi,
hymn zaśpiewajcie
Bóg króluje nad narodami,
Bóg zasiada na swym świętym tronie.


(Ef 1,17-23)
Bóg Pana naszego Jezusa Chrystusa, Ojciec chwały, dał wam ducha mądrości i objawienia w głębszym poznaniu Jego samego. [Niech da] wam światłe oczy serca tak, byście wiedzieli, czym jest nadzieja waszego powołania, czym bogactwo chwały Jego dziedzictwa wśród świętych i czym przemożny ogrom Jego mocy względem nas wierzących - na podstawie działania Jego potęgi i siły. Wykazał On je, gdy wskrzesił Go z martwych i posadził po swojej prawicy na wyżynach niebieskich, ponad wszelką Zwierzchnością i Władzą, i Mocą, i Panowaniem, i ponad wszelkim innym imieniem wzywanym nie tylko w tym wieku, ale i w przyszłym. I wszystko poddał pod Jego stopy, a Jego samego ustanowił nade wszystko Głową dla Kościoła, który jest Jego Ciałem, Pełnią Tego, który napełnia wszystko wszelkimi sposobami.[/i]

(Mt 28,19.20)

[i]Idźcie i nauczajcie wszystkie narody, Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata.


(Łk 24,46-53)
Jezus powiedział do swoich uczniów: Tak jest napisane: Mesjasz będzie cierpiał i trzeciego dnia zmartwychwstanie, w imię Jego głoszone będzie nawrócenie i odpuszczenie grzechów wszystkim narodom, począwszy od Jerozolimy. Wy jesteście świadkami tego. Oto Ja ześlę na was obietnicę mojego Ojca. Wy zaś pozostańcie w mieście, aż będziecie uzbrojeni mocą z wysoka. Potem wyprowadził ich ku Betanii i podniósłszy ręce błogosławił ich. A kiedy ich błogosławił, rozstał się z nimi i został uniesiony do nieba. Oni zaś oddali Mu pokłon i z wielką radością wrócili do Jerozolimy, gdzie stale przebywali w świątyni, wielbiąc i błogosławiąc Boga.

"Kiedy myślimy tylko o sprawach doczesnych, przyziemnych- znika nam Pan Jezus. Braknie słów do modlitwy.
Zeby Go odnaleźć, musimy zadać sobie trud.
Ewangelia mówi, że wstąpił na górę- chyba po to , aby nas skłonić do szukania Go, abyśmy pragnęli zwyciężyć przeszkody i wznieść sie ponad to, co doczesne."

( ks.Jan Twardowski)


OWOCNEGO DNIA PAńSKIEGO :) POZDRAWIAM

http://brewiarz.pl/czytelnia/wniebowstapienie.php3

MODLITWA SłOWEM BOżYM :)
Wniebowstąpienie Pańskie, 20 V 2007
"Jezus powiedział do swoich uczniów: Tak jest napisane: Mesjasz będzie cierpiał i trzeciego dnia zmartwychwstanie, w imię Jego głoszone będzie nawrócenie i odpuszczenie grzechów wszystkim narodom, począwszy od Jerozolimy. Wy jesteście świadkami tego. Oto Ja ześlę na was obietnicę mojego Ojca. Wy zaś pozostańcie w mieście, aż będziecie uzbrojeni mocą z wysoka. Potem wyprowadził ich ku Betanii i podniósłszy ręce błogosławił ich. A kiedy ich błogosławił, rozstał się z nimi i został uniesiony do nieba. Oni zaś oddali Mu pokłon i z wielką radością wrócili do Jerozolimy, gdzie stale przebywali w świątyni, wielbiąc i błogosławiąc Boga." (Łk 24,46-53)

Lectio Divina – Niedziela Wniebowstąpienia Pańskiego
Łk 24,46-53


Lectio - lektura: Łk 24,46-53
Aby lepiej zrozumieć:

· Święty Łukasz opisuje trzy chrystofanie: Marii Magdalenie, dwom uczniom w Emaus i dziesięciu uczniom w Wieczerniku. Po tych opisach mamy zaraz opis wniebowstąpienia. Święty Łukasz pisze tak, jak gdyby wydarzenia te miały miejsce po sobie: „Potem rzekł do nich...” (w 44), „Potem wyprowadził ich do Betanii...” (w 50). W Ewangelii św. Jana (20,17) Jezus zaraz po zmartwychwstaniu „wstępuje do Ojca”. Objawieni się Tomaszowi sugeruje, że minął jakiś czas od zmartwychwstania do wniebowstąpienia. Wzmianka o 40 dniach zawarta jest tylko w Dziejach Apostolskich (1,3) i może mieć znaczenie symboliczne. Biblia o wywyższeniu Chrystusa mówi w dwojaki sposób: gdy mówi o zmartwychwstaniu, oraz gdy mówi o wniebowstąpieniu.

· gdy jest mowa o Obietnicy Ojca, to jest mowa o Duchu Świętym.


Meditatio - rozważanie:
Wprowadzenie.

Tradycja Górę Wniebowstąpienia umiejscawia niedaleko Jerozolimy. Miasto, oddzielone doliną Cedronu, jest dobrze widoczne. Na prawo widoczna jest Góra Oliwna. Dziś na tym miejscu stoi niewielki okrągły, kamienny meczet (miejsce to jest własnością muzułmanów). Dawniej budowla nie miała dachu. Z surowego wnętrza było widoczne jedynie niebo.

Czytając opisy św. Łukasza (zarówno z ewangelii, jak i Dz 1,1-11) próbujmy sobie wyobrazić tę scenę. Chodzi także o zaskoczenie, wyrażone w „uporczywym wpatrywaniu się w górę”, a także, być może o smutek, który towarzyszy rozstaniu.

Jednak Ewangelia nie koncentruje się na tym wydarzeniu. Pożegnanie jest okazją do dania ostatnich wskazówek. Wstępujący do nieba Jezus przypomina zadanie, które jest przed uczniami: „wy jesteście świadkami tego...” Jezus wskazuje także sposób realizacji tego zadania: „pozostańcie w mieście, aż będziecie uzbrojeni mocą z wysoka”.

Dla nas, ludzi czasu Kościoła, Wniebowstąpienie Pańskie niech będzie okazją do przygotowania się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

Oratio – modlitwa:

Propozycje: modlitwa o dary Ducha Świętego, o odnowienie sakramentu bierzmowania.

Actio – działanie:

Można zwrócić uwagę na wykorzystanie czasu nowenny do Ducha Świętego.


Teksty analogiczne (tzw. marginalia). Podano za Biblią Jerozolimską.

Ewangelia według św. rozdział Łukasza 24
werset 46 - Dz 2,23; Dz 10,40
47 - Mt 3,2; Mt 28,19-20; Mt 16,15-16


wniebowstapienie.jpg
Plik ściągnięto 1372 raz(y) 24,02 KB

 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 11