Celem tego forum jest niesienie pomocy małżonkom przeżywającym kryzys na każdym jego etapie (także po rozwodzie i
gdy współmałżonkowie są uwikłani w niesakramentalne związki), którzy chcą ratować swoje sakramentalne małżeństwa
Portal  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Chat  StowarzyszenieStowarzyszenie
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload  StatystykiStatystyki  PolczatPolczat
 Ogłoszenie 

Poprzedni temat «» Następny temat
Święta tak po babsku;)
Autor Wiadomość
ania z belgii
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-14, 15:39   Święta tak po babsku;)

Święta za pasem
Na ulicach pojawiły się pierwsze choinki, można spotkać grubych jegomościów z brodami w czerwonych kubraczkach. W domu pewnie zaczęły się wielkie porządki...

Te święta będą dla mnie szczególne - bo choć już trzecie bez męża to pierwsze w roli pani domu:). Mają być ciepłe i rodzinne. Dla mojej siostry to pierwsze święta poza domem. Pewnie poryczymy sobie obie mamie w słuchawkę...

Kończę meblować mieszkanie. Jeszcze kilka drobiazgów i będzie domowo. Powoli robię listę świątecznych smakołyków. Pewnie jutro ugotuję kapustę z grzybami i zrobię pierogi oraz uszka. Wrzucę do zamrażalki i niech czekają razem z maminym miodowcem, pasztetem i chlebem z Polski. Chłopaki - nasi przyjaciele - zamówili karpie. W sobotę kupimy indyka, natrę go przyprawami i niech czeka.
Być może odważę się upiec sernik, może kruche ciasteczka?
Bajeczko, podziel się przepisem na te leśniowskie pyszności...
Myślę o śledziach... szukam fajnych przepisów... i tak dobrze mi z tym:)
 
     
wito
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-14, 20:19   

Odważ się z tym sernikiem to nic trudnego. Przepis Ci mogę podesłać.
Na śledzie też.

I dlaczego święta po babsku? Faceci też gotują i szykują w domu świeta. "Świat bez chłopów se wymyśliły" Seksmisja
Ostatnio zmieniony przez wito 2006-12-14, 21:13, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
bajka
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-14, 20:31   

hej...
Ania, przepis na ciasteczka podeslę Ci na priva, tylko poszukam...
U mnie świeta mam nadzieję będą znośne. Będę z Rodzicami. We trójkę + dwa koty. I OK, nie mam ochoty na wiecej towarzystwa. Będzie fajnie. Tata właśnie się dowiedział, może trochę popłacze, zapodam sobie prochy i zalegnę zamroczona pod choinką (dobrze ze sztuczna to igły nie powłażą w... no wiadomo w co...)
A tata się ożywił i szykue mi mnóstwo żarcia :)))))))
A ja prezentów nie kupuje w tym roku, bo mi się po prostu nie chce...
 
     
wiki0701
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-14, 20:43   

no ja niestety jestem cienka kucharka, więc pewnie zrobię na uzytek domowy sałatke warzywną i jakies ciasto. mięsa i ryby to domena moich teściów, pierogi to zawsze zadanie babci ;-)

szkoda, że nie ma sniegu... jakos tak dziwnie
 
     
ania z belgii
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-14, 22:13   

W moim świecie póki co realnie istnieje jeden chłop - jeszcze chłopak mojej siostry, ale od Wigilii będzie narzeczony i to MNIE będzie prosić o jej rękę:P wymyślę mu jakiś sprawdzian wygibaśny;)
ja gotuję średnio, lubię eksperymentować, ale kuchnia tradycyjna to tak powiedzmy... zawsze wyjdzie inaczej;) za to dania międzynarodowe to mój żywioł

Bajeczko, a rzuć przepis tu:) może ktoś jeszcze się skusi:)
ja obiecuję rzucić też coś od siebie
 
     
bajka
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-14, 22:16   

rzucę, ino sie do niego najpierw dokopię :))))
 
     
lewek
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-14, 22:22   

A macie może sprawdzony przepis na zupkę grzybową? Bo ja bardzo lubię, a u moich rodziców to tradycyjnie barszczyk z uszkami jest. Teściowa gotuje grzybową, no ale w tym roku to nie dla mnie, więc chciałbym sama ale nie umiem. HELP
 
     
Grażynka
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-14, 22:23   

u mnie też barszczyk z uszkami
 
     
wito
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-14, 22:41   

zupa grzybowa

15dkg suszonych grzybów moczyć w 2l wody kilka godzin. Następnie zagotować w tej samej wodzie około godziny. Oddzielnie ugotować wywar z włoszczyzny z przyprawami (liść laurowy, 2 ziela, kilka pieprzu). Włoszczyznę wyjąć. Do wywaru przecedzić wywar z grzybów. (grzyby można wykorzystać do kapusty lub pierogów z kapustą). Zrumienić na maśle drobno pokrojoną cebulę i dodać do zupy. zagotować i przecedzić. Do zupy dodać śmietanę, doprawić. Podawać z grzankami lub łazankami.
 
     
wiki0701
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-14, 22:41   

grzybowa to najprostsza zupa świata. ja biore zebrane na działce i ususzone grzyby, namaczam na 30 min. z ta samą wodą wlewam do gara, dodaję 2 kostki rosołowe, marchew w całości, pietruszkę i gotuje na małym ogniu, aby nie bulgotało. Potem vegeta, makaron domowy i już. i zawsze wychodzi pyszna. A, jeszcze na koniec kleks smietany i wsio!
 
     
ania z belgii
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-15, 00:10   

Na grzybową - mam:)
Dwie -trzy garście suszonych grzybów
3 marchewki
2 pietruszki
seler
kawałek pora
1-2 cebule
2 liście laurowe
kilka ziarenek pieprzu i ziela angielskiego

Grzyby trzeba namoczyć na noc w około litrze wody. Potem w tej samej wodzie ugotować, odsączyć - wodę zlać do garnka. Z warzyw ugotować wywar w ok 1,5 l wody i przecedzić. grzyby podsmażyć na maśle lub oleju (u mnie w domu w Wigilię nie używa się masła) i wrzucić do wywaru z warzyw gotować aż będą miękkie. Posddusić cebulę i wrzucić do zupy - ja zazwyczaj kroję cebulę w piórka. Następnie zrobić zasmażkę. Dosolić, dopieprzyć, wrzucić ząbek czosnku i już.
Zamiast zasmażki mozna zaprawić śmietaną
 
     
lewek
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-15, 14:56   

dziękuję za przepisy, jak mnie chandra nie złapie to spróbuję z tą zupą
 
     
Jo-anka
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-15, 21:22   

bajka- nie daj sie prosić- rzuć przepis na ciasteczka. Będę ze starszaczkiem robić.
plizzzz :->
Ostatnio zmieniony przez Jo-anka 2006-12-15, 22:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
bajka
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-15, 21:35   

Asia - wypędziłaś ze mnie lenia, rusyzłam sie, przepis znalazłam.
Ciasteczka kruche Irenki (od imienia cioci, która je robiła :)))))))

1/2 litra śmietany (ja biorę 18-stkę)
1 kg maki
2 kostki margaryny

(ostrzegam, że baaardzo dużo wychodzi, więc róbcie proporcje na pół)

1. zagnieść ciasto
2. włożyć na czas jakiś do lodówki
3. wyjąć z lodówki :)))))
4. rozwałkować, wycinać ciasteczka szklanka albo foremkami
5. posmarować białkiem
6. na to posypać makiem wymeiszanym z cukrem lub wiórkami kokosowym iz cukrem lub
czym sobie wymarzycie
7. wkładac do nagrzanego piekarnika na blasze - ja nastawiam ok. 200 stopni - piekę na oko - az sie przyrumienią (ale nie nadpalą), zaczynaja sie tak ładnie wybrzuszać (ale nie wszystkie)
8. wyjąć, posypać cukrem pudrem
9. ZJEŚĆ
 
     
Jo-anka
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-15, 22:14   

Bajeczka- dzięki- okazało się że przepis znam :mrgreen:

Jutro będziemy piec i dekorować- wszystkim co się da- wszelkimi bakaliami, lentilkami itp.Pycha - i wygląda - BAJECZNIE :lol:

Jakoś znowu cieszę się na święta.Słuchaliśmy z malcami dziś kolęd i jakoś tak było miło i pogodnie.Dekorowaliśmy domek , Przyszedł M. - spytał czy może z nami pobyć(?!) Potem powiedział, że bardzo mnie za wszystko przeprasza- pierwszy raz w zyciu usłyszałam od niego te słowa.

No to kolejny raz mu wybaczam- modlę się zeby to nie tylko magia świąt, ale już na dłużej. Ech , po prostu znowu się boję jego wyskoków.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,01 sekundy. Zapytań do SQL: 8